homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize Doctoressa!-4


#58 2011-07-19 20:53:48

claudialm23
Membru
Inregistrat: 2011-07-18
Mesaje: 2

Re: Interpretare analize Doctoressa!

anca90 a scris:

la papanicolau a iesit inflamatie. ce tratament ai urmat?

pt AC trebuie sa discuti cu un medic de planning. fara consultatie, nu se poate spune ce ti se potriveste.

nu am urmat nici un tratament deorece doctorul mi-a zis ca ii posibil sa fie daca am avut contact sexual inainte de test sau de la tratamentul pt reactia alergica

Offline

 



#59 2011-07-26 14:08:55

NicoletaV
Membru
Inregistrat: 2011-07-19
Mesaje: 3

Re: Interpretare analize Doctoressa!

moksha a scris:

NicoletaV a scris:

moksha a scris:


nu stiu de unde atata drama smile permite'mi sa mentionez ca nici o boala cu adevarat grava nu poate aparea la examenul de secretie vaginala, deci nu trebuie sa stai cu stres si grija, linisteste-te.

ai o minima reactie inflamatorie, cauzata probabil de prezenta levurilor, care inseamna o ciuperca, probabil candida. atata tot.

Multumesc pentru raspuns, astept peste cateva zile si rezultatul de la papanicolau, macar il astept mai linistita. Scuze de "drama" insa sunt cam speriata, la ecografie a fost depistat un fibrom mic si m-a cam speriat toata situatia.

nu fi speriata.

sanatate.

Buna ziua

Am citat postarile anterioare. A sosit si examenul meu "citologic cervico-vaginal" - cred ca inseamna Papanicolau. Rezultatele sunt urmatoarele:
-Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile.
-Frecvente celule endocervicale.
-PMN frecvente.

La recomandari, De urmarit evolutia se vede bifat citologic, dupa tratament.

E de bine, e de rau? Fibromul meu de 1 cm este relevant cumva? Mentionez ca am o candida care imi tot reapare si niste sangerari intre menstre dupa contact si spontane cateodata.

Astept raspunsul cu sufletul la gura, va multumesc din suflet ca EXISTATI !

Offline

 

#60 2011-07-26 14:37:26

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare analize Doctoressa!

NicoletaV a scris:

moksha a scris:

NicoletaV a scris:


Multumesc pentru raspuns, astept peste cateva zile si rezultatul de la papanicolau, macar il astept mai linistita. Scuze de "drama" insa sunt cam speriata, la ecografie a fost depistat un fibrom mic si m-a cam speriat toata situatia.

nu fi speriata.

sanatate.

Buna ziua

Am citat postarile anterioare. A sosit si examenul meu "citologic cervico-vaginal" - cred ca inseamna Papanicolau. Rezultatele sunt urmatoarele:
-Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile.
-Frecvente celule endocervicale.
-PMN frecvente.

La recomandari, De urmarit evolutia se vede bifat citologic, dupa tratament.

E de bine, e de rau? Fibromul meu de 1 cm este relevant cumva? Mentionez ca am o candida care imi tot reapare si niste sangerari intre menstre dupa contact si spontane cateodata.

Astept raspunsul cu sufletul la gura, va multumesc din suflet ca EXISTATI !

fibromul tau nu are legatura cu papul, care testeaza colul uterin.
esti ok, e prezenta o inflamatie (PMN), dar nu inseamna nimic rau, majoritatea femeilor active sexual prezinta o astfel de modificare. nu am mai citit ce alte rezultate postasesi, dar mi se pare ca aveai si candida, deci mergi la medic.

despre sangerari, medicul tau poate sti...poate poate sunt de la fibrom, dar nu ma pot pronunta.

sanatate.

Offline

 

#61 2011-07-26 19:29:38

cudyta21
New member
Inregistrat: 2006-03-10
Mesaje: 19

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Buna  ma ajuta is pe mine cineva? Am si eu rezultatul unor analiz care arata cam asa: Examen microscopic - reactie inflamatorie intensa
                                 - flora bacteriana abundenta cocobacilara, gram negativa
                                  - absenta flora Doderlein, absente : T vaginalis si levuri
Cultura: -cultura bacteriana mixta, redusa cantitativ, fara semnificatie lcinica
             - absenta cultura Candida spp la 48 de h de la incubare.
CE INSEMNA MAI EXACT?Mi s-a zis ca nu e nimic dar rveau sa stiu mai exact ce am si ce nu am.Multumesc!pupici   cesafac

