homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Facultatea din Anglia


#1 2010-12-26 21:22:17

Ann.Anita
New member
Inregistrat: 2010-12-25
Mesaje: 18

Facultatea din Anglia

Am deschis acest topic deoarece as vrea sa va intreb daca aveti cunostiinte care studiaza la o facultate din Anglia. Eu am 17 ani (fac 18 in Ianuarie) sunt la un liceu foarte cunoscut din Bucuresti dar care nu este tocmai ca Viteazu sau Sava si as vrea sa fac facultatea in Anglia. Am cateva intrebari:
1- Pentru facultatea din alta tara conteaza notele din liceu sau se da admitere?
2- Exista facultati in Anglia la care sa nu platesti decat mancarea si chiria (adica cu bursa)?
De exemplu am o cunostiita la facultate in Danemarca care are bursa si este super ok.
P.S.: Imi pare rau daca considerati ca acest subiect este de prisos,dar chiar nu am gasit absolut nimic pe internet si as vrea sa vad daca mai are cineva cunostiinte in Anglia.

Offline

 



#2 2010-12-26 21:26:06

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Facultatea din Anglia

Nu prea stiu ce sa-ti zic...stiu pe cineva care e la facultate in Anglia (ceva cu web design) si a dat admitere...si la engleza, si la informatica. Detalii legate de cazare, chirie, masa, bursa nu stiu. Trebuia sa te duci ca a fost de curand un targ cu mai multe facultati din Europa care si-au prezentat oferta. Am vazut ca erau o gramada care iti plateau chiria si mancarea, numai bani de buzunar iti trebuiau. Nu stiu exact unde si cum, ca nu am fost prea interesata. Dar mai cauta, ca precis gasesti informatii si oferte educationale bune. Vrei neaparat in Anglia? In ce domeniu sa studiezi? Esti a12-a?

Ultima oara a fost editat de heart_breaker (2010-12-26 21:26:56)

Offline

 

#3 2010-12-26 21:39:39

Ann.Anita
New member
Inregistrat: 2010-12-25
Mesaje: 18

Re: Facultatea din Anglia

heart_breaker a scris:

Nu prea stiu ce sa-ti zic...stiu pe cineva care e la facultate in Anglia (ceva cu web design) si a dat admitere...si la engleza, si la informatica. Detalii legate de cazare, chirie, masa, bursa nu stiu. Trebuia sa te duci ca a fost de curand un targ cu mai multe facultati din Europa care si-au prezentat oferta. Am vazut ca erau o gramada care iti plateau chiria si mancarea, numai bani de buzunar iti trebuiau. Nu stiu exact unde si cum, ca nu am fost prea interesata. Dar mai cauta, ca precis gasesti informatii si oferte educationale bune. Vrei neaparat in Anglia? In ce domeniu sa studiezi? Esti a12-a?

Da sunt in clasa a12-a,as vrea foarte mult in Anglia deoarece este aproape de Romania si este o tara foarte cilivizata. As vrea sa studiez dreptul...

Offline

 

#4 2010-12-26 21:44:56

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Facultatea din Anglia

Pfff...nu stiu ce sa zic...aproape nu prea e lol cat despre admitere, cred ca ar fi trebuit sa te gandesti mai din timp. neutral Si in Romania e grea admiterea la drept, nu stiu cum o fi acolo. Stiu pe cineva care a dat la medicina in Germania. A aplicat din clasa a10-a, a dat admiterea intr-a11-a...nu stiu ce sa zic.

Offline

 

#5 2010-12-26 22:02:09

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Facultatea din Anglia

nu cred sa conteze notele din liceu, diplomele de liceu nu cred sa fie recunoscute pe undeva inafara de tara noastra. in schimb se dau foarte multi bani si doarte multe testari. am o prietena care vrea sa faca scoala in anglia, a dat la bani de i-a venit rau, a invatat foarte mult si a dat foarte multe teste, de limba, de info si nu mai stiu de ce.
oricum, sa obtii bursa este greu, mai ales in domeniul tau care este dificil. si mie mi se pare cam tarziu acum in cls a 12 sa te interesezi, s-ar putea sa pierzi un an. prietena mea are aproape un an de  cand tot alearga si face curse bucuresti-constanta (ea in c-ta sta si testele le da in buc)

si anglia este o tara foarte scumpa, la drept ai mult de invatat si nu stiu cum vei putea avea si o slujba in paralel, vei avea probleme si cu banii de buzunar chiar daca ei iti ofera bursa sau bani de masa+casa.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-26 22:02:20

