homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-123


#2319 2011-06-21 21:54:19

Silvi.F
Membru
Inregistrat: 2011-06-21
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor si doamna doctor, a trecut maica-mea si mi-a luat azi rezultatele de la testul papanicolau,cum n-am fost de fata si mama-mea s-a agitat tare,as dori va rog o interpretare la ceea ce urmeaza:celule superficiale 3+
                                               celule intermediare 2+
                                             

                                               granulocite (+)
                                               histiocite/macrofage(+)
 
                                              Gardnerella/haemophilus 3+
                                              Papilomavirus(HPV)   2+

mai scrie la clasificarea papanicolau C2,Clasificare Munchen II, clasificare Bethesda: Frotiu reactiv
Specific ca nu mi s-a facut testul HPV si cu toate astea mi s-a recomandat tratament pt gardnerella si dupa 5 zile sa merg la cabinet pt test hpv,si de asemenea la examenul ginecologic mi s-a spus ca am un col uterin frumos-ceea ce ma gandesc ca exclude leziunile de orice fel sau?- cu toate astea m-am panicat si eu si mama foarte tare,crezand ca am virusul asta deja,si cum nu am negi,ma gandesc clar la 2 posibilitati: ori am virusu cu tulpini high risk,ori nu-l am.asa vad eu treaba,voi? doamna doctor? va rog tare mult astept raspunsuri

Offline

 



#2320 2011-07-08 19:48:26

tdani
Full member
De la: Petrosani
Inregistrat: 2006-06-23
Mesaje: 156

Re: examenul papanicolau

Buna doctoressa,
Cred ca am din nou probleme. In luna iunie a trebuit sa imi fac testul PAP, asa ca m-am programat imediat dupa menstra care a fost in 14 iunie. Programarea mi-a fost facuta in data de 30 iunie insa in data de 24 am inceput sa sangerez. M-am dus totusi la medic si mi-a recoltat secretia pentru PAP dar mi-a facut si ecografie intravaginala. La ecografie nu a vazut leziuni iar la rezultatul PAP-ului a iesit inflamatie cu doua ++. Mi-a spus sa fac examen de secretie dar nu l-am putut face deoarece am sangerat in fiecare zi. Este adevarat ca nu era abundent dar era. De cand am facut conizatia am menstra la 24 de zile si cred ca astazi a inceput menstra, nici nu imi mai dau seama. Cert este ca nu am putut sa fac examenul bacteorologic. Ma intreb daca se va mai opri sangerarea. Mi-e teama de inebunesc. Doctorita ginecolog mi-a spus ca probabil sunt semne de menopauza caci am deja 43 de ani. Nu stiu ce sa cred. Este adevarat ca in data de 18 iunie am fost la iarba verde si am intrat putin cu picioarele in apa curgatoare care era cam rece. Oare sa fie si asta o cauza a sangerarii? M-a durut si spatele inainte sa incep sa sangerez.

Offline

 

#2321 2011-07-11 11:15:15

iuli82
New member
Inregistrat: 2011-03-02
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

revin si eu cu vesti bune de data asta,am primit rezultatul la inceputul lunii trecute dar am fost plecata pana acum in conc si nu v-am putut scrie.Slava Domnului a iesit bun rezultatul si m-am linistit,ma pot apuca de proiectul bb.multa sanatate tuturor!

Offline

 

#2322 2011-07-11 16:52:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

ma bucur iuli. mult succes cu proiectul bebe  goodluck

Offline

 

#2323 2011-07-12 21:58:45

mariamatei85
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 30

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor,

Am si eu o rugaminte, sora a mea facut facut niste analize si a trebuit sa plece din tara. I le-am luat eu insa pana nu revine sa mearga la medic cu ele nu stie cum au iesit. Va scriu rezultatele si poate imi spuneti voi daca sunt grave.
Analiza sercetie
-flora vaginala grad IV
- frecvente epitelii superficiale si intermediare
- frecvente polimorfonucleare
- relativ frecvente hematii
- flora microbiana polimorfa
Papanicolau
-peste 75% din frontiu acoperit de hematii frecvente si inflamatii frecvente  PMN
-celule endocervicale absente
-negativ pentru leziuni intraepiteriale
si la diagnostic scrie: negativ pentru leziuni intraepiteriale si modificari celulare reactive

multumesc din suflet..o sa-i transmit raspunsurile voastre
va rgo mult sa imi raspunda cineva

