homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rigevidon


#1 2011-10-31 11:05:50

alinutza_lee18
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 19

Rigevidon

buna fetelor,
Am si eu o intrebare...daca iau rigevidon pastilutele albe si nu le iau pe cele rosii are ceva?eu luam triregol inainte si aveam pauza de 7zile in care imi venea menstruatia l maxim 4zile dupa terminarea pastilelor...as vrea s iau si rigevidonul l fel adik s fac pauza aceea d 7zile si s nu mai iau pastilutele rosii,s intampla ceva dak nu l iau?

Offline

 



#2 2011-10-31 13:00:16

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Rigevidon

din cate stiu eu pastilele rosii sunt pastile placebo, adica inactive, nu contin hormoni si nu influenteaza contraceptia. contine fier sau glucoza depinde si de producator. sunt puse pentru comoditatea ta, e mai usor sa iei pastila in fiecare zi decat sa faci o pauza si dupa poate sa uiti sa le incepi. cand iei pastilele rosii ar trebui sa-ti vina, posibil tot pana in a 4-a zi. e bine sa le iei daca contin fier, pentru ca pierzi fier la mentruatie. daca vrei ia-le daca nu, nu.
insa tu ai prospectul in fata, sau ma rog ar trebui, si poti sa-l citesti e chiar recomandat, si sa-l si pastrezi. daca scrie ce fel de comprimate sunt.
si de ce deschizi mereu topic nou cand ai cate o intrebare? pe subiecte care s-au mai discutat. mie mi se para normal sa fii postat mesajul asta la un topic despre pastilele pe care le iei. daca apesi butinasul 'cauta' vei gasi toate mesajele pe subiectul aceasta. am observat ca sa faci mereu de 2 ani. si inca ceva, tu iei pastilele acestea la recomandarea medicului de planning sau macar ginecolog? nu este indicat sa le iei de capul tau

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-31 13:13:16)

Offline

 

#3 2011-10-31 16:29:59

alinutza_lee18
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 19

Re: Rigevidon

Buna,
Mersi pt raspuns..am kutat raspunsul si in alte discutii dar nu am gasit ceva sigur si nu eram foarte sigura de aceea am scris un nou topic si da le iau l recomandarea medicului mi le-a prescris akm kteva zile deoarece nu am  vrut sa iau yasmine,dar atunci nu stiam k sunt si pastilutele rosii de aceea nu l-am intrebat pe el.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.