homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PROBLEME MENSTRUALE..


#1 2010-11-01 19:56:06

mihalache denisa
Membru
Inregistrat: 2010-11-01
Mesaje: 2

PROBLEME MENSTRUALE..

BUNA seara!mi'a venit menstruatia insa imi curge  ff putin  si ma  tine de 2 sapt .oare dc?sa fie o raceala?

Offline

 



#2 2010-11-01 20:06:55

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

Mai degraba o dereglare hormonala. Eu sincer nu am auzit pe nimeni care sa aiba confirmat de medic ca problemele menstruale se trag de la raceala ( in ciuda mitului care circula). Chiar as fi curioasa sa ne spuna moksha sau doctoressa dca este posibil.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#3 2010-11-01 20:18:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

Rose a scris:

Mai degraba o dereglare hormonala. Eu sincer nu am auzit pe nimeni care sa aiba confirmat de medic ca problemele menstruale se trag de la raceala ( in ciuda mitului care circula). Chiar as fi curioasa sa ne spuna moksha sau doctoressa dca este posibil.

nu am date medicale sincera sa fiu smile e un fapt observat empiric asta cu raceala..dar e oarecum adevarat.

chiar nu stiu ce sa zic ca sa fie complet adevarat din punct de vedere stiintific, asa ca mai bine ma abtin.

dar da, daca e o cantitate mai mica si tine de 2 sapt (!!!) trebuie mers la medic. nu ne putem gandi la raceala in cazul asta, sa fim seriosi. cu siguranta e ori o infectie, ori vreo problema hormonala. m-as gandi la o "raceala" daca da, a stat cineva cu picioarele in apa rece de munte si acum are un sindrom premenstrual foarte sever...sau un alt scenariu asa. dar in cazul asta chiar nu ne putem gandi.

Offline

 

#4 2010-11-01 20:23:08

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

Mai am o nelamurire:  anexita se poate face de la raceala, sau este un microb care se "catara" la ovare?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#5 2010-11-01 20:34:21

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

Rose a scris:

Mai am o nelamurire:  anexita se poate face de la raceala, sau este un microb care se "catara" la ovare?

anexita inseamna inflamatia anexelor, adica poate afecta si trompa si uterul. originea inflamatiei este in general bacteriana, mai ales germenii atipici sunt periculosi, cum e chlamydia.

asta stiu eu. din nou intram pe terenul minat al miturilor si din nou nu stiu ce sa iti zic de "raceala", imi pare rau. parerea mea si ce stiu eu e scris mai sus.

later edit: inflamatia poate avea numeroase cauze, ceea ce am vrut sa zic e ca trebuie sa ne gandim intai la infectie si pe urma la alte lucruri, nu stiu daca am fost clara.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-11-01 20:36:08)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-03 14:04:29

mihalache denisa
Membru
Inregistrat: 2010-11-01
Mesaje: 2

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

va intreb de raceala deoarece in general eu ma imbrac foarte sumar si mereu sunt cu picioarele reci spatele nu va mai spun.si m am gandit la optiunea asta sau imi era teama sa nu fie cva mai grav.oricum am programare lunea viitoare dar doream un sfat pana atunci

Offline

 

#7 2010-11-04 19:12:34

InTheAir
New member
Inregistrat: 2010-10-17
Mesaje: 5

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

Am si eu o problema cu menstruatia...
Prima data am avut-o acum 2 ani si ceva, dar de atunci foarte rar se intampla sa fie regulata ( in 2 ani.. daca a fost de 4-5 ori regulata ). La inceput med. de familie mi-a spus ca n-ar fi o problema extrem de mare, in sensul ca, in timp, se regleaza.. Dar dupa 2 ani... sa fie tot neregulata? am inteles ca sunt altele care o au si la 30 de ani neregulata. La anticonceptionale nu m-as baga pentru ca am auzit ca ingrasa.. Sau eventual mai astept pana pe la 18 ani si atunci sa-mi fac probleme ? Menstruatia ma tine de fiecare data intre 5 si 7 zile. uneori chiar si 3.
pareri, sfaturi .. are cineva?

