homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ANALIZE HORMONALE+ AREFAM


#1 2011-01-17 09:07:53

costina
New member
Inregistrat: 2007-06-23
Mesaje: 62

ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

buna  as dori si eu sa aflu daca faptul ca iau arefam de 3 luni ptr reglarea  menstruatiei in vederea unui bebe poate influenta analizele - ATPO, FT3, PROLACTINA, TESTOSTERON, GLICEMIE, CALCEMIE , FIBRINOGEN .... multumesc

Offline

 



#2 2011-01-17 10:39:59

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

Cred ca cel mai bine te-ar lamuri medicul care ti-a prescris analizele. De ce nu ii dai un telefon?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2011-01-17 16:08:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

nu influenteaza
vezi ca dupa ce termini duphastonul o sa ai ciclurile la fel ca inainte sa-l iei, sa nu ai altfel de asteptari in privinta asta.

Offline

 

#4 2011-01-17 23:50:37

adela20
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 6

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

Buna,

Si eu as vrea sa stiu cum actioneaza Arefam-ul.
Am fost azi la ginecolog si mi-a prescris Arefam, desi inca nu ne-am "apucat" sa facem bebe. A zis ca e pentru reglarea menstruatiei (desi cand nu o sa mai iau, menstruatia va reveni la "bunul" ei obicei...), sa il iau 4 cicluri menstruale, din ziua a 16-a pana in a 25-a, iar mai incolo cand o sa vrem copil va trebui sa il iau in fiecare zi, plus ceva injectie.
Intrebarea mea este: o fi musai sa il iau? care sunt efectele secundare? parca mi-ar veni sa il iau doar cu cateva luni inainte sa vreau sa raman insarcinata...

Mentionez ca la analizele hormonale mi-a iesit LH mic in ziua a 14-a si evident si progesteronul negativ in ziua 21.

Ma ajuta cineva?

Offline

 

#5 2011-01-18 00:04:31

deeyanna
Full member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 286

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

are dreptate gargarita...nu au de a face....chiar azi la practica am discutat treaba asta:P


iubesc si sunt iubita...langa tine ma simt cea mai implinita!!!hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-18 11:49:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

adela20 a scris:

Buna,

Si eu as vrea sa stiu cum actioneaza Arefam-ul.
Am fost azi la ginecolog si mi-a prescris Arefam, desi inca nu ne-am "apucat" sa facem bebe. A zis ca e pentru reglarea menstruatiei (desi cand nu o sa mai iau, menstruatia va reveni la "bunul" ei obicei...), sa il iau 4 cicluri menstruale, din ziua a 16-a pana in a 25-a, iar mai incolo cand o sa vrem copil va trebui sa il iau in fiecare zi, plus ceva injectie.
Intrebarea mea este: o fi musai sa il iau? care sunt efectele secundare? parca mi-ar veni sa il iau doar cu cateva luni inainte sa vreau sa raman insarcinata...

Mentionez ca la analizele hormonale mi-a iesit LH mic in ziua a 14-a si evident si progesteronul negativ in ziua 21.

Ma ajuta cineva?

citeste prospectul, scrie acolo si cum actioneaza si ce efecte adverse are.
Nu e musai sa il iei insa trebuie sa iti asumi ciclurile neregulate, daca nu il iei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2011-01-18 14:56:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

adela, un progesteron foarte mic in ziua 21 inseamna ca tu nu ai ovulat. cel putin nu pana in ziua 21.  arefamul n-o sa te ajute sa ovulezi. eu as face o monitorizare a ovulatiei, sa vad daca exista sau nu si as incerca un tratament de stimulare in cazul in care as ajunge la concluzia (bine documentata) ca nu exista.

arefam este un progesteron sintetic.
pe un ciclu anovulator el suplineste functia corpului galben . corpul galben este ceea ce ramane din folicul in urma ovulatiei si este responsabil cu secretia de progesteron. dupa ziua 25, cand nu mai iei arefam, nivelul de progesteron scade si in cateva zile apare menstra.
pe un ciclu ovulator, arefamul este menit sa suplimenteze o deficienta de progesteron. desigur, daca aceasta deficienta a fost stabilita verificand nivelul progesteronului.

cum sa iei arefamul in fiecare zi?  spranceana in felul asta te asiguri ca NU o sa faci bebe

Offline

 

#8 2011-01-22 01:43:46

adela20
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 6

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

gargarita a scris:

