homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Primul act sexual


#1 2011-04-11 18:09:20

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Primul act sexual

Cu sau fara prezervativ? Eu personal consider ca nu trebuie riscat nici prima oara nici a Na oara sa faci sex fara contraceptie iar prima data cu siguranta fata nu ia anticonceptionale. Insa Mai gandesc si altfel: fata prima oara poate nu se lubrifiaza suficient iar cum prezervativele sunt lubrifiate ar usura oarecum penetrarea. Sunt eu mai incuiata la minte si nu as accepta sexul fara contraceptie(prezervativ in cazul acesta) sau colegele/fetele cu care am mai vorbit nu au stiut in ce s-au bagat cand au facut sex fara prezervativ? Personal nu as risca avand in vedere cam tot ce am citit despre sex(faptul ca inainte de a ejacula baiatul elimina in lichid care contine spermatozoizi, plus bolile cu transmitere sexuala). Dintr-o vorba in alta am dat in acest subiect(prima oara cu sau fara prezervativ) iar cateva colege mi-au sarit in cap sa nu care cumva sa imi treaca prin cap sa fac sex prima oara cu prezervativ pentru ca ma va durea enorm. Una din fete mi'a spus ca ea cand a facut-o prima oara a durut-o foarte rau, a facut-o fara prezervativ si nu cred ca a folosit nici lubrifiant(citez:"parca ma rupea de la jumate"), nu am vrut sa o contrazic atunci dar sincer cred ca daca ar fi facut-o cu prezervativ poate ar fi fost mai usor

Offline

 

#2 2011-04-11 18:17:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Primul act sexual

Karina, eu zic ca gandesti foarte bine, din toate punctele de vedere  tummenupp

Offline

 

#3 2011-04-11 18:19:17

nimenialtu
Full member
Inregistrat: 2009-09-13
Mesaje: 650

Re: Primul act sexual

Nush cum e ca la mine prietena nu a simtit durere. Si nu cred ca a fost doar pt ca am fol prezervativ. Oricum sange nu a curs deci pp ca himenul i s-a rupt candva inainte si asta a facut toata diferenta. Daca ai facut sport ai sanse f mari sa-l fii rupt in timpul antrenamentului, sau daca ai folosit obiecte lungi pt a te autosatisface.

Cat despre prezervativ. Ar fii bine sa folosesti in principiu. Dar daca ai incredere in tipul cu care o faci atunci pp ca poti sa iei AC-uri. Oricum lubrifierea de pe prez nush cat ajuta. Nu e chiar ultra alunecos (pb ca sa nu alunece de pe organ in act).


What's the best thing about a blow job?
Ten minutes of silence.

http://27.media.tumblr.com/tumblr_lio9k … o1_500.jpg big_smile

Offline

 

#4 2011-04-11 18:20:46

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Primul act sexual

Eu zic ca daca nu folosesti o alta metoda contraceptiva, prima oara e bine sa folosesti prezervativul. Eu asa am facut si nu am avut cine stie ce dureri. Oricum, mai bine suporti o durere acolo decat sa risti sa te alegi cu vreo sarcina sau bts. Iar daca alegi s-o faci fara prezervativ, poti folosi un lubrifiant sa te ajute.

Offline

 

#5 2011-04-11 18:39:25

nimenialtu
Full member
Inregistrat: 2009-09-13
Mesaje: 650

Re: Primul act sexual

Parerea mea e ca daca te simti relaxata cu persoana de langa tine nu ai nevoie de lubrifiant in plus. Dar pp ca depinde de la pers la pers si de cum se simte fiecare cu sexualitatea sa.


