homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Marvelon 21


#1 2010-09-27 12:17:00

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

marvelon 21

Buna,eu sunt Roxana si as dori sa stiu cate ceva despre urmatoarea problema si cum as putea lua legatura cu dr Evelyn care apare pe site avand in vedere ca eu sunt din Bacau..daca are o adresa de mail separat sau tot asta.

Problema mea este ca iau de cativa ani Marvelon 21  si  in mod normal ar trebui sa fac o pauza de cateva luni dar eu mi-as dori sa le opresc pentru ca stiu ca in ultilizare indelungata ataca fierea sau ficatul desi pe site anticoceptionalele sunt vazute ca ceva benefic care nu dauneaza si nu provoaca cancer cum majoritatea persoanelor cred.Eu am ceva dureri de cap pentru ca am abuzat de ele,au fost luni cand am luat si fara intrerupere si stiu ca am gresit.De aceea as vrea sa le stopez.Problema e ca luand atat de mult timp pilulele astea nu pot avea incredere in alte mijloace de protectie chiar si in prezervativ desi se spune ca e cel mai eficient.M-am obisnuit pe pastile si efectiv le consider cele mai potrivite pt ca niciodata nu am avut probleme dar in acelasi timp vreau sa le las.

Pur si simplu mi-e teama ca folosind altceva nu va fi suficient incat sa ma protejeze si nu stiu ce sa fac.Nu sunt pregatita pentru un copil acum si nici nu imi doresc o buna perioada de acum incolo am doar 23 de ani si consider ca am alte prioritati acum cum ar fi sa-mi cladesc o cariera.Sunt cu cineva de un an de zile si ma sfatuieste sa renunt la pastile ca efectiv sa scap de obsesia asta cum ca ele imi fac rau undeva inauntrul meu pentru ca am luat prea multi ani si sa folosim altceva.

Am citit si m-am documentat asupra altor mijlooace am fost chiar si la un medic care m-a tratat destul de superficial si de aceea vreau si o a doua opinie.Mi s-a recomandat sa folosesc inelul acela vaginal dar mi se pare foarte incomod si tot asa nesigur pentru ca poate sunt obisnuita cu ideea de pilula.Ce pot sa fac?Va multumesc

Ultima oara a fost editat de roMary (2010-09-27 12:17:22)

Offline

 



#2 2010-09-27 13:01:15

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: marvelon 21

practic tu ai nevoie de o consultatie la un medic de planning, iar la doctoressa poti ajunge doar daca mergi in Buc. nu te va consulta online..

si acum, in legatura cu nelamuririle tale:
1. "in mod normal" nu trebuie sa faci pauza la anticonceptionale. le opresti doar daca le lasi de tot, vrei un bebe sau ai vreo problema medicala  care iti impune acest lucru

2. nu ataca ficatul sau fierea. doar daca ai probleme cu aceste organe e posibil sa ai nevoie de un hepatoprotector pe care ti-l prescrie un medic. in rest, nu e nicio problema.

3. durerile de cap pot avea diverse cauze, nu trebuie puse neaparat pe seama anticonceptionalelor. ele pot aparea ca efect advers in primele 3 luni de administrare pana se obisnuieste organismul cu ele...

4. prezervativul e sigur atata timp cat nu se deterioreaza in timpul actului sexual.

5. inelul vaginal e si el pe baza de hormoni.

ii las link si doctoressei

Offline

 

#3 2010-09-27 19:35:02

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

Re: marvelon 21

multumesc pentru raspuns...dar nu stiu cu pauza daca e chiar asa pentru ca medicul la care am fost mi-a recomandat sa las pastilele cel putin o luna doua si asta de ce?inseamna ca organismul are nevoie de  o pauza de la ele nu?

Offline

 

#4 2010-09-28 18:43:35

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

Re: marvelon 21

Buna ziuaVa rog mult ajutati-ma cu un sfat.Iau marvelon de 4 ani neintrerupt,credeti ca exista vreo problema?La farmacie mi s-a spus ca o sa-mi distruga fierea , ficatul, etc.Va rog ... un sfat!!!!
Multumesc!

