homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor . anticonceptionale-2


#20 2011-10-09 20:00:25

alinaalexx
New member
Inregistrat: 2011-04-25
Mesaje: 20

Re: ajutor . anticonceptionale

pai am avut o discutie  cu un medic si mi`a spus k janine sunt si pt protectie si pt acnee,mai exact eu am cateva cosuri ,doar daca le storc se fac mari si vreau sa scap de ele.si am vzt si pe prospect k e si pt acnee janine,
ce sfat imi dai?

Ultima oara a fost editat de alinaalexx (2011-10-09 20:01:13)

Offline

 



#21 2011-10-10 19:41:37

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: ajutor . anticonceptionale

alina, sfatul este sa mergi la medicul de planning sa iti prescrie el ce ti se potriveste
ai girja ca anticonceptionalele nu sunt bomboane si te poti trezi ca-ti fac mai mult rau decat bine daca nu sunt potrivite pt tine!

Offline

 

#22 2011-10-11 09:44:07

alinaalexx
New member
Inregistrat: 2011-04-25
Mesaje: 20

Re: ajutor . anticonceptionale

am fost la medic si a zis sa incerc cu altceva , mi a zis sa iau janine adica sa incerc.
dar am uitat sa intreb folia o iau in continuare fara pauza de 7 zile sau astept sa vine pauza de 7 zile si le incep din a 8 a zi

Offline

 

#23 2011-10-11 10:08:33

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: ajutor . anticonceptionale

daca medicul ti-a zis, atunci ia jeanine
faci pauza de 7 zile iar in a 8-a incepi cu folia de jeanine
protectia se mentine

Offline

 

#24 2011-10-11 12:17:18

Misterious20
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 56

Re: ajutor . anticonceptionale

buna...am si eu o intrebare.as dori sa reincep sa iau ac dupa o pauza eu sunt in a 3 a zi de menstruatie le pot lua acum??desi pana la ora asta vad k nu mi-a curs nimic dupa ce facusem baie aseara.si daca le pot lua trebe sa ma protejez suplimentar?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-10-11 15:07:24

emilia.emilia
Membru
Inregistrat: 2011-10-11
Mesaje: 2

Re: ajutor . anticonceptionale

buna..am si eu o mik problema..bn nu chiar problema..mie in fiecare luna imi vine menstra pe 12 si luna viitoare sunt nasica,botez si e exact pe data de 12 sad...cum pot sa imi schimb si eu data menstrei?va rog ajutati-ma si pe mine si explicati-mi usurel big_smile...iau de ft mult timp anticonceptionale dar niciodata nu am fost nevoita sa schimb data...multumesc

Offline

 

#26 2011-10-11 15:33:26

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ajutor . anticonceptionale

pt emilia: pai daca trebuie sa-ti vina pe 12 noiembrie, nu mai faci pauza intre folia pe care o incepi acum si urmatoarea sau puteai in folia asta sa faci pauza mai scurta ca sa schimbi data. niciodata nu se face pauza mai lunga! tine minte. scrie si pe prospectul pastilelor cum sa faci daca vrei sa modifici data menstruatiei. dar cum deja esti in pauza pentru ca trebuie sa-ti vina maine, nu mai poti face asa. deci iti ramane sa nu mai faci pauza data viitoare. dar cred ca e posibil sa te dereglezi, eu pe principiul asta nu am incercat niciodata. nu mai bine iti pui tu tampon intern in ziua respectiva? spm presupun ca nu mai ai daca iei pastile...

pt Misterious20: le poti incepe astazi in a 3-a zi de menstra, dar trebuie sa inghiti exact 7 pastilute ca sa fii protejata. dupa a 7-a mai stai 3-4 ore ca sa se absoarba si dupa poti avea contact fara prezervativ. pentru ca ai facut o pauza e posibil sa te fii dereglat putin si de aceea sa nu-ti fii curs astazi nimic. daca e menstruatie si nu spotting si nu exista nici un risc sa fii insarcinata (nu ai facut sex neprotejat sau coit intrerupt care nu am inteles niciodata de ce este folosit ca metoda contraceptiva pentru ca evident, nu este) poti sa le iei fara grija. daca a trecut insa foarte mult timp (ani) de cand ai luat ultima oara pastilele sau daca ti-ai schimbat stilul de viata, poate ar fii bine sa te duci la medic sa vezi daca ti se mai potrivesc aceleasi pastile.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-11 15:40:34)

Offline

 

