homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dilema - pastile uitate


#1 2011-11-17 15:17:45

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Dilema - pastile uitate

Buna. Eu iau YAZ de vreo 2 ani si nu stiu cum am reusit sa uit nu una ci 2 pastile in doua zile consecutive. Am uitat s-o iau pe cea de luni pe care am luat-o dupa 24h impreuna cu cea de marti iar aseara am uitat sa iau din nou pastila pe care am luat-o dupa aproximativ 11-12 ore. In ghidul yaz scrie ca daca uiti o pastila din al doilea rand dar o iei pana la urma nu este o problema. Nu stiu cum sa procedez in situatia asta, pentru ca am intarziat cu 2 pastile. Ar fi ok sa termin cele 24 roz si sa incep un alt blister fara sa le iau pe cele albe? Adica sa nu mai trec prin faza de menstruatie. Multumesc anticipat pt raspuns.

Offline

 



#2 2011-11-17 15:28:06

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dilema - pastile uitate

e bine si asa smile
oricum trebuie sa te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastile roz in zile consecutive; deci daca ai mai mult de 7 roz pe folie, termina folia si fa pauza normal; daca nu, poti linistita sa unesti foliile.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2011-11-17 15:32:39

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Re: Dilema - pastile uitate

Multumesc muuuult pt informatii! Eu oricum vroiam sa unesc foliile ca sa nu am probleme de revelion pentru ca o sa fiu plecata smile se poate si asa? Mai am 11 pastile.

Ultima oara a fost editat de and112 (2011-11-17 15:38:07)

Offline

 

#4 2011-11-17 15:38:58

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dilema - pastile uitate

cum vrei smile
ideea e sa te protejezi 7 zile; dupa ce termini folia ori faci pauza, ori incepi alta.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2011-11-17 15:45:00

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Re: Dilema - pastile uitate

buga merci! O zi frumoasa!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-17 19:32:23

Janhvy
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2011-03-29
Mesaje: 33

Re: Dilema - pastile uitate

Bună, fetelor. Am şi eu o mică-mare problemă. Aseară am uitat să iau o pastiluţă din blisteru' de anticoncepţionale Logest, pe care le iau de jumătate de an. Problema este că pastiluţa respectivă ar fi fost prima pastiluţă din săpt a 3a iar pe prospect scrie că dacă uit o pastilă din săpt a 3a, ori nu mai iau deloc cele 7 pastile rămase, fac pauza de 7 zile şi apoi ?ncep iar un blister nou, ori continui să iau pastilele rămase, dar după ce le termin ?ncep imediat un nou blister. Eu deja am luat pastila pe care trebuia să o iau ieri seară, astăzi, la ora 14. Continui şi apoi ?ncep un nou blister, fără pauză, sau le termin şi fac pauză ca p?nă acum, iar ?n aceste 7 zile folosesc o metodă contraceptivă suplimentară ? Mulţumesc.

Offline

 

#7 2011-11-17 19:56:50

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Dilema - pastile uitate

daca faci pauza normal cred ca va trebui sa te protejezi si in pauza si 7 zile din folia noua, deci nu mai face pauza. oricum fetele iti vor spune sa te protejezi suplimentar 7 zile de acum oricum, desi scrie ce scrie pe prospect. ca sa fii sigura.

Offline

 

#8 2011-11-29 16:41:27

vane
New member
Inregistrat: 2011-11-28
Mesaje: 12

Re: Dilema - pastile uitate

buna.raspundeti.mi va rog.am luat anticonceptionale luna trecuta, le.am terminat, am facut pauza de 7 zile(am avut ciclu 3 zile jumate, aproape 4)si ieri am inceput alt blister.problema e ca(le ascund de parintii mei intr.un loc anume)si azi cand am vrut sa.l iau pe urmatorul, am gasit o pastilutza din blisterul trecut,deci cel pe care credeam k l.am incheiat(primul implus a fost sa alerg repede la o pahar cu apa si sa.l iau.si l.am luat.nush daca am facut bine sau nu,dar a fost totul dintr.un impuls) problema e ca nush sigur din ce zi este.este numaru 20 sau 21, satamana a 3(deci ultimul sau penultimul din blister.oricum n.am avut contact sexual timp de 3saptamani)am luat toate pastilutele aprox la aceeasi ora,diferenta fiind de 10 minute la unele.primul blister a fost yasmin,iar acum am inceput microgynon,pentru ca primul mi.a provocat dureri de cap.si era si km scump.ultimul contact l.am avut acum 3 sapt si urmatorul il voi avea pe1-2decembrie,pentru ca atunci se intoarce iubitul meu.voi putea avea contact cu ejaculare in interior?sau voi avea nevoie de alta protectie?mentionez ca am luat timp de 10 zile ciprinol pentru o infectie urinara si ceva nisip la rinichi,dar in timpul tratamentului si 8 zile dupa n.am avut absolut niciun contact sexual.ast rasp.ms

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.