homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale


#1 2011-02-18 10:00:36

alina8102
Membru
Inregistrat: 2011-02-18
Mesaje: 2

anticonceptionale

prima pilula trebuie luata in primele 24 ore de la aparitia menstruatiei? Eu am luat prima pilula(Mercilon) dupa 21-22 ore de la aparitia menstruatiei. a 4 zi am avut contact sexual,am fost protejata sau nu. azi a 7-ea zi a trebuit sa incep un tratament pt.infectie urinara cu zanocin 10 zile,continui sa iau pilulele in continoare?. sunt sanse sa raman insarcinata? astept raspuns urgent daca se poate.multumesc

Offline

 



#2 2011-02-18 10:05:13

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale

Eu zic ca ai inceput bine sa le iei smile
Da, continui sa iei si pastilele normal, doar ca trebuie sa te protejezi cu prezervativ pe durata tratamentului si 7 zile dupa ce l-ai incheiat tongue


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2011-02-18 11:01:14

alina8102
Membru
Inregistrat: 2011-02-18
Mesaje: 2

Re: anticonceptionale

multumesc pt. raspuns . asa gandeam si eu,dar am vrut sa aflu si alte pareri.

Offline

 

#4 2011-02-22 15:45:11

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: anticonceptionale

Buna am si eu o intrebare am nevoie urgent de ceva sfat ...am intrerupt anticonceptionalele de aproape 2 luni,mi-ai fost recomandat de giencolog sa fac o pauza de 3 luni...de atunci am mai avut acte sexuale,doar ca nu ne-am protejat,fara prezervativ fara anticonceptionale...dar niciodata nu a ejaculat in interioru vaginului..tot tmpu pe purta sau pe un prosop ceva...doar ca de 2 saptamani mi greata,am varsaturi ma doare capu ,ametesc si  ma doare burta de numa,doar ca acuma de 1-2 saptamani am fost pe ciclu...oare pot sa fiu insarcinata?si testul de sarcina oare cand il pot face?tin sa mentionez ca duminca am mai avut un contact sexual...va rog frumos sa ma ajutati,oare is insarcinata in ciuda faptului k a ejaculat pe burta,sau prosop? va rog sa ma ajutati.

Offline

 

#5 2011-02-22 18:36:02

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: anticonceptionale

Daca nu ai probleme medicale nu trebuie sa faci pauza de anticonceptionale. Este foarte riscant coitus interuptus...pentru ca exista si acel lichid preejeculator...sau daca se intampla doua raporturi unul dupa altul, la interval mai scurt sau mai lung, fara ca el sa urineze, mai raman spermatozoizi.
Oricum, este foarte putin probabil ca starile de rau de la sarcina sa apara in doar 2 saptamani.
Protejati-va de acum cu prezervativ pana reincepi ac.
Un test de sarcina poti face in prima zi de intarziere a menstruatiei, la la minim 14 zile de la ultimul contact cu presupus risc. Deci de duminica asta ... 2 saptamani lasi sa treaca si luni dimineata cu prima urina faci un test.
succes.
puss
(oricum, starile de rau pot fi de la altceva, ca nu apar asa devreme semnalele sarcinii) dar protejativa si nu cu acest coiot intrerupt

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-23 00:45:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: anticonceptionale

andyka, ai warn pentru postare multipla
te rog sa citesti regulamentul

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.