homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme-tratament amenoree cu orgametril


#1 2011-02-21 22:20:19

TROMPY
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 25

Probleme-tratament amenoree cu orgametril

Buna seara,

Ca urmare a unor dereglari mari ale ciclului menstrual (1 data pe an), am fost la un medic endocrinolog. Dansa a vrut sa profite de ultimul ciclu menstrual natural care tocmai imi venise si mi-a dat un tratament cu orgametril 3 luni consecutiv.
Pastilele mi-au fost recomandate sa le iau cate 2 tablete, din ziua 16 pana in ziua 25 ale ciclului.

Am luat orgametril asa cum mi-a fost recomandat si la 6 zile dupa ce l-am terminat, adica in ziua 31, mi-a venit menstruatia. Azi sunt in ziua 11 si desi ciclul meu, ce avuse prin ziua 9 un moment in care dadea semne ca e pe terminate, a reinceput cu mici cheaguri si pete maronii mai abundente si parca iar incepe sa fie spre rosu.

De medicul endocrinolog nu pot da, iar din ziua 16 ar trebui sa incep iar a doua tura de orgametril. Si nu stiu daca sa il mai iau sau nu in aceste conditii si daca ar trebui musai sa merg la un ginecolog sau sa astept sa vad cum evolueaza inca cateva zile.

In speranta ca Doctoressa vede acest subiect, sau daca e cineva care s-a mai confruntat cu asa ceva, astept un raspuns.

Multumesc.

Offline

 



#2 2011-02-22 07:40:11

TROMPY
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 25

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

Am revenit ca sa mentionez ca acele noi pete maronii s-au transformat in scurgeri si cheaguri rosii, practic mi-a venit din nou ciclul in cantitate normala.
Deci practic de 12 zile sunt la ciclu si de ieri a reinceput ca si cum ar fi prima zi.

Offline

 

#3 2011-02-22 09:33:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

mergi la alt doctor. ar fi trebuit sa iti faca niste analize hormonale inainte de a-ti prescrie orgametril.
un consult ginecologic ai facut? e totul in regula?

Offline

 

#4 2011-02-22 10:26:20

TROMPY
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 25

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

Multumesc pentru raspuns.

Am facut analize hormonale si au iesit ok (FSH, LH, Estradiol, TSH, FT3, FT4).
Am ceva problemne cu tiroida, un nodul pe tiroida insa cu normotiroidie. TSH-ul este usor spre limita superioara. Defapt multi medici s-au mirat de analize hormonale normale si ciclul lipsa (sau odata de 2 ori pe an).

Am facut si o ecografie transvaginala si apoi una abdominala  cu rezultate complet diferite. La prima mi-a gasit un mic fibrom de 2 mm, un chist restant pe un ovar si endometru de 11 mm si la cea abdominala mi-a gasit  mai multe chisturi mici (posibil ovare micropolichistice), folicul si endometru gros de 15mm.

Aceasta discrepanta dintre cele 2 investigatii urma sa o lamuresc la un nou consult la un al treilea medic.

Intre timp, dupa orgametril, m-am procopsit cu aceasta menstruatie care nu se mai opreste si in afara ca mi-e teama sa nu fac vreo anemie, ma gandesc si de la ce ar putea fi.
Eu nu am mai facut tratament hormonal, AC sau altele, de ani de zile si nu am avut probleme de spotinguri, metroragie sau altele.

Offline

 

#5 2011-09-29 20:36:48

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

Salut!

Pe 27 august 2011 am facut o cauterizare de col uterin imediat dupa ce se terminase menstruatia; am luat AC timp de 3 ani si 3 luni, iar in august le-am intrerupt. Ultimele AC au fost Yasmin.
De atunci nu mi-a mai venit menstruatia, au trecut aproximativ 6 saptamani. Pe 24 septembrie am fost la control - la o luna dupa cauterizare - si dr. ginecolog mi-a prescris Orgametril sa iau cate 2 pe zi timp de 10 zile. Au trecut 6 zile si inca nu a venit. Vreau sa intreb: la cat timp vine mestruatia dupa tratament cu Orgametril? Sunt protejata pe perioada asta, pot avea contact sexual neprotejat ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-09-30 10:16:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

nu, nu esti protejata. ba dimpotriva smile. va trbui sa alegi o metoda contraceptiva nehormonala.
menstruatia ar trebui sa apara dupa ce termini orgametrilul. mi se pare cam mult 10 zile, dar daca asa a zis medicul...

Offline

 

#7 2011-09-30 12:48:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

in maxim  10 zile de la terminarea tratamentului trebuie sa apara menstra.
nu ti-a fost recomandat repaus sexual 6 saptamani dupa interventie? de obicei atat se recomanda.

Offline

 

#8 2011-10-02 17:46:00

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

Am facut pauza, chiar zilele astea am implinit 6 saptamani de repaus. Vroiam sa stiu daca actioneaza la fel ca anticonceptionalele obisnuite in cazul in care s-ar fi intamplat ceva. Dar oricum cred ca neavand menstruatie, nu am nici ovulatie. Merci de raspuns.

Offline

 

#9 2011-10-03 09:47:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

wampiruta a scris:

Dar oricum cred ca neavand menstruatie, nu am nici ovulatie.

eu nu m-as baza pe asta cesafac

Offline

 

#10 2011-10-04 20:23:34

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: Probleme-tratament amenoree cu orgametril

Nu ma bazez pe asta, oricum mai continui un pic de tratament cu Cervugid, pana merg din nou la colposcopie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.