homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa HELP ME!!Se poate intampla cva...??Help ME!!!-2


#20 2011-01-26 10:05:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa HELP ME!!Se poate intampla cva...??Help ME!!!

furnicuta a scris:

si inca ceva trebuie sa ma protejez daca iau desorelle in loc de marvelon primele 7 zile?asa am auzit de la cineva?

nu trebuie protectie in plus


angel06 sper ca ai luat pastila de a doua zi deja.
In nici un caz nu apare vreo dereglare ingrozitoare daca o iei si, dealtfel, cred ca riscul sarcinii nedorite e mai mare decit cel al unei eventuale intirzieri menstruale.
Mai e ceva ce simt nevoia sa clarific: exista cabinete de planning in toata tara, eu insami pot fi gasita la un astfel de cabinet, decit sa stai sa astepti cu sufletul la gura sa intru pe forum(ceea ce nu pot sa fac zilnic din nefericire) e de preferat sa mergi la un astfel de cabinet si sa intrebi...exista si varianta sa asculti de sfatul forumistelor, ele au tendinta de a fi mai precaute eventual, in minus nu prea gresesc. Asa ca daca e vreo urgenta poti sa le accepti sfatul fara rezerve urmind apoi sa mergi la medicul de planning pentru lamuriri, cind nu mai esti cu apa la gura


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#21 2011-01-28 02:40:37

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: Doctoressa HELP ME!!Se poate intampla cva...??Help ME!!!

heart_breaker a scris:

Pai poate nu trecusera cele 12 ore intre 2 pastile...nu se poate sa-ti fi spus nimeni asemenea prostie, ca daca uiti o pastila si o iei odata cu cealalta, adica la mai mult de 12 ore nu se intampla nimic. neutral
Treaba ta, mergi pe riscul tau...daca ai mai patit asa si ai avut noroc, nu inseamna ca o sa ai de fiecare data.
Eu nu inteleg (si nu vorbesc numai de tine, in general), daca tot alegeti aceasta metoda de contraceptie, chiar e asa greu sa puneti un reminder la telefon, sa o luati mereu la aceeasi ora? E responsabilitatea voastra. Eu am reminder si o iau in fiecare seara la aceeasi ora...nu stau cu grija, ca poate o uit, ca nu stiu ce. Cand suna tel, atunci o iau si gata.

Asa am zis si eu mereu si cand uitam nu intelegeam cum pot fi atat de ametita.
Dar sunt tot felul de situatii care pot duce la saltul accidental peste pastila zilnica. le-am lasat ca nu se mai putea, la un moment dat imi aparuse si spottingul, desi eu la inceput nu am avut asa ceva.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.