homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce se intampla?


#1 2010-11-09 12:50:23

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

ce se intampla?

buna, fetelor,
am si eu o problema:
am incetat sa iau AC luna trecuta si nici acum, dupa o luna (la sfarsitul lui septembrie a inceput si pe 3-4.10 s-a terminat menstra) nu mi-a venit. ce se intampla? este normal sa intarzaie atat?

am observat o secretie, putina, ce-i drept, ca aceea care aparea inainte de ciclu; se vede pe protej slip. de asemenea, mi-am facut un test care a iesit negativ.
am vrut sa-mi fac programare la gineco, dar nu stiu la cine sa merg. am sunat la dr. niculescu, dar se putea doar pe 18.11. ceea ce mi se pare mult..eu as fi vrut si azi sau maine sa ma duc.
ce parere aveti?
multumesc anticipat pentru timpul vostru.

Offline

 



#2 2010-11-09 13:22:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ce se intampla?

cum aveai ciclul inainte sa iei anticonceptionale?
daca nu e risc de sarcina, o sa-si revina organismul dupa un timp. nu e tarziu sa astepti pana pe 18.

Offline

 

#3 2010-11-09 13:30:40

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: ce se intampla?

nu era regulat; era diferenta de o saptamana de la luna la luna. cam asa.
imi pare rau ca nu mai stiu exact, insa iau de mult timp AC.
si clar, dupa acest episod, o sa ma intorc la ele..

Offline

 

#4 2010-11-09 13:33:48

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: ce se intampla?

poate fi o dereglare sau o raceala, dar intrebarea este ai de ce sa iti faci griji? ai avut contacte sexuale neprotejate sau ceva de genul? daca nu chiar nu ai de ce sa te sperii. daca tot nu va venii mergi la un consult cel mai sigur


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#5 2010-11-09 19:15:16

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: ce se intampla?

nu, am avut doar 3 contacte in acest timp si acelea cu prezervativ.
sotul meu spune ca lui i se pare ca si starea mi s-a schimbat si ca ar trebui sa stau linistita, va veni.. dar.. ce stie el? smile
am facut si programare la dr. niculescu. sper, totusi, ca pana atunci sa-mi apara.
inca o intrebare: as vrea sa imi fac si alte analize (pap, secretie, ecografie .. ca sa stiu eu ca e totul in regula). trebuie sa astept sa treaca menstra, asa e? (ar influenta cu ceva ecografia de exemplu?) de asemenea, la san: cand este cel mai bine sa merg la echo?

multumesc Flutuas si Anca!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-10 10:59:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ce se intampla?

cat_eyes a scris:

nu, am avut doar 3 contacte in acest timp si acelea cu prezervativ.
sotul meu spune ca lui i se pare ca si starea mi s-a schimbat si ca ar trebui sa stau linistita, va veni.. dar.. ce stie el? smile
am facut si programare la dr. niculescu. sper, totusi, ca pana atunci sa-mi apara.
inca o intrebare: as vrea sa imi fac si alte analize (pap, secretie, ecografie .. ca sa stiu eu ca e totul in regula). trebuie sa astept sa treaca menstra, asa e? (ar influenta cu ceva ecografia de exemplu?) de asemenea, la san: cand este cel mai bine sa merg la echo?

multumesc Flutuas si Anca!

ecografia iti va zice despre grosimea endometrului ...o poti face....
menstre intirziate pot aparea cind opresti pastilele, nu ai de ce sa te panichezi...inteleg ca ai o intirziere de cam o saptamina ceea ce nu e prea mult, mai cu seama ca zici ca aveai asa si inainte sa iei pastile. dupa mintea mea, daca faci test de sarcina si e negativ nu sunt motive de ingrijorare
daca vrei sa faci eco de sin cel mai bine e sa nu fii in preajma menstruatiei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2010-11-10 11:17:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ce se intampla?

intarzierea e de aproape 2 saptamani; daca se intinde mai mult, e de luat in calcul. poate totusi vine pana la control.
pt ecografia transvaginala si controlul ginecologic e musai sa nu fii la ciclu, iar pt cea la sani, medicii recomanda sa o faci imediat dupa menstruatie. tot atunci e momentul potrivit pt pap si analiza de secretie. bineinteles ca nu-i nicio pb daca le faci pe 18 si pana atunci nu iti vine ciclul, acestea sunt doar recomandari. pt ecogafia mamara cred ca trebuie sa te programezi separat, nu am auzit de ginecologi care sa faca asa ceva.

Offline

 

#8 2010-11-10 13:57:10

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: ce se intampla?

important este sa te linistesti tu, pana la programare nu mai este mult si poate aparea pana atunci, cum si dostoressa zice nu ai de ce sa te panichezi (ori ea este cea mai in masura sa iti spuna). iti tin pumnii si ne tii la curent


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#9 2010-11-10 20:41:34

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: ce se intampla?

multumesc din nou pentru raspunsurile voastre!

