homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

EXTREM DE IMPORTANT


#1 2011-05-04 16:43:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

EXTREM DE IMPORTANT

A intrat in uz pe site-ul casei de asigurari programul SIUI in care sunt cuprinse toate persoanele asigurate.
Studentii sunt asigurati pe baza carnetului de student si a adeverintei de la circa financiara ca nu produc venituri(asa a hotarit casa de asigurari).
Iata mai jos link-ul catre site-ul casei unde puteti verifica daca sunteti asigurati sau nu(adica daca figurati in evidentele casei de asigurari). Daca nu figurati, calea cea mai scurta spre rezolvarea problemei trece pe la medicul de familie, la care e nevoie sa mergeti cu copie dupa carnetul de student/adeverinta de la facultate si, eventual, adeverinta de la circa financiara.
Daca lucrati, doar adeverinta de salariat dovedeste calitatea de asigurat
 
http://www.cnas.ro/despre-noi/interfata-siui-online


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#2 2011-05-04 17:32:47

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: EXTREM DE IMPORTANT

E cred ca nu e bun programul cesafacs


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#3 2011-05-04 17:43:15

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: EXTREM DE IMPORTANT

eu tocmai am incercat la 4 persoane si merge...multumim doc!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#4 2011-05-04 17:43:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: EXTREM DE IMPORTANT

mie mi-a raspuns corect, ca sunt asigurata. asta inseamna ca beneficiez de gratuitate la planning, sau ce? parca nici consultatia la medicul de familie nu mai e gratuita (nici) pt asigurati, nu?

Offline

 

#5 2011-05-04 18:27:28

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: EXTREM DE IMPORTANT

Cum e posibil ca mie sa imi arate ca sunt asigurata din moment ce nu lucrez, nu sunt studenta si nici macar nu locuiesc in Romania? smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-05-04 18:45:29

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: EXTREM DE IMPORTANT

si eu creed ca da rateu

Offline

 

#7 2011-05-04 19:58:39

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: EXTREM DE IMPORTANT

sigur nu e bun.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#8 2011-05-05 00:44:54

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: EXTREM DE IMPORTANT

Programul asta il folosim si noi la clinica. Problema e ca datele nu sunt reactualizate frecvent si atunci pot aparea discrepante. Noi verificam toti pacientii care vin la noi cu bilet de trimitere si unii dintre ei apar ca neasigurati chiar daca ei sunt asigurati. Problema e la casa de asigurari, in primul rand, acolo trebuie verificat. Noi indrumam pacientii sa mearga acolo cu o adeverinta de salariat si, din cate am inteles, s-ar actualiza asa mult mai rapid datele lor.
Si eu am aparut ca neasigurata vreo 2 luni dupa ce am semnat contractul... si pana la urma s-a reglat atunci cand au reactualizat ei informatiile de la medicii de familie (si de la medicul la care m-am inscris eu de curand) si de atunci nu am mai avut probleme.

Offline

 

#9 2011-05-09 13:16:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: EXTREM DE IMPORTANT

anca90 a scris:

mie mi-a raspuns corect, ca sunt asigurata. asta inseamna ca beneficiez de gratuitate la planning, sau ce? parca nici consultatia la medicul de familie nu mai e gratuita (nici) pt asigurati, nu?

Da, daca esti asigurata(si Casa de asigurari te are in evidente ca atare) beneficiezi de servicii medicale gratuite, in limitele celor decontate de casa de asigurari(aici intra si consultatiile la medicul de familie cit si la cabinetele de planning care sunt in contract cu casa de asigurari precum si analizele medicale sau mai stiu eu ce)...dupa stiinta mea coplata nu a intrat inca in vigoare, deci singurele motive pentru care ar trebui sa platesti consultatia la medicul de familie daca esti asigurata ar fi doar acelea ca medicul in cauza nu are contract cu casa de asig sau ca mergi acolo mai des decit de 2-3 ori pe luna(casa de asigurari nu deconteaza atitea vizite)

Toriana evident e perfectibil insa, daca nu figurezi ca si asigurat in baza de date a casei de asigurari nu prea beneficiezi de nici o gratuitate intrucit nimeni nu vrea sa munceasca gratis


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2011-05-09 14:15:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: EXTREM DE IMPORTANT

am inteles, doctoressa. multumesc pt raspuns.

Offline

 

#11 2011-05-09 15:02:52

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: EXTREM DE IMPORTANT

eu sunt studenta, sor'mea eleva si niciuna nu aparem ca asigurate. de curand am fost internata in spital, si a fost de ajuns adeverinta de student. nu mi-a zis nimeni ca nu as fi asigurata,

Offline

 

#12 2011-05-10 09:20:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: EXTREM DE IMPORTANT

astera a scris:

eu sunt studenta, sor'mea eleva si niciuna nu aparem ca asigurate. de curand am fost internata in spital, si a fost de ajuns adeverinta de student. nu mi-a zis nimeni ca nu as fi asigurata,

