homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala roz


#1 2011-08-12 02:27:41

ana123
Membru
Inregistrat: 2011-08-12
Mesaje: 3

secretie vaginala roz

Buna!
Astazi am observat o secretie vaginala roz, poate putin portocalie cu o consistenta asemanatoare cu cea a mucilor (scuzati limbajul dar nu stiu cum altfel sa o numesc) miroase neplacut dar foarte slab. Nu iau anticonceptionale, sunt activa sexual, cu un singur partener uneori si neprotejat. Pe internet nu am gasit nimic sa ma lamureasca, va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc,
Ana.

Offline

 



#2 2011-08-12 02:36:36

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: secretie vaginala roz

poate fii o sangerare inainte de menstruatie.. sangerare provocata de ovulatie, sau de nidare.. Cum nu ai dat mai multe detalii poate fii orice.Spune in ce zi a ciclui esti, cand ai avut ultimul contact cu risc.  Stii ca prin contactele alea neprotejate poti ramane insarcinata, nu ?


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2011-08-12 03:32:46

ana123
Membru
Inregistrat: 2011-08-12
Mesaje: 3

Re: secretie vaginala roz

Sincer nu stiu in ce zi a ciclului sunt, menstruatia presupun ca ar trebui sa-mi vina peste 2/3 zile. Contactele nu sunt cu rist, la inceput este numai neprotejat timp de maxim un minut apoi cu prezervativ, ultimul contact de acest fel a fost acu 3 zile.
Multumesc,
Ana.

Offline

 

#4 2011-08-12 03:57:31

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: secretie vaginala roz

Si minutul ala poate sa iti aduca un bebe. De ce te risti asa, inutil ?
Poate fii o secretie cu putin sange, ca iti vine menstruatia, dar totusi facand ceea ce faci tu, un risc de sarcina tot este. Stii cum se spune, e de ajuns un singur spermatozoid ca sa fie cu ochi.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#5 2011-08-12 04:22:44

ana123
Membru
Inregistrat: 2011-08-12
Mesaje: 3

Re: secretie vaginala roz

ok, merci...deci sa inteleg ca o astfel de secretie nu inseamna nimic? numai ca imi vine menstruatia? pentru ca nu mi s-a mai intamplat asa ceva...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-08-12 04:53:22

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: secretie vaginala roz

Am spus, poate fii un semn ca iti vine menstruatia . Asteapta sa-ti vina, si iti sugerez ca la 3 saptamani de la contactul de acum 3 zile sa faci un test de sarcina. Si numai fac jocuri din astea, ca apoi tu tragi, nu prietenul.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#7 2011-08-12 15:08:33

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: secretie vaginala roz

am si eu o dilema...mereu citesc ca secretia trebuie sa fie alba sau transparenta; eu de cand ma stiu am secretia galbuie sau crem si cica nu e bine asa. la analiza de cultura imi iese flora fara semnificatie patogena; la analiza bacteriologica uneori ies leucocite, alteori deloc (flora e lactobacilara, dar secretia tot galbuie este).
nustiu

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-08-12 15:10:34)

Offline

 

#8 2011-08-14 00:48:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: secretie vaginala roz

jeannie, si a mea tot galbuie este desi doc o vede alba  spranceana
tot pomelnicul de analize e in regula deci asta e, o las in pace.

Offline

 

#9 2013-12-09 07:18:14

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: secretie vaginala roz

De vero 2 zile am o scurgere vaginala abundenta roz, roz-maronie. La un control ginecologic de rutina facut in septembrie mi s-a spus ca am o rana pe col, dar fara sa mi se faca alte analiza in  afara de lama (tipa la care merg mi-a aratat un buretel cu sange spunandu-mi ca am o rana pe col care sangereaza destul de urat. Mi-a dat Flucovim 150mg, Cervugid ovule si spalaturi cu Tantum Rosa. Trebuia sa repet tratamentul acum, in decembrie. Dat fiind faptul ca mi-a aparut secretia asta m-am hotarat s-o schimb pe doamna doctor pt ca eu am probleme cu candida iar dansa nu mi-a facut nici macar o data o antifunigrama desi eu fac candida de 3-4 ori pe an. Sper sa reusesc sa-mi fac o programare la alt medic vineri si sa nu mai incep tratamentul dat de doamna doctor.
Ce parere aveti despre aceasta scurgere? Ar putea fi de la acea rana? Poate o rana pe col sa  sangereze asa rau? E bine sa astept pana vineri cand intentionez sa merg la alt medic, sau s incep iar tratamentul...?

