homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NuvaRing


#1 2011-05-28 12:41:20

cristinaga
Membru
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 2

NuvaRing

Buna!


In ultimii 4 ani am luat anticonceptionale orale, 3 ani Logest si un an Karissa.. Karissa mi-a facut foarte rau deoarece aproape un an cat le-am luat aveam migrene insuportabile care ma aduceau si in stadiul de a voma sau de a nu suporta oamenii din jurul meu. In urma cu 2 luni le-am intrerupt pentru a face investigatii cu privire la migrene, am facut chiar si un RMN de frica.S-a dovedit insa a fi din cauza pilulelor Karissa. Apoi ginecoloaga mea mi-a recomandat NuvaRing. Toate bune si frumoase, mi-a venit ciclul,l-am pus, intrebarea mea ar fi:
Desi am citit pe prospect acest lucru, totusi daca NuvaRing merge pe acelasi concept ca si pilula contraceptiva, de ce trebuie sa astept o saptamana pentru a avea contact sexual "neprotejat"? As dori sa stiu daca am contact sexual azi, la 3 zile dupa ce am inserat inelul, exista posibilitatea de a ramane gravida? Sau sunt obligata sa astept 7 zile pentru acest lucru?

Multumesc anticipat!

Offline

 



#2 2011-05-31 22:25:34

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NuvaRing

Eu stiu ca, la fel ca si la anticonceptionale, daca pui primul inel din prima zi de menstruatie esti protejata de atunci. daca il pui din alta zi trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile.

as vrea si eu sa-mi spui, daca nu te deranjeaza, cum e cu inelul. ce senzatie ai, daca te deranjeaza cu ceva, daca il simti, cum e la contact etc. smile ma gandesc si eu la el de ceva vreme

Offline

 

#3 2011-06-06 12:22:10

cristinaga
Membru
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 2

Re: NuvaRing

Buna!

Pana la urma am asteptat 7 zile de cand l-am pus ca sa am contact "neprotejat" ca mi-a fost frica:) Inelul nu-l simt, nu am nici o senzatie, la contact nu-l simte nici el decat in anumite pozitii si oricum a spus ca nu-i deranjant.
Eu sunt f multumita de el...o singura data l-am scos si l-am clatit pt ca se agatase de tamponul intern p care il aveam pus si a iesit cu tot cu el cand l-aam scos  rotfl2
Eu una il recomand.smile

Offline

 

#4 2011-06-06 17:59:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NuvaRing

merci de info smile

Offline

 

#5 2011-06-19 14:34:24

luella
New member
Inregistrat: 2011-06-19
Mesaje: 14

Re: NuvaRing

Buna fetelor!

Am si eu o nelamurire .. am folosit  pentru prima data Nuvring luna asta, menstruatia mi-a venit pe 26 mai si am pus inelul in prima zi.Stiu ca daca il pun din prima zi atunci nu e neaparata nevoie sa ma protejez in urmatoarele 7 zile. Totusi menstruatia mea care dura deobicei in jur de 7 zile a trecut foarte repede in 4 mai exact...nelamurirea mea consta in ideea este ca in a 4a zi am avut un contact neprotejat.De pe 31  mai pana pe 11 iunie nu am mai avut niciunul.Am scos inelul zilele trecute, pe 16 dupa cele 3 saptamani. Problema ar fi ca pe 11 am avut o foarte mica scurgere maronie inainte de a avea contactul, nu a continuat insa a revenit pe 13 si de atunci curge incontinuu.E foarte putina in schimb e maronie si inodora.

Sunt speriata, ma gandesc ca poate ar fi trebuit sa ma protejez in cele 7 zile de dupa introducerea inelului.Alta explicatie ar fi ca sunt putin racita la ovare de ceva timp si in perioada aceea 11-14 am stat in frig si poate de la asta am aceasta scurgere.Nu am insa niciun fel de durere...Menstruatia nu mi-a venit inca, iar aceasta este o perioada foarte stresanta pentru mine cu foarte multe examene...nu mai stiu ce explicatie sa dau.

Intrebarea mea ar fi: este normala aceasta scurgere, ce inseamna ea, daca poate cineva sa imi spuna care ar fi o posibila cauza si daca e ceva tratabil (in caz ca se exclude sarcina)?
De asemenea as vrea sa stiu daca este posibil sa fi ramas insarcinata dupa contactul de pe 30 mai?

Multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-06-24 09:52:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

parerea mea e ca scurgerea despre care vorbesti este menstruatia si ca nu sunt motive de ingrijorare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2011-06-24 22:49:09

luella
New member
Inregistrat: 2011-06-19
Mesaje: 14

Re: NuvaRing

Inca nu sunt pe deplin lamurita ce inseamna, dar sunt sigura ca nu e vb de sarcina..pana la urma mi-a venit si menstruatia, iar ieri am pus un nou inel...acum evaluez ca ar putea fi vorba ori de o mica infectie ori de ceva cauzat de raceala la ovare si frigul in care am stat...sunt destul de sensibila. Macar sunt linistita in privinta unei sarcini, in rest fuguta la doctor .... multumesc! dance

Offline

 

#8 2011-07-30 18:36:29

anda_mariana182
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 27

Re: NuvaRing

buna, si eu folosesc nuvaring de... jumatate de an cred si nu imi amintesc sa fi scris in prospect dupa cate luni trebuie sa fac pauza aceea.
deci dupa cate lui trebuie sa fac pauza si cat de lunga ar trbeuii sa fie?
multumeeesc:D

Offline

 

#9 2011-07-31 12:31:07

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NuvaRing

nu e nevoie sa faci alta pauza decat cea de 7 zile dintre 2 inele, la fiecare 3 sapt, pauza in care iti vine mmenstruatia

Offline

 

#10 2011-08-01 10:07:19

Claudia Silvia
New member
Inregistrat: 2011-07-29
Mesaje: 8

Re: NuvaRing

Buna fetelor. folosesc si eu nuvaring si vreau sa va intreb  daca stiti de ce te poate  pisca dupa ce ai  contact ? Sa fie de la faptul ca sperma intra direct in vagin,  fara protectie ? Si inca ceva , daca folosesc nuvaring si racesc ( rosu in gat sau altele) si trebuie sa iau antibiotice, cum se procedeaza pt ca inelul sa-si faca efectul in continuare? mersii smilepuss

Offline

 

#11 2011-08-01 18:08:32

anda_mariana182
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 27

Re: NuvaRing

in mod normal sperma nu ar trebuii sa te piste.. nuvaringul nu interactioneaza cu amoxiciluina si doxicilina in rest ar trbuii sa vorbestii cu medicul care iti prescrie medicamentele dar pentru rosu in gat nu se iau antibiotice..nici pentru raceli nu e prea indicat sa iei. antibioticele sunt destul de dure si din pacate prea multi doctori sunt obisnuiti sa le prescrie pentru orice.
dar amoxicilina si doxicilina nu iti fac rau, in rest vorbeste cu medicul.
de usturime nu stiu ce sa zic, poate esti umpic iritata..sa nu fie altceva mai naspa poate o candidoza?
sa se pronunte si altcineva:D

Offline

 

#12 2011-08-01 20:25:28

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NuvaRing

pt senzatia aceea de la contactul sexual mergi la ginecolog

Offline

 

#13 2011-08-02 17:05:07

Claudia Silvia
New member
Inregistrat: 2011-07-29
Mesaje: 8

Re: NuvaRing

mersi pt cele care mi-au raspuns...totusi cred ca este de la sperma deoarece prima data m-a usturat mai mult decat a2a oara . puss*puss*
si inca ceva ce vreau sa stiu..daca in cele 7 zile cand inelul e scos , menstr nu vine , inelul il pun sau astept sa vina menstra?? pls sa-mi rasp k peste 2 zile trb sa il scos si sa stiu exact knd trebuie bagat altul nou !!!! mersi fetelor . astept raspunsul vostru

Ultima oara a fost editat de Claudia Silvia (2011-08-04 19:16:01)

Offline

 

#14 2011-08-05 14:35:06

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NuvaRing

faci 7 zile de pauza, in care apare menstruatia
in a 8-a zi introduci un inel nou
deci il introduci mereu in aceeasi zi a saptamanii

Offline

 

