homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sunt insarcinata?


#1 2011-06-07 23:04:25

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Sunt insarcinata?

Ieri mi-a venit menstruatia, pt inceput a curs normal dar peste noapte fluxul s-a redus semnificativ, pe absorbant nu erau decat 2-3 picaturi iar azi m-am ingrijorat si mai tare pt ca am senzatia ca mi se termina, nu am mai trecut prin asa ceva niciodata si imi este frica...nu stiu de ce se intampla astfel... Tin o dieta, dar de doar 3 zile. In a doua zi de dieta, deja a survenit menstruatia, cu 2 zile mai devreme. Nu ma mai dor sanii, ca inainte, nu sunt imbalonata, nu mai am acelesi dureri. Am urmat si un tratament cu aminoacizi esentiali, timp de 15 zile. Poate fi o sarcina? Am ceva probleme cu greutatea, acum un an am slabit de la 80 la 63 de kg, cu aceesi dieta, iar acum le-am pus la loc.Ma deranjeaza si glanda de ceva timp. Sunt extrem de stresata in ultima vreme, din cauza unor examene.Daca am dereglari hormonale, testul de sarcina poate iesi pozitiv? Inca mai am scurgeri, dar fff putin, cateva picaturi. Am facut-o neprotejat dar nu este pentru prima data, avand in vedere ca este un partener stabil, de ani de zile. Oricum o sa ajung la medic si o sa-mi iau un test de sarcina, dar va spun sincer ca nici nu pot dormi.Va rog, raspuns urgent, avizat. Multumesc!

Offline

 



#2 2011-06-07 23:19:00

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Sunt insarcinata?

daca nu v-ati protejat, da, sunt sanse sa fi ramas. ca pana acum ati procedat la fel si nu s-a intamplat nimic e relevant si nu prea. poate ai avut noroc, poate e vreo problema si nu poti ramane...pe de alta parte, ti-a venit totusi. deci s-ar putea exlude o sarcina. cantitatea redusa poate fi din mai multe motive: stresul prin care zici ca treci, tratamentul acela.

dupa cum poti vedea, nu e chiar o parere avizata, dar eu zic ca totul e ok. oricum, o sa-ti mai raspunda si alte fete smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#3 2011-06-07 23:25:51

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Re: Sunt insarcinata?

Aoleu!!!!!!!Sper sa nu fiu. Sunt un pic plecata si joi pot sa-mi fac un test. Oare o sa fie concludent? Mentionez ca nu este de culoare maronie, asa cum am mai vazut. Este rozaliu. Mentionez ca am facut si dusuri cu apa rece. O iau razna pana joi.  bang Daca sunt insarcinata spermatozoid , am cam incurcat-o, nu-mi permit luxul unui copil, momentan. cesafac

Offline

 

#4 2011-06-07 23:30:29

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Sunt insarcinata?

pt a fi concludent, testul se face la o sapt de la intarzierea menstruatiei sau la 3 sapt de la contactul cu risc.
dusurile alea cu apa rece ce menire au?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#5 2011-06-07 23:41:01

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Re: Sunt insarcinata?

Sunt de ceva vreme pe drumuri, in interes de serviciu, si uneori la hotel nu au apa calda, iar eu calatoresc mult cu avionul, asa ca nu fac mofturi, ci dus.  chicot Si uneori mai au rolul si de a ma pune pe picioare, ca sa nu dorm pe mine coffestudiu Oricum se sisteaza orice miscare de risc pana nu fac un test. As face totusi unul joi, pentru ca nu stiu daca nu cumva este din luna mai. Norocul meu este ca iubitul meu stie si datele si zilele si uneori si orele la care...Oricum sper sa nu fie ce cred eu, pentru ca probleme cu intarziatul sau lipsa, timp de o luna, a menstruatiei, am mai avut. Am foarte multe probleme di cauza variatiilor de greutate. Parca preferam sa intarzie.... nustiu

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-06-08 09:57:28

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Sunt insarcinata?

Maya Ella a scris:

Sunt de ceva vreme pe drumuri, in interes de serviciu, si uneori la hotel nu au apa calda, iar eu calatoresc mult cu avionul, asa ca nu fac mofturi, ci dus.  chicot Si uneori mai au rolul si de a ma pune pe picioare, ca sa nu dorm pe mine

de la atatea gogomanii citite pe forum am ramas "marcata". sunt multe fete care cred ca daca se spala cu apa in interior se diminueaza riscul de a ramane gravide...si de aceea te-am intrebat care e menirea dusurilor pe care le faci lol scuze big_smile
daca spui ca ai mai avut astfel de probleme, se poate sa ai si acum noroc. cel mai bine, fa un test de sarcina, sa stii exact care-i situatia. bafta!


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#7 2011-06-08 13:30:35

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Re: Sunt insarcinata?

Chiar nimeni nu-mi mai poate raspunde si mie?Doctoressa, ma puteti sfatui si pe mine, va rog?

Offline

 

#8 2011-06-08 22:49:49

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Re: Sunt insarcinata?

Hai ca am innebunit. Mi-am sunat mediucul ginecolog. La mine e a 3-a zi de scurgeri la efort. Mi-a zis ca l-am distrus cu niste sangerari peste sarcina. Maine fac testul. Ma simt chiar bine, si nu dorm decat 4 ore pe noapte. Altadata mi-a intarziat 2 luni si ceva, de la dezechilibre hormonale. Maine fac testul. Oricum vad ca aici urlu singura ca nebuna. Ce forum o mai fi si asta, daca nu ajutati omul la timpul necesar...........

