homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrerupere anticonceptionale-2


#20 2011-02-25 14:39:29

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: intrerupere anticonceptionale

ms,deja au trecut 3 zile.mai astept atunci.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 



#21 2011-02-25 18:47:40

pisicutza4ever
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 19

Re: intrerupere anticonceptionale

am luat marvelon pana luna trecuta cand am trecut la microgynon si nu ma prea multumesc cu ele.Azi ar trebui sa incep tableta noua si as vrea sa fac o pauza la anti.Intrebarea mea este daca pot ramane insarcinata daca am avut contact ieri si de azi nu mai incep noua tableta.

Offline

 

#22 2011-02-26 10:04:11

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: intrerupere anticonceptionale

Folia pe care ai terminat-o te-a protejat doar pana la venirea menstrei, deci da sanse de sarcina exista, mai ales ca dupa renuntarea la anticonceptionale nu te poti baza pe calendar.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#23 2011-03-01 21:32:39

Liviu Bogdan
Membru
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 4

Re: intrerupere anticonceptionale

Buna,

Am si eu o intrebare,care e cam lunga deci sper sa nu plictisesti big_smile. Prietena mea ia de 6-7 ani anticonceptionale (de 6-7 luni Marvelon). De fiecare data cand o faceam nu imi dadeam drumul in ea (nu am folosit prezervativul niciodata dar a luat pastile in continua). De 2 luni a plecat afara si a zis ca ar fi poate bine sa ia o pauza de la pastile (ea a plecat pe 10 Ianuarie iar pe 26/27 Ianuarie i-a venit. Totul a fost in regula, a trecut perioada, nu a mai luat pastile dar problema esta ca acuma nu ii mai vine (nu se pune problema sa fi avut un eventual contact sexual acolo). Exista posibilitatea sa fie insarcinata desi a luat pastile pe toata perioada cat am facut-o (chiar si dupa pentru inca o saptamana si ceva)lsa-i vina in mod normal ca de obicei in urmatoarea luna iar acuma..., i? S-a gandit sa-si faca un test dar a zis ca nu ar trebui sa fie cazul avand in vedere ca luna trecuta(Ianuarie) ia venit in mod regulat. Acuma au trecut in jur de7-8 zlle de cand ar fi trebuit sa vina si nimic...ar trebui sa ne facem griji?

Scuze pentru "lunga" poveste, sper sa-mi poti raspunde cat mai curand.

O seara buna in continuare,

Offline

 

#24 2011-03-02 07:39:13

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: intrerupere anticonceptionale

Pentru linistea ei poate sa-si faca un test,insa eu zic ca nu se pune problema de o sarcina.Daca tu zici ca a luat pastilele corect,aprox la aceiasi ora si a evitat ceaiul de sunatoare,gref,antibioticele sau n a avut scaune moi (mai mult de 4 in primele 4 ore de la inghitirea pastilei) sau nu a vomat nu are dc sa-si faca griji mai ales daca a dus folia la capat.In general dupa ce iei ac o perioada mai lunga de timp este normal sa ii intarzie menstra...insa nu stiu sigur si cat timp ar fi normal...daca are 3 luni de cand nu i-a mai venit ar fi cazul sa-si consulte ginecologul,daca nu mai asteptati poate se rezolva de la sine.Bfta


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-03-02 21:57:15

Liviu Bogdan
Membru
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 4

Re: intrerupere anticonceptionale

Le-a luat in fiecare seara...poate cu mici exceptii dar le-a luat a doua zi dimineata (le luat in fiecare seara la ora 23)  iar probleme dupa ce le-a luat sigur nu a avut , in nici un caz de cele genului mentionate de tine.  Ultima data cand i-a venit a fost la sfarsitul lui Ianuarie (deci nu i-a venit in februarie,  momentan). Nu stiu daca are legatura dar de ceva timp (3-4 zile) o inteapa seara in zona burtii, poate sa fie cauza la faptul ca inca nu i-a venit?

Mersi frumos pentru raspuns.

Offline

 

#26 2011-03-03 02:10:02

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intrerupere anticonceptionale

Liviu Bogdan menstruatia ii intarzie pt ca a renuntat la anticonceptionale. e o mica dereglare pt ca ovarele incep sa lucreze singure.
e posibil ca acele intepaturi sa fie pt ca se apropie menstra, dar la fel de vine pot veni de la vreo raceala.

