homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cardiomiopatie hipertrofica


#1 2010-11-26 12:50:16

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Cardiomiopatie hipertrofica

Buna fetelor, ieri am fost la spital al Fundeni unde ma fost diagnosticata cu cardioniopatie hipertrofica.  Eu am fost depistata la varsta de 2 ani cu stenoza subvalvulara aortica larga si cu prolaps de valva mitrala. Am urmat tratament si un anumit stil de viata (fara efort, ciocolata) in anul 2000 mi s-a spus ca sunt vindecata, ca boala a fost luata din pripa, oricum am facut tot ce am enumerat mai sus in perioada 1989-2000-mers la spital la Fundeni din 6 in 6 luni, apoi la un ana si apoi la 2 ani. Incepand cu anul 2000 mi s-a spus sa merg doar daca simt ce este ceva in neregula...bun zis si facut..am zis totusi sa mai fac cate un control chiar daca nu este nevoie..am facut in 2004 si in 2008 si toate bune si frumoase.
Ieri ma trezesc cu asta..nu am fost foarte surprinsa pentru ca eu chiar nu ma simt bine...am dureri in piept si respir cu greutate. Luni sunt programata pentru Holter si apoi vineri din nou la Fundeni....si vom vedea ce se va intampla.
Ati mai auzit persoane cu boala asta? Ce stiti despre ea? Va multumesc goodluck


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 



#2 2010-11-26 19:49:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cardiomiopatie hipertrofica

eu una sigur am auzit...asa cum ii spune si numele e o siferinta a muschiului inimii datorata hipertrofiei(crestere in volum in exces) sale.
uite aici e descrisa destul de clar
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-ale- … rofica_154


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2010-11-29 08:43:07

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Cardiomiopatie hipertrofica

multumesc mult de tot


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#4 2010-12-03 09:11:59

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Cardiomiopatie hipertrofica

Revin cu rezultatele: se pare ca nu este vorba despre acest lucru, deoarece toate masuratorile sunt in limite normale, doar muschiul inimii este putin cam rigid pentru 24 de ani. Voi mai pune inca o data holter-ul dupa sarbatori, si pana atunci voi lua la nevoie beta blocante mai exact propanolol (doar la nevoie, deoarece mi s-a spus ca daca nu ma deranjeaza sa nu iau asa pur si simplu) ca vreau eu. Mentionez ca mi s-au facut o serie de ecodardiografii, analize la sange (gen: creatinina, colesterol, etc.), si holter + aparat tensiune o zi si o noapte. Eu sper ca vestile sa fie din ce in ce mai bune:)


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#5 2010-12-03 11:48:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cardiomiopatie hipertrofica

asa iti dorim si noi, fluturas smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.