homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?


#1 2010-11-14 12:34:26

baby05
New member
Inregistrat: 2009-01-31
Mesaje: 34

ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

buna, va rog din suflet sa ma sfatuiti in legatura cu problema mea.
Azi am constatat ca am uitat complet de anticonceptionalele mele timp de 2 zile, e drept ca vineri am plecat din tara si unde am venit a fost multa bataie de cap etc....in fine.
Cert e ca am uitat sa iau si pastila de vineri si cea de sambata.sunt in a doua saptamana aproape de mijloc, al doilea rand din blister si dimineata la toaleta am vazut ca sangerez !!! sunt speriata sa va zic sincer, am luat de indata ultimele 2 comprimate uitate si acuma ma intreb, se va mai oprii sangerarea?sa incetez administrarea contraceptivelor?habar n-am cum trebuie sa procedez.
Despre o sarcina nedorita nu se pune problema ( iese din discutie )


Am cel mai frumos baietel din lume !!!!

Offline

 



#2 2010-11-14 12:39:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

in principiu, trebuia sa o iei doar pe ultima intr-un interval de 12 ore de cand trebuia ea luata.
daca trecusera 12 ore de la ultima si ai uitat, trebuia pur si simplu sa le arunci pe alea doua pastile si sa treci la urmatoarea, cea pentru ziua respectiva. NU se mai iau pastilele din urma daca au trecut 12 ore!! daca zici ca nu e cazul de sarcina, nu se intampla nimic; doar incearca pe viitor sa nu mai uiti chiar doua la rand. sangerarea, daca este redusa cantitativ, este spotting si e normala (sau poate pentru ca ai luat tu doua-trei pastile in aceeasi zi, cea din ziua respectiva plus din urma...).

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-11-14 12:43:20)

Offline

 

#3 2011-05-22 18:12:49

LittleM
New member
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 42

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

Am patit acelasi lucru am fost plecata 2 zile si mi-am uitat pastilele acasa. Nu am luat pastilele din  urma dar acum ma intereseaza sa stiu cat timp ma protejez suplimentar? avand in vedere ca s-au sarit 2 pastile. Eu le continui normal adica la zi. Vreau sa stiu ma protejez suplimentar doar 7 zile sau se prelungeste perioada de protejate suplimentara. Multumesc anticipat !

Offline

 

#4 2011-05-22 18:14:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

7 zile smile Si ia-le si pe cele din urma.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-05-22 18:14:59)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2011-05-22 18:23:54

LittleM
New member
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 42

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

Inca ceva acum am mers la baie si am sangerat. E menstruatia? Ce fac? Si yoyolina sa iau toate 3 odata adica cele 2 din urma plus cea de azi? Stiam ca nu e bine .. :-?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-05-22 18:28:53

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

Pai ori una o iei azi o data cu pastila de azi si una o iei maine o data cu pastila de maine, ori iei 3 pastile intr-o zi. Nu are nimic. Nu se considera "supradoza".
E spotting, din cauza ca ai uitat 2 pastile, va trece.

Daca nu iei toate pastilele de pe folie nu se mentine protectia in pauza si implicit in saptamana de dupa.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-05-22 18:30:14)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#7 2011-05-22 18:30:33

LittleM
New member
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 42

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

Mersi mult ... incepusem sa ma sperii big_smile

Offline

 

#8 2011-05-23 15:16:16

LittleM
New member
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 42

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

Ok deci spotting`ul asta cat tine ca mie de ieri nu mi s-a oprit ... oare e menstruatia ? Mie de fapt ar trebui sa-mi vina cam pe 6 iunie :-?

Offline

 

#9 2011-05-25 18:58:33

hely hely
Full member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 195

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

Buna...iau de 3 ani marvelon...insa 3 luni am facut pauza.Acum in iunie urmeaza sa incep din nou....Acum 3 ani cand am inceput sa le iau nu am avut spottig, etc..absolut nimik...intrebare:

1. Acum ca le incep iar, e posibil sa am spotting sau nu?
2. De obicei le iau la ora 20.00..dar, in iunie o sa fiu plecata 2 sapt.din tara.In tara respectiva fusul orar e de -6h.....cum ma sfatuiti sa le iau? sa tin cont de ora romaniei?

Offline

 

#10 2011-05-25 19:00:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

1. e posibil, nu-ti poate spune nimeni exact
2. oricum o intarziere de 6h nu pune probleme, deci le poti lua cum vrei, daca nu vrei o diferenta atat de mare poti decala treptat cu cate o ora

Offline

 

#11 2011-05-25 19:06:47

hely hely
Full member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 195

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

Mersi mult. Eu ma gandeam sa le iau tot la ora 20.00 ora Rom.....deci ora in Thailanda fiind 14.00. Stiu ca trebuie sa nu treaca mai mul de 12h intre pastile...ufff chiar e complicat

Offline

 

#12 2011-05-25 19:13:44

V.
Banat
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 176

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

e normal ca la al 8 lea blister de Logest (mai am 5 pastile si il termin) sa gasesc pe protejslip pete maronii,de sange?