Ultima oara a fost editat de mariamatei85 (2011-07-13 21:44:25)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2324 2011-07-20 14:16:48

inna_s
Membru
Inregistrat: 2011-07-20
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna,

Sunt noua pe forum si as avea si eu cateva nelamuriri. De fapt inca o opinie in legatura cu problema mea.
Acum aprox. 2 ani am facut un test Papanicolau la care a iesit LSIL. Dupa o colposcopie doctorul a spus sa stau linistita, sunt modificari f mici si nu are rost sa facem vreo interventie, repetam dupa 3-4 luni. Mi-a spus sa mananc bine, sa nu ma stresez sa ma odihnesc..... La vreo 3 luni dupa acest test am facut TBC. Doctorul pneumolog a spus ca
este pe stres , mi-a scazut imunitatea  si uite asa m-am pricopsit . Am avut o boala relativ usoara, bacilul abia se instalase, nu a apucat sa faca ravagii, aveam mici ulceratii pe un plaman, nu m-a internat, am inceput tratamentul si dupa inca 2 luni am mers iar la testul Papanicolau pt ca trebuia sa-l repet. Binenteles a iesit la fel: LSIL. Doctorul a spus ca gata face o determinare de HPV si daca e cazul taiem partea afectata. Mentionez ca in tot acest timp nu am avut relatii sexuale. De 2 ani nu avusesem nici un contact. Era ceva ciudat. Stia ca am facut TBC si aveam imunitatea slabita si el vroia sa taie. Am mers la alt medic care a ascultat problema mi-a spus ca se poate pe baza imunitatii scazute sa apara acele modificari de celule, si mi-a dat tratament cu Isoprinosine 1 luna /2pastile/zi ,cervugid ovule si am repetat testul dupa 1 luna. Era anul trecut cand terminam si cele 6 luni de tratament pt.TBC, Papanicolau a iesit bine, doar putin flora afectata de atatea antibiotice pentru care am luat iar niste ovule.Medicul a spus ca sunt bine, revin peste 6 luni la alt test. Peste cele 6 luni, acum 3 luni am facut testul si iar a iesit LSIL. Doct. s-a gandit ca imunitatea mea nu e in regula , inca nu si-a revenit (si era adevarat ca abia dupa 2 ani de la TBC sistemul imunitar isi revine). Mi-a dat iar tratament cu Isoprinosine 3 luni/6 pastile/zi, Gyniel, Cervugid ..... Intre timp am infectii urinare de 4 luni, E-coli prezent in fiecare luna.... 4 luni de antibiotic si tot revenea.... In fine am ajuns la nefrolog, s-a descoperit ca am pietre la rinichi, eliminam si zgariau uretra ceea ce era propice inmultirii bacteriilor.... Am tratament pentru 3 luni: tocmai am terminat antibioticul (ciprofloxacin), Cystone pt pietre 6/zi, Urovaxon 10/luna si Carpicon 10/luna(supozitoare). Medicul nefrolog a spus ca , Carpiconul ar rezolva si problema ginecologica, ca nu este grava, ca se poate sa fie din cauza imunitatii scazute, ca toate analizele sunt bune si sa fac tratamentul 3 luni.Nu am dureri sau secretii ciudate. Intrebarea mea este :Sa fac testul Papanicolau dupa cele 3 luni cu Carpicon, sau acum? Credeti ca imi revin? Sunt satula de
medicamente, si analize, imi este frica sa nu ajung la operatie. Dintotdeauna am avut o alimentatie buna, fara junk-uri, nu beau sucuri, de luni de zile mananc numai cereale integrale (din acelea de parca sunt luate de pe camp), mananc patrunjel ca nebuna... Numai lactate naturale, carne de pasare de tara, oua de tara..... Nu inteleg cum de m-am pricopsit cu atatea........Mentionez ca am o abilitate de a vedea energia din jur si doct se gandea ca ma extenueaza cand ma concentrez..... Habar nu am, vreau doar sa ma fac bine....
Multumesc si astept o parere sau mai multe...smile