adela, un progesteron foarte mic in ziua 21 inseamna ca tu nu ai ovulat. cel putin nu pana in ziua 21.  arefamul n-o sa te ajute sa ovulezi. eu as face o monitorizare a ovulatiei, sa vad daca exista sau nu si as incerca un tratament de stimulare in cazul in care as ajunge la concluzia (bine documentata) ca nu exista.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Gargarita, mi-ai servit exact urmatoarea intrebare (am si evidentiat in raspunsul tau). Eu am 24 de ani, ciclul e neregulat de cand ma stiu, adica variaza intre 33 si 48 de zile. In plus, acum doua luni am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna Hashimoto, pentru care inca nu iau nimic, fiindca trebuie sa repet analizele specifice.
Doamna doctor ginecolog la care am fost m-a consultat, nu mi-a gasit nimic in neregula (chist, etc) in afara de faptul ca ovarele sunt mici. Dupa ce mi-am facut si respectivele analize in zilele 3, 14 si 21 - rezultatul fiind bun pentru cele din ziua 3 (FSH, Testosteron, Estradiol), mai mic decat normal pentru cel din ziua 14 (LH) si foarte mic pentru cel din ziua 21 (progesteron) - mi-a spus ca acela a fost un ciclu anovulatoriu (a durat 47 de zile) precum si probabil toate celelalte care au depasit 35 de zile (si ar fi destule...).
Acum in sfarsit intrebarea  tongue
Daca am un ciclu mai lung, zilele respective nu ar trebui sa fie si ele decalate? Adica sa fie posibil ca sa fi fost ovulat totusi, dar mai tarziu?
Cum se face acea monitorizare a ovulatiei? Nu mi-a pomenit de asa ceva, doar sa iau Arefam-ul (pe care m-am hotarat sa nu il iau, dupa ce azi am fost si la endocrinolog) si sa revin la dansa cand o sa vrem bebel.

P.S.: probabil am inteles eu gresit in legatura cu luatul Arefamului in fiecare zi...s-ar putea sa fi zis de o doza mai mare si nu am tinut eu bine minte.

Offline

 

#9 2011-01-22 02:43:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

ba da, se poate! asa scrie la carte, ca ciclurile mai lungi de 35 zile si mai scurte de 21 cel mai probabil sunt anovulatorii. dar nu obligatoriu. la un ciclu de 47 zile tu ai fi putut ovula prin ziua 31-37. daca ai fi dozat progesteronul dupa ziua 37 ti-ai fi dat seama daca ai ovulat sau nu.
monitorizarea ovulatiei se poate face prin echografii in serie, in cadrul carora se masoara foliculii si endometrul, masurand temperatura bazala (info aici ) combinat cu urmarirea mucusului cervical si teste teste de ovulatie  sau chiar dozand progesteronul ( de obicei la 4 zile).

pe mine multi medici m-au descurajat zicandu-mi ca nu ovulez, bazandu-se doar pe valoarea progesteronului in ziua 21. dar folosind toate metodele de mai sus mi-am si am dovedit ca ovulez bine-mersi (chiar si in ziua 44  wink ) . din fericire am gasit pana la urma  o doc. endocrinolog deschisa la minte si bine informata cu care am reusit sa comunic foarte bine.
la semnatura am graficele mele de temperatura.

Offline

 

#10 2011-01-22 09:06:52

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

As vrea sa aflu si eu un pret pt analizele hormonale sau ce iti mai trebuie sa iti prescrie anticonceptioanle medicul ginecolog.Si inca ceva...dupa ca ti-ai luat analizele si te duci la doctor sa ti le citeasca platesti consultatia(1mil)?Ms


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#11 2011-01-22 15:07:00

adela20
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 6

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

Gargarita, multumesc inca o data! E incurajator ce-mi spui!  applause

Asd, la noi fiecare hormon a costat 34 de lei... in total am facut 5 (FSH, Estradiol si Testosteron in ziua 3, LH in ziua 14 si Progesteron in ziua 21. Plus Prolactina, dar eu aia am avut-o facuta mai devreme).
Iar cand te intorci cu analizele in mod normal nu mai platesti nimic.
Spor  smile

Offline

 

#12 2011-01-22 15:08:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

de obicei nu sunt necesare analize pentru prescrierea anticonceptionalelor, este suficienta o discutie cu medicul de planning, nu ginecolog.

Adela, cu placere smile

Offline

 

#13 2011-01-22 18:27:59

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

OK,multumesc frumos


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#14 2011-01-22 20:37:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

cu placere

Offline

 

#15 2011-01-23 19:00:22

adela20
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 6

Re: ANALIZE HORMONALE+ AREFAM

gargarita a scris:

ba da, se poate! asa scrie la carte, ca ciclurile mai lungi de 35 zile si mai scurte de 21 cel mai probabil sunt anovulatorii. dar nu obligatoriu. la un ciclu de 47 zile tu ai fi putut ovula prin ziua 31-37. daca ai fi dozat progesteronul dupa ziua 37 ti-ai fi dat seama daca ai ovulat sau nu.
monitorizarea ovulatiei se poate face prin echografii in serie, in cadrul carora se masoara foliculii si endometrul, masurand temperatura bazala (info aici ) combinat cu urmarirea mucusului cervical si teste teste de ovulatie  sau chiar dozand progesteronul ( de obicei la 4 zile).

Gargarita, iarta-mi nepriceperea, doar de curand am inceput sa studiez ce si cum in ceea ce priveste fertilitatea, asa ca spune-mi te rog ce inseamna "sa dozezi" progesteronul? Pur si simplu sa-ti faci respectiva analiza, sau?
Si daca, sa zicem, as fi "dozat" progesteronul in ziua 37, nivelul lui ridicat ar fi indicat ca am ovulat?
O sa imi cumpar teste de ovulatie si poate imi arata si ele ca DA  big_smile , daca reusesc sa aproximez perioada.
Sper sa nu par grea de cap dar vreau sa inteleg.  va

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.