homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-14


#248 2011-02-01 12:59:34

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

sonia30 a scris:

miss,eu ma duc maine la vasile mihaela ,la cea la care mers si in iulie.poate o fi mai bine la a2a vedere.m-am tot sucit,am vrut la goga marcela,da nu are eco transvaginal,deci deocamdata ma duc tot la vasile.sanatate multa!

ok,sa imi scrii si mie ce ai facut dr vasile,eu ma gandesc sa ma duc la dr mazilu ...abia astept sa aj la control sa vad ce se intampla grater ...sanatate multa

Ultima oara a fost editat de miss you (2011-02-01 13:04:27)

Offline

 



#249 2011-02-01 13:27:16

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

nu iau deloc anticonceptionale...asa stiam si eu k de la rana pe col sangerezi pe moment si poate fff putin a doua zi....dar la mine nu stiu ce sa fie...sangerarea a fost ca si la menstruatie am folosit 2 zile absobant in rest numai absorbante zilnice mai grosute chiar si ac numai k v-am zis nu m-a durut burta deloc si deasta m-am gandit ca e altceva...e posibil sa fie menstruatia...cand o sa mi se opreasca sangerarea o sa ma duc la control...abia astept ...mi-e fff frica

Offline

 

#250 2011-02-03 10:59:23

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

buna fetelor...sonia ce ai facut la dr?ce ti-a spus?eu tot mai sangerez si ac dar ac ma dar ieri si azi ma durut si burta deci e si mentruatia...ma gandesc sa ma duc sa imi iau vitamina k,sa opresc sangerarea k  dk astept sa treaca singura mi-e k astept mult si bine...st 12 zile si deja ma simt cam slabita cred k am pierdut cam mult sange..

Ultima oara a fost editat de miss you (2011-02-03 11:18:55)

Offline

 

#251 2011-02-03 16:35:55

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

miss,am fost aseara la dr vasile mihaela.e totul in regula mine.nu mi-a mai zis nimic de nici o rana.daca vrei un medic profesionist,dar exigent ti-o recoamand.nu mai sta asa!sunt aici daca vrei sa ma intrebi ceva puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#252 2011-02-03 21:57:22

Rockster
Membru
Inregistrat: 2011-02-03
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

Fetelor, am si eu urmatoarea problema:
Am fost pana acum la 2 doctori (timp de vreo 2 luni): examenul papanicolau a iesit "relativ ok" (scrie pe el ok, de repetat in 6 luni), dar la colposcopie, ambii doctori au gasit ca am o rana "mare si urata" pe col.
Primul medic mi-a dat de urmat un tratament cu ovule: cerviron, cervugid si colposeptin, alternativ, timp de 6 luni, pentru a vedea ce se intampla cu rana. (omul parea si f preocupat)
Al doilea medic mi-a sugerat sa nu fac nimic, si sa repet analizele peste 3 luni. (si ea parea f preocupata)

Sunt tare confuza (tratament timp de 6 luni mi se pare enorm, dar in acelasi timp, sa stau si sa nu fac nimic, iar mi se pare dubios).
Voi ce recomandati? V-ati confruntat careva cu astfel de situatii?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2011-02-03 22:35:16

Alina_O2006
New member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 30

Re: rana pe col 2

Buna! In urma unor sangerari la contactul sexual , am fost la control la ginecolog ingrozita de gandul ca as putea avea o rana pe col. Medicul meu a zis ca nu e rana , si am facut Papanicolau si analiza din secretie vaginala. Astazi am fost dupa analize si la PAP mi-a iesit CII , frecvente endocervicale in placarde si izolate cu usoare descuamari(asa cred ca scrie pe buletinul de analiza) si hematii. Medicul mi-a dat tratament cu Cervugid 2 luni cate un ovul seara. Eu sunt tare nelinistita, ma gandesc ca totusi e o rana undeva si ca ar trebui sa fac o colposcopie, am si dureri de ovare (inainte de examen pap medicul a zis ca sunt un pic inflamate ovarele). Am uitat sa zis ca incercam cu sotul de 1 an sa avem un copil si nu sa intamplat inca. Cine a trecut prin asa ceva ...va rog un sfat ...ce sa fac mai departe ...sa fac o colposcopie totusi?