Offline

 

#2325 2011-08-14 11:48:41

damadepica
Membru
Inregistrat: 2011-08-14
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna,

Sunt nou venita pe aici...si daca cineva m-ar putea ajuta cu o parere...sunt cam confuza. Am facut de curand testul pap si mi-a dat urmatoarele rezultate despre care nu inteleg absolut nimic. sad  Precizez ca am hpv 2 tulpine high risk si ca am facut colposcopia care a iesit perfecta, nici o rana, nimic...chiar si doctorita s-a mirat....
dar iata pap-ul:
Calitatea frotiului:Satisfacatoare ; celule endocervicale: -prezente
Diagnostic citologic descriptiv:
fsv + exocol
Celule superficiale si intermediare ( CS+CI ), polimorfonucleare ++, histiocite+, citoliza+, parakeratoza+, hiperkeratoza+. Rare CI binucleate. Rare CI cu modificari atipice (ASC-US), lactobaclili
Endocol: fond fibrino-mucoid, polimorfonucleare +++, histocite+, hematii +
Celule endocervicale aspect normal fiziologic
Rare CI cu ASC-US
Flora: idem
Interpretarea Frotiului Actual:
Anomalii ale celulelor epiteliale
ASC-US -celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata
Evaluare Hormonala: Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza
Rezultat final ASC-US

Am inteles ca acest ASC-US este hpv-ul despre care stiu...dar restul? ce or insemna?
multumesc anticipat smile

Offline

 

#2326 2011-08-15 14:33:13

OneOnly
Insomniac member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8686

Re: examenul papanicolau

am si eu o intrebare : este adevarat ca se poate recolta proba pentru examen papanicolau doar intre zilele 7 si 10 din menstruatie?

multumesc smile


They can because they think they can.

Offline

 

#2327 2011-08-15 16:05:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

ideea e sa fii la cat mai mare distanta de menstre, atata tot.

Offline

 

#2328 2011-08-18 16:34:20

OneOnly
Insomniac member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8686

Re: examenul papanicolau

ok, multumesc gargarita .

le: daca sunt cu cateva zile inainte de menstruatie ( imi va veni marti ) , se poate sa merg sa imi fac examenul pap maine sau luni?

intreb pt k tocmai am observat ca daca astept pana dupa urmatoarea menstra, imi expira biletul de trimitere.

Ultima oara a fost editat de OneOnly (2011-08-18 16:34:53)


They can because they think they can.

Offline

 

#2329 2011-08-27 17:40:23

ingerash06
New member
De la: Braila
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

Am facut saptamana trecuta testul papa nicolau si cu secretia si nu am ajuns nici acum la un medic,as dori dak se poate sa-mi spuneti care ar fi interpretarea rezultatului...sper sa nu fie nici grav,sunt cam ingrijorata.O zi buna.


Examen citologic cervico vaginal:

-negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
-frotiu adecvat datelor clinice
-clasa I

Examen secretie vaginala:

- polimorfonucleare: rare
- limfocite: rare
- macrofage: rare
- flora cocica: rari coci G -
- flora bacilara: bacili G +
- candida spp: absent
- trichomonas vaginalis: absent

Cam acesta ar fi rezultatul,sper sa nu fie nimic grav.

Sanatate multa!


"Transformati timpul in succes"

Offline

 

#2330 2011-08-27 17:43:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

eu nu vad nimic in neregula smile

Offline

 

#2331 2011-08-27 17:54:06

ingerash06
New member
De la: Braila
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

Am facut saptamana trecuta testul papa nicolau si cu secretia si nu am ajuns nici acum la un medic,as dori dak se poate sa-mi spuneti care ar fi interpretarea rezultatului...sper sa nu fie nici grav,sunt cam ingrijorata.O zi buna.


Examen citologic cervico vaginal:

-negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
-frotiu adecvat datelor clinice
-clasa I

Examen secretie vaginala:

- polimorfonucleare: rare
- limfocite: rare
- macrofage: rare
- flora cocica: rari coci G -
- flora bacilara: bacili G +
- candida spp: absent
- trichomonas vaginalis: absent

Cam acesta ar fi rezultatul,sper sa nu fie nimic grav.

