homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Escapelle-3


#39 2011-01-09 16:36:55

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Escapelle

Depinde de organism. Culmea, eu cand am luat escapelle mi-am venit exact cand trebuia si nu am avut nicio scurgere nimic. Dar da...de intarziat poate sa iti intarzie. Mi-a intarziat odata 9 zile si intr-a 9-a zi la 2 ore dupa ce mi-am facut testul mi-a venit si menstra. Dupa ce iti incepi viata sexuala dureaza putin timp pana organismul se obisnuieste... Eu mi-am inceput activitatea in urma cu o jumatate de an si nici acum nu am menstra regulata sad


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 



#40 2011-01-17 12:51:12

Roxana_I
New member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 5

Re: Escapelle

buna! am revenit pt k vreau sa va spun k mi-a venit menstruatia pe 14 ianuarie,deci mi-a intarziat 8 zile.va multumesc

Offline

 

#41 2011-01-22 10:42:55

Flori2
New member
Inregistrat: 2011-01-22
Mesaje: 14

Re: Escapelle

Am nevoie de o parere. Am luat escapelle in urma unui contact sexual neprotejat , am avut acele sangerari dupa cateva zile... iar menstruatia nu a mai venit la timp.am inteles ca aceste intarzieri sunt normale.Deci mi a intarziat menstruatia iar in timpul acesta am fost nevoita sa iau din nou escapelle.(la diferenta de o luna d prima pastila).Stiu ca sunt indicate doar 2 pastile intr un an...dar la mine nici nu a aparut menstruatia intre cele 2 pastile.Ce efecte ar putea sa apara? multumesc.

Offline

 

#42 2011-01-22 12:23:05

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Escapelle

Daca stii ca la administrarea unei pastile iti poate intarzia menstra, iti dai seama de ce intarzieri ai putea sa ai parte in cazul de fata ... cam asta se poate intampla. Mai multa grija pe viitor, nu e de joaca.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#43 2011-01-22 16:02:27

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Escapelle

nimeni nu poate sti cu siguranta cat o sa-ti intarzie, depinde de organism, si avand in vedere ca ai luat de 2 ori intr-un interval asa de scurt...nu poti decat sa astepti si sa-ti faci un test de sarcian la 3 saptamani de la ultimul contact sau la 7 zile de intarziere..bafta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-01-22 22:19:22

Flori2
New member
Inregistrat: 2011-01-22
Mesaje: 14

Re: Escapelle

pfff. multumesc...insa ideea de a face testul de sarcina ma ingrozeste:| Mai am o nelamurire totusi : daca apar efectele adverse ale pestilei, de ex acea sangerare, inseamna ca pastila si a facut efectul?

Offline

 

#45 2011-01-23 01:26:33

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Escapelle

Nu inseamna nimic, nici ca ai ramas nici ca nu ai ramas. E doar un efect al pastilei.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#46 2011-01-23 11:37:12

Flori2
New member
Inregistrat: 2011-01-22
Mesaje: 14

Re: Escapelle

Mersi!

Offline

 

#47 2011-01-23 12:40:02

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Escapelle

N-ai pentru ce.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#48 2011-04-30 23:32:03

AndraM
Membru
Inregistrat: 2011-04-30
Mesaje: 1

Re: Escapelle

Buna seara ,

Am si eu o nelamurire care este mai mult o problema. Am 16 ani  , si pe 26 aprilie m-am frecat cu prietenul meu ( nu ,nu a fost contact sexual , a fost o frecare) . Problema ar fi ca el a ejaculat , iar eu imediat dupa m-am dus la baie sa ma curat si am observat in vagin un fel de secretie alba care semana cu sperma ,dar care era foarte aproape(in interior) de intrarea vaginului. Ca sa nu se intample nimic , am fugit la farmacie si am luat Escapelle in mai putin de 2 ore de la treaba respectiva.
Problema este urmatoarea: Ciclul (care s-a regulat de curand)inca nu a venit ,desi dupa calculele mele trebuia sa apara pe 29 aprilie . Iar , din nou , dupa  calculele mele , nu eram in perioada fertila cand am facut treaba aia . Stiu ca escapelle luat cat mai repede este si mai eficient ,dar imi este frica . Poate fi o reactie adversa a pastiliei ? A da , si tind sa mentionez ca am toate semnele venirii menstruatiei : Ma dor sanii ,dureri abdominale si  cosuri .
Deci in concluzie intrebarile mele ar fi:
- Ce se intampla? Este o reactie a pastilei?
- Exista sanse (doamne fereste!) sa fi ramas insarcinata?