Offline

 

#27 2011-03-03 09:51:10

carmenrebeca_84
New member
Inregistrat: 2010-01-28
Mesaje: 9

Re: intrerupere anticonceptionale

buna
i-au anticonteptionale KARISSAde 8 luni si as vrea sa renunt deocamdata la ele (2, 3 luni) nu stiu exact !... pana imi voi relua activitatea sexuala. Intrebarea eeste merita pentru corpul meu sa fac pauza aceasta sau mai rau imi fac pe cand voi incepe iar?
am mai luat acum 2 ani tot asa cam  5,6 luni si am intrerupt apoi cam 4 luni si imi amintesc cand am inceput iar, ca a fost cam greu cu, acomodarea adika am avut la inceput niste spottinguri
multumesc

Offline

 

#28 2011-03-03 12:32:05

The dodoloata
New member
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 11

Re: intrerupere anticonceptionale

Buna ziua,
As vrea sa va impartasesc o parte din experienta mea legata de anticonceptionale. Am inceput sa iau ac-uri cu prescriptie de la medicul ginecolog inca de la 18 ani. Le-am luat pana in anul 2009 cu intreruperi de o luna o data la doua trimestre (din 6 in 6 luni). In 2009 am renuntat la ac-uri. De atunci si pana in ziua de azi cm nu s-a reglat. Am avut perioade de 3 luni in care nu am avut menstra. M-am infiintat la cabinetul ginecologic si mi-a dat doctorul un tratament tot pe baza de ac-uri pentru a-mi regla cm. Mi-a spus sa numar pe degete 10 zile de cand incep tratamentul (parca 10 a spus dar nu pot garanta) si cm va reveni la normal. Asa s-a intamplat. Mentionez ca in prealabil am facut o serie de analize care m-au anuntat ca sunt la menopauza, adica estrogenul si progesteronul erau ca ale unei femei la menopauza. Tratamentul era ptr o luna. Dupa aceasta perioada problema a revenit dar am refuzat categoric sa mai fac tratament cu ac-uri. Dupa 2 luni de asteptare cm a venit fara ajutor si de atunci si pana acum in fiecare luna vine neregulat (28z-35z). Personal nu as recomanda nimanui sa se protejeze folosind AC-urile. Stiu ca este greu sa credeti ca nu fac niciun bine organismului dar macar interesati-va de efectele pe care acestea le au pentru organism si binenteles asumati-va riscul numai daca merita. Precizez ca in perioada de 9 ani in care le-am folosit nu am avut niciodata probleme de niciun fel (nu m-am ingrasat, nu am avut pilozitate crescuta etc etc). Aveti grija si neaparat luati-le la sfatul doctorului. Sper sa nu va confruntati niciodat cu probleme din cauza lor! Multa sanatate!

Offline

 

#29 2011-03-03 12:46:57

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: intrerupere anticonceptionale

inainte de ac aveai cm regulat? daca nu, e normal sa nu fie nici dupa aceea...


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#30 2011-03-03 12:55:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intrerupere anticonceptionale

exact. cum era ciclul inainte sa incepi anticonceptionalele? pt ce ti le-a prescris medicul ginecolog la 18 ani?

cu asta sunt si eu de acord:

The dodoloata a scris:

Personal nu as recomanda nimanui sa se protejeze folosind AC-urile. Stiu ca este greu sa credeti ca nu fac niciun bine organismului dar macar interesati-va de efectele pe care acestea le au pentru organism si binenteles asumati-va riscul numai daca merita.

Offline

 

#31 2011-03-03 13:12:06

The dodoloata
New member
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 11

Re: intrerupere anticonceptionale

Inainte de a incepe sa iau AC-uri cm era de 28z, lucru care s-a mentinut si in perioada in care le-am administrat.
Medicul le-a recomandat deoarece imi incepusem viata sexuala si avem un partener stabil. Mi-a spus ca este cel mai sigur mod de a evita o sarcina nedorita. Asa a fost dar din pacate m-a afectat in alte planuri. Acum incercam sa facem un bebe si intampinam anumite dificultati care se pot datora si ac-urilor. Daca ar fi sa o iau de la capat probabil ca nu as mai lua ac-uri.

Offline

 

#32 2011-03-03 13:24:54

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: intrerupere anticonceptionale

Oricum mi-e greu sa cred asa ceva, crezi ca daca nu le luai si inaintai in varsta cm nu se schimba? in fine.. eu una nu cred ca au asa efecte.. prefer anticonceptionalele si nu as renunta la ele decat in caz de probleme medicale sau bebe..