What's the best thing about a blow job?
Ten minutes of silence.

http://27.media.tumblr.com/tumblr_lio9k … o1_500.jpg big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-04-11 18:45:26

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Primul act sexual

Multumesc de raspunsuri. Nu renunt la ideile mele de a face sex protejat, iar anticonceptionale parca as lua mai tarziu nu chiar de la inceputul vietii sexuale. Eram foarte curioasa sa stiu cine gandeste mai gresit. Pentru ca repet, din punctul meu de vedere riscul de sarcina sau boli cu transmitere sexuala exista si la primul act sexual si la al 1000 lea.
nimenialtu, sport nu am facut decat foarte putin(o luna) asta inafara de orele de la scoala de care ma cam feream, acum in liceu nu se mai face sportul deloc:)) iar de masturbare cu obiecte lungi nu se pune problema. Incln sa cred ca daca am himen nu s-a rupt ca nu prea avea cum dar niciodata sa nu spui niciodata:)) Habar nu am cum ma voi simti in momentul ala, si daca ma voi lubrifia suficient sau nu asa ca prefer sa am si lubrifiant sa fie totul mai bine in caz ca nu ma lubrifiez destul.
Lubrifiant oricum intentionam sa folosim, sa fie totul mai bine pentru mine.

Ultima oara a fost editat de Karina_ (2011-04-11 18:48:10)

Offline

 

#7 2011-04-11 18:50:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Primul act sexual

Faza cu prezervativul (sau lipsa lui) difera de la fata la fata. Noi am facut-o la inceput cu prezervativ. Si au fost cateva luni bune. Dupa care am trecut pe AC si am renuntat la el. Bai cum m-a durut prima data fara rotfl I-am si zis alui meu ca mna, deci asa e cand te doare rotfl, pt ca la inceput nu m-a durut deloc, am avut doar un disconfort.

Nu stiu cati ani ai, dar tin sa te felicit pt gandire. Acum vad ca tineretul nu a luat-o totusi pe alte carari smile

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-04-11 18:51:04)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2011-04-11 18:59:24

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Primul act sexual

Am 17 ani si cateva luni. Multumesc. Din pacate din ce vad in jurul meu sunt putine fete care gandesc la fel ca mine. Multe spun ca: lasa domne ca nu raman tocmai eu insarcinata daca o fac fara. Sau: lasa ca daca fac o data fara prezervativ nu se intampla nimic, si din pacate toate care au gandirea asta risca sa se trezeasca oricand cu un bebe nedorit. Eu una prefer sa ma documentez din toate punctele de vedere inainte sa imi incep viata sexuala pentru ca sexul nu inseamna numai placere ci si responsabilitate iar eu una nu vreau sa risc mai ales ca e in joc sanatatea mea.

Offline

 

#9 2011-04-11 18:59:38

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Primul act sexual

Si eu prima data tot cu prezervativ am facut-o,si am continuat asa o perioada. Si cand am renuntat la prez,m-a durut  lol

Offline

 

#10 2011-04-11 19:26:21

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Primul act sexual

pe mine m-a durut ca niba prima data si am facut-o cu prez tongue nu am sangerat, desi sigur nu se rupsese himenul inainte, sportiva n-am fost in viata mea, lovituri nema... cred ca il aveam flexibil (daca nu o mai fi inca pe acolo rotfl2 ) insa la fel m-a durut si cu si fara, n-am vazut diferente tongue (l ao luna de la inceput am trecut pe ac si inca mai ma durea, am facut-o doar de vreo 2 ori cu prez)

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-04-11 19:26:51)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#11 2011-04-11 19:27:54

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Primul act sexual

coraline a scris:

pe mine m-a durut ca niba prima data si am facut-o cu prez tongue nu am sangerat, desi sigur nu se rupsese himenul inainte, sportiva n-am fost in viata mea, lovituri nema... cred ca il aveam flexibil (daca nu o mai fi inca pe acolo rotfl2 ) insa la fel m-a durut si cu si fara, n-am vazut diferente tongue (l ao luna de la inceput am trecut pe ac si inca mai ma durea, am facut-o doar de vreo 2 ori cu prez)

Credeam ca`s singura care nu a sangerat...si de asemenea n-am practicat sport,nici lovituri...

Offline

 

#12 2011-04-11 19:32:44

cuppycake
Full member
Inregistrat: 2008-12-19
Mesaje: 360

Re: Primul act sexual

In unele privinte, cum ar fi sexul si protectia chiar nu cred ca e cazul sa asculti sfatul "prietenelor", mai ales ca tu gandesti destul de matur cu privire la subiectul acesta. Eu una prima data am facut-o cu prezervativ, a durut, dar nu exagerat de tare, a fost o durere suportabila, deci uite ca se poate! Recent o cunostinta a ramas gravida la primul act sexual pe care l-a avut, desigur, neprotejat! Si a zis ca a avut si dureri incredibil de mari la penetrare + durerile avortului... Fa totul asa cum stii tu ca e bine!