#27 2011-10-11 16:08:53

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ajutor . anticonceptionale

alinaalexx a scris:

pai am avut o discutie  cu un medic si mi`a spus k janine sunt si pt protectie si pt acnee,mai exact eu am cateva cosuri ,doar daca le storc se fac mari si vreau sa scap de ele.si am vzt si pe prospect k e si pt acnee janine,
ce sfat imi dai?

de jumatate de an tot incerci sa ne convingi sa-ti explicam cum se iau pastilele fara sa fie prescrise de medic, de care sa iei etc. nu-mi place. acum spui ca ai vorbit cu 'un medic'. ce fel de medic? trebuie sa fie de planning si sa aiba loc o consultatie in cabinetul dr. asa pot si eu sa vorbesc la o bere cu 'un medic' prieten, fie el stomatolog, dermatolog sau mai stiu eu ce. iar pentru cateva cosuri sau chiar muulte cosuri, exista produse cosmetice sau dermato-cosmetice. ac nu se iau ca sa scapi de acnee. poate fii un efect pozitiv, repet 'poate' si atat.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-11 16:12:23)

Offline

 

#28 2011-10-12 15:52:31

Misterious20
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 56

Re: ajutor . anticonceptionale

ms pt rasp frankie...numai k acum se pare k mi-a trecut menstruatia de ieri si nu am apucat sa le iau:(le mai pot lua??sau trebe sa astept pana luna viitoare??cam un an a trecut de cand nu am mai luat.

Offline

 

#29 2011-10-12 17:36:00

St
New member
Inregistrat: 2011-10-12
Mesaje: 5

Re: ajutor . anticonceptionale

Buna.sunt stefana si am inceput sa iau anticonceptionale karissa.sambata termin prima cutie si e totul in regula.leam luat opana acum in fiecare zii la aceeiasi ora dar astazi am intarziuat cu 8 minute.credeti ca am nevoie de protectie suplimentara ?

Offline

 

#30 2011-10-12 18:10:35

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ajutor . anticonceptionale

Misterious20 a scris:

ms pt rasp frankie...numai k acum se pare k mi-a trecut menstruatia de ieri si nu am apucat sa le iau:(le mai pot lua??sau trebe sa astept pana luna viitoare??cam un an a trecut de cand nu am mai luat.

le poti incepe in ce zi vrei tu, in orice zi a ciclului menstrual. este foarte ok chiar daca menstruatia tocmai a trecut, numai ca ti-am spus, protectie cu prezervativ 7 zile + 4 ore.

pt Stefana
nu este nevoie. pastilele nu trebuie luat la fix, ci aproximativ la aceeasi ora. poti intarzia maxim 12 ore. de exemplu daca le iei de obicei la 10 seara si ai uitat intr-una din seri sa iei pastila, a doua zi de dimineata pana in ora 10 este ok sa iei pastiluta si esti protejata.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-12 18:14:49)

Offline

 

#31 2011-10-12 18:31:35

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: ajutor . anticonceptionale

emilia.emilia a scris:

buna..am si eu o mik problema..bn nu chiar problema..mie in fiecare luna imi vine menstra pe 12 si luna viitoare sunt nasica,botez si e exact pe data de 12 sad...cum pot sa imi schimb si eu data menstrei?va rog ajutati-ma si pe mine si explicati-mi usurel big_smile...iau de ft mult timp anticonceptionale dar niciodata nu am fost nevoita sa schimb data...multumesc

continui folia cu cate pastile ai nevoie (1..2..mai multe..toate) si iti va veni cand le vi opri pe cele din urmatoarea folie. dupa aceea in a 8 a zi incepi alta folie si alea ramase e lasi de rezerva


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#32 2011-10-12 19:09:47

emilia.emilia
Membru
Inregistrat: 2011-10-11
Mesaje: 2

Re: ajutor . anticonceptionale

multumesc smile m-ati salvat k nu puteam sa intru in biserica altfel smile

Offline

 

#33 2011-10-12 21:37:36

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: ajutor . anticonceptionale

emilia.emilia a scris:

multumesc smile m-ati salvat k nu puteam sa intru in biserica altfel smile

offtopic de altfel, 'Biserica' nu accepta nici folosirea metodelor contraceptive... coffestudiu

Offline

 

#34 2016-11-27 11:46:33

Estetique
Membru
Inregistrat: 2016-11-27
Mesaje: 4

Re: ajutor . anticonceptionale

Am cunoscut o groaza de femei care au avut probleme grave cu anticonceptionalele recomandate de medic (care le recomanda in functie de cum au ei comision la ele). Asa ca fie ca le iei dupa ureche, fie ca ti le recomanda cam totuna e. Succes.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.