Nu am intentionat sa provoc o dezbatere mai ampla decit e cazul...am vrut doar sa atrag atentia asupra unei stari de fapt. Din ce in ce mai multa lume foloseste programul casei ca sa verifice calitatea de asigurat a pacientilor pentru ca, repet, exista riscul ca sa nu fie decontate de catre casa de asigurari serviciile cu pricina daca persoana in cauza nu figureaza ca fiind asigurata. Ideea era sa fiti avizate/avizati asa fel incit daca vi se intimpla sa nu fiti luati prin surprindere sau, si mai bine, sa rezolvati din timp problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2011-05-27 22:56:41

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: EXTREM DE IMPORTANT

Multumim doc big_smile
As avea si eu o nelamurire, fiindca aveam impresia ca sunt neasigurata. Atunci cand am intrat la facultate a trebuit sa duc niste adeverinte... ma rog, avand in vedere ca terminasem liceul, mi s-a parut normal, doar ca doctora de familie mi-a spus ca trebuie sa fac chestia asta (sa umblu la casa x, sa scot adeverinte etc) in fiecare an. Oare s-a exprimat gresit? Daca esti student, trebuie sa demonstrezi ca nu ai renuntat la facultate?
Ms


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#14 2011-05-28 23:33:40

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: EXTREM DE IMPORTANT

da, asa e carmen. eu anul asta nu am mai fost dupa adeverinta si la casa de asigurari si apar ca fiind neasigurata.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#15 2011-06-02 19:29:09

emtix
Membru
Inregistrat: 2011-05-28
Mesaje: 4

Offline

 

#16 2011-06-02 20:05:08

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: EXTREM DE IMPORTANT

carmen_21 a scris:

Multumim doc big_smile
As avea si eu o nelamurire, fiindca aveam impresia ca sunt neasigurata. Atunci cand am intrat la facultate a trebuit sa duc niste adeverinte... ma rog, avand in vedere ca terminasem liceul, mi s-a parut normal, doar ca doctora de familie mi-a spus ca trebuie sa fac chestia asta (sa umblu la casa x, sa scot adeverinte etc) in fiecare an. Oare s-a exprimat gresit? Daca esti student, trebuie sa demonstrezi ca nu ai renuntat la facultate?
Ms

Carmen, trebuie doar sa duci la medicul de familie o adeverinta eliberata de secretariatul facultatii cum ca urmezi cursuri la universitatea si facultatea respectiva smile Eu nu am dus anul asta, si vad ca am iesit de pe lista lol


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#17 2011-07-27 15:50:26

good_vib
New member
Inregistrat: 2006-12-22
Mesaje: 46

Re: EXTREM DE IMPORTANT

Legat de acest subiect, tocmai am fost la medicul de familie si apar ca neasigurat. Era de asteptat, ultima adeverinta pe care am dus-o la ei a fost pe 2009-2010.
Problema e ca nu se mai poate rezolva doar cu adeverinta de la facultate dusa la medicul de familie, mi s-a spus ca trebuie sa ma duc la sediul central cu adeverinta de student + adeverinta de venit.
Eu tocmai am absolvit facultatea, mi s-a dat o singura adeverinta (teoretic pt master), care inlocuieste diploma pana la eliberarea ei. La secretariat mi-au spus sa fac o copie legalizata si ca merge si asa. Dar nu asta ma preocupa, ci faptul ca am citit pe site-ul CAS ca trebuie sa iau de la administratia financiara situatia pe ultimii 5 ani, cum ca nu am venit. Ori eu am lucrat la un moment dat, vreo 3 luni cu carte de munca si promotii care cred ca au fost impozitate, nici nu stiu de alea....
Stiti ceva in leg cu asta ? sad Am gasit ca daca studentul lucreaza in timpul facultatii, isi pierde calitatea de aisgurat, asa e? Eu nu lucrez acum, asta a fost in 2010 totusi.
..?!

Offline

 

#18 2012-05-13 09:15:47

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: EXTREM DE IMPORTANT

Eu apar ca si asigurata. Ce bine!


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#19 2012-05-14 16:00:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: EXTREM DE IMPORTANT

good_vib a scris:

Legat de acest subiect, tocmai am fost la medicul de familie si apar ca neasigurat. Era de asteptat, ultima adeverinta pe care am dus-o la ei a fost pe 2009-2010.
Problema e ca nu se mai poate rezolva doar cu adeverinta de la facultate dusa la medicul de familie, mi s-a spus ca trebuie sa ma duc la sediul central cu adeverinta de student + adeverinta de venit.
Eu tocmai am absolvit facultatea, mi s-a dat o singura adeverinta (teoretic pt master), care inlocuieste diploma pana la eliberarea ei. La secretariat mi-au spus sa fac o copie legalizata si ca merge si asa. Dar nu asta ma preocupa, ci faptul ca am citit pe site-ul CAS ca trebuie sa iau de la administratia financiara situatia pe ultimii 5 ani, cum ca nu am venit. Ori eu am lucrat la un moment dat, vreo 3 luni cu carte de munca si promotii care cred ca au fost impozitate, nici nu stiu de alea....
Stiti ceva in leg cu asta ? sad Am gasit ca daca studentul lucreaza in timpul facultatii, isi pierde calitatea de aisgurat, asa e? Eu nu lucrez acum, asta a fost in 2010 totusi.
..?!

NHu isi pierde calitatea de asigurat ci, daca lucrezi, dovedesti calitatea de asigurat cu adeverinta de salariat si nu cu carnetul de student


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.