homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

MELLEVA 35


#1 2010-11-25 13:23:00

sheeba
Membru
Inregistrat: 2010-11-24
Mesaje: 2

MELLEVA 35

Buna ziua,
Sunt noua pe forum si ca majoritatea celor care si-au deschis un cont pe acest site am si eu cateva nelamuriri legate de anticonceptionale.Am 26 de ani si i-au MELLEVA 35 de  aproximativ 1 an  la prescriptia medicului dermatolog- problema : acnee .Dupa aproximativ 1 an de administrare am facut pauza 3 luni.In ultimele 2 luni de administrare  am descoperit fara sa vreau o durere DOAR LA ATINGERE -(cat ai pune 2 degete) in piept..mai exact la mijlocul toracelui putin spre sanul stang..doar ca durerea este pe os..nu pe san.Deasemenea simteam o presiune puternica la sani ( ma dureau pur si simplu cand mergeam pe strada..cand coboram scarile..etc.)Dupa ce am facut pauza nu am m-ai acuzat aceste dureri.Acum am reluat anticonceptionalele si sunt la jumatatea tabletei si iarasi a revenit aceeasi durere- doar la atingere fara presiunea in sani.Nu simt nimic decat daca ating punctul respectic.Ar putea MELLEVA 35  sa imi provoace aceasta durere sau poate fi din alta cauza?Mentionez si faptul ca inainte de a incepe sa iau Melleva 35 ( mai exact acum 1 an) am luat yasmine - desorel si diane 35 cate 3 luni fiecare dar nu le-am suportat.astept raspunsuri.Multumesc mult.

Ultima oara a fost editat de sheeba (2010-11-25 13:30:43)

Offline

 



#2 2010-11-25 19:54:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: MELLEVA 35

nu da durere la atingere, de nici un fel melleva-35...
durerile de sini da, puteau fi de la pastile(pentru ca sinii cresc) insa durerile de piele/muschi/orice altceva, doar la atingere nu au legatura cu pastilele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2010-11-26 11:17:27

sheeba
Membru
Inregistrat: 2010-11-24
Mesaje: 2

Re: MELLEVA 35

multumesc mult pentru raspuns..chiar incepusem sa-mi fac griji de  acum...si daca va reveni tensiunea din sani(totusi la 26 de ani nu cred ca se m-ai pune problema de a creste sanii)ce ar trebui sa fac? sa opresc administrarea de  Melleva 35 sau sa le schimb cu altceva m-ai "usor"?pt ca data trecuta in momentul in care am facut pauza tensiunea disparuse si yasmine- desorrel si diane 35 nu le suportasem tot din aceasta cauza..multumesc!

Ultima oara a fost editat de sheeba (2010-11-26 11:20:01)

Offline

 

#4 2010-11-26 19:33:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: MELLEVA 35

sinii cresc din procina contraceptivelor, indiferent de virsta(cum cresc si in sarcina, tot indiferent de virsta)
daca apare din nou tensiunea in sini mergi te rog la un medic de plamming, nu opri contraceptivele ca motive de panica nu sunt...dar te rog eu, cauta un cabinet de planning in orasul tau si mergi si vorbeste cu medicul de acolo pentru a te informa conplet si corect


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2010-12-27 09:38:51

hathor
New member
Inregistrat: 2008-08-22
Mesaje: 20

Re: MELLEVA 35

Eu iau Melleva de aproximativ un an si am inceput sa-l iau ca tratament pentru acnee. Fata s-a curatat, arata extraordinar, dar vreau sa stiu daca va arata la fel si dupa ce renunt la AC. Ma simt foarte bine cu ele, dar as vrea sa iau o pauza pentru ca urmez un tratament cu Isoprinosine pentru stimularea imunitatii si ma gandesc sa nu afectez ficatul. Plus ca am luat o gramada de antibiotice din cauza unei infectii pe amigdale (de care nu se stie sigur ca am scapat). Deci, intrebarea e daca sa pun AC pe pauza si daca da, pentru cat timp. big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-27 10:29:56

daenarys
Vizitator

Re: MELLEVA 35

da,se poate ca acneea sa revina.
eu nu vad de ce sa faci pauza.

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.