homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte Postinor 2


#1 2011-11-13 17:33:31

daienne
New member
Inregistrat: 2011-11-13
Mesaje: 98

Efecte Postinor 2

Buna ziua, sunt noua pe acest forum si nu stiu exact daca aceasta problema a mai fost pusa, daca da imi cer scuze, dar m-am gandit ca e un subiect interesant de discutie si cred ca multor fete le-a dat batai de cap, ca si mie.

Pe scurt, problema e cam asa: am luat Postinor 2 in decursul a un an si ceva de 2 ori, desi nu stiu sigur daca chiar era o urgenta, ci doar pt a fi sigura ca nu pot fi urmari neprevazute.

Prima oara, a fost totul cat de cat ok, adica menstra normala, fata spotting, aceasi cantitate, cu siguranta niste dureri de cap, greturi si ameteli..si o stare de somnolenta si disconfort in corp..apoi cam in decurusul a 4-5 luni starile au disparut.

A doua oara la 14 luni de la prima pastila si de la acel incident, s-a mai intamplat odata si am luat aceeasi pastila tot pt a preveni o posibila sarcina. Dar data asta a fost groaznic, dupa 6 zile am avut o menstra (teoretic) desi nu era momentul,acea menstra a durat o luna, greata, dureri de cap, ameteli f mari, dureri de burta si sani..nimic nu era la fel ca prima data..tot mai rau..nu puteam manca iar acum dupa 4 luni de la pastila sunt la fel, iar ciclul meu sa modificat cantitativ, e mai putin ca atunci, iar durerile de cap persista..

Intrebarea mea este : De ce aceasta pastila reactioneaza diferit? de ce in prospect sunt tratate atat de superficial aceste efecte adverse? iar cantitatea menstrei se poate schimba dupa aceasta pastila?

Cam asta am patit eu de la aceasta pastila, care se presupune ca e buna pt prevenirea unei sarcini dar este o bomba cu hormoni. Voi ce ati patit de la ea? Ati luat? A doua oara ati mai lua?

Ultima oara a fost editat de daienne (2011-11-13 17:56:01)


EU + TU = IUBIRE hjarta

Offline

 



#2 2011-11-13 17:41:27

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Efecte Postinor 2

ciclu menstrual = numarul de zile trecute de la prima zi a unei menstre pana in prima zi a urmatoarei menstre;
menstra = sangerare.

organismul reactioneaza diferit si este normal, pt ca nu se indeplinesc exact aceleasi conditii de fiecare data cand iei pastila, incepand cu faptul ca nu esti in aceeasi zi a ciclului menstrual.

pastila se ia de maxim 2 ori pe an, deci ar trebui sa treaca macar 6 luni intre doua "doze", si intradevar este o bomba cu hormoni; dar din moment ce se intampla accidente (si prin accident ma refer la ruperea prezervativului si situatii de genul acesta, nu la coitul intrerupt care a dat gresi, sau alte asemenea "greseli"), nu ai altceva de facut decat ori sa accepti ideea unui bebe in viata ta, ori sa te indopi cu hormoni.

te sfatuiesc sa faci un control ginecologic, nu e normal ca dupa 4 luni sa nu iti revii la normal.
sunt destule topicuri pe forum despre postinor, cum ar fi asta: http://forum.anticonceptionale.ro/t5501-POSTINOR.html , mai citeste si acolo.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2011-11-13 18:01:28

daienne
New member
Inregistrat: 2011-11-13
Mesaje: 98

Re: Efecte Postinor 2

yoyolina a scris:

ciclu menstrual = numarul de zile trecute de la prima zi a unei menstre pana in prima zi a urmatoarei menstre;
menstra = sangerare.

organismul reactioneaza diferit si este normal, pt ca nu se indeplinesc exact aceleasi conditii de fiecare data cand iei pastila, incepand cu faptul ca nu esti in aceeasi zi a ciclului menstrual.