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#33 2011-03-03 13:35:21

The dodoloata
New member
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 11

Re: intrerupere anticonceptionale

Posibil Mihaela2289 dar nu trece cu vederea faptul ca nu sunt la o varsta foarte inaintata ... chiar pot spune ca sunt destul de tanara, adica am 29 de ani. Crezi ca este deja cazul sa-mi fac probleme ca varsta mea este o cauza in dezechilibrul hormonal? Cred ca ceea ce se intampla cu corpul uman se datoreaza in proportie considerabila felului in care fiecare dintre noi intelege sa-si traiasca viata. Fiecare alegere pe care o facem provoaca efecte. Ideea ar fi sa fim in cunostinta de cauza atunci cand facem alegerea. Tie personal iti doresc sa nu ai parte niciodata de alegeri in defavoarea ta. Multa bafta!

Offline

 

#34 2011-03-03 13:52:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intrerupere anticonceptionale

The dodoloata a scris:

Cred ca ceea ce se intampla cu corpul uman se datoreaza in proportie considerabila felului in care fiecare dintre noi intelege sa-si traiasca viata. Fiecare alegere pe care o facem provoaca efecte. Ideea ar fi sa fim in cunostinta de cauza atunci cand facem alegerea.

tummenupp
legat de dereglarea ciclului, si eu cred ca AC luate timp de 9 ani + pauzele acelea la fiecare 6 luni au avut o influenta, insa si ce spune mihaela e drept: odata cu trecerea anilor, corpul nostru nu ramane neschimbat. la fel si ciclul menstrual, poate prezenta perioade in care vine ceas si altele in care e dereglat.

mihaela, parerea mea e ca tu nu vrei sa crezi in posibilele efecte negative ale AC pt ca nu iti place cum suna ele si iti doresti sa nu fie adevarat ca sa le poti lua in continuare, cu constiinta impacata. dar adevarul e ca AC nu trec chiar ca apa prin organism, fara sa lase niste urme.

Offline

 

#35 2011-03-03 14:24:41

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: intrerupere anticonceptionale

sunt de acord cu voi, dar pt mine personal sunt perfecte in momentul de fata, chiar daca stiu ca dupa ele voi avea efecte adverse si nu va veni cm regulat, la mine nu vedea nici inainte si problemele erau mult mai mari. sper totusi sa nu fie in defavoarea mea
The dodoloata departe de mine gandul ca esti f in varsta, dar eu am vrut sa subliniez faptul ca nu suntem la fel de la o zi la alta... apoi dupa un an, doi, 9... multe se pot intampla fiziologic si hormonal, independent de anticonceptionale.


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#36 2011-03-03 14:32:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intrerupere anticonceptionale

mihaela2289 a scris:

stiu ca dupa ele voi avea efecte adverse si nu va veni cm regulat

nu neaparat. efectele adverse pot sa apara, dar sunt cu titlu de risc, nu de certitudine. depinde de la caz la caz cum reactioneaza fiecare. inteleg ca tu le iei ca tratament; sper sa iti foloseasca si sa nu iti aduca alte neplaceri.

Offline

 

#37 2011-03-03 15:38:50

The dodoloata
New member
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 11

Re: intrerupere anticonceptionale

Exact cum spune si anca90, ac-urile pot avea efecte secundare. Probabilitatea nu este insa echivalenta cu certitudinea. De aceea tu ai putea foarte bine sa nu figurezi in clasa cu grad de risc major. Insa un lucru pentru mine este cert: tot ceea ce nu este natural provoaca efecte mai mult sau mai putin importante pentru organism. Revin insa si spun ca atunci cand luam o decizie trebuie sa fim in cunostinta de cauza si sa incercam sa aflam pareri si pro si contra. Sa nu excludem niciun risc. Sa profitam de faptul ca traim intr-o perioada in care informatia ne este accesibila tuturor. Si inca ceva, moralul/ gandirea pozitiva ajuta foarte mult.

Offline

 

#38 2011-03-03 15:44:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intrerupere anticonceptionale

The dodoloata a scris:

tot ceea ce nu este natural provoaca efecte mai mult sau mai putin importante pentru organism.

applause imi place cum gandesti tummenupp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.