Am luat pastilele normal,la aceeasi ora,cel mai mult cred ca am intarziat cu o pastila 1 ora si jumatate deci...pauzele le-am respectat (desi uneori le-am scurtat in sensul ca incepeam noul blister in a7-a zi)
Are cineva ceva idei?

Offline

 

#13 2011-05-25 19:15:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

pot sa-ti spun ca mi s-a intamplat si mie si se mai intampla la pastilele cu putini estrogeni
daca se repeta si luna / lunile viitoare vorbeste cu medicul de planning, poate e nevoie sa le schimbi
dar deocamdata nu te stresa

Offline

 

#14 2011-05-27 21:08:43

V.
Banat
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 176

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

bun astazi,petele acelea s-au transformat in sangerare.
Ce fac?Continui si termin blisterul,ai am cred 3 pastile,ma opresc?
Chiar nu inteleg exact cauza,si daca asta este menstruatie sau spotting.
Daca termin blisterul normal sa ma astept sa continue sangerarea ca o menstruatie normala in pauza de 7 zile.Chiar sunt cam dezorientata.Sa existe vreun risc de sarcina?:|mai ales cand nu am sarit pastile,nu am consumat alimente/medicamente care puteau interactiona,n-am avut probleme cu stomacul/burta sa zic ca nu s-au asimilat si mai ales,nici macar nu a ejaculat in mine in ultimele luni.

Cineva?O parere big_smile?

Ultima oara a fost editat de V. (2011-05-27 21:09:46)

Offline

 

#15 2011-07-11 13:11:29

flaviana3508
Membru
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 4

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

buna fetelor.   am si o intrebare. defapt mai multe.    acum 3 luni am plecat la parinti acasa(2 zile) si am uitat sa iau cutiuta cu pastilute dupa mine. cand am ajuns inapoi acasa la mine am aruncat cele 2 patile pe care nu le-am luat si am continuat sa imi iau celelalte pastile in ordine(eram pe la jumatatea foliei) la ora fixa. de atunci ciclul ciclulmeu nu mai este ca inainte. il pot descrie ca fiind un ciclu redus cantitativ foarte mult(fata de cum imi venea inainte)  si culoarea este f inchisa, uneori chiar aproape de negru. si de atunci in fiecare luna imi vine la timp dar din ce in ce mai redus cantitativ(culoare fiind tot inchisa). toate contactele pe care le-am avut  de atunci majoritatea au fost protejate. m-am gandit ca as putea fii insarcinata(ceea ce nu vreau sa se intample ) si acum o saptamana am facut un test de sarcina care a iesit negativ. mentionez ca luna trecuta am avut examene si ma stresez f mult cand vine vorba de ele. intrebarea mea este: din ce cauza este ciclul meu asa? de ce nu mai vine ca inainte? as putea fi insarcinata?(desi nu cred k testul a iesit negativ si au cam trecut 3 luni de atunci si probabil daca eram gravida eram in 2 luni)? ce trebuie sa fac tinand cont ca medicul meu ginecolog nu este momentan disponibil? multumesc

Offline

 

#16 2011-08-10 09:12:18

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: ce faci daca uiti sa iei 2 pastile la rand?

flaviana3508 a scris:

buna fetelor.   am si o intrebare. defapt mai multe.    acum 3 luni am plecat la parinti acasa(2 zile) si am uitat sa iau cutiuta cu pastilute dupa mine. cand am ajuns inapoi acasa la mine am aruncat cele 2 patile pe care nu le-am luat si am continuat sa imi iau celelalte pastile in ordine(eram pe la jumatatea foliei) la ora fixa. de atunci ciclul ciclulmeu nu mai este ca inainte. il pot descrie ca fiind un ciclu redus cantitativ foarte mult(fata de cum imi venea inainte)  si culoarea este f inchisa, uneori chiar aproape de negru. si de atunci in fiecare luna imi vine la timp dar din ce in ce mai redus cantitativ(culoare fiind tot inchisa). toate contactele pe care le-am avut  de atunci majoritatea au fost protejate. m-am gandit ca as putea fii insarcinata(ceea ce nu vreau sa se intample ) si acum o saptamana am facut un test de sarcina care a iesit negativ. mentionez ca luna trecuta am avut examene si ma stresez f mult cand vine vorba de ele. intrebarea mea este: din ce cauza este ciclul meu asa? de ce nu mai vine ca inainte? as putea fi insarcinata?(desi nu cred k testul a iesit negativ si au cam trecut 3 luni de atunci si probabil daca eram gravida eram in 2 luni)? ce trebuie sa fac tinand cont ca medicul meu ginecolog nu este momentan disponibil? multumesc

Pai sa inteleg ca au trecut deja 2 folii de la acel incident? parerea mea e ca nu are cum sa fie sarcina, din moment ce totusi ai avut sangerari intre folii. Ideea e ca si mie mi se reduce menstra pe masura ce iau pastile, de la luna la luna.


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.