homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Marvelon


#1 2010-09-27 21:43:05

Andresyta
New member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 10

Marvelon

Buna seara!Va rog mult ajutati-ma cu un sfat.Iau marvelon de 4 ani neintrerupt,credeti ca exista vreo problema?La farmacie mi s-a spus ca o sa-mi distruga fierea , ficatul, etc.Va rog ... un sfat!!!!
Multumesc!

Offline

 



#2 2010-09-27 22:01:30

roMary
Full member
Inregistrat: 2010-09-27
Mesaje: 100

Re: Marvelon

si eu am aceeasi problema ca si tine..cam de aceeasi perioada iau si eu..cu foarte putine pauze si efectiv nu pot alege alta metoda pentru ca sunt prea obisnuita si sigura cu marvelon.Parerile sunt impartite unii zic ca nu distrug fiera si ficatul altii considera ca trebuiesc pauze...ba chiar lasate.
Uite mie mi-a zis doamna dr sa fac pauza o luna doua si apoi sa ma gandesc la alta metoda dar mi-e teama pentru ca eu mereu am luat pastile..alta metoda mi se pare nesigura.Nu stiu ce e de facut....nu pot sal zic ca ma doare ceva dar nici nu mi-as dori sa apara pe viitor probleme cu greutatea sau ficatul sau fierea.

Offline

 

#3 2011-01-25 11:46:18

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Marvelon

Buna.Am mai postat ctv subiecte dsp Marvelon insa nu stiu ce sa fac.Dupa cum stiti nu se mai gaseste in farmacii si inlocuitorul este Desorelle.Ma gandeam sa iau Desorelle deoarece are aceiasi concentratie cu Marvelon,insa mi-am sunat doctora si mi-a recomandat Logest...am mai scris pe un forum la o farmacie,iar farmacista mi-a zis la fel...a zis ca are o concentratie mai mica  in subst active(ceea ce este mai bn pt organism)si ca metoda de fabricatie este de noua generatie iar mecanismul de actiune este putin diferit,in concluzie ca react. adverse sunt mai putin si este mai bn pt organism.Nu stiu ce sa fac...`Va rog,ajutati-ma cu un sfat...daca se poate si Doctoressa...Inca ceva,daca ma decid sa iau Logest,avand in vedere ca nu am facut nici o pauza,adica sa il iau normal in a 8a zi mai este nevoie de protectie?Si inca ceva,din analizele hormonale reiese daca ai vreo afectiune a ficatului sau mai stiu eu ce?S-a confrunat cnv cu asa ceva,daca da ce simptome ati avut?Astept cat mai multe pareri din partea voastra...


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#4 2011-01-25 11:50:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Marvelon

ia desorelle, zic eu, nu mi se pare normal sa le schimbi daca nu ai probleme cu ele

Offline

 

#5 2011-01-25 11:54:34

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Marvelon

Asta ma gandeam si eu...insa nu stiu ce sa zic si daca o fi de la pastile cateodata am o stare asa chiar nu pot sa mi-o explic...ca si cum n-as avea pofta de mancare si mi-ar fi rau...dar nu imi este chiar nu-mi gasesc cuvinte sa explic...Poate fi vreo afectiune a ficatului?Tu te-ai confruntat cu astfel de problmele?Daca  fac analizele hormonale reiese daca am sau nu probleme cu fierea sau ficatul?Ms mult pt raspuns


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-25 11:56:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Marvelon

daca ar fi de la pastile nu ar fi doar cateodata
nu, nu la analizele hormonale iese asta, trebuie sa faci TGO si TGP, ele indica daca ai o problema cu ficatul, ceea ce ma indoiesc, dar in fine, o data pe an e bine sa le faci
pentru fiere fa o echo abdominala

Offline

 

#7 2011-01-25 11:59:59

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Marvelon

Ok,ms frum...m-am cam exprimat eu gresit cam de ctv ori pe sapt...nu stiu ce sa zic am impresia ca de cand am inceput sa iau pastile(1 an de zile)am starea asta...insa alte simptome nu am avut...ma gandeam ca daca era sa fie de la pastile imi era din ce in ce mai rau...Mi-am facut anlizele de sange si urina si au iesit ok,dar sa inteleg ca asta nu are nici o treaba cu ficatul...As putea sa iau ceva de la plafar sa imi protejeze ficatul?Sti vrun sirop cv?AI idee cat costa fiekre analiza in parte?Ms inca odata pt ajutor


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#8 2011-01-25 12:01:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Marvelon

nu stiu ce analize ai facut tu, cum ziceam TGO si TGP intra in cele gratuite, deci e posibil sa le fi facut
e posibil sa fei de la bila, fa echografia aia pentru inceput si incearca sa iei redigest inainte de mese, vezi daca e mai bine

Offline

 

#9 2011-01-25 12:02:46

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Marvelon

Ok,multumesc din suflet pt raspuns..o ultima intrebare...presupun ca analizele care mi le-ai scris tu nu se pot face la cabinetul ginecologic nu?trebuie la medicul de familie sau la orice centru medical?