Offline

 

#5 2010-09-28 18:47:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: marvelon 21

Macar o data pe an trebuie sa-ti faci niste analize : hemoleucograma completa, colesterol, trigliceride, glicemie, TGO, TGP si Timp Quick
toate astea sunt gratuite cu trimtere de la medicul de familie, o data pe an, mai putin timpul quick care e vreo 15 ron
mergi si ia trimitere si fa-le si nu mai asculta toate zvonurile
in mod normal rezultatele ar trebui sa le arati medicului care ti-a prescris pastilele

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-29 11:33:44

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

Re: marvelon 21

heimdall a scris:

Macar o data pe an trebuie sa-ti faci niste analize : hemoleucograma completa, colesterol, trigliceride, glicemie, TGO, TGP si Timp Quick
toate astea sunt gratuite cu trimtere de la medicul de familie, o data pe an, mai putin timpul quick care e vreo 15 ron
mergi si ia trimitere si fa-le si nu mai asculta toate zvonurile
in mod normal rezultatele ar trebui sa le arati medicului care ti-a prescris pastilele

Stiu ca aceste analize trebuiesc facute.Nu am probleme cu colesterolul,glicemia,etc.
Am o singura problema cu stomacul,dar nu din aceasta cauza.
La farmacie mi s-a spus ca trebuie sa fac pauza cateva luni si sa iau ceva tratament ca s-ar putea ca pe viitor sa am probleme cu fierea si ficatul.Ce ma sfatuiti.
Multumesc!

Offline

 

#7 2010-09-29 11:35:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: marvelon 21

eu ti-am zis deja, daca analizele sunt ok nu ai de ce sa faci pauza
daca aveai probleme cu ficatul ieseau la TGO si TGP

Offline

 

#8 2010-09-29 12:29:33

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

Re: marvelon 21

Multumesc!M-ati mai linistit!

Offline

 

#9 2010-09-29 19:02:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: marvelon 21

roMary a scris:

multumesc pentru raspuns...dar nu stiu cu pauza daca e chiar asa pentru ca medicul la care am fost mi-a recomandat sa las pastilele cel putin o luna doua si asta de ce?inseamna ca organismul are nevoie de  o pauza de la ele nu?

Sincer, habar nu am de ce medicul la care ai mers tu ti-a recomandat pauza asta insa stiu SIGUR ca ea nu are nici o noima si mai stiu si ca organismul nu are nici o nevoie de nici o pauza(la fel de sigur)
Daca esti din Bacau, mergi la cabinetul de planning de acolo(sincer nu stiu daca sunt mai multe) ...e o doamna doctor foarte draguta si foarte priceputa, Irina Frunza o cheama...mergi deci si vorbeste cu ea.

Andresyta din nefericire unele farmaciste isi depasesc atributiile si, si mai rau, imprastie informatii false. Tu insa trebuie sa iti amintesti de fiecare data cind dai de o astfel de farmacista, ca facultatea de medicina nu s-a desfiintat inca, si nici nu e in pericol sa se desfiinteze, deci ca exista si vor exista medici care sa stie sa te indrume cu privire la contraceptie. Te rog asadar, nu ocoli medicul de planning, e in avantajul tau sa il vizitezi periodic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2010-09-30 19:50:31

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

Re: marvelon 21

V-am ascultat sfatul si am fost la dr Frunza care este un dr intr-adevar f bun...ca orice pastila undeva acolo se face simtita dar sunt persoane care au luat ani la rand pastile si nu au patit nimic cu ficatul sau fierea...am sa fac pauza de la ele in momentul cand vreau sa raman insarcinata.Multumesc

Offline

 

#11 2010-10-01 18:11:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: marvelon 21

ma bucur ca te-ai lamurit Mary smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.