homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

'raceala jos', 'raceala' ovare


#1 2011-11-27 01:09:06

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

'raceala jos', 'raceala' ovare

asta cu racitul nu o inteleg. raceala= infectie cauzata de un VIRUS la nivelul mucoaselor nazale, sinusale bla bla. de fapt nici nu cred ca exista asa ceva, cred ca e termen general utilizat pentru tot ce nu merge bine din punct de vedere genital la femei de cele care se trateaza cu suc de varza cand au o fractura femurala. gen ai facut o micoza si zici cred ca am racit, ca imi curge asa mai albicios... asa... m-am saturat sa tot aud, 'am racit jos' si as vrea sa stiu medical vorbind daca exista asa ceva, sau daca macar este termen folosit pentru o anumita afectiune care are alta denumire oficiala. am observat ca este folosit si cand doare ceva prin zona ovarelor, dar mai stii poate dor rinichii, sau faptul ca esti constipata (mama tot credea ca o dor rinichii si de fapt de cand ia no-spa si se duce normal la toaleta nu mai are probleme), si cand curge ceva ciudat din vagin. eu zic ca daca ai scurgeri ciudate clar ai vreo bts sau candida sau vaginita. ma insel? si cum sa o conving pe mama ca ma chinuiesc de cateva luni sa se duca la ginecologie, pentru ca avea o scurgere excesiva si neobisnuita, si a insistat ca a racit sau e de la nastere (a nascut acum 23 de ani rotfl )? intre timp spune ca i-a trecut scurgerea desi nu a facut nimic si ca e clar ca nu e o problema ginecologica. se poate sa fie si sa dispara simptomele? ma streseaza ingrozitor ca sta asa.

Offline

 



#2 2011-11-27 09:08:59

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

"racit jos" pe mine ma duce cu gandul la anexita sau raceala la rinichi (poate, imi suna a o ruda mai indepartata la "racitul jos" tongue )

scurgere albicioasa nu are nici o treaba cu racitul, durerile de burta, de spate, intepaturile la ovare, alea sunt semne de raceala, tot ce tine de scurgeri tine de o inflamatie/boala de ordinul bts/candidoza.

daca simptomele trec de la sine fara sa fi facut nimic inseamna ca s-a cronicizat boala, in nici un caz nu s-a vindecat. eu am avut candida ani de zile si dupa o perioada nici nu mai stiam ca o am, nu mai aveam mancarimi, nu mai aveam scurgeri, eram chiar ok insa ea era acolo mai puternica si infloritoare ca niciodata.

o iei de manuta si ii zici sa mearga la medic ca nu ai chef sa o dea in altele. eu de la o gardenella deja aveam papa c3 si am auzit si de posibilitatea de a aparea rana de col daca lasi boala sa avanseze (sper ca nu zic tampenii, asa am auzit)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#3 2011-11-27 12:03:59

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

nu reusesc sa o conving ii tot explic, am incercat sa o 'fraieresc' rotfl ca nu vreau sa mi-o dea mie daca e candida ca bts-uri nu prea are cum sa ia ca nu mai e activa sexual. si tot nu vrea (bine, nu prea cred ca daca e candida mi-o poate da prin capacul de toaleta sau ca imi mai imprumuta vreo pereche de pantaloni purtand logic lenjerie intima) dar incercam sa scornesc un argument. cred ca e si jenata sa mearga ea femeie la 57 de ani fara activitate sexuala la ginecolog, sa se dezbrace, sa se urce pe masa etc. si chiar crede ca e de la nastere (are o teorie de genul ca s-a 'rupt' la nastere si asa ia curs si atunci si s-or fii deschis 'rupturile' iar  va )... nici nu cred ca si-a facut vreun pap vreodata... sau ca a vazut un cabinet de gineco decat la sarcina. si nici nu stie ca eu am fost la ginecolog asa ca nu stiu cum sa-i mai explic. ea oricum asa face cu cam tot ce tine de sanatate, s-a vaitat de rinichi ani de zile, ii tot ziceam sa mearga sa faca o ecografie, intr-un final a facut obligat-fortata de medic pentru alta problema, una generala unde medicul respectiv i-a zis o aberatie de genul s-ar putea sa fie ceva, poate nisip (nu inteleg cum sa lasi pacientul doar cu raspunsul asta si fara alte investigatii...). plus ca tot de multa vreme se plange cateodata de simptome ce suna a infectie urinara, sau poate e exact de la cea ginecologica... ii spun ca nu se vindeca de la sine nici aia urinara si ca nu e bine sa stea cu ea, degeaba.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-27 12:04:36)

