homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gastroenterita acuta si posibila sarcina


#1 2011-07-05 15:16:55

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

Gastroenterita acuta si posibila sarcina

Buna ziua,

Joi noapte am mancat o salata cu branza, la doua ore dupa am inceput sa vomit si eu si prietenul meu care mancase salata cu mine, am ajuns la camera de garda de la municipal unde ne-au pus pe perfuzii si ne-au zis ca am facut o gastroenterita, dar nu ne-au facut analize pentru a vedea ce bacterie sau virus ne-a provocat starile de voma acute. A doua zi ne-am simtit bine, nu am mai vomat si nu am avut nici scaune moi, problema este ca mi-a intarziat 4 zile si cred ca sunt insarcinata (o sa mai astept 3 zile pentru a face testul).

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Credeti ca acea branza putea contine vreo bacterie care sa imi puna sarcina in pericol? Ce analize ar trebui sa fac?

Multumesc mult.

Offline

 



#2 2011-07-05 16:46:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Gastroenterita acuta si posibila sarcina

oana irina a scris:

Buna ziua,

Joi noapte am mancat o salata cu branza, la doua ore dupa am inceput sa vomit si eu si prietenul meu care mancase salata cu mine, am ajuns la camera de garda de la municipal unde ne-au pus pe perfuzii si ne-au zis ca am facut o gastroenterita, dar nu ne-au facut analize pentru a vedea ce bacterie sau virus ne-a provocat starile de voma acute. A doua zi ne-am simtit bine, nu am mai vomat si nu am avut nici scaune moi, problema este ca mi-a intarziat 4 zile si cred ca sunt insarcinata (o sa mai astept 3 zile pentru a face testul).

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Credeti ca acea branza putea contine vreo bacterie care sa imi puna sarcina in pericol? Ce analize ar trebui sa fac?

Multumesc mult.

poate contine bacterii de toate felurile, dar daca acum sunteti bine nu are rost sa te mai gandesti la asta.

daca insa esti insarcinata s-ar putea ca infectia asta sa nu fi fost ok pentru sarcina. aflat intai asta si pe urma vezi.

succes.

Offline

 

#3 2011-07-10 00:41:36

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

Re: Gastroenterita acuta si posibila sarcina

Am facut testul si sunt insarcinata smile

Acum nu stiu ce sa fac, o sa refac analizele de listeria si toxoplasmoza, dar este suficient?
Daca v-ati confruntt cu asa ceva, va rog, sa ma ajutati.

Offline

 

#4 2011-07-11 10:30:49

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Gastroenterita acuta si posibila sarcina

oana irina a scris:

Am facut testul si sunt insarcinata smile

Acum nu stiu ce sa fac, o sa refac analizele de listeria si toxoplasmoza, dar este suficient?
Daca v-ati confruntt cu asa ceva, va rog, sa ma ajutati.

exista nesansa ca sarcina sa fi fost afectata..cel mai bine mergi si discuti cu un infectionist.

sanatate si succes.

Ultima oara a fost editat de moksha (2011-07-11 10:31:20)

Offline

 

#5 2011-07-11 12:49:51

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Gastroenterita acuta si posibila sarcina

eu cred ca sarcina ar fi prea mica ca sa aiba de suferit

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-07-11 13:38:09

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Gastroenterita acuta si posibila sarcina

ionela a scris:

eu cred ca sarcina ar fi prea mica ca sa aiba de suferit

eu cred ca tocmai cand sarcina e atat de mica o infectie bacteriana sau mai ales virala poate avea efecte negative, asa ca cel mai bine se poate pronunta un medic, cu analizele si pacienta in fata.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.