homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nelamurire


#1 2012-01-15 21:19:21

mihaela13b
New member
Inregistrat: 2012-01-15
Mesaje: 5

nelamurire

buna
nu stiu daca procedez corect editand mesajul pe care lam trimis anterior si imi cer scuze daca gresesc.
dupa cum am spus in primul mesaj,iau asta e a doua luna cand iau logest,si le iau corect,adik dupa prima folie am asteptat 7 zile in care mi-a venit menstruatia si din a 8 zi am inceput o folie noua.dupa a 4 pastila luata(la ~ 1 oara ) am avut contact sexual iar partenerul si-a dat drumul in mine.saptamana asta luni si marti mi-a fost greata,am facut un test de sarcina,dar a iesit negativ,si miercuri,joi si azi imi mai e greata,dar mai putin;miercuri seara m-a durut putin ovarul drept.
in ziua cand am avut contact sexual am inceput sa iau si "eurespal"(interactioneaza cumva cu ac?).
e posibil sa fiu insarcinata(deoarece dupa cum am calculat eu atunci incepea perioada ovulatie) sau greata imi este de la stres(saptamana asta am fost foarte stresata).
multumesc.

Ultima oara a fost editat de mihaela13b (2012-01-27 13:57:29)

Offline

 



#2 2012-01-16 00:10:28

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: nelamurire

de ce ai facut test de sarcina? testul e valabil doar daca au trecut 3 saptamani de la contact sau mai mult. daca le-ai luat corect este imposibil sa ramai, daca le-ai luat prima oara din prima zi de menstruatie ai fost protejata dupa 4 ore deci nu era nevoie de protectie suplimentara. sper ca stii ca dupa o folie faci pauza de 7 zile si in a 8-a incepi alta folie, indiferent daca mai sangerezi sau nu. nu incepi mereu foliile in prima zi de menstra, ci doar cand le iei pentru prima oara sau daca intrerupi administrarea pentru o perioada. esti protejata si in pauza daca iei toate cele 21 de pastile active de pe folie. ce simti tu acolo nu are legatura cu sarcina si nu stiu sigur daca e de la ac. poate sa fie balonare sau mai stiu eu ce. nimic grav, oricum smile puss

Offline

 

#3 2012-01-16 13:15:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: nelamurire

mihaela13b a scris:

buna,am si eu o nelamurire:am inceput s iau logest,asta e a doua luna de cand iau;am luat corect(din prima zi a menstruatiei),in prima luna am avut contact sexual dar am avut protectie suplimentara,dupa c am inceput a doua folie am avut contact sexual in a 4a zi(cand am facut si un test de sracina care a iesit negativ inainte de contactul sexual) cam la o ora dupa c am luat pastila;sunt putin nelinistita deoarece mi-a crescut putin burta si ma simt mai plinuta.exista vreo posibilitate sa fiu insarcinata sau e doar  unul dintre efectele secundare ale anticonceptionalelor?
astept raspuns si multumesc.

Draga mea, faptul ca ti-a crescut putin burta poate fi semn ca te-ai ingrasat, nicidecum ca esti gravida
frankie are dreptate, daca ai luat pastilele corect, nu aveai cum sa ramii insarcinata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.