Offline

 

#4 2011-11-27 15:47:49

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

frankie mama si bunica mea sunt la fel. Mama si bunica au zis ca n-au facut niciodata examene de secretie , papanicolau. Niciodata n-au avut candidoza. Au zis ca ele nu stiu ce e aia o infectie vaginala. Stau cateodata sima gandesc , parintii nostri au fost f sanatosi din punct de vedere genital. Cred ca si alimentatia din ziua de azi dau infectiile astea cu candida. Inainte nu existau  aditivii astia alimentari, se manca sanatos.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-11-27 15:48:05)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#5 2011-11-27 16:21:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

frankie, zi-i direct de cancerul de col si de faptul ca nu vrei sa ramai orfana la varsta asta... o fi dur, dar nu te intelegi altfel cu parintii, crede-ma ca pana am dus-o pe mama la ginecolog mi-au iesit peri albi, in conditiile in care ajunsese de cateva ori la urgenta din cauza hemoragiilor  neutral

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-28 08:47:40

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

spune-i ca o sponsorizezi tu renuntand la x lucruri


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#7 2011-11-28 10:29:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

angeldarkwoman a scris:

Stau cateodata sima gandesc , parintii nostri au fost f sanatosi din punct de vedere genital. Cred ca si alimentatia din ziua de azi dau infectiile astea cu candida. Inainte nu existau  aditivii astia alimentari, se manca sanatos.

parintii nostri nu stiau ce-s aia "fuck budies" si nu faceau sex cu oricine (cat mai multi) just for fun.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-11-28 10:29:57)

Offline

 

#8 2011-11-28 11:58:36

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

anca90 a scris:

angeldarkwoman a scris:

Stau cateodata sima gandesc , parintii nostri au fost f sanatosi din punct de vedere genital. Cred ca si alimentatia din ziua de azi dau infectiile astea cu candida. Inainte nu existau  aditivii astia alimentari, se manca sanatos.

parintii nostri nu stiau ce-s aia "fuck budies" si nu faceau sex cu oricine (cat mai multi) just for fun.

Nu toate persoanele care au candidoza sau alte tipuri de infectii inseamna ca fac sex cu oricine. Eu n-am facut referire la boli venerice ci doar la infectii banale gen e coli , candida etc.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#9 2011-11-28 12:16:54

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

nu e chiar asa. sigur nu stiau ce-i fuck-buddies, dar daca mama a avut un singur partener toata viata, nu inseamna ca alte femei de varsta ei nu au cunoscut 7 barbati, si nici ca tata a fost doar cu ea... puteau foarte bine sa ia si bts-uri, ca nu stiau ce-i ala prezervativ, iar candidele nu sunt neaparat sexuale. cat despre o femeie care spune ca nu a avut niciodata nimic fara sa fii facut vreodata examen ca sa vada... nu zic de mama si bunica ta angel, dar banuiesc ca exista femei care cred ca nu au sau nu au avut nimic pentru ca nu au simptome, pentru ca nu stiu care sunt acelea sau cum ar trebui sa fie normalul lor, sau cred in raceala si cand se duc simptomele spun ca le-a trecut. oricum multumesc mult fetelor, o sa mai trag de ea, mai ales cu cancerul, dar presimt ca o sa fie alta lupta cu morile de vant... da chiar ani, o sa inceapa cu banii, iar eu cu sponsorizatul prin renuntare... ea nu-mi da bani de nimic lol asa ca va trebui din banii mei cu care abia ma descurc, si pe care ii iau abia dupa sarbatori, dar o sa incerc si asta daca altfel nu merge.  kram

