homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Facultatea de medicina


#1 2010-11-02 19:00:49

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Facultatea de medicina

Hello fetelor! este vreuna dintre voi studenta la medicina ? Imi puteti spune si mie va rog niste tehnici de invatare pentru admiterea la medicina generala ? incerc sa gasesc o modalitate sa o pot invata mai usor si mai repede fiindca timpul e scurt si se scurge continuu. Biologia e destul de grea pentru ca nu stiu cum sa fac anumite relatii de la un sistem la altul ... Precizez ca am ales sa nu merg la meditatii.Vreau sa imi incerc  norocul la cluj.

Ultima oara a fost editat de Britney (2010-11-02 19:01:25)

Offline

 



#2 2010-11-02 21:03:16

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: Facultatea de medicina

da... la cluj ... fara meditatii.Sunt foarte constienta ca e toata anatomia, ca nu e toata chimia- asa cum spui tu- si in nici un caz nu dau din fizica smile la liceu sunt pe profil spre deosebire de altii care s-au trezit doar pe a 12-a ca vor medicina si a caror profil excludea chimia si biologia din orar. De ce sunt atat de multi "oameni" care imprastie "nspe" mii de minciuni pt a-i descuraja pe cei care se gandesc la asa ceva ? sau oare ei vorbesc fara a fi informati? cum este ? am intalnit destui ... si chiar speram sa nu mai existe asa ceva smile oricum ... tu ce tehnica ai de a invata ? cu profesorul langa tine si multa toceala? imi pari exagerat de speriata pt o singura proba.By the way ... chimia e mai usor de invatat decat biologia. Aaa... am uitat sa precizez ... e in zadar sa mergi la medicina doar pt bani sau titlu.E mai simplu daca o faci din placere...si la fel mai simplu daca inveti din placere. Crezi ca nu mi-am pus intrebarea "Daca nu intru ce fac?" ? raspunsul e simplu... incerc anul urmator. Daca e ceva ce iti dorestri cu adevarat nu te lasi batut asa usor. Si ce daca pierd un an ? Decat sa fac toata viata ceva ce nu-mi place mai bine "pierd" un an ... pe care de fapt nu-l pierd fiindca sunt in viata inca. Cu stresul nu rezolvi nimic... ba din contra... iti diminueaza capacitatea de concentrare asupra invatatului.Nu ma duc la cluj pentru ca e "un oras minunat", ma duc pt ca e o facultate renumita , cu profesori buni si pt ca e o facultate la care cat de cat faci scoala.Admiterea la cluj e mai usoara decat cea la bucuresti.   "Eu zic sa te mai gandesti"--- mersi de sfat , dar ...o voi lua drept o gluma !

Offline

 

#3 2010-11-02 21:13:48

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Facultatea de medicina

Britney esti unul dintre putinii oameni care vor sa studieze medicina pt ca ii place. Cand iti doresti ceva cu adevarat reusesti, si sper din toata inima sa reusesti . Bafta multa.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#4 2010-11-02 21:22:17

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: Facultatea de medicina

mersi mult.

Offline

 

#5 2010-11-02 21:22:29

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Facultatea de medicina

angeldarkwoman a scris:

Britney esti unul dintre putinii oameni care vor sa studieze medicina pt ca ii place. Cand iti doresti ceva cu adevarat reusesti, si sper din toata inima sa reusesti . Bafta multa.

Pai si atunci de ce se duc? Eu cred ca sunt mai multi care se duc de placere, decat din alte motive. Ca se pierde placerea pe parcurs, asta e partea a II-a.

Britney, ai avantajul ca esti pe profil, deci sansele sunt mai mari tummenupp dar ai grija sa nu te supraapreciezi, fiindca e un examen si nu ai de unde sa stii cat de pregatiti vor fi ceilalti. Bafta big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-02 22:58:21

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Facultatea de medicina

carmen_21 eu am facut referire ca sunt putini oameni care vor sa invete sa intre la facultatea de medicina , majoritatea dau spaga la greu.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#7 2010-11-02 23:45:03

gabrielapit
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 23

Re: Facultatea de medicina

eu nu am fost pe profil si mi-a fost foarte greu sa ma pregatesc pentru admitere cu siguranta nu reuseam nimic fara meditatii am avut niste profesori superbi. nu stiu cum e admiterea la cluj dar la buc obisnuiau sa faca tot felul de subiecte ciudate , multa informatie ce nu exista prin cartea recomandata de ei si tot asa... meditatia e baza

Offline

 

