homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat-2


#20 2011-10-14 20:49:06

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Pana se linistese colonul si ti se restabileste echilibrul tranzitului, lasa dulciurile, vine si timpul lor.
Incearca sa  le inlocuiesti cu fructe, sunt mai sanatoase. Daca vrei musai dulce, poti merge pe pandispan si chec, facut in casa. O combinatie foarte buna este intre branza dulce si banana.
Eu mai consumam biscuiti cu mar sau cu banane, sa ma ingras, ca slabisem ingroozitor.
Cel mai important, nu te mai stresa, incearca sa nu te mai gandesti la problema ta ca la o boala, ia-o ca atare, va face mereu parte din viata ta... totul pleaca de la creierasul tau care este prea focusat pe problema asta, esti intr-un cerc vicios.
Bucura-te de viata ta, ce suparare ai 21 de ani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Viata e frumoasa!!!!!!!!!!!!!
P.S. Inteleg ca ai o problema si la colecist, nu ai primit tratament cu enzime care sa ajute digestia?

Ultima oara a fost editat de codrutza (2011-10-14 20:52:47)

Offline

 



#21 2011-10-14 21:01:54

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

nu am primit,mi-a spus ca nu e plin colecistul,ca nu are nimic in el,dar e septat.Cum e cu enzimele,se iau doar la sfatul medicului sauu pot sa le iau sa si eu ?


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#22 2011-10-14 21:10:08

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Sunt suplimente alimentare, nu se elibereaza  musai pe reteta, dar e bine sa consulti medicul inainte. Redigestul este un astfel de supliment, care pe mine m-a  ajutat, e mai natural, rau nu cred ca-ti face, dar macar intreaba-ti medicul de familie.

Offline

 

#23 2011-10-14 21:13:16

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

am luat redigest,o sa il intreb si pe dl doctor,sa vad ce spune.Mie mi-a dat medicul tratament acum cu mesalazina(salofalk),tie ti s-a dat asa ceva?si mi-a mai dat LANZUL,zir fos(e un simbiotic),colospasmin si triferment pe care nu il iau pt ca nu scrie nimic de intestin iritabil/
problemele  astea pot sa le am de la anticonceptionale(cu fiere,stomacul?

Ultima oara a fost editat de madasimplu (2011-10-14 21:20:03)


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#24 2011-10-14 21:32:43

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

zir fos este similar bioticsului pe care l-am luat si eu, trifermentul este cu enzime pentru digestie, cred ca era indicat sa le iei, celelalte doua  medicamente  de care nu am mai auzit  sunt pt problema cu stomacul, inteleg  ca e vb si despre Helycobacter Pylori? Pote de aceea  treneaza problema colonului.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-10-14 21:37:39

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

nu am Helycobacter,mi-0am facut analizele,dar a spus ca Lanzulul imi protejeaza mucoasa gastrica,Helycobacterul se trateaza cu antibiotice.Repet intrebarea,scuze daca sunt insistenta,ANTICONCEPTIONALELE pot agrava probleme cu fierea si cu stomacul?


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#26 2011-10-14 21:43:35

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

AC pot afecta ficatul din cate stiu eu, fierea doare din cauza ficatului marit. Dar inteleg ca ti-ai facut eco si ficatul e in regula.deci nu e acolo problema, ci tot la colon.

Ultima oara a fost editat de codrutza (2011-10-14 21:44:16)

Offline

 

#27 2011-10-14 21:49:45

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Da,ficatul e normal,tu ai stari de greata cumva,vreodata de la afectiunea asta?Eu nu inteleg ceva,de ce dintr=o data am inceput cu problemele astea puternice de stomac,colon si ce o mai fii,desi eu tin regim de 3 ani(mananc doar orez,piure,cartofi natur,supe de  legume,supa de pui,curcan,paste fierte fara sos,doar cu carne de pui,branza,cascaval,dulciuri din comert,gen briose,ciocolata,napolitane,biscuiti).Eu sunt o persoana mai emotiva si ma stresez repede,dar asta e dintotdeauna dar mai mult de 3 ani,nu de 1 luna,2 de cand am asta..


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#28 2011-10-14 21:59:23

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Da, am si stari de greata, eructatii, o moleseala, somnoenta la inceputul crizei, seamana f. bine  cu o criza de fiere, doar ca nu vars. Eu am 36 de ani, emotiva, timida si stresata  am fost mereu, dar problemele cu colonul  au aparut pe la 34 de ani,  probabil ca atunci a simtit colonul semnalul de la creier, eu stiu ce sa zic?????????? Pana la problemele colonului, pe sistem neurovegetativ, aveam probleme cu palpitatii, sufocari, crize de spasmofilie, tensiune marita s.a. Deci psihicul determina totul!!!!!!!!!!Parerea mea este ca acele crize ale colonului, asa cum le-ai descris  tu nu au legatura cu ce mananci, ci cu spasmele colonului, determinate de starea ta psihica.
So, RELAX, da-i IGNORE!!!!!!!!!!!!!!
Poate ar fi indicat sa consulti  si un psiholog.