Sanatate multa!


"Transformati timpul in succes"

Offline

 

#2332 2011-08-27 18:10:21

ingerash06
New member
De la: Braila
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

Am facut saptamana trecuta testul papa nicolau si cu secretia si nu am ajuns nici acum la un medic,as dori dak se poate sa-mi spuneti care ar fi interpretarea rezultatului...sper sa nu fie nici grav,sunt cam ingrijorata.O zi buna.


Examen citologic cervico vaginal:

-negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
-frotiu adecvat datelor clinice
-clasa I

Examen secretie vaginala:

- polimorfonucleare: rare
- limfocite: rare
- macrofage: rare
- flora cocica: rari coci G -
- flora bacilara: bacili G +
- candida spp: absent
- trichomonas vaginalis: absent

Cam acesta ar fi rezultatul,sper sa nu fie nimic grav.

Sanatate multa!


"Transformati timpul in succes"

Offline

 

#2333 2011-08-27 18:45:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

ingerash06, ai warn pentru postare multipla. te rog sa citesti regulamentul si sa astepti raspunsuri unde ai postat prima data.

Offline

 

#2334 2011-08-29 10:38:38

Ana25cluj
Membru
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Salut. Va rog sa ma ajutati. Mi-a iesit la BPN ASCUS, infectie cu bacili.
      Doctorita mi-a recomandat pentru 5 luni un tratament: luna 1-ovule Cervugid, luna 2- ovule Propolis, luna 3- ovule Betadina, luna 4 si 5 ovule Cerviron. Dupa tratament daca persista ASCUS-ul mi-a recomandat colposcopie si dozare HPV.
      Ce parere aveti? ar trebui sa mai consult alt medic?

Offline

 

#2335 2011-08-29 14:47:54

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: examenul papanicolau

Am si eu nevoie de o interpretare, pls. Multumesc!  kram

Satisfacatoare pentru evaluare: DA, celule endocervicale prezente: DA; absente: NU,
Nesatisfacator pentru evaluare: NU
I
Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna: DA
Organisme: Trichomonas vaginal: NU, Candida: NU, Cocobacili: NU, Gardnerella: NU, Actinomicete: NU,
Virus herpes simples: NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia DA, DIU NU,
Iradiere/Chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II
Altele: Celule endometriale la femei peste 40 ani: NU
III
Anomalii ale celulelor epiteliale: NU,
Cel. scuam.:
-Celule Scuamoase Atipice de -Semnificatie Nedeterminata-ASC-US: NU ,
-Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt -ASC-H: NU
-LSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut): NU -cu atipii HPV: NU,
-HSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt): NU, cu suspiciune de invazie: NU.
-Carcinom cu celule scuamoase: NU.
Cel. Gland:
-Cel. glandulare atipice (AGC) endocervicale: NU, endometriale: NU, glandulare fara alta specificatie (AGC NOS): NU.
-Cel. glandulare atipice in favoarea unei neoplazii-endocervicale: NU, glandulare: NU
-Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS): NU
-Adenocarcinom endocervical: NU, endometrial: NU, extrauterin: NU, fara alta specificatie: NU
IV
Alte neoplasme: NU
V. Recomandare
O noua prelevare: NU De urmarit evolutia: citologic: DA, colposcopic: NU, biopsie urgenta: NU, examen bacteriologic: NU
Descriere citologica
Prezente celule scuamoase superficiale si intermediare,frecventi nuclei denudati,frecvente PMN,rare hematii,flora bacilara scurta,rare
pseudohife.
Frotiu sugestiv pentru NLIM-inflamator.

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-08-29 15:12:45)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2336 2011-08-29 23:21:49

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: examenul papanicolau

Ai candida, de acolo si inflamatia..mergi la medic pt tratament..in rest este ok..


pc

Offline

 

#2337 2011-08-30 11:17:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: examenul papanicolau

Pai la candida e bifat NU, de unde deduci ca as avea candida? nustiu


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.