homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sindrom astenic (depresiv)-26


#476 2009-08-25 23:19:34

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Sindrom astenic (depresiv)

sa incercam totusi sa fim pozitive..ca asa-i de scurta viata..


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 



#477 2009-08-26 10:22:11

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Marlyn, carceii se poate sa ii ai din cauza lipsei de magneziu. Asa are mama mea si a luat niste pliculete de magneziu iar dupa un timp nu a mai avut probleme.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#478 2009-08-26 14:13:51

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

alexa123 a scris:

sa incercam totusi sa fim pozitive..ca asa-i de scurta viata..

pai nu     big_smile  ma bucur k ai o gandire pozitiva puss


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#479 2009-08-26 16:16:53

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Sindrom astenic (depresiv)

incerc sa o am pozitiva, sunt constienta ca ma ajuta fff mult smile


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#480 2009-12-07 11:40:30

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: Sindrom astenic (depresiv)

adina15 a scris:

blueeyes eu am fost diagnosticata acum 1 an cu anxietate, atac d panica si depresie d inutilitate knd am fost evaluata d psiholog iar mi s.a zis rezultatul analizelor am simtit k imi pica cerul p mine d atunci iau antidep la inceput eram descurataja dar cu timpul am cautat ocupatie mi.am luat med si totul a trecut...........sunt antidepresive care dau dependenta si altele kre nu.....intradevar ele dau reactii nev pers sensibile si eu am facut o reactie adversa.......asa k am continuat cu alte med si am fost la o clinica naturista timp d 6 luni am mers odata p luna la medicul naturist(tratament naturist+biorezonanta) iar azi ma simt k noua.......nu te descuraja si nu iti fie teama sa le iei sau mergi p cale naturista puss eu iti doresc multa multa sanatate pt k stiu cum este sa te lupti  cu asa ceva

adina,as vrea mult sa vb cu tine,vad ca esti online sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2010-10-08 20:51:11

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Nu inteleg de ce sunt asa de anxioasa!
Acum trei saptamani am suferit un chiuretaj biopsic, in urma unei hemoragii care s-a dovedit a fi provocata de orgametril luat continuu. Atunci am inceput sa fiu speriata. Apoi, am mers la lucru, desi as mai fi avut medical, dar nu am vrut sa lipsesc. Au vrut sa ma trimita pe teren - ce sanse sunt sa merg pe teren, ca functionar public, dar uite, ghinionul meu! Am explicat ca nu pot, pentru ca nu am voie sa fac efort, inca nici nu imi trecuse sangerarea complet. Si am luat-o in freza. Am avut un soc, nu imi venea sa cred. Urmatoarele trei zile nu am mai fost buna de nimic, nu imi venea sa cred cat de putin contez.

Acum, am avut o problema cu o masea! S-a rupt un coltisor, si am mers sa mi-l puna. Nici nu stiam ca e cariata,credeam ca e fara nerv... Si mi-a facut doua anestezii, dar tot am simtit cand mi-a curatat caria. Dupa ce a trecut anestezia, am avut dureri infernale. Si acum stau cu teama ca daca fac puroi, daca ajung sa imi scoata nervul, daca nu prinde din nou anestezia, daca, daca, daca! grater

Precizez ca dentista mea e foarte buna, tot ce mi-a facut a iesit bine, mi-a salvat cateva masele distruse de o alta dentista. Si banuiesc ca daca era de scos, il scotea ori il asasina... diablo

Ultima oara a fost editat de Marlyn (2010-10-08 20:53:23)

Offline

 