Ultima oara a fost editat de codrutza (2011-10-14 22:04:26)

Offline

 

#29 2011-10-14 22:06:16

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Si eu am avut crize de spasmofilie,le tratam cu calciu fiola si extraveral,am tensiunea mica eu,10 cu 7 sau 11 cu 7,palpitatii am si acum eu,desi nu inteleg de ce,eu avand tensiune mica.Eu ma stresez f mult si cam din orice,acum iau si eurovita anti stres de o saptamana,sper sa ma mai ajute.In fiecare zi aproape ma cert cu ai mei din diverse motive,tatal meu este si el irascibil ca si mine..asta probabil agraveaza ce am..ma si consum foarte mult.Off,e aiurea,sper sa fiu si eu mai tare si sa trec peste toate.Multumesc pentru sfat si ajutor

Nu stau prea bine cu banii acum,si am auzit ca e scumpa consultatia,eu avand nevoie de mai multe..o sa fie cam costisitor..

Ultima oara a fost editat de madasimplu (2011-10-14 22:08:19)


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#30 2011-10-14 22:14:16

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Sprijinul familiei e foarte important. In cazul meu nu a mai fost nevoie sa ajung la psiholog, m-au  inteles si m-au sprijinit toti ai mei, medicul de familie, m-au ajutat sa-mi dau seama  unde este problema, care sunt prioritatile mele in viata, am lasat de-o parte prostiile si gandurile negre si... am reusit!!!!!!Sunt mandra de asta!
Puterea sta in tine!!!!!!!!!!!Regaseste-te!!!!!!!!

Offline

 

#31 2011-10-14 22:19:03

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Incerc sa ma regasesc,dar nu prea am ajutor din cate ti-am zis..ai mei spun ca sa uit sa trec peste,dar nu pot asa fara ajutor,medicul de familie mi-a spus sa nu mai fiu asa,dar e usor de zis,greu de facut fara un ajutor...sad.Iubitul meu(stau cu el si cu parintii mei in casa) e singurul mai intelegator dar nu stie cum sa ma ajute,el crescand intr-o familie dezorganizata nu stie ce inseamna sprijinul si cum sa ma ajute moral..prieteni nu am nici unul cu afectiunea asta ca sa ma ajute..e greu...sunt singura in asta si probabil ii si enervez pe ceilalti fiind asa bolnavicioasa,vad asta uneori,de fapt,mi s-a si spus..dar nu e vina mea ca sunt asa..


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#32 2011-10-14 22:22:10

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Stii ceva????????? Ia-ti o vacanta  de cateva zile daca poti, bucura-te cateva zile numai tu cu iubitul tau, lasa incolo problemele cotidiene!!!!!!!!!!

Offline

 

#33 2011-10-14 22:27:39

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

nu am cum,el s-a angajat curand si nu are liber acum,poate peste o luna,doua..sa isi poata lua cateva zile libere:(


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#34 2011-10-14 22:37:21

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

madasimplu a scris:

Incerc sa ma regasesc

..e greu...sunt singura in asta si probabil ii si enervez pe ceilalti fiind asa bolnavicioasa,vad asta uneori,de fapt,mi s-a si spus..dar nu e vina mea ca sunt asa..

din ce ai scris parerea mea este ca nu iti  e bolnav trupul, ci sufletul. Esti credincioasa?

Ultima oara a fost editat de codrutza (2011-10-14 22:38:04)

Offline

 

#35 2011-10-15 10:49:23

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Da,sunt credincioasa,imi fac rugaciunile in fiecare seara,dar nu merg la slujbe sau ceva de genul...doar ca in fiecare duminica aprind lumanari...


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#36 2011-10-15 12:11:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

mada, eu te sfatuiesc sa mergi si la un psiholog sau daca ai o problema cu asta incearca macar niste calmante pe baza de plante sau homeopate (calmogen, sedatif pc... orice e pe baza de valeriana, tei...)
mie chiar gastroeneterologul care mi-a pus diagnosticul de colon iritabil mi-a dat si un anxiolitic usor si a fost foarte ok
si, evident, pe cat posibil incearca tu sa te calmezi si sa nu-ti mai alimentezi starile astea de neliniste

Offline

 

#37 2011-10-15 13:27:46

madasimplu
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 40

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

Probabil daca nu imi revin o sa incerc si cu psiholog pentru ca nu as vrea sa intru in depresie,desi simt ca asta mi se intampla,am ajuns sa plang din orice.Iau eurovita antistress,e pe baza de valeriana,sunatoare,il iau de 2 saptamani aproape,inca nu vad nici o schimbare,nu stiu dupa cat timp ar trebui sa se vada schimbarea..Cel mai mult ma sperie faptul ca nu ma pot angaja din cauza problemei pe care o am,imi e teama sa ies din casa in perioadele cu crize,cand merg la WC din 5 in 5 minute...


Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...hjarta

Offline

 

#38 2011-10-15 13:43:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intestin(colon) iritabil!Va rog un sfat

ia Persen, Calmogen, Sedatif Pc... unul din astea, ceva mmai concentrat, ce iei tu sunt mai mult vitamine
pe mine ma ajuta si magneziu cu vitamina b6 in perioadele in care sunt stresata, obosita, plang din orice

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.