Ultima oara a fost editat de cudyta21 (2011-07-26 19:51:22)

Offline

 

#62 2011-07-27 02:19:35

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare analize Doctoressa!

cudyta21 a scris:

Buna  ma ajuta is pe mine cineva? Am si eu rezultatul unor analiz care arata cam asa: Examen microscopic - reactie inflamatorie intensa
                                 - flora bacteriana abundenta cocobacilara, gram negativa
                                  - absenta flora Doderlein, absente : T vaginalis si levuri
Cultura: -cultura bacteriana mixta, redusa cantitativ, fara semnificatie lcinica
             - absenta cultura Candida spp la 48 de h de la incubare.
CE INSEMNA MAI EXACT?Mi s-a zis ca nu e nimic dar rveau sa stiu mai exact ce am si ce nu am.Multumesc!pupici   cesafac

nu ai nimic, nu stiu ce iti doresti sa afli mai mult decat ce ai scris....e foarte clar.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2011-07-27 13:09:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Interpretare analize Doctoressa!

mie nu-mi pare in regula faptul ca este absenta flora doderline. nici reactia inflamatorie intensa.. dar daca medicul zice ca nu e nimic, moksha asemenea... eu nu sunt medic, imi exprim doar o parere, probabil gresita. conteaza si ce simptome ai, daca ai.

Offline

 

#64 2011-07-27 13:38:16

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare analize Doctoressa!

gargarita a scris:

mie nu-mi pare in regula faptul ca este absenta flora doderline. nici reactia inflamatorie intensa.. dar daca medicul zice ca nu e nimic, moksha asemenea... eu nu sunt medic, imi exprim doar o parere, probabil gresita. conteaza si ce simptome ai, daca ai.

ai dreptate.

are o inflamatie datorata colonizarii vaginale bacteriene, dar care nu are semnificatie clinica, deodata ce culturile au fost necrescute. coroborat cu parerea medicului, care i'a zis ca nu e nimic (probabil , raman la parerea mea. plus ca este scris exact ce are si ce nu are si de aceea nu am inteles care este nelamurirea.

Offline

 

#65 2011-07-27 17:25:33

cudyta21
New member
Inregistrat: 2006-03-10
Mesaje: 19

Re: Interpretare analize Doctoressa!

moksha a scris:

gargarita a scris:

mie nu-mi pare in regula faptul ca este absenta flora doderline. nici reactia inflamatorie intensa.. dar daca medicul zice ca nu e nimic, moksha asemenea... eu nu sunt medic, imi exprim doar o parere, probabil gresita. conteaza si ce simptome ai, daca ai.

ai dreptate.

are o inflamatie datorata colonizarii vaginale bacteriene, dar care nu are semnificatie clinica, deodata ce culturile au fost necrescute. coroborat cu parerea medicului, care i'a zis ca nu e nimic (probabil , raman la parerea mea. plus ca este scris exact ce are si ce nu are si de aceea nu am inteles care este nelamurirea.

Buna!  nu prea ma pricep si de aia am intrebat. nu stiu ce trebuie sa fie absent si ce nu....oricum multumesc frumos. o zi minunata!

Ultima oara a fost editat de cudyta21 (2011-07-27 17:26:16)

Offline

 

#66 2011-07-27 22:31:52

ninu
Membru
Inregistrat: 2011-04-03
Mesaje: 4

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Buna

Am primit raspunsul la Pap si dr mi-a dat tratament cu polyginax 6 ovule 1 la 2 zile(mentionez ca am o ectopie).  ce parer aveti?

rezultatul este acesta:
Frotiu corespunzator
notam absenta pe frotiu a celuleor cilindrice endocervicale si metaplazice
frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediarre cu modificari reactive citoplasmice-vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu inflamatie nespecifica
notam prezenta de scuame keratinizate cu nucleu picnotic

frotiu negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna
modificari non-reactive non-neoplazice asociate cu inflamatie si de tip parakeratozic


Multumesc

Offline

 

#67 2011-07-29 16:58:16

Meri$or
Membru
Inregistrat: 2011-07-25
Mesaje: 2

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine cu interpretare urmatorului rezultat al analizei secretiei:
Levuri: absente    
Trichomonas vaginalis    : absent    
Hematii:     absente    
Leucocite:      rare    
Celule cu aspect de "clue cell":     absente    
Celule epiteliale rotunde:      rare    
Celule epiteliale poligonale:     relativ frecvente    
Flora bacteriana:     Relativ frecventa flora lactobacilara. Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.
Mi-am facut aceasta analiza in vederea inscierii la un bazin de inot.
Va multumesc foarte mult! O zi buna!