Ultima oara a fost editat de cuppycake (2011-04-11 19:33:40)

Offline

 

#13 2011-04-11 23:04:45

Janhvy
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2011-03-29
Mesaje: 33

Re: Primul act sexual

Din punctul meu de vedere, primul act sexual pentru o fată e deosebit de important, și din punct de vedere fizic și din punct de vedere psihic, dar și sentimental. Acum, tu g?ndești foarte matur și foarte ok, la fel cum g?ndesc multe fete (te ?nșeli c?nd spui ca puține g?ndesc ca tine) adolescente. Problema se leagă de partenerul pe care ?l ai. Degeaba tu știi că primul, al doilea, al nșpelea act sexual neprotejat e riscant din punct de vedere al protecției sau al transmiterii bolilor sexuale, dacă ai un partener care te domină din punctul ăsta de vedere (ceea ce se ?nt?mplă din ce ?n ce mai des la fetele mai mari de 13-14 ani). Din cauză că-l iubește, că poate e mai mare ca ea și crede că trebuie să facă sacrificii să-l țină l?ngă ea,de multe ori cade ?n capcană și ?l ascultă pe el, cum că e mai bine fără prezervativ, cum că nu sunt riscuri, cum că e ok. Ceea ce nu e. Eu mi-am ?nceput viața sexuală cu actualul prieten, deși am avut o relație de 2 ani cu un tip ?naintea lui și nu s-a ?nt?mplat nimic. Menționez că am 20 de ani, deci nu-s vreo puștoaică. Am folosit prezervativ mult timp de la "prima dată", dar apoi am ales să o facem fără. Pentru că ?l jena și nici mie nu-mi plăcea. Și am făcut-o 1 an fără. Știu că a fost o decizie luată fără cap, dar avem 2 ani azi-m?ine de c?nd suntem ?mpreună, ne cunoaștem fizic și doar din pct de vedere al protecție am riscat foarte mult. Dar nu am rămas gravidă, nu am infecții dubioase și etc. Acum, folosesc AC și ne e muult mai bine. Nici eu nu recomand să folosești antibebe de la primul act, dar ar trebui să te g?ndești să ?ncepi să folosești mai t?rziu, vă va ajuta pe am?ndoi. Plus că, dacă e să ne g?ndim serios, nici o metodă nu e 100% sigură. Nici măcar abstinența.

Offline

 

#14 2011-04-12 08:42:43

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Primul act sexual

Janhvy a scris:

Plus că, dacă e să ne g?ndim serios, nici o metodă nu e 100% sigură. Nici măcar abstinența.

wow  Pt mine abstinenta=fara sex. Cum sa ramai insarcinata daca nu ai contact sexual???

Ultima oara a fost editat de kæreste (2011-04-12 09:09:07)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#15 2011-04-12 08:46:17

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Primul act sexual

rotfl

Offline

 

#16 2011-04-12 09:08:35

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Primul act sexual

BBD de mine razi? big_smile


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#17 2011-04-12 09:15:46

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Primul act sexual

Janhvy a scris:

