homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane35-antibebe eficient?


#1 2011-11-20 15:08:17

livia00
New member
Inregistrat: 2011-09-07
Mesaje: 10

Diane35-antibebe eficient?

Fetelor, am o problema. De 2 luni iau la recomandarea ginecologului Diane35(pt ovare polichistice) si daca tot le iau... ma gandesc sa renunt la prezervativ. Insa am o retinere, pentru ca stiu ca Diane35 sunt recomandate mai mult ca tratament decat ca antibebe. Si nu stiu daca sa imi pun increderea in pastilele astea, sau sa folosesc si prezervativ.

Si mai vreau sa va intreb ceva: menstruatia din ce am observat imi vine in a 6-a zi de pauza, sunt protejata chiar daca iau prima pastila din urmatoarea folie dupa 7 zile de pauza(adica ziua 8), sau ca sa fiu protejata trebuie sa incep folia fix in prima zi de menstruatie, chiar daca nu au trecut cele 7zile de pauza?

Va multumesc  wave

Offline

 



#2 2011-11-20 16:00:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diane35-antibebe eficient?

din punct de vedere contraceptiv diane 35 sunt la fel de ok ca oricare altele. daca le iei corect nu ai de ce sa te temi, te vor feri eficient de o sarcina nedorita.

indiferent cand apare sau cand se termina menstra, o noua folie o vei incepe intotdeauna dupa pauza de 7 zile, adica in a 8-a zi. protectia nu este afectata. si vei fi protejata absolut tot timpul, inclusiv in pauza.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.