#482 2010-10-09 12:42:10

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Divya a scris:

adina15 a scris:

blueeyes eu am fost diagnosticata acum 1 an cu anxietate, atac d panica si depresie d inutilitate knd am fost evaluata d psiholog iar mi s.a zis rezultatul analizelor am simtit k imi pica cerul p mine d atunci iau antidep la inceput eram descurataja dar cu timpul am cautat ocupatie mi.am luat med si totul a trecut...........sunt antidepresive care dau dependenta si altele kre nu.....intradevar ele dau reactii nev pers sensibile si eu am facut o reactie adversa.......asa k am continuat cu alte med si am fost la o clinica naturista timp d 6 luni am mers odata p luna la medicul naturist(tratament naturist+biorezonanta) iar azi ma simt k noua.......nu te descuraja si nu iti fie teama sa le iei sau mergi p cale naturista puss eu iti doresc multa multa sanatate pt k stiu cum este sa te lupti  cu asa ceva

adina,as vrea mult sa vb cu tine,vad ca esti online sad

oki astept sa imi scri


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#483 2010-10-24 12:31:49

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Sindrom astenic (depresiv)

orangina123 a scris:

Iau zilnic 10mg fluoxetina, de vreo trei ani. Ma ajuta, dar am inceput sa am caderi din care imi revin greu; devin "pleostita" (fara energie, fara chef) si nu reusesc sa ma mobilizez. Exista locuri in Bucuresti unde se face consiliere psihologica gratuita? sunt studenta. Sau puteti sa imi recomandati un psiholog bun, chiar daca e cu plata?

din pacate consilierea se plateste la noi in Rom ......... o sedinta variaza de la un psiholog la altul


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#484 2010-11-19 15:02:58

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Sindrom astenic (depresiv)

orangina123 a scris:

Iau zilnic 10mg fluoxetina, de vreo trei ani. Ma ajuta, dar am inceput sa am caderi din care imi revin greu; devin "pleostita" (fara energie, fara chef) si nu reusesc sa ma mobilizez. Exista locuri in Bucuresti unde se face consiliere psihologica gratuita? sunt studenta. Sau puteti sa imi recomandati un psiholog bun, chiar daca e cu plata?

In Bucuresti stiu de fundatia Estuar.
Iti trebuie un psihoterapeut, nu psiholog. Iti trimit un mesaj privat cu numele unui terapeut, poate iti este de folos.

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul pentru a-ti mari doza de fluoxetina sau poate trebuie schimbat antidepresivul.

Offline

 

#485 2014-03-03 13:48:03

RinaTina
Banat
Inregistrat: 2012-05-29
Mesaje: 16

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Hei fetelor! sora mea a avut astenie functionala. A avut o perioada cand era mereu irascibila, se enerva din orice lucru marunt, era obosita si nu avea chef de nimic. Daca mergeam prin oras, mereu imi strica buna-dispozitie cu starile ei. Am pus-o sa mearga la doctor si aici a aflat mai multe despre astenia functionala. Doctorul i-a spus sa ia un medicament pe baza de sulbutiamina, care se numeste *reclama*. A avut rezultate foarte bune inca din prima zi si acum se vede diferente, a redevenit persoana energica de altadata!

Ultima oara a fost editat de gargarita (2014-03-04 15:57:54)

Offline

 

#486 2014-03-03 20:43:02

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Alive - Secom e bun pt astenie smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#487 2016-10-23 14:51:09

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Buna, fetelor
Nu prea ma bucur sa revin pe acest subiect. Am cautat in paginile trecute si mi-am regasit cateva episoade de anxietate povestite. Peste 2 zile am programare la neurolog, unde ii pot povesti pe larg ce se intampla cu mine si poate ma va indruma in vreun fel.

Am nevoie insa si de sfaturile voastre.
Pe scurt, acum o luna si putin am tras curent la mijloc, dureri, pumni de pastile, am depistat pietre la rinichi, simptome aiurea: greata, oboseala accentuata, ameteli - analize peste analize - sange bine, calciu, fier, glicemie tot bine. Endocrinologic, anul trecut am tratat o usoara hipotiroidie, dar anul asta sunt ok.
Luna trecuta am avut un episod la munca,(luasem pe stomacul gol un no spa+algocalmin)-mi s-a cam facut rau de la ele, politica firmei nu prea ne incurajeaza sa sunam la salvare, asa ca 2 h am strans din dinti si mi-am calmat panica. A 2-a zi am avut nevoie de medical pentru ca incepusem sa ma agit in masina, pe drum spre birou.