Multumesc .

Offline

 

#49 2011-05-01 12:30:01

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Escapelle

Da, Escapelle poate sa intarzie aparitia menstrei.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#50 2011-05-04 02:56:16

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Escapelle

AndraM a scris:

Buna seara ,

Am si eu o nelamurire care este mai mult o problema. Am 16 ani  , si pe 26 aprilie m-am frecat cu prietenul meu ( nu ,nu a fost contact sexual , a fost o frecare) . Problema ar fi ca el a ejaculat , iar eu imediat dupa m-am dus la baie sa ma curat si am observat in vagin un fel de secretie alba care semana cu sperma ,dar care era foarte aproape(in interior) de intrarea vaginului. Ca sa nu se intample nimic , am fugit la farmacie si am luat Escapelle in mai putin de 2 ore de la treaba respectiva.
Problema este urmatoarea: Ciclul (care s-a regulat de curand)inca nu a venit ,desi dupa calculele mele trebuia sa apara pe 29 aprilie . Iar , din nou , dupa  calculele mele , nu eram in perioada fertila cand am facut treaba aia . Stiu ca escapelle luat cat mai repede este si mai eficient ,dar imi este frica . Poate fi o reactie adversa a pastiliei ? A da , si tind sa mentionez ca am toate semnele venirii menstruatiei : Ma dor sanii ,dureri abdominale si  cosuri .
Deci in concluzie intrebarile mele ar fi:
- Ce se intampla? Este o reactie a pastilei?
- Exista sanse (doamne fereste!) sa fi ramas insarcinata?

Multumesc .

escapelle poate intarzia venirea menstruatiei
ca o paranteza la ce ai spus.. iti arde de frechenzuit dar habar nu ai de secretiile normale ale vaginului tau.. acea secretie era lubrifierea naturala a vaginului tau (presupunand ca doar te-ai frecat si nu a ejaculat in interior.. ca altfel e cam sex)


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#51 2011-05-11 15:50:55

alysar
New member
Inregistrat: 2011-03-21
Mesaje: 27

Re: Escapelle

Buna,fetele,vin si eu cu o problema cam spinoasa si multe dubii...
In Decembrie am oprit antibebe-ul.In ianuarie,menstruatie normala,in februarie absenta ei.Am facut doua teste de sarcina si ambele au iesit negative,unul facut ziua,celalt dimineata la primul pipi.In martie menstruatie pe data de 25,cu durata normala ca si cea din ianuarie.In aprilie absenta menstruatiei,desi contactele sexuale au fost protejate cu prezervativ in tot acest timp de cand am oprit pastilele.
Pe 4 mai seara in urma contactului sa rupt prezervativul iar pe 5 mai dimineata la prima ora am luat Escapelle(nu am depasit cele 12 ore).Pe 10 mai crampe abdominale mari,inceput zic eu de menstruatie avand in vedere ca in aprilie nu am avut de loc,si date fiind simptomele de dinainte,balonare si umflarea sanilor..
Intrebarea mea ar fi daca este posibil sa fie menstruatie normala si daca pot incepe sa reiau antibebe.


Onlar gulmek bana da farkli, ben gulmek onlara tum vardir gibi!!!

