homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVARE POLICHISTICE


#1 2011-02-10 14:00:25

ily2y
New member
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 47

OVARE POLICHISTICE

Buna ziua. fetelor,sunt deprimata si disperata.incercam cu sotul de 8 luni sa facem un bebe si am intarziere a ciclului,azi e a 7 zi si am fost la doctor care mi-a dat 'frumoasa' veste ca pot avea ovare polichistice si mi-a spus ca fff greu pot ramane insarcinata,mi-a dat sa fac o sumedenie de analize de sange toate hormonale,ecografie. deci m-a distrus psihic cel putin grater  si din pacate nu locuiesc in tara. este cineva care a suferit de asa ceva si a ramas totusi insarcinata? am citit ca poate duce la avort spontan,la infertilitate,norocul meu ca exista internet sa te informezi si sa pot comunica cu voi. imi poate spune cineva dc a trecut prin asa ceva? va multumesc tare tare tare mult.

Offline

 



#2 2011-02-10 15:06:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

in primul rand doctorul doar a presupus ca ai avea ovare polichistice, nu vei sti sigur daca e adevarat decat dupa ecografie. pana atunci nu are rost sa te impacientezi.
in al doilea rand, nu e imposibil sa ramai gravida si sa duci la bun sfarsit sarcina daca ai ovare polichistice. este mai greu, dar nu imposibil.
in al treilea rand, poate esti deja insarcinata smile.
eu zic sa astepti rezultatul ecografiei si al analizelor.

Offline

 

#3 2011-02-10 16:33:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVARE POLICHISTICE

foarte bine ca faci analize, este normal sa le faci inainte de a te apuca sa faci copii...
trebuie verificat daca avand ovare polichistice ai ovulatie sau nu. in cazul in care ai ciclul neregulat dozarile hormonale pot sa nu fie relevante in acest sens si sa ai nevoie de o monitorizare echografica a ovulatiei. daca se dovedeste ca ai ovulatie iar nivelul progesteronului creste si se mentine suficient, ovarele polichistice nu te vor incurca in nici un fel in a ramane insarcinata si nici nu vor duce la avort spontan.
daca te ajuta, iti voi spune ca eu am ovare polichistice si un copil.
dar un test de sarcina nu ai facut? eu asta as fi facut inainte sa ajung la doctor caci nici el doctorul nu poate diagnostica asa de repede o sarcina, doar prin control.

Offline

 

#4 2011-02-10 18:12:18

ily2y
New member
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 47

Re: OVARE POLICHISTICE

Am facut un test,este negativ.

Offline

 

#5 2011-09-16 16:47:56

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Buna ziua!
Intru prima data pe acest forum cu o problema pe carte se pare ca o au multe femei - ovare cu aspect micropolichistic. Am fost la un consult ginecologic cu 2 zile in urma si am primit urm dimeniuni ale ovarelor:
- ovar drept: lungime: 3.83 cm
                    inaltime: 2.64 cm
                    latime: 4.13 cm
                    volum: 21.87 ml
- ovar stang: lungime: 4.22 cm
                    inaltime: 1.95 cm
                    latime: 2.40 cm
                    volum: 10.34 ml
- Uter normal.

M-a speriat ingorzitor in sensul ca se mira in continuu ca nu a mai vazut asa ceva de ani de zile. Mi-a zis ca ovarele sunt plini de foliculi sin in 2-3 cuvinte ca acesti folicului ataca ovarul in timp. Mi-a dat trimitere la endocrinolog la care am am reusit sa-mi fac programare abia pe 29 sept.

Sunt disperata. Mi-a zis ca nu pot avea copii decat cu ajutorul ginecologului. Totusi, acum 5 ani, am ramas insarcinata si mi se spunea ca am aceeasi probleme (Ov. Microp.). Din pacate nu am pastrat sarcina. Nu are sens sa justific, dar incep sa cred ca vine pedeapsa. Am 29 ani si la anul as vrea sa fac un bebe, dar sincer nu vreau sa aud de fertilizare si alte chestii din-astea.

E adev ca nu pot face copii decat cu stimulare ovariana sau fertlizare?
Va rog, ajutor/sfaturi.

