homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hiv , Hepatita....


#1 2011-02-25 17:29:47

marina210
Membru
Inregistrat: 2011-02-25
Mesaje: 3

Hiv , Hepatita....

Buna ziua! Am fost astazi la cineva sa-mi puna unghii cu gel, acasa, si in timp ce-mi pilea unghia cu o pila de carton mi-a dat sangele.Care sunt sansele sa ma infectez cu vreo boala avand in vedere ca pila aceea nu era de unica folosinta a mai folosit-o si la alte multe cliente printre care din cate mi-a spus se numara si angajate la cluburi de noapte.Va rog sa-mi raspundeti sunt f ingrijorata. Cand am ajuns acasa m-am spalat pe maini si am dat cu spirt pe rana dar nu cred ca este suficient...

Offline

 



#2 2011-02-25 18:19:03

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Hiv , Hepatita....

marina210 a scris:

Buna ziua! Am fost astazi la cineva sa-mi puna unghii cu gel, acasa, si in timp ce-mi pilea unghia cu o pila de carton mi-a dat sangele.Care sunt sansele sa ma infectez cu vreo boala avand in vedere ca pila aceea nu era de unica folosinta a mai folosit-o si la alte multe cliente printre care din cate mi-a spus se numara si angajate la cluburi de noapte.Va rog sa-mi raspundeti sunt f ingrijorata. Cand am ajuns acasa m-am spalat pe maini si am dat cu spirt pe rana dar nu cred ca este suficient...

exista un risc pentru hepatita c si b. pentru hiv riscul este minim.

Offline

 

#3 2011-02-25 18:26:33

marina210
Membru
Inregistrat: 2011-02-25
Mesaje: 3

Re: Hiv , Hepatita....

multumesc de raspuns.grater vina este a mea ca am apelat la astfel de persoane fara sa-mi dau seama de riscuri . daca sa zicem ca a fost sange de la persoane infectate acela sigur era vechi nu stiu cat rezista virusul hepatitei c sau b pe o pila de carton ....

Offline

 

#4 2011-02-25 22:07:59

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Hiv , Hepatita....

marina210 a scris:

multumesc de raspuns.grater vina este a mea ca am apelat la astfel de persoane fara sa-mi dau seama de riscuri . daca sa zicem ca a fost sange de la persoane infectate acela sigur era vechi nu stiu cat rezista virusul hepatitei c sau b pe o pila de carton ....

rezista saptamani intregi. sa nu incepem cu daca si cu parca.
un risc exista. nu poate fi cuantificat, fiindca depinde de foarte multi factori. eu nu mi-as face multe griji in locul tau, dar daca tu iti faci, testeaza-te in 3 luni si rezolva problema.

Offline

 

#5 2011-02-27 15:05:55

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Hiv , Hepatita....

scriu si eu aici ca sa nu mai caut alt topic.. daca doamne-fereste esti infectat la manichiura cu vreo boala, care sunt semnele dupa care iti dai seama ca esti infectat? ca nu cunosc niciun simptom de hepatita spre exemplu... si vreau sa stiu daca e cazul sa-mi fac sau nu griji


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-27 15:53:04

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Hiv , Hepatita....

mihaela2289 a scris:

scriu si eu aici ca sa nu mai caut alt topic.. daca doamne-fereste esti infectat la manichiura cu vreo boala, care sunt semnele dupa care iti dai seama ca esti infectat? ca nu cunosc niciun simptom de hepatita spre exemplu... si vreau sa stiu daca e cazul sa-mi fac sau nu griji

singurul mod in care poti afla daca ai sau nu hepatita b sau c este sa iti faci analizele. nu exista nici un simptom cu adevarat specific, iar hepatita c mai ales poate sa nu dea nici macar un semn timp de zeci de ani.

adaug si ca pentru hepatita b exista vaccin, pe care eu mi l-am facut pentru ca ma aflu la risc, prin prisma meseriei. cred ca si mersul la manichiura e tot un fel de risc, desi nu e chiar foarte mare.

prin urmare daca vrei sa stii daca esti sau nu infectata cu un virus hepatitic, mergi si fa ag hbs si anticorpii anti vhc, la 3 luni de la ultima posibila expunere si astfel vei afla.

Offline

 

#7 2011-02-27 19:33:58

marina210
Membru
Inregistrat: 2011-02-25
Mesaje: 3

Re: Hiv , Hepatita....

Eu o sa-mi fac aceste analize pentru linistea mea ....Va spun la toate fetele, aveti mare grija unde mergeti aceste fete care pun unghii cu gel acasa lucreaza in niste conditii foarte precare nu respect nici un minim de igiena din ingnoranta sau poate din nepasare .Niste colege ale mele merg tot la o fata acasa si le indeparteaza cuticulele cu pila electrica iar dupa fiecare clienta o da cu putin spirt care nu este suficient pentru a omora toate bacteriile si toti virusii ... Din cate am mai citit pe net nici la saloane nu sterilizeza instrumentele adecvat sunt f multe persoane care au luat hepatita de la saloane autorizate. E groaznic sa te trezesti cu o boala ca hepatita c la 20 si ceva de ani dintr-o prostie ....Cel mai bine e sa mergi cu instrumentele tale daca tot ai nevoie de o manichiura profesionala , o forfecuta ,o pila etc macar asa ai linste ...

Offline

 

#8 2011-03-01 22:01:37

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: Hiv , Hepatita....

in conditiile unui sistem imunitar slab, cat de sigur este testul eclisa dupa trei luni de la contact? multumesc

Offline

 

#9 2011-03-02 02:18:14

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Hiv , Hepatita....

trimus a scris:

in conditiile unui sistem imunitar slab, cat de sigur este testul eclisa dupa trei luni de la contact? multumesc

elisa este relevant la 3 luni in aproape toate cazurile. prin sistem imunitar slab se intelege o stare post-transplant de organe sau un cancer sever cu chimioterapie sau o aplazie medulara. nu cred ca ai scrie pe forum daca ai fi asa bolnav/-a, trust me. deci eu as zice ca e relevant. daca te referi la hiv. uneori pentru hep c sunt de preferat un pic mai multe luni, desi si pentru ea e relevant testul de la 3 luni.

Offline

 

#10 2011-03-02 22:46:56

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: Hiv , Hepatita....

merci mult, moksha

Offline

 

#11 2016-12-15 13:41:12

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Hiv , Hepatita....

unde pot sa imi fac vaccin pentru hep B? dar pt hep C exista?

Offline

 

#12 2016-12-15 13:45:11

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Hiv , Hepatita....

Poti sa mergi la medicul de familie sa iti faca vaccinul.nu exista momentan vaccin pt hep c

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.