homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

STERILETUL MIRENA-2


#20 2011-01-19 00:24:38

creepyana
New member
Inregistrat: 2010-02-02
Mesaje: 30

Re: STERILETUL MIRENA

annis a scris:

ce ar fi mai bine?sa mi pun sterilet sau sa iau anticonceptionale?

Depinde de multe: steriletul nu e recomandat fetelor/femeilor care vor sa aiba copii pentru ca e posibil sa cauzeze infertilitate.
Daca esti tanara chiar nu e recomandat steriletul.
Cat despre anticonceptionale, ce sa-ti zic. Opinia mea, clar subiectiva, este urmatoarea: mergi la un medic ginecolog care sa-ti faca analize in primul rand. In al doilea rand: evita pilulele. Eu am folosit un an si ceva, chiar si pilule de ultima generatie de la care am avut migrene, greturi, vase sparte de sange, crestere in greutate si un libidou.. un libidou practic absent (nu mai zic de lubrifiere atunci cand aveam si e chef de ceva).
Nu mai intrasem de mult pe forum si am vazut acum cateva subiecte noi despre patchuri si inele vaginale. intereseaza-te si vezi ce si cum.
Eu ma gandeam sa opresc de tot contraceptia hormonala dar poate ca mai exista o sansa.

Offline

 



#21 2011-02-22 11:57:34

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: STERILETUL MIRENA

Buna ziua tuturor.
Am si eu aceeasi problema cu cea a Mioritzei. Firele steriletului meu (Mirena ) sunt foarte scurte ,abia daca se mai vad ,Precizez ca dupa inserarea steriletului , am solicitat eu medicului sa mai scurteze firele,insa le-a "scurtat" aproape de tot !
Acum mi-as dori sa scot steriletul (cine isi mai aminteste ,am mai scris despre problemele mele cu acest sterilet !) si as vrea sa stiu in acest caz ,cu firele scurte , este foarte complicata extragerea ? Poate fi facuta si cu o anestezie ?

Va multumesc si va imbratisez.

Offline

 

#22 2011-02-23 15:51:26

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: STERILETUL MIRENA

PENTRU DOCTORESSA
Buna ziua.
Am si eu aceeasi problema cu cea a Mioritzei. Firele steriletului meu (Mirena ) sunt foarte scurte ,abia daca se mai vad ,Precizez ca dupa inserarea steriletului , am solicitat eu medicului sa mai scurteze firele,insa le-a "scurtat" aproape de tot !
Acum mi-as dori sa scot steriletul (cine isi mai aminteste ,am mai scris despre problemele mele cu acest sterilet !) si as vrea sa stiu in acest caz ,cu firele scurte , este foarte complicata extragerea ? Poate fi facuta si cu o anestezie ?

Va multumesc si va imbratisez.

Offline

 

#23 2011-03-01 14:58:49

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: STERILETUL MIRENA

La multi ani !
O primavara insorita ,plina de ganduri bune ,alaturi de toti cei dragi voua !

Va imbratisez cu mult drag

Offline

 

#24 2011-03-15 16:25:38

criadi98
New member
Inregistrat: 2011-01-27
Mesaje: 15

Re: STERILETUL MIRENA

PENTRU MIORITZA.
Am scos ieri steriletul.Ma dresez in special tie pt ca ai aceeasi problema ca si mine : sterilet mirena cu fire scurte !!!!
N-a fost nici pe departe chinul de la momentul inserarii.E adevarat l-a apucat din a treia incercare ,dar nu a fost dureros deloc.Chinul se pare ca a fost al dr.ca sa apuce firele taiate excesiv de mult. Sunt o fire extrem de fricoasa ,asa ca ,te rog sa ma crezi ca nu te mint cu nimic cand spun ca nu a durut.
Multa sanatate.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-05-16 20:45:52

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: STERILETUL MIRENA

Buna am si eu o intrebare pentru doctoresa,de patru zile am fost la medic si mi-a pus sterilet(Mirena)si dupa ce mi la pus am intrebat daca o sa sangerez mult ,iar medicul meu a spus ca doar cateva zile.Acum eu nu stiu ce sa inteleg prin cateva zile ca in fiecare zi imi vin cateva picaturi de sange si apoi se opresc.Am mai citit pe aici si pe internet si vad ca sunt persoane care spun ca asa o sa fie mereu si ca s-ar putea sa nu mai am menstruatie.Doctoresa astea sunt reactiile adverse ale steriletului mirena?Si la  menstruatie am voie sa folosesc ob?


