homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi


  • Index
  •  » Totul despre sex
  •  » Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

#1 2011-11-21 19:28:14

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Pe 15 luna asta ,am avut contact sexual cu prietenu meu ,fiind ultima zi de menstruatie si tin sa mentionez ca seara inainte de contact mi se oprise menstruatie .Prietenu meu s-a terminat cat de cat in mine,iar a doua zi,pe 16 , la aproximativ 24 de ore am luat pastila de a doua zi ,Escapelle ! Azi pe 21 ,dupa 6 zile am niste sangerari nu chiar asa abundente ...Eu am mai luat anu trecut pastila de a doua zi,insa nu am avut sangerari si atunci am luat Postinor ...Deci e ceva normal in legatura cu sangerarea aceasta? sau eventual e posibil sa fiu gravida totusi ? Si as dori sa imi explicati si cum sta treaba cu metoda calendarului ,in ultima zi a ciclului pot ramane gravida in caz de contact sexual neprotejat? Va rog sa-mi dati un raspuns ca sunt tare ingrijorata ...

Offline

 

#2 2011-11-21 19:31:56

Random
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 3238

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

"Deci e ceva normal in legatura cu sangerarea aceasta?" - Da.
"Sau eventual e posibil sa fiu gravida totusi?" - Sunt sanse minime.
"In ultima zi a ciclului pot ramane gravida in caz de contact sexual neprotejat?" - Poti ramane oricand insarcinata, daca nu folosesti o metoda de contraceptie. Chiar si cu ele nu esti 100% protejata. Un control periodic si o atentie sporita la detalii...iti poate da un plus de siguranta.

Mai multe detalii daca vrei o sa afli de la fete. Eu te-am ajutat cu atat din ce stiu. smile


Do the world a favor, stay like this forever.

Offline

 

#3 2011-11-21 19:36:31

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Multumesc frumos ,sper totusi ca pana la urma sangerarea sa fie de la pastila de a doua zi ,asa cum am citit si in prospect ...Ma gandesc ca Escapellu contine o cantitate mai mare de hormoni decat Postinorul si de aceea am aceste sangerari ! Am inteles ca Escapelle a aparut acum de curand ...Sper sa fie bn si sa nu am surprize cesafac ... Si metoda calendarului in ce consta,avand un ciclu regulat ...???

Offline

 

#4 2011-11-21 19:37:48

Random
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 3238

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Eh, aia-i intrebare de capcana pentru mine tongue. Asteapta sa-ti raspunda o fata ca eu sunt pe langa lol. Dar in mod sigur iti spun (la fel cum probabil o s-o faca si ele) ca nu e deloc sigura metoda asta. Better use condoms sau AC-uri.


Do the world a favor, stay like this forever.

Offline

 

#5 2011-11-21 19:51:09

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

@initiatoare,sunt sanse fffff mici de a ramane insarcinata daca ai luat pastila corect si in timp util;iar sangerarea e absolut normala.
Cat despre metoda calendarului...daca ai CM regulat,iti poti calcula ziua in care ovulezi,iar 4-5zile inainte si 1-2zile dupa ovulatie nu esti safe(asta in cazul in care functionezi "ceas" big_smile ). Dar metoda asta a calendarului nu`i una foarte sigura smile adica nu prea e sigura deloc. Mai bine ai folosi AC sau prezervativ,cum zice si Random tongue

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-21 19:56:47

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Nici pentru mine nu e sigura metoda calendarului si nici nu am folosit-o vreodata ...Anticonceptionale iau de obicei de vreo 2 ,3 ani ,insa acum trebuia sa le iau de de pe 14 noiembrie,nu am luat atunci pastila ,iar pe 15 in urmatoarea zi,pe seara am avut contactul sexual ,at pe 15 fiind ultima zi de menstruatie ...Doream sa stiu daca atunci sunt in perioada fertila sau nu sau sunt sanse minime sa fi ramas gravida ,si de fapt aceste sangerari sunt de la pastila de a doua zi ...cesafac

