homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte-2


#20 2011-03-02 18:32:53

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Eu aveam frisoane seara si leucocitele 10 mii si doctorii imi spuneau ca e normal in sarcina...Noroc ca am insistat si am facut cateva eco in 2-3 zile, altfel ma trezeam cu o septicemie de toata frumusetea.
La 6 saptamani am facut chiuretaj pentru ca s-a decis pana la urma ca nu exista bataile inimii, iar la chiuretaj doctorul mi-a spus ca e mai veche, cel putin 2 luni, placenta semivesteda si ca ma pastea o hemoragie de toata frumusetea.
Daca faceti eco la 6-7 saptamani si exista batai de inima, atunci nu cred ca e cazul sa va ingrijorati. Cand acestea intarzie sa apara, atunci e un semn,  chiar daca nu sunt simptome.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#21 2011-03-02 18:39:52

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Mc, Daliana; din pacate, exista si sarcini oprite in evolutie la 24 sapt, dupa cum zicea rux... stiu cazuri si la 10-12 sapt sad ; imi pare rau ca ai trecut prin asta kram


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#22 2011-03-02 18:41:23

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Exista, evident. Exista si avorturi menstruale si multe altele. Numai femeie sa nu fi...Pana nu ajungi la 32 de saptamani, cand stii ca fatul este viabil, nu te linistesti...Crede-ma, am trecut de doua ori prin asta!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#23 2011-03-04 15:52:04

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Daliana, eu stiu un caz... s-a dus tipa la eco la 32 sapt, a fost totul ok... s-a dus si la 36 si fetitei nu-i mai batea inima; eu una, n-o sa fiu linistita nici la 32 sapt tongue ; cred ca ideea e sa fii optimista si... cam atat. Ai trecut de 2 ori prin asta? Adik ai pierdut 2 sarcini sau ai fost gravi d 2 ori?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#24 2011-03-08 09:49:41

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Da exista si la 12 sapt, am patit-o eu supa chiar in urma cu un an.
Ca semn stiu decat ca nu ma mai durea absolut nimic, si durerea de sani nu mai era si toata lumea imi zicea ca sunt nebuna, ca in loc sa ma bucur ca nu am simptome eu ma vait forgetit . Si-au inghitit ei vorbele dupa eco...
Acum sper sa fie bine, analize toate bune luam tratament pt pb ce a generat (probabil) pierderea sarcinii trecute si ne rugam la Cel de Sus sa se indure de noi rugaciune

Crssy da tie ce-ti veni sa te gandesti la asta? spranceana


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-03-08 14:16:09

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Crssy85 a scris:

Daliana, eu stiu un caz... s-a dus tipa la eco la 32 sapt, a fost totul ok... s-a dus si la 36 si fetitei nu-i mai batea inima; eu una, n-o sa fiu linistita nici la 32 sapt tongue ; cred ca ideea e sa fii optimista si... cam atat. Ai trecut de 2 ori prin asta? Adik ai pierdut 2 sarcini sau ai fost gravi d 2 ori?

Am dus doua sarcini la capat...
Nasol cu 36 de saptamani, cumplit!
Asa cu nelinistea, pai nu esti pana mori linistita cu privire la copiii tai!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#26 2011-03-08 16:42:05

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

daliana a scris:

Asa cu nelinistea, pai nu esti pana mori linistita cu privire la copiii tai!

true .. true ...