pastila se ia de maxim 2 ori pe an, deci ar trebui sa treaca macar 6 luni intre doua "doze", si intradevar este o bomba cu hormoni; dar din moment ce se intampla accidente (si prin accident ma refer la ruperea prezervativului si situatii de genul acesta, nu la coitul intrerupt care a dat gresi, sau alte asemenea "greseli"), nu ai altceva de facut decat ori sa accepti ideea unui bebe in viata ta, ori sa te indopi cu hormoni.

te sfatuiesc sa faci un control ginecologic, nu e normal ca dupa 4 luni sa nu iti revii la normal.
sunt destule topicuri pe forum despre postinor, cum ar fi asta: http://forum.anticonceptionale.ro/t5501-POSTINOR.html , mai citeste si acolo.

iti multumesc foarte mult pentru raspunsul promt si imi cer scuze pt greselile facut in continutul mesajului, am editat si am schimbat pt a ma exprima corect.

stiam la ce ma supun atunci cand am luat pastila, dar nu ma asteptam sa fie asa rau, tinand cont ca prima oara nu au fost incidente.

nu folosim metoda coitus intrerupttus, am folosit prezervativ de calitate dar s-a rupt, nu stiu cum si de ce,nu avea motiv.

daca Doamne fereste se mai intampla ceva cu siguranta accept un bebelus decat aceasta bomba cu hormoni.

am uitat sa intreb..credeti ca daca este luata de mai multe ori,poate provoca infertilitate?


EU + TU = IUBIRE hjarta

Offline

 

#4 2011-11-13 18:07:24

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Efecte Postinor 2

daca iei pastila cum e indicat (adica minim 6 luni intre 2 doze), nu ar trebui sa existe probleme de genul asta; daca in schimb iei foarte des (tot la 2-3 luni), s-ar putea sa aiba si acest efect, sanse exista, dar nu cred ca sunt foarte mari; stiu pe cineva care a luat intr-un an de 5 ori, iar anul viitor a avut 2 avorturi, e clar ca la ea nu a cauzat infertilitate (o dau ca exemplu negativ, bineinteles; persoane atat de iresponsabile ca ea mai rar gasesti).

la tine nu vad sa fie vreo problema smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2011-11-13 18:22:54

daienne
New member
Inregistrat: 2011-11-13
Mesaje: 98

Re: Efecte Postinor 2

Eu asa cum am mai spus nu mai am de gand sa o utilizez a 3a oara. Am luat de doua ori pt am considerat amundoi ca, bebelusul nostru, trebuie sa fie conceput in alte conditii si nu printr-un accident.am crezut ca e mai bine ca decat sa ii spunem peste ceva timp ca el a fost doar un accidenta pt ca prezervativul s-a rupt, prefer eu sa simt ca mor, iar el (prietenul) sa imi suporte toanele. Am uitat sa zic ca aceasta pastila, cel putin la mine, a actionat si la partea de pshihic, eram foarte nervoasa si uneori chiar plangacioasa, lucru care nu prea mi se intampla.

Asa cum ai zis si tu exista persoane inconstiente, si persoane care nu se gandesc la sufletetul din pantecul lor. As avea si eu un exemplu negativ , o femeia care teoretic se numeste mama de 2 baieti, dar pe langa ei a facut peste 20 de avorturi...


EU + TU = IUBIRE hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-01-09 19:28:44

Ariel2
Membru
Inregistrat: 2012-01-09
Mesaje: 2

Re: Efecte Postinor 2

yoyolina a scris:

daca iei pastila cum e indicat (adica minim 6 luni intre 2 doze), nu ar trebui sa existe probleme de genul asta; daca in schimb iei foarte des (tot la 2-3 luni), s-ar putea sa aiba si acest efect, sanse exista, dar nu cred ca sunt foarte mari; stiu pe cineva care a luat intr-un an de 5 ori, iar anul viitor a avut 2 avorturi, e clar ca la ea nu a cauzat infertilitate (o dau ca exemplu negativ, bineinteles; persoane atat de iresponsabile ca ea mai rar gasesti).

