homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Folia 2 anticonceptionale


#1 2010-12-10 22:26:34

tibimia
New member
Inregistrat: 2010-12-10
Mesaje: 8

folia 2 anticonceptionale

Buna sunt noua pe forum.. si am si eu o intrebare.. am terminat prima folie si pauza de 7 zile.. vreau sa o incep pe cea de.a doua folie.. la asta trebuie sa am protectie suplimentara 7 zile.. sau sunt protejata de la prima pastilutza?

Offline

 



#2 2010-12-10 22:36:07

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: folia 2 anticonceptionale

esti protejata de la prima pilula daca prima folie ai luat-o corect smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#3 2010-12-10 22:45:16

tibimia
New member
Inregistrat: 2010-12-10
Mesaje: 8

Re: folia 2 anticonceptionale

adica dc nu am eliminat vreo pastilutza.. la asta te referi.. mi-a fost rau varsaturi dar nu cred ca am eliminat vreuna .. in pauza am avut menstruatia la 4 zile dupa.. e totul ok? doctorul meu.. mi-a zis doar cum sa iau prima folie dar de a doua nu a mai zis nimic..

Offline

 

#4 2010-12-10 22:51:10

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: folia 2 anticonceptionale

daca nu ai uitat vreuna mai mult de 12 ore, daca nu ai luat antibiotice care interactioneaza cu AC, daca ai luat fix 21, fara sa vomiti sau sa ai scaune moi si multe....regulile alea ce trebuie respectate smile
faptul k a aparut sangerarea la 4 zile e ok (si era ok si dak aparea in ziua 7, important e sa apara tongue )
asadar daca ai respectat regulile astea atunci protectia s-a mentinut si tu practic mergi in continuare. Daca ceva din ce am scris mai sus nu a fost respectat atunci protectia scade si trebuie sa astepti alte 7 zile (7 pilule) in care protectia sa se reinstaleze smile
sper ca m-ai inteles smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#5 2010-12-10 23:07:04

tibimia
New member
Inregistrat: 2010-12-10
Mesaje: 8

Re: folia 2 anticonceptionale

da multumesc mult de tot ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-10 23:17:03

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: folia 2 anticonceptionale

cu mare placere smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#7 2010-12-19 01:20:19

tibimia
New member
Inregistrat: 2010-12-10
Mesaje: 8

Re: folia 2 anticonceptionale

intrebare anticonceptionalebuna..am si eu doua intrebari dc mi-a fost rau am avut stari de greata .. totusi am luat pastila la ora 21 si in timpul noptii pe la 2 asa am varsat.. credeti ca e vreo problema? si pot sa iau pastila intr-o zi cu vreo doua ore mai devreme... se poate intampla ceva? Multumesc

Offline

 

#8 2010-12-19 01:41:02

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: folia 2 anticonceptionale

1. pastila se absoarbe in 3-4 ore...deci daca ai varsat dupa acest interval nu e nici o pb, protectia se mentine.
2. nu e nici o pb daca iei pilula cu 2 ore mai devreme.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#9 2010-12-26 11:19:55

nalk_diana
Membru
Inregistrat: 2010-12-26
Mesaje: 1

Re: folia 2 anticonceptionale

luna trecuta am luat pentru prima data anticonceptionale dar am luat doar 20 de zile pilule fiindca in a 3-a saptamana m-am incurcat si am luat 2 pilule intr-o zi dar la ore diferite si restul de 3 pilule le-am luat la ora la care le luam in mod normal. apoi am facut pauza de 7 zile iar in a 8 zi am inceput un nou blister. protectia s-a mentinut si in perioada de pauza? acum sunt la a 5-a pilula din bilisterul 2. Protectia in a doua luna de adiministrare a lor de cand are loc? Nu afecteaza faptul ca in PRIMA LUNA am luat doar 20 de zile pilule?(sunt nelinistita tare datorita acestui aspect) practic nu am uitat nici o pilula, am luat doar 2 pilule intr-o zi in ultima saptamana si apoi am continuat cu restul de 3 pilule la ora normala, astfel in loc de 21 de zile am luat doar 20 de zile.
Am mai citit pe net si cineva spunea k pot exista riscuri deoarece ?daca se ia cu o pastila in minus nu vei fi protejata in pauza si nici pana iei primele 7 pastile de pe folia urmatoare?.
Imi poate explica cineva si mie va rog si mie cum stau lucrurile? eu in perioada de pauza am avut contact cu ejaculare in interior apoi menstruatia s-a instalat la 2 zile dupa contactul respectiv. acum daca sunt la pilula 5 din blisterul 2 sunt protejata si pot avea contacte cu ejaculare in interior? multumesc anticipat.

Offline

 

#10 2011-01-09 13:08:07

tibimia
New member
Inregistrat: 2010-12-10
Mesaje: 8

Re: folia 2 anticonceptionale

pot schimba ora la caare iau pastila .. luna trecuta am obisnuit sa iau pastila la 9 seara.. se poate acum cand incep urmatoarea folie sa iau pastila de dimineata?

Offline

 

#11 2011-01-09 16:44:10

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: folia 2 anticonceptionale

da smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.