homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Postinor-2


#1 2010-11-05 20:50:38

gretta_123
Membru
Inregistrat: 2010-11-05
Mesaje: 2

Postinor-2

Ma scuzati ca deschid un subiect nou. Am 20 de ani
Vreau sa va spun ca in august pe 16 am luat un postinor-2 corect. Menstruatia mi-a venit cum trebuia sa-mi vina pe la sfarsitul lunii(rosie ca de obicei - cu cheaguri de sange). Apoi mi-a venit si urmatoarea luna cu 3 zile mai devreme, tot cu cheaguri de sange. Luna asta astept de 4-5 zile sa-mi vina si nimic. Credeti ca e de la derglare sau.....?
Mentionez ca de obicei imi intarzie dar numai suport nerabdarea. Ce puteti spune de situatia asta?
Am citit ca exista o menstruatie falsa dar eu nu cred ca e (deoarece este rosie ca de obicei); am asa o durere in suflet



Nu imi zice si mie nimeni nimic macar acolo orice sa ma linisteasca? Va implor!

Ultima oara a fost editat de gretta_123 (2010-11-05 22:09:48)

Offline

 



#2 2010-11-05 22:25:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Postinor-2

gretta, sincer nu cred deloc nin eventualitatea vreunei sarcini...totusi, daca stai cu intrebarea asta pe cap, de ce nu faci tu un test de sarcina ca sa te linistesti?...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2010-11-06 15:02:28

gretta_123
Membru
Inregistrat: 2010-11-05
Mesaje: 2

Re: Postinor-2

Buna. Multumesc mult de raspuns. Problema este ca eu stau cu tata si nu vreau sa banuiasca ceva, in fine;
E normal sa vina cu cheaguri de sange? Am avut un cheag de sange mare cat unghia mea? Si dupa cate luni scapa organismul meu de aceste efect? Suns stresata pana imi vine urmatorul.Reusise sa mi se instaleze sa vina regulat, inainte imi intarzia si 2 saptamani. Abia astept sa-mi vina  rugaciune

Offline

 

#4 2011-01-08 02:03:24

pericol
New member
Inregistrat: 2010-02-18
Mesaje: 38

Re: Postinor-2

Buna, am si eu o intrebare in legatura cu Postinor. Am avut ghinionul ca prezervativul sa se rupa, si nu ne-am dat seama nici eu, nici el decat dupa ce actul a fost consumat in totalitate... Am luat postinor 2 dupa 9 ore( a durat pana am putut sa il cumpar din cauza ca era noaptea de anul nou) prima pastila, iar cea de-a doua la 12 ore dupa, mai exact 12 ore jumatate din cauza unor probleme nu l-am luat fix la 12 ore. Stiu ca probabil asta nu afecteaza cu mult..dar oricum, vreau sa va dau toate detaliile cat mai corect.

Din cate am calculat, dar nu mai stiu 100% sigur, menstruatia ar fi trebuit sa imi vina in jurul zilei de 5-6 ianuarie. Problema e ca am avut multe pe cap in luma decembrie si nu mai stiu cand mi s-a terminat ciclul, stiu doar ca a inceput in 11 decembrie si de obicei dureaza in jur de 5 zile (nu e totdeauna la fel).

Stiu ca Postinor 2 poate produce intarzierea menstruatiei. Intrebarea mea e cat de mult poate sa intarzie din cauza lui?..Oare si-a facut efectul?

In caz ca acesta nu si-a facut efectul...exista vreo modalitate de a provoca avortul in prima luna? O pastila, sau ceva ce imi da doctorul ginecolog? Am citit despre avortul prin aspiratie si sincer mi s-a facut pielea de gaina...

Probabil voi face un test de sarcina, dar daca stiti de o alta varianta de a opri sarcina in cazul in care ar fi vorba de asa ceva, prefer sa dau acei bani pe vizita la ginecolog direct (stau destul de prost cu banii din pacate sad )

Offline

 

#5 2011-01-08 09:19:25

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Postinor-2

Eu stiu ca "pilula de a 2-a zi" se ia in maxim 48 de ore, tu cum ai luat-o dupa 9 ore nu e grav. Asteapta sa mai treaca putin timp si sa iti faci un test de sarcina. Sa nu cumva sa-ti treaca prin cap sa iei nu stiu ce pastila minune, eu nu cred  in ele, abea au aparut si sunt destul de controversate. Cand e vorba de sanatatea ta banii nu conteaza puss


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-08 10:37:57

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Postinor-2

postinor se ia in maxim 72 de ore

pericol, menstruatia poate sa intarzie din cauza postinorului dar depinde de organismul tau cat de mult. o sa vina, stai linistita.

Offline

 

#7 2011-01-08 12:50:14

pericol
New member
Inregistrat: 2010-02-18
Mesaje: 38

Re: Postinor-2

Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa fie bine..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.