homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Propun folosirea prezervativului-3


#39 2007-08-17 18:11:05

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: propun folosirea prezervativului

Am renuntat de curand la prezervativ cand fac dragoste cu prietenul pt k suntem angajati intr-o relatie serioasa, bazata pe incredere si fidelitate (increderea mi-a demonstrat-o, cat despre fidelitate, il cunosc f bine si stiu k nu m-ar insela)... Fiind prima sa partenera e clar k nu are boli cu transmitere sexuala; eu am mai avut in trecut cativa parteneri, dar am folosit intotdeauna prezervativul; Imi fac in fiecare an analize de sange si control ginecologic (cu trimitere de la medicul de familie = nu costa), deci nu se pune problema k as avea BTS.. El si-a luat de curand carnetul si stiti k se face si testul Hiv, mai nou.. A iesit negativ.. Totusi, cat de paranoic trebuie sa fi in legatura cu aceste BTS-uri? De inselat nu se pune pb la nici unul dintre noi, droguri nu folosim.. Am uitat sa va zic, iau anticonceptionale, deci risc de sarcina=redus..

Kinder, bun topicul (ti-au mai spus-o si altii), dar ma gandesc k te-ai referit in principal la utilizarea prezervativului de catre persoanele ce nu se afla intr-o relatie serioasa ori care pur si simplu, par suspecte prin comportamentul lor - genul de persoane care au avut mai multi parteneri, care sunt/par infidele, care se drogheaza, care au si semne ce ar putea indica o boala) si ceea ce mai e important e k tipa sa nu ramana insarcinata.. (e o pb asta, poate la fel de deranjanta precum BTS-urile dak e sa ne gandim la avorturi)

Principalele pb ce afecteaza din ce in ce mai multe persoane sunt reprezentate de aceste BTS-uri cu simptomatologie suparatoare, ca sa nu ne gandim si la cele cu adevarat grave (HIV, HPV, sifilis, herpes genital) si cele care pot duce la sterilitate, netratate (gonoree, chlamydia, trichomonas si candida).. Lumea ar trebui sa fie mai constienta in legatura cu acest pericol, dar sa nu fie obsedata de acest aspect.. Cum scapi de obsesie? Facand-ti analize regulat.. Da, dar astea costa.. ori sa dai atatia bani de fiecare data (asta dak ar fi o relatie pasagera si nu una serioasa; intr-o relatie serioasa, te testezi de unele boli la inceputul acesteia, iar dak nu mai ai alti parteneri (si nici el nu are alte partenere rezultatul ar trebui sa fie acelasi...

Concluzia ar fi urmatoarea: intr-o relatie serioasa poti renunta la prezervativ dak ai siguranta k el nu a avut vreo BTS din relatiile anterioare, dak ai siguranta k tu nu ai vreo BTS din relatiile anterioare, dak il cunosti suficient de mult incat sa bagi mana in foc ca nu te inseala/ca nu te va insela

2 subiecte sunt cele care consider k ar trebui dezvoltate: oare il cunosti suficient de bine incat sa ai certitudinea k iti e fidel, ai siguranta unei relatii serioase? (trebuie sa reflectezi putin si despre ce s-ar intampla dak v-ati alege cu o boala de la partener -iti pierzi increderea in acesta si relatia se termina ori va duceti amandoi la doctor, tratati pb si relatia devine mai puternica? e problematica faza dak boala a provenit din inselat si nu e vb de o boala pe care o avea initial. A, si ink o pb ce ne da de gandit intr-un mod ce poate duce chiar la obsesie ori dak nu, disperare: sunt afectiuni ce se transmit chiar dak folosesti prezervativul (HPV, sifilis si herpes.. dak exista leziuni cutanate la baza penisului..sunt persoane ce nu trag prezervativul chiar pana la baza, nu stiu exact cum sa ma exprim, sper sa ma intelegeti.) Doctorita mea ginecolog mi-a spus de chestia asta. Si mai exista situatia in care prezervativul aluneca (cred k e mai des decat dak s-ar rupe); ar aluneca dak imediat dupa ejaculare i-ar muri lui erectia - cred k se poate si asta, ori aluneca din alte motive. Concluzia concluziilor? Este f importanta fidelitatea sexuala. (scz k am scris atat, am f multe de zis in general


You think you know but you have no idea

Offline

 



#40 2007-09-07 19:11:26

ELLA27
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 16

Re: propun folosirea prezervativului

buna fetelor,am si eu o intrebare .De exemplu cand iti faci o relatie serioasa cu un tip si hotarasti sa  renunti la prezervativ el ce analize trebuie sa si faca pentru ca din cate am inteles si barbatzii sunt asimptomaptici  la unele bts si nu toate ies in analiza de sange.multumesc pupici