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-01-25 12:04:26)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#10 2011-01-25 16:22:43

furnicuta
New member
Inregistrat: 2011-01-25
Mesaje: 5

Re: Marvelon

buna fetelor tot cu marvelon am si eu cateva intrebari cine ma ajuta?nu se mai gaseste am cautat de am inebunit pana la urma am lu-at desorelle ieri am lu at prima pastila si nu stiu exact acum daca trebuia sa o iau pe prima unde este indicat  1 sau unde scrie luni adica pastila cu care incepeam eu deobicei sunt in mare dilema.
Si inca ceva toate farmacistele mi au recomandat desorelle nu exagerez dar am cautat la 30 de farmaci si nimic de marvelon,astepr un raspuns.pupici

Offline

 

#11 2011-01-25 16:28:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Marvelon

cum vrei le iei, ca sunt toate la fel
le-ai inceput dupa pauza normal ?
si care e intrebarea ? am inteles ca a fost o problema cu distributia si se va gasi din nou Marvelon de luna viitoare

Offline

 

#12 2011-01-25 16:38:03

furnicuta
New member
Inregistrat: 2011-01-25
Mesaje: 5

Re: Marvelon

deci luam marvelon pana acum nu se mai ga saseste am fost in pauza aia normala de menstruatie luni adica ieri trebuia sa iau prima pastila si cum nu am gasit marvelon am lu at desorelle unele persoane zic ca in primele 7 zile tr sa te si protejezi este adevara?si vreau sa mai stiu daca trebuie sa incep cu pastila nr 1 din folie sau unde scrie luni.mersi de ajutor

Offline

 

#13 2011-01-25 16:39:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Marvelon

nu, nu trebuie sa te protejezi daca le-ai luat dupa pauza
si ti-am zis deja ca poti incepe de unde vrei, ca toate pastilele sunt la fel

Offline

 

#14 2011-01-25 16:42:28

furnicuta
New member
Inregistrat: 2011-01-25
Mesaje: 5

Re: Marvelon

ok iti multumesc mult pentru ajutor

Offline

 

#15 2011-01-26 09:51:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Marvelon

Asd a scris:

Buna.Am mai postat ctv subiecte dsp Marvelon insa nu stiu ce sa fac.Dupa cum stiti nu se mai gaseste in farmacii si inlocuitorul este Desorelle.Ma gandeam sa iau Desorelle deoarece are aceiasi concentratie cu Marvelon,insa mi-am sunat doctora si mi-a recomandat Logest...am mai scris pe un forum la o farmacie,iar farmacista mi-a zis la fel...a zis ca are o concentratie mai mica  in subst active(ceea ce este mai bn pt organism)si ca metoda de fabricatie este de noua generatie iar mecanismul de actiune este putin diferit,in concluzie ca react. adverse sunt mai putin si este mai bn pt organism.Nu stiu ce sa fac...`Va rog,ajutati-ma cu un sfat...daca se poate si Doctoressa...Inca ceva,daca ma decid sa iau Logest,avand in vedere ca nu am facut nici o pauza,adica sa il iau normal in a 8a zi mai este nevoie de protectie?Si inca ceva,din analizele hormonale reiese daca ai vreo afectiune a ficatului sau mai stiu eu ce?S-a confrunat cnv cu asa ceva,daca da ce simptome ati avut?Astept cat mai multe pareri din partea voastra...

uite care e parerea mea: exista cabinete de planning familial peste tot in tara(zic asta fiindca nu stiu de unde esti). Din tot sufletul te rog, mergi la unul din orasul tau si vorbeste cu medicul de acolo.
Faptul ca nu ai pofta de mincare citeodata nu inseamna ca ai probleme cu ficatul...daca ai merge la medicul de planning si ai vorbi cu el, in loc sa intrebi pe diferite forumuri farmaciste(cu tot respectul, intrebarile se pun medicului, la cabinet cel mai potrivit) te-ai lamuri mult mai bine, sunt sigura.Oricum ar fi, pe mine argumentele pentru care ti s-a spus sa iei Logest pe mine nu ma conving...adica nu ma conving deloc.
Asa ca te rog mult, fa cum ti-am spus si mergi sa vorbesti cu un medic de planning


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2011-02-03 23:10:50

iubirik_mona
Membru
Inregistrat: 2011-02-03
Mesaje: 2

Re: Marvelon

buna seara...am si eu o problema...iau marvelon de 2luni si sunt in a 8a zi de pauza, adica in seara asta trebuia sa incep o noua tableta si am uitat sa-mi cumpar. stie cineva ce se intampla dak incep sa iau de maine adik a 9a zi de pauza??? si dak mai sunt protejata?

Offline

 

#17 2011-02-04 10:01:54

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Marvelon

Da poti incepe de maine insa nu mai esti protejata.Trebuie sa te protejezi 7 zile.


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.