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#27 2011-08-15 10:29:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

buna, am si eu cateva intrebari legate de sarcina oprita in evolutie cesafac

dupa cat timp trebuie facuta aspiratia, daca sarcina nu se elimina singura? cat pot astepta (fara riscuri) sa se elimine de la sine?

aspiratia este dureroasa? cesafac

cam cat timp dureaza sangerarile dupa eliminarea naturala si dupa aspiratie?

multumesc supa

Offline

 

#28 2011-08-15 10:35:36

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Anca, eu nu stiu sa-ti raspund, insa vreau sa stii ca ma gandesc la tine si ma rog ca sa fie totul bine si sa nu fie nevoie de aspiratie.  puss  (nu te-a chemat Anastasiu la control?)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#29 2011-08-15 10:54:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

iti multumesc din suflet, blue! puss par
m-a chemat maine si cred ca imi face aspiratie supa, ca nu s-a eliminat... el zicea ca ar trebui sa se elimine zilele astea fara tratament si daca nu, facem aspiratie grater


a, si mai voiam sa intreb, daca stie cineva, cum se manifesta eliminarea asta pe cale naturala? am inteles ca e un flux abundent, dar te anunta cumva inainte?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-08-16 10:06:14)

Offline

 

#30 2011-08-15 11:13:46

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

Anca acum am vazut si eu ca ai pus aici ceva intrebari :
La mine dupa chiuretaj, doc a zis ca se oprise din evolutie cam de 2 sapt, pt ca fatul corespundea la 10 sapt. Colul se scurtase, am avut o sangerare care m-a convins ca ceva s-a intamplat,. deci presupun ca se pregatea o mare hemoragie.
Chiuretajul in sine nu e dureros daca se face cu anestezie (la mine s-a facut cu generala) .
La tine fiind mai mica sarcina se poate sa se elimine singura. Mai departe nu stiu sa raspund.
supa imi pare rau ca trebuie sa treci si tu prin asta.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#31 2011-08-19 13:26:31

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

buna fetelor
m-am gandit mult daca sa scriu sau nu, dar  poate v-a ajuta pe cineva in viitor
la mine a fost sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani, nu se vedea nici macar embrionul, dar am pierdut la 7 saptamani supa
aveam simptome de gravi, adica dureri de sani, cap, ovare si multa somnolenta
dar intr-o zi m-am trezit si imi disparusera simptomele, iar eu simteam ca ceva nu e in ordine
toata lumea zicea ca sunt nebuna, ca e doar in capul meu, dar vreau sa va spun ca organismul va "zice" in astfel de cazuri ca ceva nu e chiar ok, cel putin la mine asa a fost. simteam asta supa
iar inainte cu o zi sa incep sa sangerez, am avut o pata maronie pe chilot si niste crampe

deci sfatul meu este sa ascultati de corpul  si de instinctul vostru de mama


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#32 2011-08-19 14:42:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

mucoasa, imi pare rau ca si tu ai trecut prin asta kram
daca nu e prea dureros pt tine, imi poti spune te rog daca ai facut aspiratie/chiuretaj sau s-a eliminat singur produsul de conceptie?

sfatul meu pt cele care simt ca au probleme cu sarcina in primele saptamani, e sa lase lucrurile sa se intample, sa nu incerce sa evite inevitabilul, inghitind zeci de pastile, cum am facut eu.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-08-19 14:43:56)

Offline

 

#33 2011-08-19 14:54:06

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

anca puss  am citit la burtici ce ai patit supa  imi pare sincer rau kram
eu cum am spus mai sus, vineri am avut pata maro si crampe, iar sambata dimineata am avut o sangerare (mai exact hemoragie era la cum curgea) si mi-am sunat medicul si a zis sa merg de urgenta la spital sa ma vada un dr.
m-au consultat pe masa, apoi un eco = rezultatul a fost sfasietor pt mine supa , mi-au zis ca trebuie sa mi se faca chiuretaj ca sa nu ma infectez, deoarece daca lasam sa se elimine singura, tot ramanea ceva, ma infectam si tot la chiuretaj ajungeam
asa ca am ales chiuretajul, s-a facut prin aspirator cu anestezie locala. eu am simtit tot ca nu si-a facut efectul anestezia, dar daca prinde, atunci cica nu simti nimic
dupa chiuretaj o sa mai sangerezi cam maxim o saptamana, dar cate putin, asa ca la sfarsit de ciclu.trebuie sa ai grija sa nu faci baie in vana, nici cu apa rece, nici apa fierbinte, sa nu cari lucruri grele si sa te monitorizezi sa nu faci febra.
a si cel mai important lucru-  in ziua chiuretajului sa stai doar pe burta, daca poti sa si dormi asa o noapte
daca mai ai nevoie de un sfat sau mai ai intrebari, scrie-mi puss
mult curaj si eu as zice sa mergi la un eco sa vezi ce mai e acolo in uter


