homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Scurgeri maronii-2


#20 2011-08-10 08:13:17

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: scurgeri maronii

curaj, gaina puss


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#21 2011-09-03 13:45:04

myralex
New member
Inregistrat: 2011-09-03
Mesaje: 17

Re: scurgeri maronii

buna!!!!!
Ma numesc myra,am o problema ....eu am sterilet de 3 ani aproape....si mereu cu prietenul meu facem dragoste fara ca el sa se protejeze,sau pentru a fi sigur ca nu raman,dar am 3 zile (01.09.2011) de cand am nioste scurgeri usoare foarte mici,pot zice micute,ca niste picaturi,as putea mentiona ca in 3 zile (impreuna)daca am 10 cm de scurgeri ...si de culoarea la inceput a menstruatiei de prima zi era de roz dupa care  a fost marou si nu stiu la ce pot sa ma astept....ar fi trebuit sa am menstruatie normal asta ar fi perioada mea mereu la inceputul luni....dar is speriata ....imi este frica ...nici nus tiu ce sa cred sau e posibil sa ma astept la ceva ?o fi vre-o infectie sau sarcina?  va rog sa ma ajutati....astept un raspuns...va rog mult    :hopsieu :hopsieu :disperat :disperat :disperat :disperat :disperat :disperat

Offline

 

#22 2011-09-03 16:35:54

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: scurgeri maronii

imi pare rau dar am citit de 3 ori mesajul tau si nu reusesc sa inteleg exact care e problema.

Offline

 

#23 2011-09-03 17:08:12

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: scurgeri maronii

Nu stiu exact unde sa postez nelamurirea mea ( de fapt, nelamurirea unei prietene in legatura cu mama ei ), dar cred ca se potriveste si acestui topic.

Ideea e urmatoarea: femeia are 54 de ani si e la menopauza. Acum aproximativ o luna si-a scos steriletul ( il avea de 10 ani ) si, din cate am inteles, a fost nevoie de chiretaj ca sa fie aspirate niste ... secretii maronii ( sper ca nu spun prostii, imi suna putin ciudat,dar eu relatez asa cum mi-a spus prietena mea ), dupa care, in urmatoarele 2-3 zile, a avut din nou alte secretii, scurgeri, ma rog - tot maronii - despre care insa i-a zis ginecologul ca sunt ok. Timp de o saptamana si jumatatate, aproximativ, nu a mai avut probleme, insa acum are din nou acele scurgeri si nu stie exact daca sunt normale sau nu. Ea are programare din nou pe 17, dar pana atunci ar vrea sa stie daca e grav, daca poate ar trebui sa se reprogrameze mai repede.

Va rog mult, daca aveti macar o vaga idee daca e sau nu ( cat de cat ) normal, daca credeti ca e vreo problema, sa imi spuneti, macar sa ii pot spune ceva prietenei mele, orientativ. Va multumesc !


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#24 2011-09-03 17:23:09

myralex
New member
Inregistrat: 2011-09-03
Mesaje: 17

Re: scurgeri maronii

moksha a scris:

imi pare rau dar am citit de 3 ori mesajul tau si nu reusesc sa inteleg exact care e problema.

deci sa ma explic....
de 3 ani am sterilet,si am de pe 1.09. luna acceasta niste scurgeri foarte mici de sange maronii,eu ma astepta sa-mi vina menstru,dar din pacate am doar niste scurgeri si nu ciclu cum il aveam in fiecare luna....oare ma pot astepta sa fiu insarcinata cu tot cu sterilet?
.p.s. eu menstru,il am in fiecare luna la incceput....exact in acceste zile treb sa fie regulare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-09-03 18:24:53

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: scurgeri maronii

Draga Myralex, sterge-ti mesajele si lasa doar intr-un singur loc. Postand peste tot nu vei primii mai multe raspunsuri ci doar un warn.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#26 2011-09-03 18:35:09

myralex
New member
Inregistrat: 2011-09-03
Mesaje: 17

Re: scurgeri maronii

QueenOfRoses a scris:

Draga Myralex, sterge-ti mesajele si lasa doar intr-un singur loc. Postand peste tot nu vei primii mai multe raspunsuri ci doar un warn.

Asta am si facut,iti multumesc.Am sters toate si la-m lasat doar pe accesta.Sorry,nu vroiam sa supar pe nimeni:)

Ultima oara a fost editat de myralex (2011-09-03 18:35:49)

Offline

 

#27 2011-09-03 19:11:07

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: scurgeri maronii

Nu ai suparat pe nimeni ci doar iti puteai lua un warn smile
Si te rog frumos, sterge unde m-ai citat.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#28 2011-09-03 19:57:10

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: scurgeri maronii

myralex a scris:

moksha a scris:

imi pare rau dar am citit de 3 ori mesajul tau si nu reusesc sa inteleg exact care e problema.

deci sa ma explic....
de 3 ani am sterilet,si am de pe 1.09. luna acceasta niste scurgeri foarte mici de sange maronii,eu ma astepta sa-mi vina menstru,dar din pacate am doar niste scurgeri si nu ciclu cum il aveam in fiecare luna....oare ma pot astepta sa fiu insarcinata cu tot cu sterilet?
.p.s. eu menstru,il am in fiecare luna la incceput....exact in acceste zile treb sa fie regulare

ok.

pai cel mai probabil este menstra, nu vad ce altceva ar putea sa fie deodata ce esti protejata. daca vrei sa fii suta la suta sigura fa un test peste cateva zile.

de asemenea, e bine sa mergi din cand in cand la medic pentru control, mai ales ca ai sterilet. daca situatia de luna asta se repeta, mergi neaparat la medic.

sanatate.

kdeea, pot fi multe lucruri, eu cred ca ar fi de indicat sa mearga la medic.