Izza_bella
Full member
Inregistrat: 2010-12-07
Mesaje: 310

Re: Facultatea din Anglia

eo cunosc pe cineva care studiaza la facultate in Anglia,intr`o localitate inafara Londrei.Ea e acoclo cu bursa si sta la camin,are asigurata deci cazare si mancare.Stiu ca a trebuit s aiba Cambridge`ul dat la un nivel mai inalt si parca inca un test..Toefl care ar fi cica mai recunoscut decat primul.

Si da admiterea trebuia s o dai ceva mai devreme ..


cold

Offline

 

#7 2010-12-26 23:30:09

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Facultatea din Anglia

Ann.Anita a scris:

Am deschis acest topic deoarece as vrea sa va intreb daca aveti cunostiinte care studiaza la o facultate din Anglia. Eu am 17 ani (fac 18 in Ianuarie) sunt la un liceu foarte cunoscut din Bucuresti dar care nu este tocmai ca Viteazu sau Sava si as vrea sa fac facultatea in Anglia. Am cateva intrebari:
1- Pentru facultatea din alta tara conteaza notele din liceu sau se da admitere?
2- Exista facultati in Anglia la care sa nu platesti decat mancarea si chiria (adica cu bursa)?
De exemplu am o cunostiita la facultate in Danemarca care are bursa si este super ok.
P.S.: Imi pare rau daca considerati ca acest subiect este de prisos,dar chiar nu am gasit absolut nimic pe internet si as vrea sa vad daca mai are cineva cunostiinte in Anglia.

1. Nu conteaza notele din liceu, ci notele la bacalaureat sau alta calificare la nivel de bacalaureat pe care te hotarasti sa o dai (gen SAT sau bacalaureat international). Nu exista examen de admitere propriu-zis, admiterea se face online prin UCAS (http://www.ucas.ac.uk/ ,poti sa-ti pui la maxim 5 universitati/5 specializari, trebuie sa platesti vreo ?20). Din cate stiu eu deadline-ul e 15 ianuarie, dar verifica sa fii sigura. Universitatile iti dau raspuns prin februarie si poti sa primesti "conditional offer", care inseamna ca esti acceptata la universitate daca iei peste o anumita nota la bacalaureat. Poti sa primesti conditional si ca la anumite materii sa iei peste o anumita nota. Nu e obligatoriu sa ai testul de engleza (Cambridge-CAE sau CPE, Toefl, IELTS sau altele-verifica la fiecare universitate in parte ce teste sunt acceptate) inainte de 15 ianuarie, poti primi conditional si pentru asta.

2. Aici nu stiu foarte multe, stiu ca universitatea din Coventry ofera burse special pentru romani, in rest exista fundatii din Romania care ofera burse (Fundatia Ion Ratiu, Fundatia Principesa Margareta sau Dinu Patriciu), insa bursele de genul asta te conditioneaza sa vii inapoi in Romania dupa ce termini facultatea (din cate stiu eu).

Ultima oara a fost editat de space (2010-12-27 16:04:26)

Offline

 

#8 2010-12-26 23:41:54

Ann.Anita
New member
Inregistrat: 2010-12-25
Mesaje: 18

Re: Facultatea din Anglia

space a scris:

Ann.Anita a scris:

Am deschis acest topic deoarece as vrea sa va intreb daca aveti cunostiinte care studiaza la o facultate din Anglia. Eu am 17 ani (fac 18 in Ianuarie) sunt la un liceu foarte cunoscut din Bucuresti dar care nu este tocmai ca Viteazu sau Sava si as vrea sa fac facultatea in Anglia. Am cateva intrebari:
1- Pentru facultatea din alta tara conteaza notele din liceu sau se da admitere?
2- Exista facultati in Anglia la care sa nu platesti decat mancarea si chiria (adica cu bursa)?
De exemplu am o cunostiita la facultate in Danemarca care are bursa si este super ok.
P.S.: Imi pare rau daca considerati ca acest subiect este de prisos,dar chiar nu am gasit absolut nimic pe internet si as vrea sa vad daca mai are cineva cunostiinte in Anglia.