Multumesc mult!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-09-16 17:55:46

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: OVARE POLICHISTICE

pe mine m-ar interesa in mod deosebit ce ti-a spus de chisturi si unde a notat ceva de ele pe buletinul de la ecografie, ca sa stim exact.
totusi, usurel cu panica smile linisteste-te. faptul ca unii medici uita ca au un pacient in fata si li se pare ca au dreptul sa se poarte ca si cum ar fi cu colegii la o cafea nu inseamna ca ai ceva grav. mergi frumos la endocrinolog, vei primi diagnosticul complet si un tratament care cu siguranta iti va rezolva o buna parte din problema.

poti face copii fara stimulare si fertilizare daca singura problema pe care o ai sunt ovarele micropolichistice...depinde si de analizele hormonale, dar oricum, stai linistita, aproape oricine poate face copii si nu cred ca ai de ce sa te panichezi asa.

sanatate!

Offline

 

#7 2011-09-19 09:40:10

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

multumesc mult pentru raspuns. Am sa revin dupa ce merg la endocrinolog si dupa ce fac dozarile hormonale. sper sa fie totul ok.

(pe rezultatul pe care mi l-a dat dr. scria doar ovare cu aspect micropolichistic si dimenisuni. atat. nimic despre chisturi si nici n-am mai intrebat nimic - eram deja daramata)

Offline

 

#8 2011-09-29 22:40:32

Claudell
New member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 52

Re: OVARE POLICHISTICE

si eu am aceeasi probleme...ovare micropolichistice...iau yasmin....de 2 ani.....ma gandesc k ar trebui schimbate??? pentru k mi sa declansat o acnee pe frunte,,,stiu k din cauza ovarelor apare acneea.....dar ma cam dor si ovarele...ce este de facut...pt k de cate ori ma duc la doctor spune k totul este in regula...astept sa ma ajutati cu un raspuns.

Offline

 

#9 2011-09-30 09:54:40

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Poate ar trebui sa schimbi medicul....mie mi s-au prescris anticonceptionale de la 14 ani, iar pana la 29 nici un medic nu s-a gandit ca poate totusi ar trebui sa fac niste dozari hormonale. Poate aveam nevoie de alt tratament. Oricum anticonceptionalele distrug organismul (parerea mea). In multe cazuti sunt benefice, la mine au facut doar rau. Mergi la un endocrinolog bun si fa analize. El ar fi in masura sa-ti zica daca esti ok. Iar referitor la Yasmin....sunt aiurea. Mie imi era rau tot timpul de la ele si oricum nu au avut nici un rezultat (ref la microchisturi)....le-am luat degeaba.

Offline

 

#10 2011-09-30 10:13:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

de acord cu cristina. claudell, mergi si la alt doctor. nu se prescriu AC pt ov polichistice decat daca e prezent SOP, deci daca ai si alte simptome si ciclul e dereglat.

cristina, ce a zis endocrinologul?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-09-30 10:14:13)

Offline

 

#11 2011-09-30 10:28:09

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Mi-a dat sa fac urm dozari hormonale: FSH, LH, Prolactina si Testosteron. Cele la tiroida le facusem deja si sunt f bune. Mi-a zis ca in principiu nu am SOP (pentru ca nu prezint simpt caracteristica), dar sa vedem si analizele, iar ca tratament cel mai sigur nu imi va da anticonceptionale. O sa incercam cu Metformin si daca totul este ok....eu sunt cea mai fericita, ca m-am saturat de porcariile alea. Mi-am dereglat tot organismul.

Offline

 

#12 2011-10-01 00:24:53

cryss_21
New member
Inregistrat: 2009-05-25
Mesaje: 83

Re: OVARE POLICHISTICE

buna fetele. si eu am ovare micropolichistice, de fapt ovar(cel drept) iar pe cel stang din cauza idioteniei unei doctore ginecolog am facut un chist de 3,5 cm. asta pt ca inainte sa-mi dea niste analize sau sa ma trimita la un endocrinolog mi-a dat de capul ei clostybegit. dupa, la ecografie nu mi-a vazut chistul si imi mai dadea inca 3 luni closty, si asta ma cam speriat plus ca ea imi spusese clar ca e cam imposbil sa raman gravida si o sa am sanse sa ma tot ingras daca nu tin din scurt ceea ce mananc. in fine, am incercat si o a doua parere si acel doctor ginecolog ma luminat si ma scos dintr-o depresie groaznica si ma trimis direct la endocrinolog si mi-a zis sa stau linistita ca pot face oricand bebe mai ales ca am doar 23 de ani. am facut  niste dozari hormonale care au iesit oarecum ok. nu ovulez asta e marea problema. am testosteromul cam la maxim si progesterenol la minim( cel putin asta imi aduc aminte din analize). Mi-a dat tratament 6 luni metformin si duphaston pt chist pt ca e mic. acum cu Dumnezeu inainte. eu sunt increzatoare ca o sa fiu bine si o sa pot face un bebe cat mai curand posibil. Macar acum stiu si eu cu ce se mananca aceste ovare micropolichistice, nu cum ma speriase doctora aceea ca nu mai am sanse. Eu incurajez toate fetele care trec prin asa ceva ca totul va fi bine intr-un final. Multa sanatate!!

