homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Negi vaginali...


#1 2011-10-13 22:42:21

roxanaroxana
New member
Inregistrat: 2011-10-13
Mesaje: 8

negi vaginali...

buna ma numesc roxana si as vrea s ama ajutati si pe mine...am fost la un control ginecologic datorita faptului k aveam mancarimi si usturimi jos cand aveam contact sexual si chiar si cand urinam....mia iesit in urma cu doua luni un neg jos,,,,si nu iam dat importanta...am incercat sa il tai in timp ce ma epilam si sau format si mai multi.....la controlul ginecologic mia spus ca am luat o boala pe contact sexual,si ca tre sa tratez de urgenta negii aia cu solutia ce miau datoto ei(candyline)daca nu trece cu solutia aceasta a spus ca trebuie sa ma cauterizeze inauntru deoarece e foarte grav ce am eu.....am un prieten de un an de zile care stiu ca nu merege la alta deoarece e tot timpul cu mine...si ma gandeam ca nu are cum sa fie prin contact sexual daca nici eu si nici el nu neam culcat cu altcineva....si daca era asa nu trebuia sa ieie si el acest virus?????sunt disperata va rog ajutatima...spunetimi ceva

Offline

 



#2 2011-10-14 11:37:59

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: negi vaginali...

adica tu si prietenul tau ati fost virgini amandoi?

Offline

 

#3 2011-10-16 22:43:48

roxanaroxana
New member
Inregistrat: 2011-10-13
Mesaje: 8

Re: negi vaginali...

nu.....cum sa fim virgini....doar ca aproape in fiecare zi ne culcam si el nu a luat nimic,deci nici o boala venerica cum a sous doctorul ginecolog,a spus ca se ia numai prin contact sexual si noi ne culcam aproape in fiecare zi si el nu are nimik ,numai eu......si stiu ca el nu umbla cu alta ca sa zici ca are el ceva si mia dat mie.si nici eu nu umblu cu nimeni in afara de el

Offline

 

#4 2011-10-16 23:59:42

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: negi vaginali...

http://www.anticonceptionale.ro/forum/t … li....html
http://forum.anticonceptionale.ro/t3483 … xual-.html
http://forum.anticonceptionale.ro/t1572 … ITALI.html
http://www.anticonceptionale.ro/forum/t … tali.html#

la 'Reguli', exact sub 'stiri sanatate' scrie ca inainte sa deschizi un nou topic trebuie sa cauti pe forum (tot acolo ai si un butonas 'Cauta') sa vezi daca s-a mai discutat subiectul. si ce s-a mai discutat!

concluzii ce-am citit eu pe acolo: puteai sa ai virusul dinaintea actualului partener si sa nu-ti fii iesit condiloame pana acum, el poate fii infecatat de la tine si sa nu-i fii iesit inca, nu ai de unde sa stii ca nu este infectat doar uitandu-te la el... sa se testeze pentru hpv. tu ai facut testul? si P.S nu ai de unde sa stii ca nu te insala... asta tine doar de incredere, nu poate fii cu tine tot timpul. hpv se poate lua chiar si cu prezervativ

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-17 00:53:07)

Offline

 

#5 2011-10-17 01:43:52

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: negi vaginali...

roxana, poate ai luat virusul si in urma cu aproximativ 3 ani si ti-au aparut abia acum negii. acum 2-3 ani aveai acelasi partener sau altul? smile
cat despre prietenul tau: barbatii sunt asimptomatici la multe boli sexuale, inclusiv la hpv deseori.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-17 17:06:39)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-10-17 14:30:20

roxanaroxana
New member
Inregistrat: 2011-10-13
Mesaje: 8

Re: negi vaginali...

mai deci sunt cu el impreuna de un an de zile,eh..inainte sa fiu eu cu el el sa culcat cu o femeie(maritata)dar asta a fost aproximatix un an de zile in urma,de ce sa fi luat numai acum???cu altul nu am fost.si inaintea lui a fost primul barbat din viata mea cu care miam inceput viata sexuala,asta cu doi ani in urma,,,deci practic acestia sunt barbatii cu care mam culcat....si inca ceva cum sa se ieie si cu prezervativ ?????eu stiam ca prezervativul de fereste de asemeanea boli?

Offline

 

#7 2011-10-17 14:31:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: negi vaginali...

nu, prezervativul nu e tot timpul eficient in caz de hpv smile este suficienta atingerea reciproca a zonelor intime.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2011-10-17 14:32:44

roxanaroxana
New member
Inregistrat: 2011-10-13
Mesaje: 8

Re: negi vaginali...

vai vai...si daca e asa sa am virusul acesta si el sa se nu se infectat....nu stiti ....oare doare cauterizarea aceasta????

Offline

 

#9 2011-10-17 14:36:10

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: negi vaginali...

o prietena a facut cauterizare, a spus ca nu a durut pe moment (se face cu anestezie locala), iar apoi a avut dureri ca la menstra vreo saptamana (bine, ti se da tratament ulterior).


