homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Metode de epilare


#1 2006-09-26 12:20:47

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

metode de epilare

Sal fetelor! Am postat tema asta pt k sunt curioasa ce metode de epilare folositi voi si care sa fie si EFICIENTE...poate ma ajutati.
Eu am incercat diverse, lama, ceara, creme, benzi depilatoare, si in final am ajuns la aparatul de epilat. De la lama am observat ca se ingroasa firul de par si devine mai des, ceara am folosit-o de vreo 2 ori, dar nu m-am priceput sa o aplic corect si apoi a tre sa ma chinui sa o curatz. Pe picioare si sub brat folosesc in prezent epilatorul, dar sub brat imi mai provoaca cate o iritatie. Iar in zona pubiana, nici nu ma gandesc cu epilatorul pt k e prea sensibila zona, acolo folosesc lama dar firul creste repede. La un moment dat am cumparat de la Avon (nu fac nici reclama nici anti-reclama) ceva crema care cica ar incetini cresterea firului...povesti (nu m-a ajutat si nici p prietena mea).
Voi ce metode folositi sau apelati la saloane specializate in asa ceva? Am mai auzit de epilare cu laser dar banuiesc ca e nevoie de ceva "investitie in bani". A incercat vreuna asa ceva?

Am auzit pe altele care ar folosi penseta...dar cred k dureaza o vesnicie sa smulgi atata fir de par

Ultima oara a fost editat de milana (2006-09-26 12:22:01)

Offline

 



#2 2006-09-26 12:22:48

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: metode de epilare

pai eu am folosit benzi..m-a durut ingrozitor si am zis k renuntz la ele.am folosit veet crema si a fost ok nu mai mi-a crescut asa.acm folosesc lama+plus un gel de ras de la avon pt incetinirea cresterii parului.ceara nu am incercat...

pt epilarea cu laser cica tre s ai firul de par inchis la culoare(nu blond) k nushu c se intampla...am citit intr-un articol dintr-o revista.dai o gramada de bani p asta,din cate stiu eu.

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2006-09-26 12:24:53)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#3 2006-09-26 12:24:18

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: metode de epilare

eu cu lama. peste tot. uneori mai folosesc aparatul pe picioare, dar rar ca scap mai repede si cu mai putina durere daca folosesc lama.


Nobody home

Offline

 

#4 2006-09-26 12:26:23

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: metode de epilare

e am folosit si epilatorul...dar cnd l-am pus p picior am simtit k innebunesc...am vz la tv ca faceau astia reclama la unu philips sau braun cum ca-l pui in congelator si atenueaza durerea dupa aceea.o fi asa nu o fi nushu,...


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#5 2006-09-26 12:26:58

persifona
Vizitator

Re: metode de epilare

Eu epilatorul pe picioare (doar pana la genunchi, ca-n sus e scurt si blond si il las in pace) iar inghinal epilatorul pe lateral si in partea de sus, iar in rest lama. La subrat tot lama.

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-09-26 12:58:26

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: metode de epilare

blue elf, se poate ca respectivul epilator sa ami micsoreze durerea. pt ca "ingheata" durerea.


Nobody home

Offline

 

#7 2006-09-26 12:59:42

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: metode de epilare

si epilatorul meu are bilutze de masaj si care atenueaza durerea...dar alora care le face placere sa se epileze sunt doar in reclame, pt k de durut tot doare, desi dupa mai multe folosiri te obisnuiesti cu senzatia si nu mai esti asa sensibila.

Offline

 

#8 2006-09-26 13:02:36

lexy
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 225

Re: metode de epilare

a, super subiect. eu merg la coafor, unde ma fac cu ceara normala, clasica. acasa, in caz de urgentza ma fac tot cu ceara normala, sau cu epilatorul (am unul de la braun). nu folosesc lama sau creme depilatoare pt k in cateva saptamani m-ash transforma intr-un ursuletz. sad  am folosit si benzi, dar astea nu prea merg in zona inghinala. sincer, pe mine ma tot bate gandul apropo de faza asta cu "epilarea" cu laser. am trimis un mail la un cabinet de dermatologie care se ocupa cu chestia asta si mi s-a raspuns ca de ex, pt epilarea in zona axilei, costa 100 de euro prima sedintza, 90 urmatoarea, 80, si tot asha pana ti-l termina. cam fooooaaaaaarte scump. si nici nu cunosc pe cineva care sa fi folosit metoda asta. eu am auzit ca par tot iti mai creshte dupa un anumit timp. shtiu eu..........

Offline

 

#9 2006-09-26 13:07:51

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: metode de epilare

si la salon cat te costa o epilare cu ceara?