#15 2011-08-06 22:24:23

Claudia Silvia
New member
Inregistrat: 2011-07-29
Mesaje: 8

Re: NuvaRing

daca il introduc in aceeasi zi ( adik sambata , de sambata pana sambata sunt 7 nu 8 zile ; mereu sambata trebuie la mine  ) si nelamurirea mea era DACA NU APARE  menstruatia in astea 7 zile de pauza ce fac , bag inelul sambata ( cand e normal de bagat )  sau astept pana vine menstruatia  ? mersi

Ultima oara a fost editat de Claudia Silvia (2011-08-06 22:26:07)

Offline

 

#16 2011-08-06 22:56:03

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NuvaRing

deci: daca scoti inelul sambata trebuie introdus duminica. se fac 7 zile de pauza si in a 8-a se pune unul nou.
daca nu vine menstruatia fa un test de sarcina inainte de a introduce inelul nou.
desi nu o sa fie cazul

Offline

 

#17 2011-08-07 11:46:12

Claudia Silvia
New member
Inregistrat: 2011-07-29
Mesaje: 8

Re: NuvaRing

eu pe prostect am citit ca il scos sambata la 10 de ex si il bag peste o sapt sambata la 10 ....:-/....in aceeasi zi , deci nu e tot sambata ? sambata il scoti si urmatoarea sambata il bagi. ( daca zice in aceeasi zi ). Da asa este cum stiam eu , am da mail la doctorita mea si a zis ca daca inelul il introduci intr-o zi de luni , toate inelele se vor introduce si scoate intr-o zi de luni. ai grija daca folosesti inel si nu ai procedat asa . numai bine

Ultima oara a fost editat de Claudia Silvia (2011-08-07 12:02:07)

Offline

 

#18 2011-08-08 20:50:23

Micutica
Membru
Inregistrat: 2011-08-08
Mesaje: 2

Re: NuvaRing

Buna tuturor!

Am o mica-mare nelamurire. Am cumparat inelul acum vreo 2 luni, insa prietenul meu a fost plecat din tara si abia acum a revenit deci nu am montat inelul atunci ca in vreo 2 zile prietenul a si plecat, insa acum ca s-a reintors, ieri in 07.08 mi-am montat inelul deci in prima zi de menstruatie. (apropo, l-am impins, e destul de adanc parca e fixa pozitia, ma refer pare perfecta si nu e incomoda deloc, nu aluneca nu nimic, insa de unde pot sa stiu daca pozitia in care am montat inelul e cea corespunzatoare ? astfel incat sa isi faca treaba si sa nu isi piarda din eficacitate )

Si inca un lucru. Pe perioada celor 2 luni, inelul a fost pastrat intr un sertar deci la temperatura camerei, de folia cu inel nu m-am atins, ma refer acela nu l-am desfacut doar cutia pentru a citi carticica cu modul de utilizare, credeti ca mai pot folosi asa inelul si mai are efect dupa cele 2 luni, inchis in plic la temperatura camerei ?

Dupa cate zile sunt total protejata, avand in vedere ca l-am montat chiar ieri, deci in prima zi de menstra ?
Sau mai este bun acest inel dupa aceste 2 luni ?

Orice raspuns e foarte bine venit!!

Va multumesc mult mult mult anticipat!!

V-am pupat!!:-*

Offline

 

#19 2011-08-09 11:49:29

Claudia Silvia
New member
Inregistrat: 2011-07-29
Mesaje: 8

Re: NuvaRing

buna . si eu folosesc inelul si pot sa-ti zic cate ceva. din cate am inteles eu de la farmacista inelul trebuie pastrat in frigider pana il folosesti deci aici ar putea fi  o mica problema. Chiar si pe prospect ( carticica aia mica ) scrie ca trb pastrat in frigider.

daca pozitia este buna, adica nu te jeneaza sau nu-l simti este f ok ( pt ca nu e specificat ca ar trebui sa stea intr-o anumita pozitie) , doar sa fie in interior si sa nu-l simti u sau partenerul tau .

in primele 7 zile trebuie sa te protejezi daca ai contact dupa aceea te protejeaza inelul mereu !

P.S. ai grija si intreaba-ti medicul ginecolog pt ca este posibil sa nu-si faca efectul pt ca nu l-ai pastrat la frigider. farmacista nu ti-a spus lucrul acesta cand l-ai cumparat ? papa

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.