homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pete\scurgeri-maronii! Cauza?


#1 2011-11-16 19:06:02

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Buna..Am o problema si as vrea sa va rog sa ma ajutati si de aceasta data.
Luna trecuta mi-a venit menstra in data de 24 octombrie
Normal in aceasta luna trebuia sa imi vina in data de 21 noiembrie.. mentionez ca in 5 noiembrie am avut un contact sexual neprotejat ( coitus intrerupt).
Dar ieri am avut  ,,o surpriza" ,o scurgere maronie ..foarte putina.. si astazi la fel..cateva picaturi.. Care este cauza, as putea fii insarcinata ? In 5 noiembrie eram in perioada de fertilitate daca in 21 sept am avut mestra normala care m-a tinut 4-5 zile .? Va rog sa ma ajutati..Va multumesc smile

Ultima oara a fost editat de Ioana17 (2011-11-16 19:19:07)


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 



#2 2011-11-16 19:12:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

fara nici un fel de rautate, jur ca nu pricep de ce dupa ce ca nu e o metoda deloc sigura, ce sa mai, nu e o metoda deloc, de ce ziceam dupa ce ca are o singura regula care o poate face cat de cat ok - anume sa se evite contactul in perioada fertila - e asa greu sa se tine cont de asta.

nu inteleg daca ultima menstra a fost pe 24 septembrie sau octombrie? m-ai pierdut un pic in informatii si nu imi e clar.

Offline

 

#3 2011-11-16 19:18:07

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Octombrie - am gresit !
Inteleg motivul pentru care esti contra acestei metode! Si eu sunt contra ..nu mi s-a intamplat chestia aceasta decat de 2 ori si asta e a 2 a oara! ( sa nu ne protejam)
intotdeauna ne-am protejat ( eu si prietenul meu ) ..dar acm s-a intamplat ...si mi-e frica sa nu fii facut o prostie ft mare!
Te rog ,spune-mi parerea ta !

Ultima oara a fost editat de Ioana17 (2011-11-16 19:29:04)


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 

#4 2011-11-16 19:36:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

nu erai chiar in perioada fertila cred si nu cred ca exista mare risc de sarcina. totusi, tinand cont de sangerarea de care zici, in primul rand se impune un control la ginecolog daca nu cumva se dovedeste ca e menstra sau inceputul ei. eu as astepta pana pe 21, as vedea daca apare sau nu menstra, daca nu la 3 saptamana de la contact, adica pe 26 as face un test si oricum m-as duce la medic cat mai curand.

cred in continuare ca trebuie sa va faceti analizele, chiar daca imi dau seama ca devin recurenta in ce scriu.

succes!

Offline

 

#5 2011-11-16 19:44:09

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Asa am sa fac ! smile
Iti multumesc smile


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-19 15:18:11

oana.ghe
Membru
Inregistrat: 2011-11-19
Mesaje: 1

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Buna. Am si eu o nelamurire. Cu 5 zile in urma am fost la ginecolog din cauza unor tulburari menstruale (nu-mi venise de 3 luni) si acesta mi-a prescris Utrogestan timp de 3 zile, dupa care urma sa vina menstruatia si sa incep anticonceptionalele Karissa. De doua zile astept sa vina si mi-au aparut doar niste pete maronii. Pot incepe sa iau anticoncepitonalele?

Offline

 

#7 2011-11-28 18:52:28

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Buna! Am revenit .smile sunt tot cu problemuta de mai sus..sad
Moksha ma adresez in special tie/d-voastra daca imi citesti mesajul..
am facut vinerea seara un test adica in 25 pt.ca pur si simplu nu mai avusesem rabdare..si a iesit negativ..e posibil sa nu fie concludent ca nu l`am facut sambata dimineata in data de 26 ..cand erau fix 3 saptamani de la contactul cu risc?
mentionez ca azi e fix o saptamana de cand imi intarzie menstra...maine merg sa imi mai iau un test..! smile daca iasa si acesta negativ..inseamana k nu sunt insarcinata si e doar o intarziere sau...?
astept un raspuns..va multumesc`!smile

Ultima oara a fost editat de Ioana17 (2011-11-28 18:55:42)


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 

#8 2011-11-28 21:15:00

amelie_wym
Membru
Inregistrat: 2011-11-28
Mesaje: 1

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Buna,am si eu o problema..De vreo 4 luni dupa fiecare ciclu menstrual timp de o saptamana mai am niste scurgeri maronii foarte urat mirositoare,le simt chiar si daca ma ridic de pe scaun..Ce ar putea fi?nu am mai avut contact sexual de 10 luni iar de igiena nu poate fi vorba pt ca fac dusuri zilnice iar pt zona intima folosesc cu gel special cu pH neutru..