Offline

 

#68 2011-07-29 17:56:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Interpretare analize Doctoressa!

pare in regula.

Offline

 

#69 2011-07-29 21:40:44

Meri$or
Membru
Inregistrat: 2011-07-25
Mesaje: 2

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Multumesc mult!

Offline

 

#70 2011-08-18 16:06:46

Ralu20
New member
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 6

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Ex. Babes Papanicolau-metoda in mediu lichid secretie col uterin,secretie vaginala

Calitatea frotiului:Satisfacatoare:celule endocervicale:-prezente

Diagnostic citlogic descriptiv
Frecvente celule scumoase superficiale.Frecvente celule scumoase intermediare cu nuclei modificati reactiv de volum.Foarte frecvente elemente "clue- cells".Polimorfonucleare rare.Celule epiteliale endocervicale de aspect normal.
Flora:cobacili tip Gardnerella Vaginalis

Interpretarea frotiului actual:
Negativ,fara leziuni intraepiteliale si/sau de malignitate
Aspect de vaginova bacteriana.

Evaluare hormonala:
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza

Rezultat final:
TBS-Vaginoza bacteriana.

Ex. microbiologic complex al secretiei col uterin

-Microscopie

Secretie col uterin
Celule epiteliale poligonale-frecvente,izolate si in gramezi,plicaturate si distruse in proportie de 77%
Celule epiteliale rotunde-rare
Celule cu aspect de "clue-cell"-relativ frecvente
Leucocite-rare
Hematii-absente
trichomonas vaginalis-absent
Levuri-absente
Flora microbiana:
-bacili Gram pozitiv(Doderlein)-absenti
-cobacili Gram la limita,polimorfi-in proportie de aproximatix 98% din flora totala

Prezenta cocobacililor Gram la limita in proportie de 98% din flora totala intr-un frotiu in care lipsesc
Lactobacili (Doderlein) semnifica probabilitatea infectie cu Gardnerella vaginalis.

Cultura:

Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena
Pe mediul sabouraud nu s-au izolat colonii Candida spp.

Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.

-Ag Chlam-secr. col uterin                               negativ             negativ
-Ag Myc hom.-secr col uterin                            negativ             negativ
-Ag Ureaplasma ureal-secr col uterin                 negativ             negativ


Ce imi puteti spune?Va multumesc.

Ultima oara a fost editat de Ralu20 (2011-08-18 16:09:44)

Offline

 

#71 2011-08-18 18:07:55

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Pai cum spune si in analiza e posibil sa ai Gardenella vaginalis,datorita lipsei bacililor Dordellein,deci ai flora vaginala distrusa..mergi la medic pt tratament..in rest este ok..


pc

Offline

 

#72 2011-08-18 20:21:25

Ralu20
New member
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 6

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Am mers,mi-a dat tratament si astept sa vad daca reapare sa stiu daca repet tratamentul...sau am scapat!Mai vroiam inca o parere din partea voastra.Am vazut ca sunteti mereu aici si discutati diferite probleme.Multumesc!

Offline

 

#73 2011-08-18 23:59:25

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Pai repeti analiza ca sa vezi daca ai scapat si daca e la fel,mergi din nou la medic pt un nou tratament..


pc

Offline

 

#74 2011-08-19 10:51:57

Ralu20
New member
Inregistrat: 2011-08-18
Mesaje: 6

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Asta o sa fac.Merci!

Offline

 

#75 2011-12-04 12:59:30

livika
New member
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 13

Re: Interpretare analize Doctoressa!

imi puteti spune daca analiza la pap mi-a iesit in regula?
clasificare sistem bethesda
celule endocervicale--prezente
diagnostic citologic descriptiv
celule superficiale si intermediare (CS+CI),polimorfonucleare+++,hematii+++,parakeratoza+,hiperkeratoza+
rari nuclei mariti de volum pe CI
rare celule metaplaziate mature,aspect metabolic activ
celule endocervicale aspect normal fiziologic
nu se observa flora
interpretarea frotiului actual negativ,fara leziuni intraepiteliale si sau malignitate
frotiu in limite normale,usor inflamator

Offline

 

#76 2011-12-04 14:11:40

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Ai o inflamatie , mergi la dr sa iti dea un tratament .


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.