Offline

 

#254 2011-02-03 23:55:56

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: rana pe col 2

am si eu o intrebare, asa mai de copil mic. Cum se simte rana pe col ?


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#255 2011-02-04 09:05:52

alla84
New member
Inregistrat: 2010-02-05
Mesaje: 14

Re: rana pe col 2

QueenOfRoses a scris:

am si eu o intrebare, asa mai de copil mic. Cum se simte rana pe col ?

de cele mai multe ori nicicum
eu una am descoperit-o la un control de rutina


wink

Offline

 

#256 2011-02-04 12:16:04

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: rana pe col 2

poti avea sangerari dupa contactul sexual
insa nici eu nu am avut niciun simptom, tot la un control mi-a descoperit-o

Offline

 

#257 2011-02-04 17:29:12

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: rana pe col 2

am avut acum vreo 4 luni o singura data o mica sangerare dupa contact.. o sa ma duc peste doua saptamani la control, sper sa fie ok..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#258 2011-02-07 21:48:18

geo039
Membru
Inregistrat: 2011-02-07
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

am facut zilele trecute o colposcopie...am primit rezultatele scrise pe foaie urmand ca ele sa fie interpretate de doctorita mea ...doar ca am reusit sa ma programez doar la sfarsitul saptamanii. sunt un pic ingrijorata pentru ca la papa mi-a iesit ASCUS cu suspiciune HPV...
daca se poate sa imi interpretati si mie rezultatul:
"FP- col cu OCE punctiform; aspect de colpita; AA-JSC vizibila pe exocol; ZTN; la ora 12 se schiteaza o mica arie de EAA mai dens; Lugol- col iod-pozitiv, cu exceptia ariei de EAA care este slab iod-pozitiva"
Cam cat de grav este ?...eu banuiesc ca ar fi o rana pe col in faza incipienta (din ce am mai citit pe net)...
astept raspuns

Offline

 

#259 2011-02-07 22:37:15

Darcy
Sr. member
Inregistrat: 2008-07-11
Mesaje: 1396

Re: rana pe col 2

am displazie cervicala si trebuie sa fac acea operatie. doctorul mi-a spus ca va fi cu anestezie generala usoara. cineva mi-a spus ca imediat dupa o operatie, s-a ingrasat foarte tare iar medicul i-a dat solutia: din cauza anesteziei/anesteticului. a mai auzit/suferit careva asa ceva? sa se ingrase de la o anestezie fara sa exagereze in niciun fel cu alimentatia?


Cap patrat cu minte-n colturi

Offline

 

#260 2011-02-09 16:08:30

buburuza99
Membru
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

Buna,

Din pacate si eu am fost diagnosticata cu rana pe col. La ultima colposcopie despre care doctorul a spus ca situatia s-a mai agravat, scrie asa:

FP: col uterin cu mica zona rosie periorificial

AA:JSC vizibila. Mic ectropion de aspect poliploid cu arii de remaniere sechelara in suprafata marginit circular de o intinsa zona de epiteliu aceto-alb, ce prezinta la nivelul BA mozaic grosier alternand cu picheteuri fine, iar la nivelul BP numai picheteuri fine.

Urmeaza ca in 2 sapt sa primesc si rezultatele de la celelalte analize (Pap. Nicolau si examen complex secretie). La ultimul Pap pe care l-am facut in vara scria ca exista celule ASCUS si ma astept sa fie la fel si acum...

La final, doctorul a zis ca trebuie sa imi faca o cauterizare (ERAD). Voi ce ziceti? Puteti sa imi spuneti cam cat de grav e si daca exista vreo alternativa mai buna?

