homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Toxoplasma


#1 2009-04-11 21:17:21

alex4home
Membru
Inregistrat: 2009-04-11
Mesaje: 1

Toxoplasma

Sotia are un buletin de analize pentru toxoplasma in care nu scrie pozitiv sau negativ....

Apar doua coloane, "in normalitate / in afara normalitatii " ...
banuiesc ca "in normalitate" este negativ smile

La valori de referinta apare asa
Ac.anti-Toxoplasma IgM 0.00 - 9.00
Ac.anti-Toxoplasma IgG 0.00- 7.20

Stiu ca atunci cand IgG e pozitiv si IgM negativ ai imunitate si poti pastra o pisica ...
Ea la IgM are "sub 3" si IgG are 4.80.
Cum imi dau seama care e pozitiv si care e negativ , dat fiind ca amandoua sunt "in normalitate" ? smile

Ultima oara a fost editat de alex4home (2009-04-12 00:20:08)

Offline

 



#2 2009-04-12 14:09:23

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: Toxoplasma

inseamna ca nu a avut niciodata toxoplasmoza si nici acum nu are,adica nu e imunizata poate sa faca oricand,asaca eu zic sa renuntati la pisicuta si oricum nu numai de la pisici se ia se poate lua si de pe alimente nespalate corespunzator.asa ca mai bine previi.
gravida AMR 6 SAPT

Offline

 

#3 2009-04-12 20:47:02

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Toxoplasma

nu cred ca este neaparat necesar sa renunti la pisica, mai bine vb cu dr si el va sa spune daca trebuie...eu m-am interesat inainte sa aflu rez la analize si toxoplasmoza se ia in principal daca intri in contact cu litiera pisicii (cu treaba mare) si daca mananci carne nefiarta cum treb...asa ca daca te pazesti nu e nevoie sa dai pisica, dar cel mai bine cereti parerea unui dr  puss ...eu asa as fi facut


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#4 2010-12-08 09:26:28

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Toxoplasma

fetelor am facut o gafa. analizele pt toxo si cmv-ul si ce mai era pe acolo nu le-am facut( decat cele de la medicul de fam si anti HBS, HCV, etc). deh in entuziasmul meu cand am aflat ca am bebe si mi-a zis doctorul ce analize sa fac si cand mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe cealalta sad. sunt in 17 saptamani deja. dansul mi-a zis sa vin sa le fac cat mai repede. in concluzie joi ma duc sa mi le fac. mi-a zis ca se va vedea cu 3 luni in urma. data viitoare voi fi mai atenta si imi voi lua si notite. noi nu avem pisica insa avem catel de prin luna iunie-iulie cam asa.  pisici au sormea si cumnata-miu si pana sa fiu insarcinata am mai fost pe la ei. cand au mai plecat ei m-au rugat pe mine sa am grija de ele: sa le schimb apa, sa le dau sa pape, sa le iau cu lopatica treburile, insa n-am intrat in contact direct cu fecalele animalelor. am purtat manusi si am folosit cum ziceam mai devreme, lopatica. Doamne ajuta sa iasa bine. signof10

Ultima oara a fost editat de blue_ellf (2010-12-08 09:33:38)


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.