Dupa tot sirul am ramas cu niste stari de ameteala, slabiciune, senzatie de caldura excesiva (simt ca ma sufoc daca nu am geamul sau usa putin deschise) , uneori urechi infundate, agitatie, neliniste (bat din picior, ma scarpin, strang parul) si mi s-au accentuat temerile pe care le avea, dar usor usor le stapaneam zi de zi: teama de lucruri noi (calatorii sau situatii noi), teama de spatii aglomerate, de spatii inchise. In special dimineata, daca sunt nevoita sa stau in picioare intr-o camera inchisa (si mai este si cald) simt ca imi e rau, transpir, ma sufoc, parca ma deranjez la stomac. Tot tacamul unui anxios.

In 8 ani, este cumva al 3-lea episod de genul. Tot asa au inceput si atunci. O afectiunea tratata cu pastile...si apoi conturarea temerilor.
Acum sunt mai constienta de ele. Pentru a ma calma, mi s-a recomandat Sedatif pc - pe care il iau cel mult 1/zi. In fiecare seara beau ceai calmant (roinita, lavanda etc) - e un placebo poate care ma ajuta.

Ce ma sfatuiti? Cum as putea sa depasesc episodul, sau sa il tratez..sa stiu ca peste 1 an sau 2 nu imi apar iar simptomele.

supa


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#488 2016-10-23 14:56:01

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

eu zic sa iti refaci analizele la tiroida(daca ai unele recente facute acum maxim 3 luni nu face altele)
fa si analize sa vezi cum stai cu calciu si magneziu.
daca astea sunt ok nu de un neorolog ai nevoie si de un psiholog.si tiroida poate da simptome de genul asta.poti incerca pt starile tale https://secom.ro/super-rhodiola-500mg.html
idee e sa incerci sa le controlezi singura.

Offline

 

#489 2016-10-23 20:37:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sindrom astenic (depresiv)

sedatif pc il poti lua de cate ori vrei daca te ajuta, e homeopat, deci nu e niciun pericol
si ceva pe termen lung care ajuta nu doar la anxietate si depresie : sport

Offline

 

#490 2016-10-26 20:57:38

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Culmea este ca stau bine cu toate analizele. Cele pt tiroida nu le am asa recent, au 1 an, totusi endocrinologul consultat acum 1 luna a spus ca nu am nimic la tiroida.
Ieri am fost si la neuro si mi-a spus ca as avea un sindrom cefaleic, astenic, usor anxios. Mi-a dat ceva suplimente cu ginko biloba si un fel de Vitamax + emocalm de la Dacia Plant 1/seara.
Le voi lua timp de 1 luna. Daca nu imi revin dupa 1 luna, sa iau 1 pastila la 2 zile de Rivotril - un anxiolitic.
Nici nu stiu ce sa mai cred. In niciun caz nu voi lua medicamente pt anxietate sau depresie.

Nu pot sa inteleg de unde am ametelile astea si starea asta bleaga.  supa  Daca mai aud un medic ca-mi pune diagnosticul de "astenie" spranceana ...

Pe alta parte, nu ma pot obisnui sa port ochelarii permanent.  Am fost la 4 oftalmologi anul asta si am 4 dioptrii diferite: -1.25, -1, -2, -1.5. Momentan port -1.5, dar doar la PC si la sofat. In rest nu ma pot acomoda cu ei. Si ii am de vreo 8 luni. Ametesc cu ei la ochi. Ametesc fara ei la ochi.  acklad


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#491 2016-10-26 21:14:23

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

eu as repeta analizele pt tiroida.un an e mult pt cineva care a avut modificari pe analizele specifice.

Offline

 

#492 2016-10-27 21:19:54

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Cred ca am sa fac asta sad


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#493 2016-10-27 21:20:53

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Sindrom astenic (depresiv)

bafta  puss
o sa se rezolve,nu dispera.

Offline

 

#494 2016-11-01 20:29:43

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Sindrom astenic (depresiv)

Da..e frustrant oarecum. Ca ma simt de pe alta planeta de 2 luni si nu inteleg de ce. Toate vitaminele si suplimentele luate parca trec prin mine degeaba. Nicio schimbare. sad


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.