Offline

 

#261 2011-02-11 21:22:47

lenia
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 47

Re: rana pe col 2

buna fetelor ma puteti ajuta si pe mine..acum 23 de zile am fost si mi-am facut o criocauterizare a uterului pt ca doctorita mi-a gasit o rana ..am facut-o si m-a atentionat sa nu fac sport si nici sa ridic greutati..dar am uitat si am tot ridicat din gresala..punctul culminant a fost ieri cand am ridicat un copil de 5 ani destul de greoi..offf.nu stiu ce sa zic ,dar ea mi-a zis timp de 20 ca voi avea acea scurgere acum 4 zile mi-a venit menstruatia si ramane doar sa folosesc ovulele pe care mi l-a recomandat..se poate sa fi rupt acea cicatrice de la ridicat sau sa imi fi cazut uterul(am auzit de problemele astea cand ridici la mentruatie:(..)off astept sfaturile voastre.multumesc!

Ultima oara a fost editat de lenia (2011-02-11 21:42:52)

Offline

 

#262 2011-02-11 22:46:06

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col 2

uterul sau colul uterin? banuiesc ca interventia a fost pe col si eu zic ca nici unul, nici altul nu aveau de ce sa iti cada.
ai avut vreo scurgere mai abundenta atunci cand ai ridicat greutatile?
daca nu, urmeaza tratamentul si mergi la medic sa vezi cum arata apoi.
cred ca e loterie in mare, deci nu ai de unde sa stii ce s-a intamplat decat daca mergi la dr..

Offline

 

#263 2011-02-12 09:43:46

lenia
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 47

Re: rana pe col 2

buna..nu pt ca eram la menstruatie ,erau dupa perioada aceea de 20 de zile in care trebuia sa am scurgerea abundenta si nu aveam voie sa intretin relatii sexuale ,sa introduc tompoane si nici sa fac efort fizic..ieri mi-a trecut menstruatia si mai am de introdus doar ovulele respective...singura problema e ca am o senzatie in zona pelviana si durere de bazin..oare o fi de la efort?acum cand introduc ovulele imi pot da seama de vreo diferenta?

Ultima oara a fost editat de lenia (2011-02-12 09:45:08)

Offline

 

#264 2011-02-12 10:33:20

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col 2

si eu am suferit o interventie pe col si nici nu am tinut cont de acest lucru (cel putin nu imi amintesc). stiu de sex, tampoane, baie in cada... mai mult nu cred ca trebuie sa te stresezi.
daca se intampla ceva cand ai ridicat  copilul eu zic ca trebuia sa vezi ceva semne in primele ore de dupa asta (sangerare, secretie mai maronie... nu stiu ceva schimbat). daca nu avut nici un semn, mergi mai departe cu tratamentul si apoi la control.

din proprie experienta iti spun ca nu este bine sa analizezi in detaliu tot ceea ce ti se intampla. am facut si eu asta si aveam impresia ca am toate bolile pamantului, ca sigur ceva nu este in ordine. mai bine mergi la medic atunci cand consideri ca este ceva ce trebuie investigat, altfel incearca sa nu citesti foarte multe de pe internet, sigur nu te ajuta asta.
si doar ca o parere personala, eu nu cred ca ai patit ceva ca ai ridicat copilul acela in brate, poate daca ai fi alergat cu el in brate si ai fi depus efort fizic pe o perioada de cate minute/zeci de minute, altfel... zic ca nu.

Offline

 

#265 2011-02-12 14:38:31

lenia
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 47

Re: rana pe col 2

iti multumesc mult pentru sfaturi o sa urmez tratamenul si peste 6 luni o sa ma duc la control cum am stabilit cu doctorita pana atunci o sa incerc sa nu mai fiu asa speriata de orice..big_smile multumesc inca odata..kiss

Offline

 

#266 2011-02-12 16:32:18

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col 2

wink cu placere. te asteptam cu vesti bune smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.