homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vaginita bacteriana


#1 2007-03-13 19:50:41

alexa20
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2006-12-08
Mesaje: 17

vaginita bacteriana

am si eu o nedumerire.. vaginita se poate detecta si din sumarul de urina?

Offline

 



#2 2007-03-13 19:52:41

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: vaginita bacteriana

nu cred. ti s-a intamplat?


Nobody home

Offline

 

#3 2007-03-13 20:00:21

alexa20
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2006-12-08
Mesaje: 17

Re: vaginita bacteriana

nu dra eram doar curioasa... daca poate fi depistat astfel..

Offline

 

#4 2007-03-30 16:25:29

Magdalena
Membru
Inregistrat: 2007-02-27
Mesaje: 4

Re: vaginita bacteriana

de 4 luni nu mai scap de anexita. am cate un episod acut lunar, a cedat intai la ciprofloxacin, dar dupa 1 luna a reaparut, nu a mai cedat la ciprofloxacin, ci la augmentin, dar la un control dupa inca o luna dr a descoperit ca am anexita subacuta, care oricand se poate croniciza. mentionez ca in tot acest timp am avut si am cervico-vaginita, care nu a cedat la nici un tratament. am facut antibiograma, FCB, FCD.. vaginita e determinata de streptococ, si culmea, a iesit ca e foarte sensibil la ciprofloxacina si augmentin- antibioticele pe care deja le luasem si nu mi-a trecut. intre timp am facut si infectie urinara. acum astept rezultatul de alta antibiograma.dureaza 2 saptamani. si dr a spus ca nu imi da nici un tratament pana la rezultat.dar durerea nu ma lasa in pace deloc. Ce imi recomandati?

Offline

 

#5 2007-03-30 16:27:06

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: vaginita bacteriana

magdalena ce simptome ai avut la anexita??ce te durerea,anume??si este adev ca anexita netratata poate duce la infertililtate pe toata viata???


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-30 16:32:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vaginita bacteriana

partial adevarat...stiu eu femei care s-au bazat pe asta si au gresit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-03-31 14:43:04

Magdalena
Membru
Inregistrat: 2007-02-27
Mesaje: 4

Re: vaginita bacteriana

durere  in zona pelvina, bilateral,la inceput, intermitenta, asemanator unei dureri premenstruale, in episodul urmator (urmatoarea luna) era diferita- simteam o zona durereoasa numai in stanga, ff sensibila la atingere, era usor impastata, abia imi puteam lua pantalonii, insa daca nu o palpam nu ma durea deloc. mai mult ma ingrijoreaza vaginita- in afara de leucoree nu mai e nici un alt simptom, dar ma deranjeaza f mult prezenta secretiei. am citit ca netratata,anexita duce la sterilitate.. pb e ca nu gasesc tratamentul potrivit. si in prezent am anexita, dar nu ma doare. la ecografie se vede proces inflamator si la consultul ginecologic mai simt durerea.

Ultima oara a fost editat de Magdalena (2007-03-31 17:12:37)

Offline

 

#8 2007-10-26 10:06:04

byanca77
New member
Inregistrat: 2007-04-10
Mesaje: 36

Re: vaginita bacteriana

Buna .....si eu am ceva asemanator ....sa va zic si povestea mea ....la ultimele controale imi tot iesea o infectie cu anerobi de care nici cum nu mai scapam si atunci la sfatul doctoritei mi-am facut niste analize mai adanci ...adica la sange (inca nu  am primit rezultatul) si la secretie cervicala  la acesta l-am primit si se pare ca am o infectie cu microbul (sper sa nu gresesc) pseudomonas iar pe reteta imi apare anexita subacuta . deocamdata o sa iau CIPROLEN 500 si eu si partenerul dupa care va trebui sa vedem ce vom lua in continuare deoarece mi s-a spus ca dezvolta o rezistenta la antibiotice. in schimb eu nu am avut simptomele mai sus amintite adica cele cu durere,pur si simplu aveam o secretie abundenta si ma supara la contact sexual. alte dureri nu ma pot plange.  daca mai aveti si alte informatii despre aceasta boala  va rog sa imi da-ti mai multe detalii.
va multumesc

Offline

 

#9 2007-10-26 10:44:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: vaginita bacteriana

doctoressa a scris:

partial adevarat...stiu eu femei care s-au bazat pe asta si au gresit

sau bazat pe faptul ca anexita poate duce la infertilitate?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2007-10-26 13:56:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vaginita bacteriana

da crys_ty_na, exact
byanca77, esti sigura ca despre Pseudomonas este vorba? cel mai adesea se transmite in spital sau prin instrumentar medical...cum sa fii ajuns in vaginul tau...oricum, e conditionat patogen la persoanele imunocompromise(bolnavi de cancer, HIV/SIDA, tratamente cronice cu corticoizi, splenectomuzati...)si afecteaza de obicei tractul respirator/tractul urinar/arsurile/ranile preexistente...nu vaginul....intreb deci inca odata, esti sigura ca despre Pseudomonas(bacilul piocianic) e vorba????


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-10-27 01:41:54

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: vaginita bacteriana

Piocianic? Este adevarat tot ce se scrie despre bacilul asta? Ca se inchid spitalele cand apare vreun caz si ca e al naibii de greu sa scapi de el? Mie mi-e frica sa ma apropii de spitale de cand am auzit de existenta acestui bacil, pe care il asociez in mintea mea cu bau-bau, cu meningita si septicemia ...
Exista vreun mod de a ne proteja de acest bacil? In eventualitatea ca va mai ajunge vreun membru al familiei mele in spital.

Ultima oara a fost editat de andrada79 (2007-10-27 01:43:29)


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#12 2007-10-27 01:45:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: vaginita bacteriana

nu inteleg cum poate o femeie sa si doreasca sa fie infertila...din punct de vedere psihic nu e sanatos...dar apoi ce sa mai vb din punct de vedere fizic(mai ales cand e vb de o anexita acuta...cronicizata?!) si sunt si eu curioasa...acel bacil e chiar atat de...groaznic ?!?!


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2007-10-27 02:02:58

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: vaginita bacteriana

crys_ty_na, probabil femeia aceea isi dorea acest lucru pe vremea decretului ... Poate avea deja cati copii si-a dorit si a vrut sa foloseasca anexita aceea drept metoda contraceptiva. Pentru vremurile acelea cred ca era de inteles un astfel de rationament.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.