homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri de ovare si de spate


#1 2011-12-13 21:42:54

Nicoleta Cristiana
New member
Inregistrat: 2011-12-13
Mesaje: 21

Dureri de ovare si de spate

Buna ziua.Sunt plecata in vizita intr-un alt oras iar de o saptamana am dureri in zona ovarului drept si in zona de jos a spatelui.Dat fiind faptul ca mi-e teama sa merg la un ginecolog aici, fara sa il cunosc, am fost la spital in prima zi de dureri. M-au controlat de apendicita, mi-au zis k nu am, iar apoi au zis ca poate am racit la ovare sau am cistita si mi-au spus sa iau 3 zile de no spa si nurofen iar daca durerea nu trece sa iau antibiotice. Dupa cele 3 zile durerea s-a ameliorat foarte putin si m-am dus la farmacie si mi-a dat Zanocin 200 de 2 ori pe zi si supozitoare indometacin o data pe zi.Le iau de 3 zile dar inca mai resimt durere si presiune pe partea dreapta.Tin sa precizez ca nu am nici un alt simptom si am 22 de ani.Ce pot face?

Offline

 



#2 2011-12-13 21:57:11

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Dureri de ovare si de spate

inteleg ca nu te poti duce la medic, dar poti luat ceva pentru durere asa cum ai si fost sfatuita pana ajungi la medic in orasul tau. antibiotice fara un diagnostic nu se dau! si nu se iau, diagnostic de cistita sau 'raceala' la ovare nu il pune farmacistul din pacate, plus ca daca este asa ceva si iei zanocin dupa ureche o sau le poti face rezistente... acum deja l-ai luat. termina-le ca nu e bine sa lasi in pom, si ia doar nurofen si no-spa pana ajungi la medic (si cum nu ti-a trecut macar ameliorat cu antibiotice, nu cred ca este infectie)

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-13 22:15:35)

Offline

 

#3 2011-12-13 22:09:41

Nicoleta Cristiana
New member
Inregistrat: 2011-12-13
Mesaje: 21

Re: Dureri de ovare si de spate

multumesc.o sa tin cont de sfatul tau

Offline

 

#4 2011-12-14 15:46:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Dureri de ovare si de spate

Nicoleta Cristiana a scris:

Buna ziua.Sunt plecata in vizita intr-un alt oras iar de o saptamana am dureri in zona ovarului drept si in zona de jos a spatelui.Dat fiind faptul ca mi-e teama sa merg la un ginecolog aici, fara sa il cunosc, am fost la spital in prima zi de dureri. M-au controlat de apendicita, mi-au zis k nu am, iar apoi au zis ca poate am racit la ovare sau am cistita si mi-au spus sa iau 3 zile de no spa si nurofen iar daca durerea nu trece sa iau antibiotice. Dupa cele 3 zile durerea s-a ameliorat foarte putin si m-am dus la farmacie si mi-a dat Zanocin 200 de 2 ori pe zi si supozitoare indometacin o data pe zi.Le iau de 3 zile dar inca mai resimt durere si presiune pe partea dreapta.Tin sa precizez ca nu am nici un alt simptom si am 22 de ani.Ce pot face?

Dupa descriere nu are nici o legatura cu ovarul...rinichiul drept a verificat cineva daca nu cumva are probleme(vreo pietricica/infectie? ca eu asa cred, ca de la rinichi ti se trage(repet, tinind cont de locul unde zici tu ca te doare!)...stiut fiind faptul ca nu avem doar ovarele in burta si nimic altceva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.