Offline

 

#41 2007-09-09 01:27:22

Fadette
Full member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 548

Re: propun folosirea prezervativului

Mie nu-mi plac prezervativele. De ce?
1. Pentru ca nu am ciclul 100% regulat, si dc faceam sex cu prezervativ, ma stresam ingrozitor...dc s-a rupt? dc s-a alunecat, fara sa ne dam seama?
2. E incomod, actul sexual isi pierde spontaneitatea, in plus nu prea poti sa schimbi pozitii ca se poate aluneca prezervativul.
3. Nu asigura o protectie la fel de eficienta ca si ACurile.
Deci sunt pentru ACuri, cu conditia sa ai o relatie stabila, cu un partener de incredere, si sa-ti fie prescrise de medic, dupa o consultatie completa.
Eu nu sunt genul care sa aiba relatii de o noapte...caz in care prezervativele sunt solutia smile


I'm just a dreamer, I dream my life away
I'm just a dreamer who dreames a better day...

Offline

 

#42 2007-10-23 23:43:34

ubieu
New member
Inregistrat: 2006-11-07
Mesaje: 12

Re: propun folosirea prezervativului

ce parere aveti despre contracept M ?

Offline

 

#43 2007-10-23 23:44:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: propun folosirea prezervativului

s a mai discutat...da o cautare...dar in mare nu o parere prea buna...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-10-24 13:24:32

lavis-lavis
New member
Inregistrat: 2007-09-25
Mesaje: 7

Re: propun folosirea prezervativului

Buna ! Pentru cei ce folosesc Love plus ...am o parere f proasta (despre prezervative evident), sunt fie prea mari si aluneca, fie nu se "desfac" foarte bine si te apuca nervii. Eu folosesc unele facute la americani, le iau de la Centrul de Planing familial al spit judetean Constanta , le iau lunar , nu ma costa nimic (este program national cu bani proveniti de la Minister) si sunt excelente, f bine lubrifiate...si nu am avut vreodata probleme cu ele si credeti-ma ca am folosit diverse inclusiv durex, si tot la cele americane am ramas...si prietenului meu tot p'astea le prefera

Offline

 

#45 2007-11-20 21:49:41

aura1986
New member
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 24

Re: propun folosirea prezervativului

as avea si eu  nevoie de ajutor fetelor...deci eu folosesc doar prezervativul ca metoda contraceptiva si ma gandeam dak e total safe adik in sensul ca iubitul meu pentru a prelungi actul sexual se abtzine sa ejaculeze dar totusi ii scapa putzina sperma si continua asa pana cand ejaculeaza de tot si ma gandeam dak e safe...adik e posibil ca putzinul acela de sperma sa urce in sus si sa iasa?poate pare cam stupida intrebarea...si a doua problema off topic ar fi ca eu inainte sa-mi vina menstruatzia adik cu o sapatamana inainte am un sindrom premenstrual accentuat adik incepe sa ma doara sanii,in partea de jos a abdomenului si am o stare de oboseala si  pofta de mancare si de dulce si ma gandeam dak ma pot ghida dupa aceste simptome si sa constat ca sunt in perioada nefertila si sa o pot face neprotejat???e posibil oare?dak apar semnele premestruale sa o pot face neprotejat?va rog dak e posibil sa ma ajutatzi cu niste raspunsuri...multumesc
p.s.apropo de prima problema mentzionez ca luna trecuta mi-a intarziat o saptamana si am fost foarte stresata si din cauza asta mi-am pus problema  in legatura cu prezervativul si as vrea sa ma lamuritzi dak se poate....

Offline

 

#46 2007-11-20 21:50:46

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: propun folosirea prezervativului

citeste cand ti se raspunde,deja ai fost atentionata cu warn,nu mai posta peste tot acelasi mesaj

Offline

 

#47 2007-11-20 21:51:11

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: propun folosirea prezervativului

aura1985 ai ban pana maine.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#48 2007-11-21 11:50:02

aura1986
New member
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 24

Re: propun folosirea prezervativului

lavis-lavis a scris:

Buna ! Pentru cei ce folosesc Love plus ...am o parere f proasta (despre prezervative evident), sunt fie prea mari si aluneca, fie nu se "desfac" foarte bine si te apuca nervii. Eu folosesc unele facute la americani, le iau de la Centrul de Planing familial al spit judetean Constanta , le iau lunar , nu ma costa nimic (este program national cu bani proveniti de la Minister) si sunt excelente, f bine lubrifiate...si nu am avut vreodata probleme cu ele si credeti-ma ca am folosit diverse inclusiv durex, si tot la cele americane am ramas...si prietenului meu tot p'astea le prefera

si eu folosesc prezervative americane de la o fundatie si le primesc gratuit si sunt excelente...si am incercat si cu durex dar nu prea mi-au placut in sensul ca nu erau chiar f bine lubrifiate si se usca repede...si prietenul meu e super multzumit de cele americane...so ca sfat pentru restu membrilor care au probleme cu celelalte tipuri sa le incerce si pe cele americane pentru ca sunt detul de bune...plus ca se acorda gratuit wink

Ultima oara a fost editat de aura1986 (2007-11-21 11:57:48)

Offline

 

#49 2007-11-21 12:08:01

anytza
Hero member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 3338

Re: propun folosirea prezervativului

tare topicul smile eu folosesc kama sutra durex mi se pare ca este latexul mai gros si simt un disconfort.as fi vrut sa iau si eu anticonceptionale dar ma impiedica ceva sad inca nu stiu ce poate pana la urma ma decid sa iau smile pana atunci ''caciulita'' este necesara smile


Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume!

Offline

 

#50 2007-11-21 14:41:56

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: propun folosirea prezervativului

eu am folosit anul trecut vreo 3 luni prezervative, de cele mai multe ori love plus cu aroma de struguri si dupa un incident neplacut in care s-a rupt prezervativul am luat postinor 2 si dupa aceea am trect pe anticonceptionale karissa pe care le iau de vreo 10-11 luni si stau mult mai linistita, in privinta unei sarcini nedorite,decat stateam cand foloseam prezervative, iar in privinta bts-urilor nu imi fac probleme pt ca pr meu este singurul partener pe care l-am avut si eu sunt singura lui partenera si avem incredere unul in celalalt, adica nu ne inselam, si in cel mai rau caz cred ca daca m-ar insela ar folosii un prezervativ asa ca nu imi fac probleme..


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#51 2007-11-21 20:25:29

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: propun folosirea prezervativului

Eu am descoperit in farmacii niste preze,cu care ne impacam cel mai bine,nu aluneca etc...Parca sunt formate exact pe "calapod" si sunt super ieftine,cam 1,6 lei /3 bucati!Am voie sa spun si firma? big_smile De la Romed....

Offline

 

#52 2008-06-10 19:47:35

capshunik
Banat
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-26
Mesaje: 96

Re: propun folosirea prezervativului

fara prez !
daca esti bine unectata si ai cu adevarat pofta de asa ceva - nu doar ca sa-i (satis)faci lui o dorinta - atunci fara
nu-mi plac prezervativele
nu va suparati pe mine
asta o faci cand mergi pe banda cu sexul sau cand ti-e frica de boli sau ..............
daca faci ce trebuie cu cine trebuie cat si cand trebuie - totul e natural si perfect


am cu ce, n-am cu cine ...

Offline

 

#53 2008-06-10 19:48:53

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: propun folosirea prezervativului

capshunik a scris:

fara prez !
daca esti bine unectata si ai cu adevarat pofta de asa ceva - nu doar ca sa-i (satis)faci lui o dorinta - atunci fara
nu-mi plac prezervativele
nu va suparati pe mine
asta o faci cand mergi pe banda cu sexul sau cand ti-e frica de boli sau ..............
daca faci ce trebuie cu cine trebuie cat si cand trebuie - totul e natural si perfect

perfect valabil, daca esti la zi cu analizele si folosesti o alta metoda SIGURA  de protectie - gen anticonceptionale..


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#54 2008-06-10 19:50:52

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: propun folosirea prezervativului

capshunik a scris:

fara prez !
daca esti bine unectata si ai cu adevarat pofta de asa ceva - nu doar ca sa-i (satis)faci lui o dorinta - atunci fara
nu-mi plac prezervativele
nu va suparati pe mine
asta o faci cand mergi pe banda cu sexul sau cand ti-e frica de boli sau ..............
daca faci ce trebuie cu cine trebuie cat si cand trebuie - totul e natural si perfect

sa inteleg ca si fara anticonceptionale? hmm

Offline

 

#55 2008-06-10 20:52:49

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: propun folosirea prezervativului

capshunik si daca te alegi cu un sifilis cum e?

Offline

 

#56 2008-06-10 21:10:51

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: propun folosirea prezervativului

eu zic k mai bine previi un eveniment neplacut...decat sa-l tratezi pe urma..in unele cazuri medicamentele sunt de prisos iar de-abia atunci realizeaza persoana cat de bine ar fi fost cu prezervativ.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#57 2008-06-10 21:24:15

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: propun folosirea prezervativului

f corect

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.