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#26 2011-05-17 08:40:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILETUL MIRENA

guguluta a scris:

Buna am si eu o intrebare pentru doctoresa,de patru zile am fost la medic si mi-a pus sterilet(Mirena)si dupa ce mi la pus am intrebat daca o sa sangerez mult ,iar medicul meu a spus ca doar cateva zile.Acum eu nu stiu ce sa inteleg prin cateva zile ca in fiecare zi imi vin cateva picaturi de sange si apoi se opresc.Am mai citit pe aici si pe internet si vad ca sunt persoane care spun ca asa o sa fie mereu si ca s-ar putea sa nu mai am menstruatie.Doctoresa astea sunt reactiile adverse ale steriletului mirena?Si la  menstruatie am voie sa folosesc ob?

Spotingul asta e destul de comun atunci cind iti montezi un sterilet Mirena...asa ca nu te stresa din pricina lui, deocamdata.
E posibil sa dispara menstra, intr-adevar, sau e posibil sa fie extrem de redusa cantitativ...da, acestea pot fi reactii secundare cind porti Mirena.
Ce simt eu musai nevoia sa spun e ca normal si corect e sa te informezi inainte si nu dupa...o fi o apucatura romaneasca asta cu pusul carul inaintea boilor????


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2011-05-17 14:34:58

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: STERILETUL MIRENA

Doctoresa eu am intrebat innainte, de am-mi pune medicul meu reactiile adverse ale steriletului dar el nu imi spusese ca s-ar putea sa dispara de tot menstra,el mia spus doar ca se micsoreaza fluxul!Si cu sangerarea el imi spusese ca doar cateva zile va fi,(deja mie mi-a disparut)!Eu am intrebat fiindca am vazut pe aici ce spun fetele si am vrut sa mai stiu alta parere de la o persoana competenta!!!!Eu stiam dinnainte reactiile de aceia l-am si pus!
Multumesc de raspuns!!!


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#28 2011-10-12 09:23:31

odette
New member
Inregistrat: 2011-10-08
Mesaje: 5

Re: STERILETUL MIRENA

Buna, tuturor! In special, Doctoressei! Sau oricui care se pricepe!

Am 39 de ani, o nastere cu cezariana (acum 12 ani), ciclu regulat cu sangerari moderate, de 3-4 zile. Este Mirena contraceptia recomandata pentru mine, in conditiile in care eu am varice la picioare? Stiu ca ac orale nu sunt indicate in caz de varice. Nu sunt fumatoare si am o greutate normala (53 kg la 1,59m).
Daca nu Mirena, atunci ce?

Multumesc!

Offline

 

#29 2011-10-13 11:05:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: STERILETUL MIRENA

odette, doar un medic de planning iti poate recomanda steriletul sau anticonceptionalele, in functie de istoricul tau medical.
consulta, deci, unul.

Offline

 

#30 2011-10-21 23:01:31

kitty.blueeyes
New member
Inregistrat: 2011-10-21
Mesaje: 9

Re: STERILETUL MIRENA

*reclama*

Ultima oara a fost editat de gargarita (2011-10-21 23:57:38)

Offline

 

#31 2011-10-22 00:00:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: STERILETUL MIRENA

kitty.blueeyes ai ban 1 zi pentru reclama.

Offline

 

#32 2011-11-18 16:57:52

simona_30
New member
De la: Ilfov
Inregistrat: 2011-11-16
Mesaje: 6

Re: STERILETUL MIRENA

nu mai pot sa iau contraceptive deci ma duc sa-mi pun sterilet, problema e unde?!


Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Offline

 

#33 2011-11-18 17:06:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: STERILETUL MIRENA

eu zic sa mai ceri o parere, in ce oras esti ? poti intreba medicul despre inelul vaginal, de exemplu

Offline

 