Din punctul meu de vedere, primul act sexual pentru o fată e deosebit de important, și din punct de vedere fizic și din punct de vedere psihic, dar și sentimental. Acum, tu g?ndești foarte matur și foarte ok, la fel cum g?ndesc multe fete (te ?nșeli c?nd spui ca puține g?ndesc ca tine) adolescente. Problema se leagă de partenerul pe care ?l ai. Degeaba tu știi că primul, al doilea, al nșpelea act sexual neprotejat e riscant din punct de vedere al protecției sau al transmiterii bolilor sexuale, dacă ai un partener care te domină din punctul ăsta de vedere (ceea ce se ?nt?mplă din ce ?n ce mai des la fetele mai mari de 13-14 ani). Din cauză că-l iubește, că poate e mai mare ca ea și crede că trebuie să facă sacrificii să-l țină l?ngă ea,de multe ori cade ?n capcană și ?l ascultă pe el, cum că e mai bine fără prezervativ, cum că nu sunt riscuri, cum că e ok. Ceea ce nu e. Eu mi-am ?nceput viața sexuală cu actualul prieten, deși am avut o relație de 2 ani cu un tip ?naintea lui și nu s-a ?nt?mplat nimic. Menționez că am 20 de ani, deci nu-s vreo puștoaică. Am folosit prezervativ mult timp de la "prima dată", dar apoi am ales să o facem fără. Pentru că ?l jena și nici mie nu-mi plăcea. Și am făcut-o 1 an fără. Știu că a fost o decizie luată fără cap, dar avem 2 ani azi-m?ine de c?nd suntem ?mpreună, ne cunoaștem fizic și doar din pct de vedere al protecție am riscat foarte mult. Dar nu am rămas gravidă, nu am infecții dubioase și etc. Acum, folosesc AC și ne e muult mai bine. Nici eu nu recomand să folosești antibebe de la primul act, dar ar trebui să te g?ndești să ?ncepi să folosești mai t?rziu, vă va ajuta pe am?ndoi. Plus că, dacă e să ne g?ndim serios, nici o metodă nu e 100% sigură. Nici măcar abstinența.

La mine nu se pune problema sa ma domine. Am mai fost pusa intr-o situatie in care tipul vroia doar sex iar eu fiind foarte orgolioasa mi s-a taiat repede de el, pur si simplu mi s-a facut scarba de el, si din acel momente nici macar nu m-am mai uitat la el chiar daca el a incercat sa o dea la intors ca defapt nu e asa, ca ma iubeste bla bla bla. In relatia asta din punctul asta de vedere eu domin, suntem amandoi de aceasi varsta si stie foarte bine ca eu una nu imi risc sanatatea, nu prea stia multe de sex dar pentru el a fost placut sa ma asculte pe mine pentru ca stie ca imi place sa ma documentez din acest punct de vedere. Ma asculta, e constient ca stiu mult mai multe ca el si nu spun aberatii si nici nu sunt vreo paranoica. A bagat si el la cap ce stiu eu si a realizat ca protectia e importanta. Deci nu cred ca se va pune problema sa o facem fara contraceptie iar daca se va pune ii spun frumos : "dragule, ori cu protectie ori deloc" Repet: nu stau la discutii cand e vorba de sanatatea mea. Si nu sunt nici cea mai fraiera fata sa ascult de altii, ma consider destul de intreaga la minte incat sa stiu ce e bine pe tine, plus ca sunt si foarte orgolioasa  si tot ca mine ramane mai ales daca stiu ca am dreptate.

Ultima oara a fost editat de Karina_ (2011-04-12 09:17:27)

Offline

 

#18 2011-04-12 11:24:12

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Primul act sexual

daca toate fetele din Romania ar gandi ca tine, am fi o tara in care avorturile ar fi doar din cauze medicale.. si nu ar mai fi atatia copii abandonati, maltratati si aruncati cine-stie pe unde. eu te felicit draga mea si tine-o tot asa.. tu esti mai importanta decat oricine


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#19 2011-04-12 12:16:37

nimenialtu
Full member
Inregistrat: 2009-09-13
Mesaje: 650

Re: Primul act sexual

k?reste a scris:

Janhvy a scris:

Plus că, dacă e să ne g?ndim serios, nici o metodă nu e 100% sigură. Nici măcar abstinența.

wow  Pt mine abstinenta=fara sex. Cum sa ramai insarcinata daca nu ai contact sexual???

1. Vezi avatarul meu (primul rasp la intrebare).
2. Cica ar fii fost nush ce jaf la o banca si un tip a fost impuscat in testicole si glontul ar fii intrat in pantecele uneia si sperma de pe glont ar fii lasat-o gravida... or some shit like that... nush cat e mit urban sau real ca nu am stat sa caut exact. Dar teoretic ar exista aceasta sansa.


What's the best thing about a blow job?
Ten minutes of silence.

http://27.media.tumblr.com/tumblr_lio9k … o1_500.jpg big_smile

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.