homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Disper, rezultate analize, ajutor


#1 2010-10-15 09:21:49

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

disper, rezultate analize, ajutor

Buna ziua!
Iertati-ma daca postez unde nu trebuie, dar asa o frica ma incearca si imi curg lacrimile, s-ar putea sa scriu gresit. Am aflat de curand ca sunt insarcinata, prima data, in conditiile in care va scriam anul trecut ca sunt purtatoare sanatoasa de virus hepatic B si m-am pregatit pentru o sarcina pe care mi-o doresc foarte mult. Ar trebui acum sa am 10 saptamani, am facut analizele, azi au venit rezultatele si abia maine am programare la medic. Prin telefoin mi-a comunicat sotul rezultatele proaste ale analizelor, le scriu aici in speranta ca cele care ati trecut prin asta sau cunoasteti mai multe, ma puteti sfatui. Nu stiu cum sa ma linistesc, desi stiu ca agitatia face mult rau copilului. Analizele arata asa:
-Toxo IgM imunocomb - pozitiv (stiu ca e foarte rau, nu am animale, nu stiu cat de rau sau ce e de facut)
-procent neutrofile (ar trebui sa fie intre 48 si 65, la mine a iesit 67,4 la suta)
-procent limfocite (ar trebui sa fie intre 25 si 40, la mine e 21, 6)
-nr total neutrofile (ar trebui sa fie intre 1,2 si 6,8 - la mine e 7)
-nr total monocite (ar trebui sa fie intre0,3 si 0,8 - la mine e 0, 89)
-MCHC(concentratie HGB erit. medie) ar tb sa fie intre 31.5 si 35, la mine e 30, 5
-acid uric feric (ar trebui sa fie intre 2,5 si 6, la mine e 1,92)
-glicenia (ar trebui sa fie intre 70 si 105, la mine e 49).
Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce am gresit, ce trebuie sa fac. Iau vitamine, acid folic, progesteron dat de medic, nu stiu de unde am Toxo pozitiv, anul trecut nu aveam, nu stiu ce inseamna toate astea. Pana maine nu stiu cum sa ma linistesc. Va multumesc frumos!


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 



#2 2010-10-15 10:47:49

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: disper, rezultate analize, ajutor

razu a scris:

Buna ziua!
Iertati-ma daca postez unde nu trebuie, dar asa o frica ma incearca si imi curg lacrimile, s-ar putea sa scriu gresit. Am aflat de curand ca sunt insarcinata, prima data, in conditiile in care va scriam anul trecut ca sunt purtatoare sanatoasa de virus hepatic B si m-am pregatit pentru o sarcina pe care mi-o doresc foarte mult. Ar trebui acum sa am 10 saptamani, am facut analizele, azi au venit rezultatele si abia maine am programare la medic. Prin telefoin mi-a comunicat sotul rezultatele proaste ale analizelor, le scriu aici in speranta ca cele care ati trecut prin asta sau cunoasteti mai multe, ma puteti sfatui. Nu stiu cum sa ma linistesc, desi stiu ca agitatia face mult rau copilului. Analizele arata asa:
-Toxo IgM imunocomb - pozitiv (stiu ca e foarte rau, nu am animale, nu stiu cat de rau sau ce e de facut)
-procent neutrofile (ar trebui sa fie intre 48 si 65, la mine a iesit 67,4 la suta)
-procent limfocite (ar trebui sa fie intre 25 si 40, la mine e 21, 6)
-nr total neutrofile (ar trebui sa fie intre 1,2 si 6,8 - la mine e 7)
-nr total monocite (ar trebui sa fie intre0,3 si 0,8 - la mine e 0, 89)
-MCHC(concentratie HGB erit. medie) ar tb sa fie intre 31.5 si 35, la mine e 30, 5
-acid uric feric (ar trebui sa fie intre 2,5 si 6, la mine e 1,92)
-glicenia (ar trebui sa fie intre 70 si 105, la mine e 49).
Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce am gresit, ce trebuie sa fac. Iau vitamine, acid folic, progesteron dat de medic, nu stiu de unde am Toxo pozitiv, anul trecut nu aveam, nu stiu ce inseamna toate astea. Pana maine nu stiu cum sa ma linistesc. Va multumesc frumos!

nu stiu ce sa zic dar..dc ce igg nu ai la nalaizele de toxo...poate ar trebui sa le repeti si sa faci si igg nu doar igm..si daca le vei repeta fa si citomegalovirusul...de restu analizelor nu stiu ce sa spun ...nu ma pot pronunta dar poate se va putea rezolva.. multa sanatate


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#3 2010-10-15 11:53:20

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: disper, rezultate analize, ajutor

Multumesc! Citomegalovirusul e negativ. Am facut la toxo doar igM, asa a indicat asistenta aia dela laborator, le voi reface, complet, dar pana atunci....am citit tot felul d elucruri si ma tem si mai tare


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#4 2010-10-15 13:59:46

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: disper, rezultate analize, ajutor

razu,la toxo se face din start si IGG si IGM, ce laborator face doar IGM
asteapta o parere avizata,poate chiar a doctoressei in legatura cu celelalte analize ca eu nu stiu


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#5 2010-10-15 14:11:48

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: disper, rezultate analize, ajutor

Multumesc frumos! Astept pareri, maine dimineata am programare la medic. M-a intrebat asistenta aia de la laborator cam asa "aici ce vreti, igg sau igm?'. Eu am raspuns, in necunostinta de cauza, "faceti tot ce trebuie", ca au fost muuulte analize. Poate s-a gandit ca sunt prea costisitoare(au si fost), nu stiu motivul, doar atat am primit. Le voi reface luni, dar ma omoara asteptarea asta si nu imi pot stapani plansul...


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-10-15 14:15:53

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: disper, rezultate analize, ajutor

Igg iti arata daca ai avut in trecut, iar igm-ul daca esti purtatoare acum. probabil ca d-aia te-a intrebat.
eu una, la inceput am facut ambele. igg-ul mi-a iesit negativ (deci n-am avut) si apoi faceam la 2 luni doar igm-ul sa vad daca am facut intre timp.
nu stiu sa-ti spun mai multe pt ca mi-au iesit negative mereu.

Oricum, cel mai bine e sa discuti cu un medic. macar medic de familie daca nu-l gasesti pe dr tau ginecolog.(inainte sa le refaci)
Bafta multa si sanatate!


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#7 2010-10-16 15:44:03

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: disper, rezultate analize, ajutor

Bun gasit!
Acum am venit de la medic, m-a pus sa refac analiza de toxoplasmoza, abia vinerea viitoare primesc rezultatele. Pana atunci, disper in continuare....Mi-a spus ca IgM pozitiv inseamna ca am toxoplasmoza acuta acum si ca daca se confirma diagnosticul, am doua optiuni:avort (va dati seama ce dureros este sa scriu/aud acest cuvant, daramite sa accept) sau tratament cu rovamicina pentru tot restul sarcinii(ceea ce m-a mirat, dat fiind ca pe net am citit ca acest tratament e temporar). Am intrebat daca sunt riscuri pentru copil in situatia in care aleg tratamentul si mi-a spus ca riscuri exista, cam evaziv. Nu stiu ce sa fac. E greu sa astept pana vineri si ma gandesc cu groaza la ce va urma....Mai trebuie sa plec si din tara vreo 10 zile, imaginati-va ce stres....Multumesc tuturor celor care imi dau sugestii...


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.