Offline

 

#29 2011-09-03 20:34:19

myralex
New member
Inregistrat: 2011-09-03
Mesaje: 17

Re: scurgeri maronii

moksha a scris:

myralex a scris:

moksha a scris:

imi pare rau dar am citit de 3 ori mesajul tau si nu reusesc sa inteleg exact care e problema.

deci sa ma explic....
de 3 ani am sterilet,si am de pe 1.09. luna acceasta niste scurgeri foarte mici de sange maronii,eu ma astepta sa-mi vina menstru,dar din pacate am doar niste scurgeri si nu ciclu cum il aveam in fiecare luna....oare ma pot astepta sa fiu insarcinata cu tot cu sterilet?
.p.s. eu menstru,il am in fiecare luna la incceput....exact in acceste zile treb sa fie regulare

ok.

pai cel mai probabil este menstra, nu vad ce altceva ar putea sa fie deodata ce esti protejata. daca vrei sa fii suta la suta sigura fa un test peste cateva zile.

de asemenea, e bine sa mergi din cand in cand la medic pentru control, mai ales ca ai sterilet. daca situatia de luna asta se repeta, mergi neaparat la medic.

sanatate.

kdeea, pot fi multe lucruri, eu cred ca ar fi de indicat sa mearga la medic.

multumesc

eu sunt in-afara,si aici  eu la medic merg cand am probleme,fie vorba de ginecologie,de sanatate fie pentru analize,o sa fac si un test ca sa fiu mai sigura,dar totusi mi se pare foarte ciudat,e prima oara cand mi se intampla asta,am citit multe cazuri pe net ca poti sa ramai insarcinata cand ai si  sterilet asta 1 la %.multumesc.sintome nu am,doar niste dureri de cap de os aptamana care apar si trec.smile acum vom vedea ...doamne ajuta smile iti multumesc pentru sfat si raspuns

Offline

 

#30 2011-09-03 21:19:45

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: scurgeri maronii

ori am eu o problema la ora asta, ori pur si simplu nu folosesti o topica in asa fel incat sa te inteleg.

toata lumea merge la medic cand are probleme, tu ai o problema deci ai putea sa mergi daca te deranjeaza. totusi e bine sa mergi la medic si cand nu ai probleme, mai ales pentru control, atunci cand ai sterilet.

sanatate.

Offline

 

#31 2011-09-04 18:28:48

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: scurgeri maronii

Multumesc, moksha. De mers la medic o sa mearga oricum, nu se punea problema. Merci ! kram


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#32 2011-09-04 21:32:45

angels22
New member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 20

Re: scurgeri maronii

buna ziua tuturor!
sunt noua pe acest forum, dar am o nelamurire si sper sa ma ajutati voi.
m-am mutat cu prietenul meu de 2 ani jumate, si in tot acest timp am avut contacte sexuale neprotejate, dar luna asta simt ca este ceva in neregula cu mine, adica am de vreo 2 saptamani stari de voma, ameteli, somnolenta, nu mai pot sa mai suport mirosul de tigara. tin sa precizez ca ultima menstruatie am avut-o pe 3 august si s-a terminat pe 9 august. acum mi-a venit pe data de 2 septembrie, dar a inceput cu o scurgere maronie, cateva picaturi, prima zi, iar azi e rosu, dar inspre roz cu cateva cheaguri, si e la fel de putin imi curge numai cand merg la toaleta, si am dureri in jurul buricului si stari de voma,ma simt si balonata iar dureri de sani nu am deloc,ii simt doar umflati si grei voi credeti ca poate fi vorba de o sarcina si sa imi fi venit ciclul peste sarcina. v-as ramane recunoscatoare daca m-ati ajuta cu o parere celor care a-ti trecut prin asta. va multumesc

Offline

 

#33 2011-09-05 18:33:17

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: scurgeri maronii

Sunt sanse ... Ai ciclul menstrual regulat ? Calculeaza-ti perioada fertila:


Metoda calendarului (Ogino-Knauss)


Se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu doua saptamani inainte de menstruatia urmatoare (aproximativ la mijlocul ciclului menstrual). Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile (si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atat). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie.



Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile, perioada fertila va fi intre a 7-a si a 16-a zi. Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile, y este ultima zi a perioadei fertile, n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.



Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.

Indicele de esec este de 15-40%.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#34 2011-09-10 00:23:50

adela1301
Membru
Inregistrat: 2009-06-28
Mesaje: 4

Re: scurgeri maronii

buna ! am o problema.. dupa o perioada de 25 de luni in care nu am avut contact sexual( dupa cateva luni de sex regulat) , dar in care m-am dus la ginecolog si sunt perfect sanatoasa...dupa contactul sexual protejat a 2a zi am observat ca si un cheag de sange dupa urinare si am avut scurgeri maronii in cantitate mica timp de 2 zile. ce poate fi ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.