Offline

 

#8 2010-11-04 19:16:57

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

poti incepe sa iei anticonceptionale... faptul ca ingrasa este un mit... eu zic sa te interesezi despre ele inainte sa respingi categoric ideea.
mai inainte fa oricum un drum pana la ginecolog, NU la doctorul de familie smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#9 2010-11-05 09:45:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

InTheAir, cati ani ai? cat de neregulat e ciclul tau? ai avut intarzieri mari (daca da, cate zile a intarziat?) sau au fost distante mai mici de 21 zile intre 2 cicluri? la 2 ani de la debutul menstruatiei nu este ceva iesit din comun sa ai ciclul neregulat. depinde insa cat e de dereglat, ca daca iti vine o data la 3-4 luni, atunci intr-adevar ar putea fi o problema. anticonceptionalele nu trateaza cauza unui ciclu neregulat, ele doar pun ovarele pe pauza (timp in care controleaza menstruatia), urmand ca atunci cand le lasi, organismul sa isi reia activitatea asa cum o facea inainte de administrarea pilulelor.

Offline

 

#10 2010-11-05 18:39:58

InTheAir
New member
Inregistrat: 2010-10-17
Mesaje: 5

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

anca90 a scris:

InTheAir, cati ani ai? cat de neregulat e ciclul tau? ai avut intarzieri mari (daca da, cate zile a intarziat?) sau au fost distante mai mici de 21 zile intre 2 cicluri? la 2 ani de la debutul menstruatiei nu este ceva iesit din comun sa ai ciclul neregulat. depinde insa cat e de dereglat, ca daca iti vine o data la 3-4 luni, atunci intr-adevar ar putea fi o problema. anticonceptionalele nu trateaza cauza unui ciclu neregulat, ele doar pun ovarele pe pauza (timp in care controleaza menstruatia), urmand ca atunci cand le lasi, organismul sa isi reia activitatea asa cum o facea inainte de administrarea pilulelor.

putin peste 16. la inceput, in primele luni s-a intamplat sa fie si la fix 15 zile si tinea uneori 3, sau chiar 7 zile, apoi .. si-a intrat in drepturi, undeva pe la 30-40-50 zile diferenta... ( se intampla de cateva ori sa vina la 28 ) mai mult de 3 luni chiar nu s-a intamplat sa nu-mi apara. partea buna, daca o pot numi asa, care am aflat-o si de la med. de familie, pe la inceput... e ca nu pierd foarte mult sange, chiar daca tine 5-7 zile. dar si daca vine la maxim 3 luni, nu se intampla tot timpul, isi revine apoi... la o luna, si iar se modifica.. si tot asa smile

Offline

 

#11 2010-11-05 22:39:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: PROBLEME MENSTRUALE..

InTheAir a scris:

Am si eu o problema cu menstruatia...
Prima data am avut-o acum 2 ani si ceva, dar de atunci foarte rar se intampla sa fie regulata ( in 2 ani.. daca a fost de 4-5 ori regulata ). La inceput med. de familie mi-a spus ca n-ar fi o problema extrem de mare, in sensul ca, in timp, se regleaza.. Dar dupa 2 ani... sa fie tot neregulata? am inteles ca sunt altele care o au si la 30 de ani neregulata. La anticonceptionale nu m-as baga pentru ca am auzit ca ingrasa.. Sau eventual mai astept pana pe la 18 ani si atunci sa-mi fac probleme ? Menstruatia ma tine de fiecare data intre 5 si 7 zile. uneori chiar si 3.
pareri, sfaturi .. are cineva?

sfatul meu e sa mergi la medic(personal zic sa mergi la medicul de planning ca el are disponibilitatea de a sta de vorba cu tine) si sa discuti problema asta.
Nu prea vad ce ai de asteptat...merita facute investigatii hormonale si merita luate anticonceptionale(pentru ca nu ingrasa!) si pentru ca, din pacate, genul asta de probleme, in marea majoritate a cazurilor, nu se "vindeca"


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.