Offline

 

#7 2011-11-21 19:56:59

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

poti avea ciclu mai regulat decat un ceas elvetian si metoda calendarului sa dea gresi; se presupune ca ovulezi cam pe la mijlocul ciclului, dar se intampla sa ovulezi mai devreme sau mai tarziu, si poc, te trezesti gravida
ca sa iti dau si un exemplu practic: "soacra-mea" ovuleaza mereu fix dupa ce i se termina menstruatia, in zilele alea considerate "safe" smile

si din moment ce iei ac de 3 ani ar trebui sa stii ca ele inhiba ovulatia => nu exista o perioada "fertila"; in plus, dupa ce renunti la ele (sau uiti mai multe, dupa caz), ovulatiile pot aparea instant, dupa cateva zile, sau dupa cateva luni; deci nici in cazul asta nu poate calcula nimeni perioada fertila.

si e normal sa reactionezi diferit; postinorul nu e aceeasi chestie cu escapelle-ul, si nici conditiile nu au fost exact aceleasi acum ca si atunci cand ai luat postinor.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2011-11-21 20:00:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

n-ai cum sa-ti calculezi perioada fertila  intr-un astfel de context. ai facut bine ca ai luat escapelle.

Offline

 

#9 2011-11-21 20:09:04

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Deci ca sa inteleg si sa ma linistesc definitiv ...Avand contactul sexual pe 15 ,a doua zi am luat pastila de a doua zi Escapelle la interval de aproximativ 24 de ore de la contact ...Deci aceste sangerari ,dupa 5 zile dupa ce am luat pastila Escapelle ,sunt normale si faptul ca am luat pastila atunci cand trebuia nu am cum sa raman gravida ???

Offline

 

#10 2011-11-21 20:21:40

daienne
New member
Inregistrat: 2011-11-13
Mesaje: 98

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

eu am luat postinor 2 si dupa 6 zile de la administrarea pastilei am avut aceleasi sangerari ca si ytine.initial si eu am crezut ca sunt  gravida dar am citit pe prospect ca acea asa zisa ' menstra' este un fel de reactie adversa..pemine celputin ma tinut vreo 2 sapt..scurgeri, dupa 3 sapt de la contact am facut test de sarcina si a iesit negativ..

acum nu stiu ce efecte are escapelle dar banuiesc ca acea sangerare este tot un efect advers. parerea mea este sa faci un teste de sarcina,asa cum au zis si celelalte fete.
goodluck


EU + TU = IUBIRE hjarta

Offline

 

#11 2011-11-21 20:26:24

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Am inteles ca Escapelle a aparut acum de curand ...Oricum voi face un test de sarcina peste o saptamana si probabil ca atunci ma voi linisti definitiv ...Multumesc frumos pentru raspunsuri puss

Offline

 

#12 2011-11-21 20:28:36

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

beb3l_rox a scris:

Deci ca sa inteleg si sa ma linistesc definitiv ...Avand contactul sexual pe 15 ,a doua zi am luat pastila de a doua zi Escapelle la interval de aproximativ 24 de ore de la contact ...Deci aceste sangerari ,dupa 5 zile dupa ce am luat pastila Escapelle ,sunt normale si faptul ca am luat pastila atunci cand trebuia nu am cum sa raman gravida ???

Asa cum spunea garga,nu avem de unde sa stim cand ai ovulat. Eu cred ca  gravida  nu esti,daca ai luat corect pastila,asa cum spuneam si mai sus...fa testul pt linistea ta.

Offline

 

#13 2011-11-21 20:29:32

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Ma gandesc ca dak incep sa iau de asta seara o noua folie de anticonceptionale ,nu afecteaza cu nimic ,nu ???

Offline

 

#14 2011-11-21 20:54:54

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Pai pastila am luat-o corect ,trebuia in maxim 72 de ore de la contactul sexual ,iar eu am luat-o la un interval de 24 de ore de la contactul sexual ...Deci e bine ,sunt safe ,iar sangerarea provine de la pastila ,nu???