#8 2010-11-03 13:40:30

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Facultatea de medicina

britney, admiterea la cluj nu e mai usoara decat la bucuresti. iti spun din proprie experienta. dar daca vrei cu adevarat, se poate. eu am intrat fara sa fi facut meditatii. am invatat prima data materia (cand am intrat eu se dadea numai din biologie), am citit mult si din compendii si pe urma am facut testele de admitere. nu a fost usor, pe vremea mea era mult mai mare concurenta si se intra mult mai greu decat in prezent si cu note muuuuuult mai mari. de exemplu, ultima medie la buget, cand am intrat eu, a fost 8,50 si ceva. in ultimii ani se intra si cu 5 la buget forgetit cat despre facultate si profesori...vei vedea cand vei fi acolo. dar in niciun caz nu e mai "roz" decat prin alte parti.
bafta si spor la invatat!


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#9 2010-11-03 16:04:37

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: Facultatea de medicina

ms pt informatie calleigh ... deci pana la urma se poate si fara meditatii smile am spus ca e mai usoara admiterea la cluj decat la bucuresti fiindca la bucuresti se da si fizica.

Offline

 

#10 2010-11-03 16:22:45

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Facultatea de medicina

n-ai de ce. daca vrei cu adevarat si stai cu burta pe carte, se poate.
si nu, mie nu mi se pare mai usoara, chiar daca la bucuresti se da si fizica. inainte de admitere am facut grilele de admitere de pe la toate umf-urile din tara si mie cele de la bucuresti mi s-au parut unele din cele mai usoare. daca ai facut fizica si chimie in liceu (si eu am fost la chimie-biologie) nu ai nicio problema cu grilele de la bucuresti. cele de la cluj mi se par cele mai grele pt ca nu sunt franturi din care ci sunt in asa fel formulate, incat trebuie sa si gandesti putin ca sa le poti rezolva.


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#11 2010-11-03 19:18:53

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Facultatea de medicina

Bafta multa Britney si spor la treaba e bine ca esti incantata si atat de pasionata si asta e bine,e adevarat ca te-ar ajuta meditatiile dar asta nu inseamna ca nu se  poate fara ele.

Offline

 

#12 2010-11-03 19:23:23

deeyanna
Full member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 286

Re: Facultatea de medicina

la cluj nu e greu...acolo sunt si eu...testu de admitere este grila....sunt 100 de variante de alea cum ar veni...si este o carte care o poti cumpara...unde sunt toate..daca le rezolvi pe acelea e simpu..si nu uita...tot este grila!


iubesc si sunt iubita...langa tine ma simt cea mai implinita!!!hjarta

Offline

 

#13 2010-11-03 19:24:36

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Facultatea de medicina

Si examenele ? hmm

Offline

 

#14 2010-11-03 19:36:36

Julyyy
Full member
Inregistrat: 2010-09-20
Mesaje: 339

Re: Facultatea de medicina

multa bafta Britney daca vrei vei reusi
la noi in cta se da doar biologie(deci e ceva mai usor)

Offline

 

#15 2010-11-03 20:01:27

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Facultatea de medicina

sum, am inteles ca mai nou nu se poarta invatatul. invata toate grilele din cartea de admitere si.. voila!


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#16 2010-11-03 20:11:24

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Facultatea de medicina

Da, am inteles asta. Eu intrebam de exemenele din sesiune...

Offline

 

#17 2010-11-03 20:53:08

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Facultatea de medicina

dupa prima sesiune se raresc. in anul 3 mai ajung jumate si in anul 6 un pic mai mult de un sfert lol


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#18 2010-11-03 21:33:44

puffball
Sr. member
De la: wonderland
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 1687

Re: Facultatea de medicina

de ce zice toata lumea ca la cluj e cel mai greu, ca clujul e cel mai bun (la facultatea de medicina ma refer), cand de fapt Universitatea de medicina si farmacie din TG. Mures a fost catalogata drept cea mai tare din tara, din toate punctele de vedere... Sa nu creada cineva ca fac referire la ceva anume sau ca insinuez ca la cluj nu e bine lol doamne fereste, doar ma intreb si eu...

Offline

 

#19 2010-11-03 22:16:24

puffball
Sr. member
De la: wonderland
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 1687

Re: Facultatea de medicina

^ nu nu, nu ma intelege gresit, eu nu de-aia intreb chestia asta, daca ma crezi nici nu am citit ce ai scris....ma intrebam eu asa, ca tot veni vorba de medicina. Am citit asa printre randuri mai multe postari si toata lumea vorbeste de cluj, iar eu ma intrebam care-i faza, pt ca stiu ca Universitatea din Tg Mures e catalogata ca fiind cea mai cea. Deci, sa nu credeti ca am facut referire la cineva sau la ceva smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.