Offline

 

#10 2006-09-26 13:12:32

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: metode de epilare

Eu cu epilatorul braun pe picioare pana genunchi, in zona inghinala si la subratz! Iar cu lama ma fac de la genunchi in sus si in restul zonei pubiene ! Daca ma fac cu lama imi creste parul extraordinar de repde si gros, si negru, mai ales la subratz! Toata vara m-am ras la 2 zile cu lama la subratz pt ca nu gaseam cateva zile sa-l las sa creasca mai mult ca sa-l iau cu epilatorul! Dar ieri l-am luat big_smile ! Si cel mai mare avantaj pe care il gasesc eu la epilator este ca nu se mai vad punctele negre de sub piele, care sunt foarte inestetice si creste si mai greu si mai subire si mai deschis la culoare big_smile ! Il recomand tuturor! Chiar daca primele dati o sa innebuniti de durere, cu timpul nu mai doare, sau cel putin m-am obisnuit eu tongue

Offline

 

#11 2006-09-26 13:38:27

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: metode de epilare

Mult timp m-am epliat cu braun-ul..insa imi cresteau ffff multe fire pe sub piele,si cam la 5 zile..deja imi ieseau firele. Apoi..am incercat cu ceara..la salon..la fel,aceeasi poveste..ma chinuiam cu cosmeticiana sa scoatem firele de dedesubtul pielii. M-am infuriat intr-o zi si-am dat cu lama si pe picioare,si la subrat si in zona inghinala. Am ramas fff surprinsa pt ca-mi terminam treaba uimitor de repede. Asa ca-mi asum riscurile..insa nu o sa revin la ceara sau aparatul de epilat.


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#12 2006-09-26 13:48:15

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: metode de epilare

eu pe picioare cu epilatorul sau lama ( depinde de stare si timp) big_smile. subratz si zona de jos cu lama.nu ma bag nici makar la subratz cu epilatorul.pe picioare nu ma doare..m-am obishnuit.am incercat singurika cu ceara la cutiutza acasa dar m-am kinuit prea mult,de creme...ce sa zik..ma bate gandul sa folosesc <veet>.cam cat tine pan apar iar firisoarele?


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#13 2006-09-26 13:53:03

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: metode de epilare

pai p mine cu veet m-a tzinut cva saptamani bune pana sa apara iar firisoare.....

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2006-09-26 13:53:33)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#14 2006-09-26 13:54:20

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: metode de epilare

Ioi..cateva saptamani?Crema Veet? Pe mine..2 zile lol


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#15 2006-09-26 14:03:01

cata
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 303

Re: metode de epilare

eu merg la cosmetica 1 data pe luna si ma fac cu ceara calda..si cand mai incepe sa-mi creasca si sunt firele mai mici folosesc epilatorul. Oricum in caz ca nu am bani ma fac la subrat cu epilatorul si cu lama in rest pt ca ma dosre cu epilatorul.. dar eu zic ca e super bine cu ceara, la 3 sapt dc mergi la cosmetica e f bine pt ca parul nu e f lung si nu te doare asa de rau... eu dau 270 de mii pe picioare, inghinal total, axila..


"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana"
                                                         Arsenii Tarkovski

Offline

 

#16 2006-09-26 14:26:48

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: metode de epilare

eu am dat cu lama cu crema cu benzi cu de toate...am acuma un epilator pe kre il folosesc doar inghinal si la subratz, pe picioare obligatoriu ceara...nu doare decat primele 2- 3 ture..apoi firul se subitatza si nu se mai simte...e logic sa doara atunci cand dai cu ceara acolo unde ai pus lama...firul este mai gros..si de aia doare.... smile incercati si ceara, dar sa va duceti la salon pt k tipele de acolo au indemanare si trag repede...si nu te chinuie...+ k efectul e de durata..si e mai placut sa te epilezi la o luna decat de fiecare data cd vrei sa faci dragoste cu iubitul...doar nu poti sa fii tzepoasa pe picioare + k lama irita pielea...si dc mai transpiri in timpul actului e de jale..iar la subratz...la mine tine efectul cam o luna jumate...in timp ce cu lama tinea 2 zile maxim smile + ca nu am timp sa stau la 2 zile sa ma epilez cu lama..si la kti bani as da pe lame, apai mai bine dau 200 de mii la salon odata pe luna ca sa ma fac pe picioare pana sus smile

Offline

 

#17 2006-09-26 14:32:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: metode de epilare

cu epilatorul....numai cu epilatorul, la 2-3 sapt


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2006-09-26 14:32:17

orchid_girl
Full member
De la: cloud no.9
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 445

Re: metode de epilare

eu cu silk-epilu...peste tot big_smile
la inceput recunosc ca m'au trecut transpiratiile,dar aku e super bine,iar parul creste blondutz si rar smile


so in love ...

Offline

 

#19 2006-09-26 15:32:49

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: metode de epilare

Salutare fetele! Ma inscriu si eu la cuvant cu laude aduse epilatorului (Brown Silk-epil), dar pe picioare, pana in zona inghinala pe laterale. Mai "pe centru" folosesc lama, ca si la axile... ca doare tare! Incerc sa ma mobilizez sa ma duc la salon sa ma epilez cu ceara inghinal si axilar... dar n-am rabdare sa las parul sa creasca, si bag lama... e si mai usor lol


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.