Offline

 

#15 2011-11-21 21:01:48

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Nu, nu afecteaza. Totusi, sunt curioasa daca iei pastilele la recomandarea medicului sau de capul tau. Nu vreau sa par rautacioasa dar pari putin neinformata. ( daca ma insel, mea culpa) dar cel mai ok sfat pe care poti sa il primesti tu acum este: 1. Mergi la ginecolog (mai ales ca ai luat pastila de a doua zi... vezi ce si cum se intampla pe acolo), cu ocazia asta te mai si informezi despre efectele acestei pastile asupra organismului
2. Mentine aceste vizite la ginecolog periodic, avand in vedere ca esti activa sexual.
3. Daca pastilele nu le-ai luat la recomandarea unui medic, du-te la un cabinet de planning si discuta cu cienva de acolo
4. Chiar daca ti-au fost recomandate pastilele de un medic, du-te la planning si iformeaza-te despre anticonceptionale si utlizarea lor. Cum au spus si fetele mai sus, nu e inr egula ca dupa 3 ani de utilizat anticonceptionale sa nu stii ca ele inhiba ovulatia (asta daca nu cumva te refreai la eventuala ovulatie aparuta din cauza pastilei uitate).

Succes!

A, da, test de sarcina poti sa faci la : 3 saptamani de la contactul cu risc / 1 saptamana de la intarzierea ciclului menstrual (ia in calcul ca exista posibilitatea sa iti intarzie menstra din cauza bombei cu hormoni pe care ai bagat-o in corp, asa ca nu te panica).


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#16 2011-11-22 15:24:19

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Da iau Rigevidon ,anticonceptionale,la recomandarea medicului meu ... Singuru lucru care nu l-am stiu si l-am aflat acum a fost faptul ca din moment ce iau AC nu imi mai dau seama de perioada de ovulatie ...Momentan nu am unde sa merg la un cabinet de planning ,pt ca sunt studenta in tim si nu prea cunosc ,desi am zis ca voi cauta pe net unul ...Dar tot ce as vrea pe moment acum sa aflu este dak este bn ca am luat Escapelle ca pastila de a doua zi la 24 de ore dupa contactul sexual neprotejat ,si dak da,ma determina sa fiu safe,iar aceste sangerari dupa 5 zile de la administrare sunt pur si simplu niste reactii adeverse normale in urma administrarii acestei pastile si nu de la o posibila sarcina ...Asta e tot ce as vrea acum sa aflu ,macar sa ma linistesc !Va roggg ...cesafac

Offline

 

#17 2011-11-22 15:39:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

e bine ca ai luat pastila si ai luat-o corect. sangerarea este cel mai probabil de la escapelle. fa un test de sarcina pentru a fi sigura ca e totul in regula la 3 saptamani de la contactul cu risc.

Offline

 

#18 2011-11-22 15:42:16

beb3l_rox
New member
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 22

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

Multumesc frumos ...Oricum voi face cu siguranta si un test de sarcina ...

Offline

 

#19 2012-04-13 19:19:16

Anonima95
Membru
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 4

Re: Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi

am si eu o intrebare ...nu mia venit menstruatia nici in martie si luna asta mi'a venit ff putin (am facut 2 teste de sarcina si mia aratat ca nu sunt insarcinata ) pe data de 13 aprilie am avut dinou un contact sexual neprotejat si am luat pilula de a 2a zi la o diferenta de careva ore .....si cu 3 ore inainte sa iau si cea dea 2 a pastila am facut treaba mare , si rau nu mia fost chiar deloc ? oare sia facut pastila evectul ? oare sunt insarcinata sau asa se comporta organismul meu ? (am 17 ani )

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Totul despre sex
  •  » Am o intrebare in ceea ce priveste sangerarea dupa pilula de a doua zi
   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.