homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Logest-2


#20 2011-01-28 10:10:33

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: logest

Buna dimineata .
Ideea este ca si steriletul mirena si logestul au acelasi ,dar acelasi tip de hormon. Deci ar fi trebuit sa ma simt bine. Nu stiu daca stiti Mirena este un sterilet care elimina local o cantitate foarte mica de hormoni (o conc mult mai mica decat are o pastiluta de logest )

Nu stiu inca , voi sta de vb cu dr mea

Offline

 



#21 2011-01-28 10:13:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: logest

mirena are doar progesteron, logest sunt AC combinate, au si estrogen si progesteron
si creepyana, logest au mai putin estrogen decat yasmin sau diane

Offline

 

#22 2011-01-28 10:43:28

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: logest

Ai dreptate heimdall.
Se pare ca tocmai lipsa estrogenului face ca menstruatia sa dispara in timp. Daca gresesc ,corectati-ma . Credeti-ma ca am incercat atat de atre sa ma informez de pe internet ca nu mai stiu ce sa cred. Ci siguranta dr mea n-o sa fie de acord sa reiau AC , asa ca voi vedea atunci. Sora mea  a facut op de legare a trompelor,ea avand tot mirena de 5 ani . Ea s-a simtit bine in primii 4 ani ,simptome asemanatoare cu ale mele au aparut si la ea cam de anul  trecut. Acum 2 sapt l-a scos  si sa speram ca-i va fi bine.

Offline

 

#23 2011-01-28 10:46:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: logest

da, asa e, dar daca lipsa menstruatiei e singurul efect secundar nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme, cam asta fac contraceptivele care au doar progesteron

Offline

 

#24 2011-01-28 10:53:47

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: logest

Daca ar fi doar lipsa menstruatiei n-ar fi chiar rau ,dar exista in permanenta o stare de balonare ca ceea premergatoare ciclului. Steriletul este f bine pus; este opinia medicului unde am facut eco transvaginala. Deasemenea,ce este cel mai suparator ,am cand si cand o scurgere vaginala pe care o tin sub obs . Credeti-ma este suparatoare . La testele facute a iesit si o candida care ma omoara . Il mai chinui si pe sotul meu cu fel de fel de pomezi. DR mi-a spus ca uneori prezenta unui sterilet provoaca astfel de scurgeri. !!!!!!!!!!! Iar eu innebunesc !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-01-28 10:55:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: logest

daca problemele asta sunt locale, ca sa zic asa, poate ai putea lua pastile pe baza de progesteron ? ca sa scapi de disconfortul asta... ma gandesc si eu
intreaba medicul eventual
inteleg ca nu esti din Bucuresti ?

Ultima oara a fost editat de heimdall (2011-01-28 10:57:33)

Offline

 

#26 2011-01-28 13:22:51

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: logest

Sunt din bucuresti
Cateodata mi se pare ca sunt exagerata ,dar ce sa fac, asa sunt. Nu vreau sa par ipohondra ,dar vreau sa am grija de mine ca sa pot avea grija de  ceilalti.Am un sot extraordinar cu care am o casnicie linistita si frumoasa , pentru care ii multumesc lui Dumnezeu.Doresc la toata lumea o viata ca a mea.
Sincer si din tot sufletul va doresc asa ceva.
Va multumesc tuturor pentru gandurile voastre.

Offline

 

#27 2011-01-29 12:54:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: logest

criadi98 a scris:

PENTRU DOCTORESSA
Buna ziua .
In primul rand va multumesc pentru acest site.

Este prima data cand scriu .
Am 44 ani ;momentan am montat de 1 an si 2 luni un sterilet Mirena ,de care (fie vb intre noi) nu sunt foarte multumita. As vrea la un moment dat (oricum inainte de 5 ani) sa-l scot si sa reiau anticonceptionalele Logest pe care le-am folosit inainte de sterilet si cu care m-am simtit EXCELENT.Sigur,sunt constienta ca ,AC dupa o anumita varsta nu sunt bune .Totusi,sub stricta supraveghere medicala si avand in vedere ca nu fumez si ca am o viata linistita si normala din toate punctele de vedere (familie ,serviciu) nu pot lua inca,cativa ani Logest ,pana la instalarea menopauzei???
Specific,ca acum din cauza steriletului Mirena nu mai am menstruatie si astfel imi este destul de greu sa urmaresc corect perioada de premenopauza cu tot ce implica ea.
Va multumesc anticipat pentru raspuns

regret ca citesc atit de tirziu postul tau.
Virsta in sine nu reprezinta contraindicatie pentru contraceptivele combinate.
mai mult, ideea de a te priva de estrogeni in mod artificial chia rin preajma menopauzei eu una o consider complet gresita intrucit cum bine se stie, lipsa estrogenilor atrage dupa sine demineralizarea osoasa si osteoporoza, problema redutabila in menopauza, si peste tot in lumea civilizata se vorbeste despre importanta terapiei de substitutie hormonala(cu estrogen!) in scopul prevenirii acestei probleme.
Inteleg ca medicul tau ginecolog e impotriva folosirii contraceptivelor combinate la virsta ta, insa eu nu gasesc nicaieri in literatura de specialitate suportul stiintific al acestei opinii.
Fireste deci ca, afirm cu toata responsabilitatea ca in lipsa unor probleme medicale serioase si sub supraveghere medicala periodica poti folosi contraceptive pina la limita menopauzei precum si terapie de substitutie ulterior, eventual


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2011-01-29 13:32:27

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: logest

PENTRU DOCTORESSA.

Buna ziua.
Multumesc din tot sufletul meu pentru raspuns si pt incurajari.
As vrea sa ajung si eu la Dvs.,sa va cunosc si sa vb putin.
Se poate ? Banuiesc ,ca se face in prealabil o programare .

Multumesc din nou si o duminica linistita !
Cristina Stama

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.