Ultima oara a fost editat de Melita (2013-12-09 07:19:51)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#10 2013-12-09 07:52:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: secretie vaginala roz

Melita a scris:

De vero 2 zile am o scurgere vaginala abundenta roz, roz-maronie. La un control ginecologic de rutina facut in septembrie mi s-a spus ca am o rana pe col, dar fara sa mi se faca alte analiza in  afara de lama (tipa la care merg mi-a aratat un buretel cu sange spunandu-mi ca am o rana pe col care sangereaza destul de urat. Mi-a dat Flucovim 150mg, Cervugid ovule si spalaturi cu Tantum Rosa. Trebuia sa repet tratamentul acum, in decembrie. Dat fiind faptul ca mi-a aparut secretia asta m-am hotarat s-o schimb pe doamna doctor pt ca eu am probleme cu candida iar dansa nu mi-a facut nici macar o data o antifunigrama desi eu fac candida de 3-4 ori pe an. Sper sa reusesc sa-mi fac o programare la alt medic vineri si sa nu mai incep tratamentul dat de doamna doctor.
Ce parere aveti despre aceasta scurgere? Ar putea fi de la acea rana? Poate o rana pe col sa  sangereze asa rau? E bine sa astept pana vineri cand intentionez sa merg la alt medic, sau s incep iar tratamentul...?

Eu una nu stiu de ce singerezi....pe la inceputul postului astuia zicea una dintre fete ca pot fi multe cauze si e nevoie de mai multe date.......asa e doar o ghicitoare pe care nu se va grabi nimeni sa o dezlege.
in ce priveste rana de pe col, ea cere un test Babes Papanicolau.....asadar, parca as fi de acord cu tine ca ar fi bine sa schimbi medicul
Daspre antifungigrama ......zau asa, candida e o ciuperca conditionat patogena....adica. Ideea e sa nu aiba conditii sa se dezvolte, eradicarea ei medicamentoasa conform cu diverse analize nefind o solutie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2013-12-09 18:39:08

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: secretie vaginala roz

Multumesc pentru raspuns!


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#12 2014-01-08 18:43:35

diana platan
New member
Inregistrat: 2010-12-09
Mesaje: 26

Re: secretie vaginala roz

buna fetelor

  am observat astazi o scurgere branzoasa dar e roz, nu are miros si nici nu ustura cand ma duc la baie. sunt la jumatatea blisterului de ac, pe care le iau din martie anul trecut si programare la gine am doar vinerea viitoare pentru controlul de rutina. nu pot schimba programarea pentru ca gine e in concediu pana sapt viitoare si programarea e din decembrie. v-ati mai confruntat careva cu asa ceva? nu stiu daca ar putea fi infectie, pentru ca de cateva saptamani folosim prezervativul la contactele sexuale


thanks smile

o sa ii spun pentru ca unul dintre motive e acela ca in ultimele 2 luni mentra a fost redusa in cele 7 zile si oricum la inceputul sapt viitoare ma duc si pentru analizele de sange specifice cand iei ac si ma duc si cu rezultatele acelea....
eram putin speriata pentru ca sapt trecuta am trecut cu o prietena printr-un avort si ea a avut acea scurgere rozalie de nidatie (cred smile ) (dar ea nu se proteja cu nimic si a ramas si in a 2-a zi de menstruatie)

sper doar sa nu devin paranoica de la intamplarea ei smile

Ultima oara a fost editat de diana platan (2014-01-08 18:55:19)

Offline

 

#13 2014-01-08 18:47:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: secretie vaginala roz

probabil ca e un mic spotting daca zici ca nu ai si alte simptome, dar oricum ii poti spune medicului daca tot te duci

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.