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#34 2011-08-19 15:16:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

iti multumesc pt detalii, muco puss.
nasol tare cu anestezia, cred ca a fost tare dureros cesafac sad.

eu n-am facut chiuretaj si inca sper sa nu fac. m-ai speriat putin cu ce ai zis legat de "nu se elimina tot" cesafac, sper sa n-am si ghinionul asta ca eu zic ca am avut destule. voi merge la ecograf saptamana viitoare, am zis sa astept sa se linsiteasca sangerarile, abia se vede mai bine ce si cum. oricum, pe luni, marti fac ecografia, indiferent daca inceteaza sau nu pana atunci.

de ce e bine sa stai pe burtica?

multumesc pt sfaturi, imi sunt de folos! puss

Offline

 

#35 2011-08-19 15:26:35

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

anca nu fi speriata, poate chiar se elimina de tot la tine, sper sa fie asa rugaciune
si mie mi-era frica de chiuretaj, dar crede-ma ca in momentele alea gandul meu era tot la bebele pe care il pierdeam si ca nu puteam opri acest lucru supa
oricum sa mergi neaparat la eco, macar sa stii o chestie rugaciune  sa fie totul bine la tine
ziceam ca sa stai pe burta dupa ca sa se poata elimina bine tot ce e acolo, sa nu ramana un cheag sau ceva, asa mi-a zis dr
stiu ce inseamna sa fii speriata, si eu eram si nu avea nimeni un sfat pt mine in acele momente, asa ca daca mai ai o nedumerire sau orice...intreaba-ma puss
eu am deja am acum al doilea ciclu de dupa, mai astept inca 2 si apoi  patfierbinte

Ultima oara a fost editat de mucoasa (2011-08-19 15:27:59)


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#36 2011-08-19 15:44:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

asa mult ti-a spus sa astepti? mie doctorul mi-a zis 3 luni. eu nu inteleg de ce trebuie asteptat atat de mult; dupa mintea mea, un ciclu (deci o luna de repaus) ar fi suficient. dar probabil exista o explicatie, pe care doctorii o stiu.
multa bafta, sa ramai insarcinata de la prima incercare iar apoi sa ai o sarcina usoara, dusa cu bine la termen!

sa nu-ti para rau ca n-ai putut opri pierderea primei sarcini. gandeste-te (eu cel putin asta fac) ca era ceva in neregula inca de la concepere la sarcina aceea, ca bebe nu s-ar fi dezvoltat normal si ar fi fost mai rau sa se nasca pt o viata chinuita. mai bine un copil sanatos, mai tarziu.

iti multumesc inca o data pt ca mi-ai povestit din experienta ta, pt urari si sfaturi! puss

Offline

 

#37 2011-08-19 15:59:12

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

anca cu placere puss
mie dr care m-a chiuretat mi-a zis 6 luni, iar dr meu ginecolog mi-a zis ca e de ajuns 3 luni  happy , dar eu mai astept o luna in plus, numai sa fie bine, plus ca am si ceva probleme care vreau sa le rezolv pana atunci
stiu ce zici tu si ai dreptate, cu asta ma consolez si eu ca mai bine asa decat... supa  dar tot e greu. mersi din suflet de urari kram  la fel iti doresc si tie goodluck
de ce nu intrii la noi la aspirante? mai putem vb si acolo multe big_smile
sa ai un wk placut si sa fie totul bine
sa mai scrii dupa eco ce ti-a zis medicul wave


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#38 2011-08-19 16:05:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sarcina oprita in evolutie - semne care sa te anunte

multumesc, muco! weekend placut si tie!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.