Offline

 

#9 2011-06-08 23:11:27

Mary87
New member
Inregistrat: 2011-06-05
Mesaje: 27

Re: Sunt insarcinata?

eu as vrea sa stiu cand a avut loc contactul sexual si cand zici ca ai sangerat prima data..erai la ovulatie sau nu/ai un ciclu regulat sau nu?daca inca nu esti pregatita pentru un copil de ce nu folosesti o metoda de contraceptie ca sunt atatea...

Offline

 

#10 2011-06-08 23:22:14

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Re: Sunt insarcinata?

In primul rand ultimul contact sexual a avut loc pe 4 iunie, pe 6 iunie a intervenit sangerarea, cu fluxul normal al unei zile de ciclu, fara schimbare de culoare. Ca intr-o relatie de cuplu, nu stiu daca asta sa fi fost data vinovata, sau alte date calendaristice din mai. Calatoresc mult, si de obicei folosim prezervativul, dar cum nu era prima data cand riscam, si neejaculand in mine, am stat linistita. Dupa prima zi de sangerari normale, fluxul s-a redus peste noapte. Acum, a 3-a zi, mai am urme de sange, nu maronii, dar extrem de reduse, 1-2 picaturi. Multumesc

Offline

 

#11 2011-06-08 23:39:56

Mary87
New member
Inregistrat: 2011-06-05
Mesaje: 27

Re: Sunt insarcinata?

eu nu cred in metoda asta de protectie cu faptul ca nu ejaculeaza in interior dar na daca la voi functioneaza(mai mult cred ca tine de sansa)...eu zic ca e menstruatie totusi si ca esti tu stresata sau din alte cauze organice e mai redusa in cantitate..in locul tau( si am fost in locul tau) as face un test dupa 2 sapt de la contact si intre timp as fi luat pastila de urgenta( numai ca deja au trecut in acest caz 72 de ore si mai si sangerezi).Ia si te calmeaza...eu cred ca e menstruatie...fa un test peste 2 sapt si va fi bine.

Offline

 

#12 2011-06-08 23:53:25

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Re: Sunt insarcinata?

Asa mi-a zis si medicul. M-a pus totusi sa fac un test de sarcina ca poate e ceva din luna mai si nu am sesizat eu. N-am ameteli, greturi, pofte, etc. E drept ca in ultima vreme am fost si sunt sss stresata, mereu departe de familie, pusa in situatia de a lua tot felul de decizii. Noi am inceput viata sexuala acum 2 luni, desi amandoi avem o varsta, dupa 3 ani de relatie, tot din cauza faptului ca eu sunt obsedata de o eventuala sarcina. Mi-am luat un test care se poate face dupa prima zi de intarziere a menstruatiei. Consider ca aia n-a fost menstruatie, trebuia sa-mi vina pe 8 si deci maine pot sa-l fac. Da Doamne sa nu fie nimic, ca oricum am sunat-o si pe cea de la planning sa ma duc sa vada ce metoda de contraceptie mi se potriveste. Sper sa fie doar vreo dereglare, oricum nu suntem pregatiti de un copil, mai ales prietenul meu, desi a afirmat ca-l vrea, dar el tocmai a trecut prin decesul mamei lui, destul de subit si traumatizant. Daca ar fi sarcina, sa renuntam la ea, deja il pun la pamant. Avor medicamentos se face in Romania? E practicat si de medicii nostrii, ca nu vreau pentru o sarcina de cateva saptamani sa fac un eventual chiuretaj. Cu "macelarii nostrii".....Multumesc mult Mary

Offline

 

#13 2011-06-09 00:27:40

Mary87
New member
Inregistrat: 2011-06-05
Mesaje: 27

Re: Sunt insarcinata?

pai eu zic ca asa e mai bine...sa te linistesti ca indiferent ce-ar fi e foarte important sa ai sprijinul lui si sa-si doreasca o familie cu tine...dar daca zici ca nu e cazul acum..te concentrezi pe ce faci tu mai important acum, o sa adopti o metoda de protectie si nu o sa mai ai ganduri negre...nu te gandi inca la avort ca inca nu stii sigur ce e cu tine...iar tipul de avort depinde de stadiul sarcinii.La o sarcina de peste 3 luni nu mai face nici un medic avort(chiar si la 3 luni sau aproape), avortul medicamentos se face in prima luna de sarcina dar tot medicul hotaraste ce si cum si cred ca exista si in Romania dar nu te mai gandi la din astea.

Offline

 

#14 2011-06-09 14:38:20

Maya Ella
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 9

Re: Sunt insarcinata?

Yupiiiiiiiiiiiiii!!!!!Negativ.  dance L-am facut de dimineata, cu mare grija si rabdare, cu cronometrul langa mine, sa vad cand trec primele 7 minute. Negativ.  happy Cea de-a doua liniuta nici macar nu a mai aparut, stersa sau nu, asa cum se intampla in unele cazuri, si cand este pozitiv. Am facut un Surecheck. Am mai luat unul ca sa-l fac peste 1 saptamana. Doamne ce usurare. Ne dorim o familie, un copil, chiar aveam nunta pusa pentru 2012, ca pe-aici e cam batalie pe restaurante, biserici, etc. Acum cu decesul din familie, am lasat-o pe 2013, dar nu mai rezervam nimic deocamdata. Mary, multumesc pentru faptul ca m-ai linistit, credeam ca o iau razna pe aeroport, in Moscova,mai avem un pic si lesinam pe-acolo. chicot
Si cand ma gandesc ce cautam ieri la metode de avort, doctori ginecologi buni. Doooamne! Cred ca daca il mai de vreo 2 ori asa pe iubitul meu, ii provoc infertilitate. Si asa e el destul de speriat, daca il mai stresez si eu.... mornincoffee

Ultima oara a fost editat de Maya Ella (2011-06-09 14:41:36)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.