1. Nu conteaza notele din liceu, ci notele la bacalaureat sau alta calificare la nivel de bacalaureat pe care te hotarasti sa o dai (gen SAT sau bacalaureat international). Nu exista examen de admitere propriu-zis, admiterea se face online prin UCAS (http://www.ucas.ac.uk/ ,poti sa-ti pui la maxim 5 universitati/5 specializari, trebuie sa platesti vreo ?20). Din cate stiu eu deadline-ul e 15 ianuarie, dar verifica sa fii sigura. Universitatile iti dau raspuns prin februarie si poti sa primesti "conditional offer", care inseamna ca esti acceptata la universitate daca iei peste o anumita nota la bacalaureat. Poti sa primesti conditional si ca la anumite materii sa iei peste o anumita nota. Nu e obligatoriu sa ai testul de engleza (Cambridge-CAE sau CPE, Toefl, IELTS sau altele-verifica la fiecare universitate in parte ce teste sunt acceptate) inainte de 15 ianuarie, poti primi conditional si pentru asta.

2. Aici nu stiu foarte multe, stiu ca universitatea din Coventry ofera burse special pentru romani, in rest exista fundatii din Romania care ofera burse (Fundatia Ion Ratiu, Fundatia Principesa Margareta sau Dinu Patriciu), insa bursele de genul asta te conditioneaza sa vii inapoi in Romania dupa ce termini facultatea (din cate stiu eu).

Tii neaparat sa mergi in Anglia sau ti-e totuna unde mergi atata timp cat e UK? Intreb pentru ca lumea nu stie ca in Scotia facultatea e gratuita pentru toti studentii din UE.

Eu as vrea sa merg in Anglia deoarece am inteles ca facultatile de acolo sunt mai ieftine decat cele din America. Nu stiu daca este ca in Danemarca fara nici un ban...Eu am un coleg care are fratele in Anglia la master si nu are probleme cu banii.

Ultima oara a fost editat de Ann.Anita (2010-12-27 00:22:05)

Offline

 

#9 2010-12-27 00:19:33

Ann.Anita
New member
Inregistrat: 2010-12-25
Mesaje: 18

Re: Facultatea din Anglia

Mai pe scurt.. Exista facultati gratis in Marea Britanie?

Offline

 

#10 2010-12-27 00:58:36

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Facultatea din Anglia

@space: nu stiu cum este cu bursele oferite de celelalte fundatii, insa fundatia dinu patriciu nu ofera burse in strainatate la nivel de licenta, ci doar pentru master si doctorat. si intr-adevar, conditia este sa te intorci in tara dupa terminarea programului ales.

@ann - cat de bine te descurci cu limba engleza?

Offline

 

#11 2010-12-27 01:02:13

azz_rael
Membru
Inregistrat: 2010-12-18
Mesaje: 3

Re: Facultatea din Anglia

subscriu la ce a spus space.
Iubita, nimic nu e gratis. Poti sa aplici si sa faci imprumut la statul lor, adica sa iti plateasca ei studiile, si apoi, dupa ce termini, ai la dispozitie 25 de ani sa returnezi banii. Asta daca salariul tau depaseste 15.000 lire pe an. Daca nu, nu le dai nimic, pana nu ai salariul asta...si daca trec 25 de ani si nu ajungi acolo, nu mai platesti ( ar fi cam trist, totusi)
E pe bune chestia asta, du-te la Study Abroad la consiliere, si iti explica ele totul. Totusi, daca aplici prin SAAC(Study Abroad Advising Centre-care colaboreaza cu  UCAS) te sfatuiesc sa te informezi si tu asupra facultatilor...chiar daca sunt ei cei mai buni, mai bine intereseaza-te si tu. vezi ca fiecare facultate are site, intra pe ele, documenteaza-te, citeste la international students, iti explica acolo cum e cu bursa. In mare, daca parintii tai nu au peste 30.000 lire pe an...sau mai putin(oricum nu au, altfel nu intrebai de gratuitati) primesti bursa automat de 1000/900/700./500 lire..depinde de facultate. De aia zic..in a 12-a sa te duci la Bucuresti la SAAC sa afli mai multe.
Depinde si domeniul pe care il vrei....
+ ai nevoie de ceritificat de limba straina. mai pe inteles: Cambridge/IELTS/TOEFL..si, bineinteles, fiecare facultate are cerintele ei
+ media la bac, in general peste 8. Sunt unele fac  foarte bune, mai in Nordul Angliei, care accepta peste 6, adica sa iei Bac-ul, din cauza pozitiei mai nordice si a faptului ca nu prea se ingramadeste lumea acolo..nustiu