Offline

 

#13 2011-10-13 10:29:31

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Hello!

Revin cu rezultatele de la dozarile hormonale:

Analiza          Rezultat           Interval de referinta
LH                 11.77              Faza foliculara: 2.4-12.6
Prolactina       208.1             102.00-496.00
TSH               1.2                 0.27-4.20
Testosteron:   0.53               0.08-0.82

Conform rezultatului se pare ca toate sunt bune, numai ca astept si rez la FSH, ca ametita de la laborator a incurcat FSH cu TSH. Daca iese si FSH bun, nu mai inteleg ce am ... sad sad sad....

Am primit si rez ptr FSH: 4,08. Interval faza foliculara: 3,5-12,5

Cine ma ajuta si pe mine cu o interpretare???? PLS!!!

Ultima oara a fost editat de cristina_luca (2011-10-14 20:21:43)

Offline

 

#14 2011-10-15 19:44:08

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Imi raspunde si mie cineva???? Plssssssss!!!!!!!!!!!
grater si grater

Offline

 

#15 2011-10-15 20:26:23

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: OVARE POLICHISTICE

pai valorile sunt normale, daca esti in faza foliculara...

Offline

 

#16 2011-10-15 20:49:04

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Pai cand am fost la lab eram in ziua a 5-a (faza foliculara zic eu). Dar am mai citit diverse chestii de genul....daca raportul LH/FSH este > 2 sau > 1 atunci am SOP. Si de asta sunt speriata. La medic ajung abia miercuri....

Offline

 

#17 2011-10-15 22:13:31

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: OVARE POLICHISTICE

nu citisem tot topicul, scuze.
nu ai dovada unui hiperandrogenism marcat, in sensul ca testosteronul e ok. dar ar fi trebuit sa faci si testosteronul liber.
prolactina nu e marita. ar fi trebuit si progesteronul, in faza a doua a ciclului.

intr-adevar, printre criteriile de sop este mentionat un raport LH/FSH mai mare de 2.5, pe baza cresterii lh si scaderii fshului.

dar nu stiu daca e neaparat vorba de sop, trebuie gandit in ansamblu si sunt date pe care eu nu le am, dar medicul tau da.

oricum nu fi speriata, sop-ul este considerat alaturi de depresie si hipertensiune printre bolile secolului nostru, adica exista optiuni terapeutice etc.

sanatate!

Offline

 

#18 2011-11-21 09:55:28

marceluca
Membru
Inregistrat: 2011-11-21
Mesaje: 2

Re: OVARE POLICHISTICE

buna. as avea nevoie de niste sfaturi. In 14 septembrie mi s-a facut laparoscopie pt ovare micropolichistice. primul ciclu a fost apoi pe 11.10.2011, am inceput o luna cu Yaz, l-am terminat, pe data de 08.11.2011 a venit iar ciclul. Azi sunt in ziua 14 a ciclulului, imi fac teste de ovulatie de 6 zile si nimic. Ma intreb daca nici acum dupa laparo nu ovulez. Nu mai stiu ce sa fac caci de 1 an la fel ma disper in fiecare luna si nu reusesc sa ma linistesc. A mai fost cineva in situatia mea? a ramas careva insarcinata dupa laparoscopie? dupa cat timp? sper sa ma ajute cineva macar cu un sfat

Offline

 

#19 2011-11-21 12:33:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVARE POLICHISTICE

e posibil sa ovulezi mai tarziu. te-ai apucat prea devreme de teste... continua cu ele, fa si monitorizare echo daca poti. nu se stie cum iti va reactiona organismul, mai ales ca esti si dupa oprirea AC.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.