Offline

 

#9 2011-11-28 22:15:11

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

mergi direct la ginecolog amelie!
oana ai pus mesajul cam prost, adica ii aparea doar mokshai la 'mesajele mele' sau la 'mesaje recente' la toti userii cat timp a fost recent... de aia nu ai primit raspuns. deci ti-a venit pana la urma? au trecut 9 zile...
ioana cred ca esti ok, daca l-ai facut seara in loc de dimineata. sa nu mai faci prostii!  kram

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-28 22:17:47)

Offline

 

#10 2011-11-28 23:13:21

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

ioana, tie, nu d-voastra smile

teoretic nu esti insarcinata, mai fa un test maine si daca e negativ cred ca se poate exclude o sarcina. dar daca iti va intarzia in continuare e bine sa mergi la  medic, pentru a vedea exact despre ce e vorba.

succes!

Offline

 

#11 2011-12-04 23:41:37

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Mi s-a intimplat si mie, diferenta e ca nu avusem nici un contact cu risc...am fost la medic si mi s-a descoperit o rana pe col ... eu zic sa mergi la medic repejor.


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#12 2011-12-06 10:21:11

madylena
Membru
Inregistrat: 2011-12-06
Mesaje: 1

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

Salutare, sunt Madalina si am o mica framantare. Saptamana trecuta am luat contraceptia de urgenta si mi-au aparut scurgeri maronii de cantitati reduse, problema este ca ar fi trebuit sa-mi vina si menstruatia. Acum eu vreau sa incep sa administrez contraceptionale yasmin odata cu prima scurgere a menstruatiei, insa nu-mi dau seama, ar fi trebuit sa iau la prima scurgere maronie? aceea a fost menstruatia?

Offline

 

#13 2011-12-06 11:33:46

zori de zi
New member
Inregistrat: 2011-12-06
Mesaje: 27

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

eu zic sa astepti menstruatia si abia de luna viitoare sa incepi anticonceptionalele. corpul tau trebuie sa isi revina dupa efectele contraceptiei de urgenta.

Offline

 

#14 2011-12-06 12:15:06

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

de la postinor sau escapelle se deregleaza organismul si apare scurgerea aceea sau menstruatia vine mai devreme sau intarzie. nu e obligatoriu dar de obicei asa se intampla. poti incepe de acum anticonceptionalele, nu trebuie din prima zi de menstruatie, mai ales ca nefiind sigura care e aia risti sa gresesti. incepe acum si protejeaza-te cu prezervativ sau abstinenta primele 7 zile + 4 ore adica 7 pastile inghitite corect fara antibiotic, antidepresiva/barbiturice, ceai de sunatoare si gref/suc de gref. yasminul ala sper ca ti l-a dat medicul de planning, si ca ti-a si explicat cum se iau. evident nu ti-a explicat mai deloc pentru ca nu stii ca se poate lua oricand nu doar din prima zi.
zori de zi, daca lua anticonceptionale si uita o pastila sau ceva de genul acesta si era nevoie de pastila de a doua zi, oricum le lua impreuna. nu este nici o problema si nu trebuie sa astepti nici o menstruatie viitoare, timp in care poate apare fata pe forum cu 'am facut-o neprotejat, oara sunt insarcinata?'. categoric nu!

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-06 12:18:09)

Offline

 

#15 2011-12-06 12:28:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pete\scurgeri-maronii! Cauza?

eu sunt de aceeasi parere cu "zori de zi": mai bine asteapta urmatoarea menstruatie si foloseste prezervativul. deja sunt hormoni in cantitati mari in corpul ei, nu e un moment bun sa mai bage si altii.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-12-06 12:29:31)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.