la tine nu vad sa fie vreo problema smile

Buna seara,
Intrucat exista discutia pe acest subiect, sper ca cineva sa ma lamureasca si pe mine...
Anul trecut (2011) a fost necesar sa folosesc in luna aprilie (nu am avut niciun fel de reactii adverse atunci, ciclul a venit normal, la 28 de zile), apoi am mai folosit Postinor2 in luna decembrie.
De la aceasta ultima utilizare, la aprox. o saptamana a aparut menstruatia (cu vreo 7 zile mai devreme decat era normal sa apara).
Intrebari:
1. Ziua in care a aparut acea menstra (?!) "fortzata" trebuie sa o consider ca fiind prima zi de ciclu?
2. Este normal sa am ulterior "sanii tensionati"?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Offline

 

#7 2012-01-09 20:42:01

brunvert
New member
Inregistrat: 2011-12-20
Mesaje: 50

Re: Efecte Postinor 2

1.da
2.da

Offline

 

#8 2012-01-10 16:22:31

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Efecte Postinor 2

bunvert sangerarea 'fortata' de la postinor nu se considera menstruatie! daca de exemplu ea vrea sa ia anticonceptionale si sa le inceapa din prima zi de menstra ca sa fie protejata de atunci, si incepe din prima zi de sangerare de la postinor, nu va fii protejata decat dupa 7 zile plus 4 ore! si daca tu ii bagi in cap ca ca se considera prima zi de ciclu, s-ar putea sa ramana insarcinata de la un contact din prima saptamana. menstra e menstra, sangerarea de la postinor e alta.

Ultima oara a fost editat de frankie (2012-01-10 20:10:34)

Offline

 

#9 2012-01-10 16:42:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Efecte Postinor 2

pe ce te bazezi cand spui asta, frankie?

eu sunt de aceeasi parere cu brunvert. Ariel2 spune ca i-a venit menstruatia cu 7 zile mai devreme, nu ca ar fi avut spotting. cat timp arata a menstruatie, e menstruatie, nu conteaza ce a indus-o.

Offline

 

#10 2012-01-10 21:25:10

Ariel2
Membru
Inregistrat: 2012-01-09
Mesaje: 2

Re: Efecte Postinor 2

anca90 a scris:

pe ce te bazezi cand spui asta, frankie?

eu sunt de aceeasi parere cu brunvert. Ariel2 spune ca i-a venit menstruatia cu 7 zile mai devreme, nu ca ar fi avut spotting. cat timp arata a menstruatie, e menstruatie, nu conteaza ce a indus-o.

Vreau sa precizez ca acea "sangerare", din punct de vedere cantitativ si aspect, a fost ca si la un ciclu normal, numai ca a venit mai devreme cu o saptamana... Sunt sigura ca a fost provocata de Postinor, pentru ca de obicei am un ciclu foarte regulat (la 28-29 de zile).
Nedumerirea mea este acum sa stiu daca in continuare sa tin cont de acea zi ca fiind prima zi de ciclu, in care a venit "provocat", iar pe alta parte ma nelinisteste tensiunea pe care o simt in sani.
Inca o data, va multumesc pentru raspunsuri!

Offline

 

#11 2012-01-10 21:51:48

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Efecte Postinor 2

e menstra acum. Dupa ce iei Postinor, de obicei va avea loc o sangerare in prima saptamana sau pana in 10 zile de cand l-ai luat; cand iti vine acea "menstra" de la data aceea se calculeaza noua zi a menstrei (fiind prima zi de ciclu). Dupa postinor se "deregleaza" putin ciclul, insa nu cu mult.

tensiunea din sani e normala, si eu am avut-o, e din cauza acumularii de hormoni in sange.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#12 2012-01-11 11:48:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Efecte Postinor 2

Ariel2 a scris:

Nedumerirea mea este acum sa stiu daca in continuare sa tin cont de acea zi ca fiind prima zi de ciclu, in care a venit "provocat"

da. de acord cu ce ti-a raspuns hai_faiv.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.