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-28 12:19:33)

Offline

 

#10 2011-11-28 12:17:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

nici n-am vurt sa afirm ca "toate persoanele care au candidoza sau alte tipuri de infectii [...] fac sex cu oricine". tu ai spus ca "parintii nostri au fost f sanatosi din punct de vedere genital", iar eu am vrut sa adaug ca asta se datora si faptului ca nu faceau sex cu cine apucau, cum se intampla in zilele noastre.
era doar o discutie la modul general, la ce se intampla astazi si de ce nu mai e la fel ca in generatia anterioara, fara sa fac referire la nimeni.

Offline

 

#11 2011-11-28 16:04:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

eu cred ca nu le dadeau atentie, mersul la medic nu era la ordinea zilei nici pentru probleme grave, daramite pentru o mancarime acolo
ca dovada ca se moare pe capete de cancer de col uterin chiar in generatia parintilor / bunicilor nostri, fiinca se ajunge la medic cand nu se mai poate face nimic
si cu moralitatea... poate sarmanele femei nu aveau fuck-buddies, dar incasau cu stoicism bts-urile aduse acasa de soti... haideti sa nu mai idealizam aiurea

Offline

 

#12 2011-11-28 16:11:06

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

cu cancerul chiar m-ai speriat. eu credeam ca doar din hpv se face cancer de col uterin, motiv pentru care mi-e asa de frica de hpv... pai eu am stat o luna cu candida si se facuse flora din gradul 2, gradul 3 (din examenul de secretie nu pap) dar ma gandesc papul cum o fii iesit daca faceam? dar nu mi-a facut pentru ca ultimul il facusem recent. mama daca are vreo candidoza si sta cu ea de atata timp... nu vreau sa-mi imaginez cum arata colul ei. si sunt convinsa ca are pentru ca a avut scurgerea aia si spune de ceva timp ca o ustura la urinat, simptom care poate fii si la candida si la infectie urinara sau bts-uri, dar exclud bts-urile pentru ca sex nu mai face de mult.

Offline

 

#13 2011-11-28 16:13:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

mno, depinde de soti. eu printre cunoscutii parintilor mei nu stiu niciun crai ori "craita" smile. sunt oameni seriosi, isi vad de familii si n-am auzit pana acum ca vreunul/vreuna sa aibe probleme grave de sanatate.
imi mentin parerea ca daca nu umbli din floare-n floare si nici nu te cuplezi cu unul care face sau a facut asta, nu ai cum sa faci mai mult decat o infectie banala cu ceva din flora proprie.

frankie, din cate stiu eu, acolo unde s-a descopeit cancer de col, era si hpv. daca nu in totalitate, atunci in cea mai mare parte a cazurilor. de la candida netratata, faci cel mult rana pe col, desi nu stiu daca se ajunge pana acolo.
papanicolau e bine sa faceti si tu si mama ta. spune-i ca orice boala e bine sa o iei din pripa, vindecarea e mult mai usoara la inceput decat dupa ce s-a agravat.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-11-28 16:17:39)

Offline

 

#14 2011-11-28 16:16:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

frankie, sa faci cancer de la candida ar trebui sa fie netratata de zeci de ani, eventual si cu ceva complicatii... in fine, nu stii daca e candida sau ce e, oricum un control e necesar la varsta ei si fara sa aiba simptome
si cancerul de col nu se face numai de la hpv... si mor si oamenii buni de cancer, din pacate

Offline

 

#15 2011-11-28 21:28:57

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: 'raceala jos', 'raceala' ovare

pai e posibil sa o aiba de zeci de ani din pacate... orice o avea... si anca eu fac papanicolau am scris si mai sus ca facusem recent smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.