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#10 2011-10-17 14:38:02

roxanaroxana
New member
Inregistrat: 2011-10-13
Mesaje: 8

Re: negi vaginali...

ok...va multumesc...mie mi sa dat tratament din tara..dar am venit in germania unde lucrez.si am zis sa imi fac si aici un control sa vad daca coincide cu ce sa zis din tara...daca e asa,atunci o sa imi fac tratamentul aici

Offline

 

#11 2011-10-17 17:04:54

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: negi vaginali...

roxanaroxana a scris:

inainte sa fiu eu cu el el sa culcat cu o femeie(maritata)dar asta a fost aproximatix un an de zile in urma,de ce sa fi luat numai acum???cu altul nu am fost.si inaintea lui a fost primul barbat din viata mea cu care miam inceput viata sexuala,asta cu doi ani in urma

exact asta ti-am explicat: ca poti lua virsul in momentul x, iar negii pot sa apara si dupa 2-3 ani de la momentul luarii virusului.
dar nu te nelinisti, trebuie doar sa faci testul Papanicolau o data pe an (ca toate femeile, dealtfel) - important este daca acest test iese bine in caz de hpv confirmat, cum e in cazul tau. oricum, mai mult de 90% dintre formele de hpv sunt low-risk.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-17 17:15:23)

Offline

 

#12 2011-10-17 17:31:00

roxanaroxana
New member
Inregistrat: 2011-10-13
Mesaje: 8

Re: negi vaginali...

aha...multumesc mult pt parerile voastre....si inca ceva daca aici in germania doctorii spun ca nu este ceea ce mi sa spus in tara....atunci nush.ce oare sa fie...in fine,,,,oi vedea eu

Offline

 

#13 2011-10-18 18:53:12

dantelutza
New member
Inregistrat: 2008-02-05
Mesaje: 6

Re: negi vaginali...

Buna Roxana, si eu am aceeași problema ca a ta dar pentru mine vestea ca sufar de aceasta boala a venit in anul 4 de facultate c?nd licența imi batea la usa! La fel ca si tine eram speriata dar cu o doctorita foarte draguta am reușit sa trec peste ?ntrebările: " de ce tocmai eu?" tot doctorita mi-a recomandat pt ?nceput electrocauterizarea, am făcut doua ședințe. Sa știi ca nu doare foarte tare, dar injectiile de anestezie dor foarte rău. Si eu ?ți recomand ca de acum sa nu mai folosesti lama de ras pentru vei agrava mai tare boala si tot timpul ?ți vor apărea. Se spune ca hpv are radacini cancerigene si dacă ai negi ( adică ai formatiuni la nivelul tegumentului) nu ai radacini cancerigene, la mine nu a fost asa, eu am 2 Radacini cancerigene depistate printr-un test de genotipare făcut in laboratorul synevo in Rom?nia si la o clinica privată in Spania. După ce vei inlatura negi si ?ți vei face si o analiza pentru a vedea ce tipuri de Radacini ai ?ți recomand sa duci o viața mai echilibrata, sa incerci sa ?ți imunizezi organismul ca sa nu ?ți mai apară negi si sistemul tau imunitar sa lupte cu virusul! Nu știu ce sa ?ți spun despre soluția aceasta doar ce poate am citit si eu pe diferite forumuri dar eu nu am folosit, am preferat o metoda clasica si am avut rezultate bune, de 3 ani nu am mai avut nici un neg! ?ți doresc multă sănătate si sper ca ți-au fost de folos recomandarile mele si experientele mele.

Offline

 

#14 2011-10-19 01:27:22

roxanaroxana
New member
Inregistrat: 2011-10-13
Mesaje: 8

Re: negi vaginali...

iti multumesc pt recomandari,mie mi sa recomandat condyline si nu am inceput sa il fac inca deoarece am venit in germania si astept sa ma duc la un control aici,faza e ca sunt foarte speriata deoarece nu am fost in viata mea la doctor,spitale sau ceva de genul,si mi se face rau cand vad un ac de seringa,de asta sunt asa speriata,si daca ai spus ca injectiile de anestezie dor foarte rau,e clara treaba,credema ca ma ia raul numai cand imi imaginez asa ceva,nush ce sa fac,eu nus asa tare de caracter la chestii de astea,si nush cum o sa ascund eu treaba asta de familia mea deoarece este severa...in fine.cu dumnezeu inainte...iti multumesc mult si iti dorec multa sanatate

Offline

 

#15 2011-10-19 15:16:40

mirela.alina
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 16

Re: negi vaginali...

buna,am trecut shi eu prin asta,in primul rand barbatii cum a scris cineva mai sus dd multe ori nici nu prezinta simptome,ei sunt purtatori in cazul asta,iar tu puteai aveai aceasta boala  d cv timp in organism shi d abea acum sa se arate.in nici un caz nu se taie sau nu se ard  ac cu cine stie  c ustensile,se da un medicament gen tinctura shi asa dispar.ele se inmultesc destul d rpd shi din cate stiu eu dk nu ati folosit prezervativul daca u vei rezolva problema asta va reveni iar pt ca ai f mari sanse sa iei din nou d la el.shi eu am ajuns la doctor shi am cauterizat,nu doare cauterizarea in sine nu o simti,iar injectiile d anestezie se simt in momentul in care sunt facute dar nu dor ca " naiba " cum a scris cineva mai sus ,sfatul meu e sa folosesti acel medicament  pentru a le arde shi apoi trebuie sa faci testul papes ,iar cu doctorii din strainatate eu nu m-as baza f tare shi eu sunt in italia dar tot medicii nostrii sunt mai buni .sfatul meu in nici un caz nu lasa problema asta nerezolvata  pentru k se agraveaza f urat ,dar luata din timp se poate rezolva usor .take care happy

Offline

 

#16 2011-10-19 15:48:57

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: negi vaginali...

'testul papes'? rotfl2 shi nu mai scrie asa k nu intlg nimik tongue

Offline

 

#17 2011-10-19 23:09:27

mirela.alina
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 16

Re: negi vaginali...

nustiu  puteai sa imi atragi atentia k am gresit nu sa te tavalesti p jos d ras..in fine,rectific: testul papanicolau .c anume nu intelegi?oricum eu am raspuns subiectului pt a ajuta p cineva cu un sfat in nici un caz sa am o discutie ironica cu o pers p acest forum asa k relaxxxxx "full member" happydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.