#34 2011-11-21 19:30:05

Mihai Simona
Membru
Inregistrat: 2011-11-21
Mesaje: 1

Re: STERILETUL MIRENA

Buna, 

Mama are 39 de ani si datorita menstruatiei abundente si a anemiei si-a facut un control ginecologic. In urma acestui control i s-a spus ca are uter fibromatos si i s-a recomandat chiuretaj si inserarea steriletului Mirena. I s-a luat biopsie si rezultatul a iesit bun.
Dupa ce i s-a inserat Mirena a avut sangerari si crampe abdominale. A avut ciclu mai prelungit ca de obicei dar cantitativ mai putin. Are 3 saptamani de cand i s-a inserat dar durerile persista. Mentionez k a stat mai mult prin frig si a ridicat si greutati imediat dupa ce i s-a facut interventia, asta datorita serviciului. A luat antibiotice dupa ce i s-a introdus mirena, Cuminol-5 zile, dar durerile nu cedeaza si sta numai cu pastile analgezice sa ii treaca durerea. Este totusi normal? Am tot citit pe diferite forum-uri si nu stiu ce sa cred:(. Ma puteti sfatui?


Multumesc,
Simona.

Offline

 

#35 2014-01-13 12:19:12

FLORY M
Membru
Inregistrat: 2014-01-13
Mesaje: 2

Re: STERILETUL MIRENA

Buna ziua ! Vreau si eu un sfat si pareri despre steriletul MIRENA.
Mi-am pus steriletul acum 3 luni si de 2 luni de zile nu -mi inceteaza sangerarea. Sunt zile cand sangerez mai putin (1/2 lingurita ,cred) si folosesc un singur tampon din acela de utilizare zilnica,sau sunt zile cand schimb si 3 tampoane zilnice.
Am mers la doctor dupa vreo 3 sapt de sangerare si mi-a dat tratament cu ovule si antibiotic,ergomet si calciu si mi-a zis ca s-ar putea sa o mai duc asa pana pe la 3 luni,dar intrebarea mea este oare se mai termina vreodata?! A mai patit cineva asta? Din toate fetele pe care le cunosc si au Mirena eu sunt singura caream sangerare inca.Fetele spun ca au menstra cam 5 zile pe luna si at e redusa cantitativ. La mine de ce nu e asa?!
Va rog,poate ma ajutati cu ceva sfaturi!

Offline

 

#36 2014-01-13 16:39:58

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: STERILETUL MIRENA

mirena e sterilet cu hormoni, deci ca orice metoda contraceptiva pe baza de hormoni (gen pastile, inel), exista cele 3 luni de acomodare cu hormonii. daca nu se opreste in 3 luni nu e ok. dar stiu ca la sterilet se ia o marja de 6 luni. daca nici in 6 luni nu se opreste spottingul, atunci nu ti pe potriveste


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#37 2014-01-18 14:34:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILETUL MIRENA

FLORY M a scris:

Buna ziua ! Vreau si eu un sfat si pareri despre steriletul MIRENA.
Mi-am pus steriletul acum 3 luni si de 2 luni de zile nu -mi inceteaza sangerarea. Sunt zile cand sangerez mai putin (1/2 lingurita ,cred) si folosesc un singur tampon din acela de utilizare zilnica,sau sunt zile cand schimb si 3 tampoane zilnice.
Am mers la doctor dupa vreo 3 sapt de sangerare si mi-a dat tratament cu ovule si antibiotic,ergomet si calciu si mi-a zis ca s-ar putea sa o mai duc asa pana pe la 3 luni,dar intrebarea mea este oare se mai termina vreodata?! A mai patit cineva asta? Din toate fetele pe care le cunosc si au Mirena eu sunt singura caream sangerare inca.Fetele spun ca au menstra cam 5 zile pe luna si at e redusa cantitativ. La mine de ce nu e asa?!
Va rog,poate ma ajutati cu ceva sfaturi!

Este unul din efectele secundare ale progesteronului....esti tu mai ghinionista, de aceea ai acest efect spre deose ire de fetele pe care le cunosti...oricum, asta e un semn ca nu suntem toti la fel.
Teoretic o sa se opreasca singerarea asta la un moment dat. Nu stiu cind insa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#38 2018-03-12 13:48:37

Andana
Membru
Inregistrat: 2018-03-12
Mesaje: 1

Re: STERILETUL MIRENA

Buna ziua! Am un sterilet Mirena montat de 8 luni. Nu am mai avut ciclu decat in prima luna, foarte putin, apoi am sangerat cand si cand. Luna trecuta si luna asta mi-a venit din nou ciclu, aproape la 28 de zile. Sangele e destul de negru, dar putin cantitativ. Mentionez ca am adenomioza si chisturi endometriozice. Doctorita mi-a spus ca nu o sa mai am ciclu deloc. E normal sa sangerez dupa atata timp de la montare? Multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.