Offline

 

#52 2011-06-07 17:48:03

mianto
Membru
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 2

Re: Escapelle

mianto a scris:

buna ,am si eu nevoie de un sfat ,in data de 30 mai am avut contact sexual cu sotul meu dar sa rupt pezervativul ,dupa aproximatil 20 de ore am luat pastila de a 2 zi ,exista vreo sansa sa fiu insarcinata ? Mentionez ca in 11 iunie ar trebui sa imi vina menstruatia dar ieri am patit alceva cand am mers la baie la lipsa mica ,ma usturat umpic si dupa mia curs cateva picaturi de sange  si la fel toata ziua inclusiv azi ,cred e e vreo infectie urinara ...poate fi vorba de sarcina ,va rog ajutor

grater  urgent nustiu

Offline

 

#53 2011-06-08 01:35:29

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Escapelle

mianto a scris:

mianto a scris:

buna ,am si eu nevoie de un sfat ,in data de 30 mai am avut contact sexual cu sotul meu dar sa rupt pezervativul ,dupa aproximatil 20 de ore am luat pastila de a 2 zi ,exista vreo sansa sa fiu insarcinata ? Mentionez ca in 11 iunie ar trebui sa imi vina menstruatia dar ieri am patit alceva cand am mers la baie la lipsa mica ,ma usturat umpic si dupa mia curs cateva picaturi de sange  si la fel toata ziua inclusiv azi ,cred e e vreo infectie urinara ...poate fi vorba de sarcina ,va rog ajutor

grater  urgent nustiu

in principiu nu ar trebui sa fie sarcina...
da, usturimea la urinare poate fi semn de infectie urinara. mergi la medic.


alysar a scris:

Buna,fetele,vin si eu cu o problema cam spinoasa si multe dubii...
In Decembrie am oprit antibebe-ul.In ianuarie,menstruatie normala,in februarie absenta ei.Am facut doua teste de sarcina si ambele au iesit negative,unul facut ziua,celalt dimineata la primul pipi.In martie menstruatie pe data de 25,cu durata normala ca si cea din ianuarie.In aprilie absenta menstruatiei,desi contactele sexuale au fost protejate cu prezervativ in tot acest timp de cand am oprit pastilele.
Pe 4 mai seara in urma contactului sa rupt prezervativul iar pe 5 mai dimineata la prima ora am luat Escapelle(nu am depasit cele 12 ore).Pe 10 mai crampe abdominale mari,inceput zic eu de menstruatie avand in vedere ca in aprilie nu am avut de loc,si date fiind simptomele de dinainte,balonare si umflarea sanilor..
Intrebarea mea ar fi daca este posibil sa fie menstruatie normala si daca pot incepe sa reiau antibebe.

acea sangerare a fost indusa de escapelle

Offline

 

#54 2011-08-29 22:06:24

vikulea
Membru
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 2

Re: Escapelle

folosesc pentru a 2 oara escapelle l-am luat la vreo 8 ore dupa ce am avut o relatie neprotejata, pe data de 24 august shi deja e 29 august iar singerarea de culoare maronie asa si na venit, au trecut deja 6 zile incep sa-mi fac griji pentru ca prima oara a aparut singerarea exact dupa 5 zile , ma dor un pik sinii deobicei ei incep sa ma doara inainte de menstruatie care trebuie sa vie peste 11-13 zile ,spuneti-mi va rog e normal k nu apare singerarea ?imi fac griji

Offline

 

#55 2011-08-30 08:08:53

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Escapelle

da, e posibil sa nu apara acea sangerare care e doar un efect advers. vezi ca pilula de a 2 a zi (ca-i zice escapelle sau postinor) se ia de maxim 2 ori/an. mai bine protejeaza-te eficient de acum incolo.


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#56 2011-08-30 16:03:27

vikulea
Membru
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 2

Re: Escapelle

mersi mult smile

Offline

 

#57 2012-02-02 22:09:30

succubuss
Membru
Inregistrat: 2012-02-02
Mesaje: 1

Re: Escapelle

Buna! Am si eu o problema..am in timpul contactului sexual a alunecat prezervativul si noi am vazut doar la sfarsit..ultima menstruatie mi-a venit in 5 ianuarie, deci ar trebui sa vina zilele urmatoare. E un motiv mare de ingrijorare? Maine merg la un cabinet de planning sa imi prescrie o pastila de a doua zi. Ce parere aveti?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.