Offline

 

#10 2010-11-15 12:10:41

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: ce se intampla?

buna, fetelor si buna ziua, doctoressa,
in sfarsit mi-a venit si mie ciclul smile.. astazi.
dupa 3 saptamani si 1 zi. (deja ma gandeam departe..stiti voi)

dat fiind cele prin care am trecut (stres, asteptare etc), bonus cosuri multe si durere, m-am decis sa iau AC din nou.
intrebarea mea e -- am oprit administrarea acum o luna + cele 3 saptamani -- e ok daca ma apuc sa iau azi, din prima zi a CM? daca tot am facut pauza, sa mai las o luna sa treaca? nu prea sunt dispusa sa trec prin acelasi stres.. daca intarzaie la fel? cred ca am cumparat si facut teste cat AC pe 3 luni... smile
multumesc si o saptamana usoara sa aveti!

Offline

 

#11 2010-11-15 12:48:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ce se intampla?

daca esti hotarata sa le reiei si sigura ca e ceea ce ai nevoie, le poti incepe din prima zi de ciclu, nu exista vreun motiv sa mai astepti o luna.

Offline

 

#12 2010-11-15 15:25:55

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: ce se intampla?

cat_eyes a scris:

buna, fetelor si buna ziua, doctoressa,
in sfarsit mi-a venit si mie ciclul smile.. astazi.
dupa 3 saptamani si 1 zi. (deja ma gandeam departe..stiti voi)

dat fiind cele prin care am trecut (stres, asteptare etc), bonus cosuri multe si durere, m-am decis sa iau AC din nou.
intrebarea mea e -- am oprit administrarea acum o luna + cele 3 saptamani -- e ok daca ma apuc sa iau azi, din prima zi a CM? daca tot am facut pauza, sa mai las o luna sa treaca? nu prea sunt dispusa sa trec prin acelasi stres.. daca intarzaie la fel? cred ca am cumparat si facut teste cat AC pe 3 luni... smile
multumesc si o saptamana usoara sa aveti!

BVO ai vazut ca totul a decurs cu bine... goodluck


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#13 2010-12-04 15:49:48

alina27
New member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 58

Re: ce se intampla?

buna fetelor, ma confrunt cu o problema foarte ciudata pentru mine. am racit foarte rau si anume in gat, dar nu amigdalele ci traheea cu o tuse de nu am mai avut vreodata asa ceva, temperatura foarte mare si frisoane. in prima seara cand m-a luat tusea foarte tare am simtit ca si cu as fi scapat pipi pe mine, dar cand m-am uitat nu era pipi erau niste firisoare de sange si cu o secretie exact ca albusul de ou. ultima menstra a fost pe 8 noiembrie si aceasta sangerare a fost pe 2 decembrie. iau penicilina v pentru gat si pracetamol pentru frisoane. azi suntem in 4 si tot mai patez lenjeria intima cu sange de culoare deschisa ca si cand mi-ar veni. intrebarea mea este: imi vine ciclu sau din cauza tusei am acesta sangerare? va rom mult de tot sa-mi raspundeti. multumesc . toate cele bune!

Offline

 

#14 2010-12-04 20:37:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ce se intampla?

iti vine menstruatia alina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2010-12-04 22:40:49

alina27
New member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 58

Re: ce se intampla?

va multumesc foarte mult! numai bine va doresc!

Offline

 

#16 2010-12-06 15:51:03

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: ce se intampla?

fetelor,
am fost la dr. Niculescu, foarte ok, de treaba etc
dar ce ma scoate din sarite e faptul ca mi s-a spus ca PAP vine in 10 zile. sun dupa 10 zile, imi spune sa revin, ca nu au ajuns rezultatele. se fac 12 zile, iarasi, sa sun luni.
sun luni, adica azi, imi face legatura cu doctora, dar are alte rezultate in fata, i s-au dus ale altei paciente, sa revin.
revin dupa 15 minute, nu mai poate vorbi doctora. sa sun maine.
mi se pare lipsa de bun simt si bataie de joc .. pe banii mei! care totusi au fost vreo 300 de lei dintr-un foc, nu obisnuiesc sa gasesc bani pe strada..

ca sa nu mai spun ca la ecografie am dat peste o acritura care mi-a infipt (ma scuzati, dar cam asa a fost, cred ca de cuvantul "bland" nici in dictionar n-a citit) ..

abia astept sa imi iau rezultatele si sa incep iar cautari pentru un doctor bun+clinica decenta. ca si intreg, pentru ca altfel consider lipsa de respect fata de pacient.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.