Ultima oara a fost editat de azz_rael (2010-12-27 01:04:33)

Offline

 

#12 2010-12-27 01:34:24

Ann.Anita
New member
Inregistrat: 2010-12-25
Mesaje: 18

Re: Facultatea din Anglia

sophie a scris:

@ann - cat de bine te descurci cu limba engleza?

O stiu la perfectie.

Offline

 

#13 2010-12-27 01:41:07

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Facultatea din Anglia

Ann.Anita a scris:

sophie a scris:

@ann - cat de bine te descurci cu limba engleza?

O stiu la perfectie.

in cazul asta, ceva ore de documentare pe site-urile universitatilor ar trebui sa fie piece of cake wink 
bafta

Offline

 

#14 2010-12-27 09:30:04

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Facultatea din Anglia

ideea principala este sa ai destui bani, chiar destul de multi bani ca sa ajungi acolo. testele costa, cand pleci trebuie sa ai minim 1000 lire in cont, numai in tara cu toate pregatirile vei da ceva bani.

iar acolo..nu pleca pe ideea "vreau o facultate gratis" ca nu e ca la noi, dai un examen si poc, bugetul. ca sa iei bursa trebuie sa fi al naibii de bun si sa fim seriosi, concurenta este foarte serioasa. doar sa dai de vreo fundatie de pe la noi sa te sponsorizeze. si chiar si cu bursa mai ai nevoie de bani de buzunar, si pentru aia trebuie sa muncesti.

motivul pentru care alegi tu anglia mi se pare putin ciudat, ca ai un prieten cu un frate... pai n-are nici o legatura. daca tu nu ai bani sa ajungi acolo sau nu ai posibilitatea.. plus ca masterul este foarte diferit de licenta.  de ce nu alegi germania, spania, italia, danemarca? in aglia se baga toti si astfel concurenta este acerba.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#15 2010-12-27 14:40:52

SofySofia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 812

Re: Facultatea din Anglia

Nu iti recomand Spania,Italia sau Portugalia pentru ca este plin de tigani acolo neutral neutral In Anglia sistemul de invatamant este total diferit de cel din Romania. Alte examene,alte testari etc. Sistemul nostru de invatamant este asemanator cu cel din Franta.
Dar eu nu inteleg de ce nu faci facultatea aici (ca tot e mai ieftina) si dupa ce o termini sa mergi sa-ti iei diploma in Anglia... Nu are rost sa dai atatia bani (cam vreo 6000 lire pe an),asta dupa parerea mea... Si eu vroiam sa fac facultatea in Franta,dar m-am hotarat s-o fac aici si cand o voi termina sa merg in alta tara sa lucrez smile


Strong reasons make strong actions!

Offline

 

#16 2010-12-27 15:11:12

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Facultatea din Anglia

eu am prietene in finlanda, danemarca, germania, si acolo sistemul de invatamant este bun si relativ usor de intrat.

eu zic sa te interesezi mult mai bine, nu te lua dupa cine stie ce cunostinte ca nu stii exact ce fac ele acolo si cum se intretin, daca nu primesc bani de la familie etc. vezi ce iti permite tie situatia ta sa faci, scoala in anglia este scumpa, dificila, desi este buna.
analizeaza ce vei putea tu sa faci, daca ai bani de testari, daca poti avea mia de lire in cont, daca iti poti permite sa muncesti si sa faci si facultatea...


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#17 2010-12-27 15:24:53

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Facultatea din Anglia

Are dreptate coraline, nu te lua dupa ''duca din lunca''...n-ai cum sa stii cum se descurca fiecare. Nu sunt nicaieri cainii cu covrigi in coada si nu te ia nimeni din prima sa-ti dea bursa. Poate esti buna, dar gandeste-te ca si elevii lor sunt buni.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.